Wegetariańskie

Znaleziono: 734 przepisów.


Przepisy Jedzenarium oraz wszystkie diety układane są przez dietetyka medycznego

Kcal/porcja: 307 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 1.84 zł

Badania wykazały także, iż w porównaniu z żółtą kukurydzą, kukurydza niebieska zawiera aż czterokrotnie więcej cynku, osiem razy więcej żelaza oraz sześciokrotnie więcej wapnia. Dodatkowo, w niebieskiej kukurydzy aż 30 % masy ziarna stanowi białko. Oznacza to, że kukurydza niebieska pod względem zawartości białka bije na głowę wiele roślin, nie wspominając już o kukurydzy żółtej. Na korzyść niebieskiej kukurydzy przemawia fakt, że zawiera mniej zeiny nazywanej kukurydzianym glutenem. Ciężarnym, karmiącym i dzieciom nie poleca się spożywania ksylitolu.

Kcal/porcja: 283 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.52 zł

Kukurydza niebieska, z angielskiego zwana Blue corn, choć znana także pod nazwami Hopi corn czy kukurydza fioletowa. Odmianę krzemiennej, niebieskiej kukurydzy od dawna uprawiali Indianie z plemienia Hopi. Dziś uprawiana chociażby w Meksyku czy południowo – zachodnich Stanach Zjednoczonych. Kukurydza o naturalnie słodkim, delikatnie orzechowym smaku. Z uwagi na dodatek sody oczyszczonej dania nie poleca się dzieciom. Ciężarnym czy karmiącym nie poleca się spożywania ksylitolu.

Kcal/porcja: 277 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.52 zł

Dlaczego kukurydza jest niebieska? Czy to efekt genetycznej modyfikacji? Nie, to prastara odmiana wolna od modyfikacji genetycznych. Jest niebieska, gdyż jest bogactwem antocyjanów, antyoksydantów, którym zawdzięcza swój kolor. Po uprażeniu ziarna stają się śnieżnobiałe. Danie nieodpowiednie dla kobiet ciężarnych, dzieci poniżej 3 roczku życia, chyba że pominie się rozmaryn u ciężarnych oraz parmezan u dzieci. Karmiące mogą spożywać ten popcorn w umiarkowanych ilościach.

Kcal/porcja: 381 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: min.
Cena na porcję: 2.82 zł

Wielkanocne słodkości spożywaj z umiarem. Pozwól sobie na nie, ale niech to będą 2 kawałki dziennie i koniecznie w połączeniu z posiłkiem. Wówczas organizm nie potraktuje tego, jako podjadanie. Zapomnij też o piciu słodkich napoi, aby dodatkowo nie zwiększać liczby spożywanych kalorii. Pascha odpowiednia dla dzieci powyżej 3. roczku życia, mam karmiących oraz kobiet ciężarnych.

Kcal/porcja: 454 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 3.46 zł

Idealna na weekendowe śniadanie, albo doskonały wstęp do śniadania Wielkanocnego. Choć połączona z dodatkami, wciąż pierwsze skrzypce grają tu jajka. Szakszuka pochodzi z kuchni tunezyjskiej, a jej nazwę można przetłumaczyć wprost, jako bałagan. W dodatku jedząc szakszukę, dzięki zawartym w niej jajkom sprzyjasz pamięci i koncentracji. Z uwagi na dodatek ostrych przypraw niewskazana dzieciom, kobietom ciężarnym i karmiącym.

Kcal/porcja: 130 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 1.94 zł

Kapusta kiszona, jak pozostałe kiszonki doskonale wpływa na prawidłową florę bakteryjną jelit. W przypadku tego pasztetu nadaje doskonałego, nietuzinkowego posmaku, który trudno porównać do czegokolwiek innego. Koniecznie wypróbuj! Z uwagi na dodatek suszonych grzybów, danie nie powinno być spożywane przez dzieci poniżej 6. roczku życia. Kobiety ciężarne powinny pominąć kminek, ksyliotl i ostre przyprawy, a karmiące chilli i ksylitol.

Kcal/porcja: 105 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.85 zł

Czy to możliwe, aby przygotować bajaderki z ciecierzycy? Oczywiście, że tak. Dodam jeszcze, że nie znajdziesz w nich produktów odzwierzęcych, ani pszenicy czy nabiału. W dodatku, taka wersja będzie również odpowiednia dla osób trenujących, jako słodki posiłek białkowy dostarczający niezbędnych składników po wysiłku. Kobietom ciężarnym, karmiącym oraz dzieciom nie poleca się spożywania bajaderek z uwagi na dodatek alkoholu w postaci amaretto. Bajaderki będą odpowiednim zdrowym słodyczem na Wielkanocny stół.

Kcal/porcja: 129 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.79 zł

Babki wielkanocne po raz pierwszy były pieczone w Rzeczypospolitej Obojga Narodów pod koniec XVII wieku. Zyskały swą popularność za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, kiedy to rozpowszechniły się w krajach europejskich, a szczególnie we Francji. Babka jest odpowiednia dla dzieci powyżej 3. roczku życia. Ciężarne i karmiące mogą zmienić ksylitol, np. na cukier kokosowy.

Kcal/porcja: 315 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 1.52 zł

Kala namak to nazwa czarnej soli choć jej nazwa bynajmniej nie świadczy o jej kolorze. Sól kala namak jest bowiem różowa, a jej smak pokochali weganie i osoby z alergią na jaja kurze, gdyż kala namak doskonale imituje smak jajek. Dania nie poleca się dzieciom poniżej 6. roczku życia z uwagi na obecność octu w składzie musztardy. Ciężarnym poleca się pominięcie kurkumy, a kobiety karmiące nie muszą modyfikować pasty bezjajecznej.

Kcal/porcja: 369 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 5.12 zł

Sosem tatarskim zwykło się nazywać zimny sos na bazie majonezu. W zależności od miejsca, można spotkać różne warianty sosu tatarskiego - na południu dodaje się do niego czosnek, w Ameryce imbir i kolendrę, a w północnej Europie siekany koperek oraz tarty chrzan. W naszej wersji nie uświadczysz co prawda majonezu, ale zamiast niego znajdziesz namoczone nerkowce, czarną sól oraz musztardę stołową. Z uwagi na dodatek grzybów, danie niewskazane dzieciom poniżej 6. roczku życia. Kobiety w stanie błogosławionym oraz ciężarne bez obaw mogą spożywać danie.

Kcal/porcja: 84 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.44 zł

Pyszna i pożywna słodycz. Zawarty w kuleczkach olej kokosowy wyróżnia się spośród innych olejów dużą zawartością średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych MCT (ang. Medium Chain Triglycerides). Z tego powodu jest idealnym olejem dla osób z zaburzeniami wchłaniania, chorobami wątroby i z niektórymi wrodzonymi wadami metabolizmu węglowodanów. Natomiast sezam to bogactwo wapnia, przeciwutleniaczy i fitosteroli, które są niezbędne do prawidłowej pracy serca i w profilaktyce nowotworowej. Kobietom ciężarnym poleca się zastosowanie miodu pasteryzowanego. Karmiące oraz dzieci powyżej 2. roczku życia mogą spożywać kuleczki bez jakichkolwiek modyfikacji.

Kcal/porcja: 231 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.41 zł

Zastanawiasz się jakie banany wybrać? Te niedojrzałe, zielone świetnie wpływają na równowagę flory bakteryjnej, podczas gdy te dojrzałe na skutek procesu dojrzewania stają się bogactwem związku działającego przeciwnowotworowo. I jedne i drugie banany będą zatem zdrowe, choć w plackach lepiej sprawdzą się te słodsze, dojrzałe. Danie odpowiednie dla dzieci, kobiet ciężarnych oraz karmiących.

Kcal/porcja: 151 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.87 zł

Czy to możliwe, aby smarowidło na bazie fasoli smakowało jak smalec? Przecież nie ma tam grama produktu odzwierzęcego. Ano nie ma. Nie przeszkadza to jednak tej paście smakować wybornie i imitować w smaku smalec nie dostarczając przy tym cholesterolu. Doskonale smakuje z ogórkiem kiszonym. W dodatku, smalczyk taki mogą jeść dzieci, kobiety karmiące, a przy wyborze bezpiecznych przypraw - papryki wędzonej, soli, pieprzu czy soku z cytryny również i ciężarne.

Kcal/porcja: 254 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 6.04 zł

Niewiele osób wie, że likopen należy do grupy karotenoidów. Sporo likopenu znajduje się w pomidorach. Co ciekawe, na likopen najlepiej działa obróbka, np. najwięcej likopenu znajdziesz w ketchupie, koncentracie, zupie czy sokach pomidorowych. Likopen jest związkiem o charakterze antyoksydcyjnym oraz posiadającym właściwości antynowotworowe. Dodatkowo obniża ryzyko prostaty. Danie niepolecane kobietom w stanie błogosławionym, mamom karmiącym oraz małym dzieciom.

Kcal/porcja: 202 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 5.49 zł

Spaghetti z marchewki świetnie sprawdzi się nie tylko dla osób cierpiących na celiakię, ale także dla tych pragnących zrzucić kilogramy, spożywać posiłki uzdrawiające, alergików, kobiet ciężarnych, karmiących czy dzieci. Czas przygotowania znacznie skraca się, bowiem przygotowanie makaronu z marchewki jest o wiele szybsze, aniżeli gotowanie klasycznego makaronu. Do tego celu równie świetnie nadaje się cukinia, o czym przekonać się możesz w jednym z naszych przepisów.

Kcal/porcja: 323 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 6.11 zł

Smak malin doskonale łączy się z innymi owocami o słodko - kwaskowatym aromacie, jak morele, jeżyny, ananasy. Maliny jednak świetnie łączą się także z ziołami, np. bazylią. Można doszukać się w nich także nut mlecznych, dlatego świetnie łączą się z nabiałem - śmietanką, jogurtem czy miękkimi serami. Oczywiście maliny świetnie sprawdzą się także w naszym smoothie, które odpowiednie jest także dla dzieci, mam karmiących czy kobiet ciężarnych.

Kcal/porcja: 75 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 0.79 zł

Czy wiesz, że najlepszym sposobem na doświadczenie smaku dobrej czekolady jest przytknięcie jej kawałka językiem do podniebienia i czekanie aż się roztopi? Im słodsza czekolada tym szybciej uwolni smak. Im bardziej gorzka, tym dłużej będzie to trwało, ale też na dłużej pozostanie jej smak w ustach. Danie odpowiednie dla dzieci powyżej 2. roczku życia, dla kobiet ciężarnych oraz karmiących.

Kcal/porcja: 186 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.13 zł

Kasza przygotowana w taki sposób działa osuszająco, dlatego z przepisem polubią się osoby cierpiące na katar. Z przepisu skorzystają nawet dzieci często chorujące na różnego rodzaju przeziębienia, infekcje oraz te całkiem zdrowe, bowiem kasza wspomaga także ich wzrost. Danie będzie odpowiednie dla kobiet ciężarnych oraz mam karmiących piersią.

Kcal/porcja: 426 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 6.02 zł

Szpinak bogactwo kwasu foliowego oraz żelaza. Kasza z cukinią, szpinakiem i pomidorami niestety nie jest daniem odpowiednim dla całej rodziny. Istnieją przeciwwskazania do tego, aby spożywały ją kobiety w trakcie laktacji, ciężarne oraz maluszki. Dania ze względu na dodatek mięty, która ma udowodniony wpływ zmniejszający laktację, nie poleca się kobietom karmiącym swoje dzieciaczki piersią. Ciężarne z kolei powinny pominąć dodatek kolendry oraz ziół. Natomiast dzieciaczkom nie powinno się podawać oliwek czarnych, które barwione są niezbyt bezpiecznym dla zdrowia glukonianem żelazawym. Ten dodatek może powodować podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, wymioty.

Kcal/porcja: 344 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 3.85 zł

Bogate w kwasy tłuszczowe, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach cebulowo - czosnkowe guacamole - Ole! Bomba witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, między innymi witaminy E i K. Odpowiednie dla dzieci po ukończeniu 1. roczku życia. Może, aczkolwiek nie musi, wzdymać dzieci karmione piersią przez mamy, które spożywały guacamole z czosnkiem i cebulką. Z kolei przepis ten jest absolutnie bezpieczny dla kobiet oczekujących potomstwa.

Kcal/porcja: 283 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 3.63 zł

Przepyszna wegetariańska kolacja na ciepło - bogata w witaminy z grupy B, błonnik, wapń, potas. Paprykę znano na długo przed odkryciem Ameryki. Uprawę papryki łatwo było rozpowszechnić na większe odległości, ponieważ nasiona długo zachowują zdolność kiełkowania. Danie po małych modyfikacjach może spożywać cała rodzina. Gotując dla dzieci powyżej 2. roczku życia poleca się pominięcie lub zmniejszenie do 1/4 podanej w przepisie ilości przypraw, ciężarnym nie poleca się spożywania kurkumy i mozzarelli z mleka niepasteryzowanego. Mamom karmiącym piersią można pominąć cebulę i czosnek.

Kcal/porcja: 390 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 3.65 zł

Wariacja na temat włoskiej sałatki caprese. Do klasycznego omletu nie powinno dodawać się mąki czy mleka. Potrawę tę sporządza się z rozmąconych jajek oraz prostych dodatków. Masę jajeczną wylewa się na patelnię i nie miesza się jej w trakcie smażenia. Omlet z mozzarellą i pomidorem to danie odpowiednie dla dzieciaczków powyżej 1. roczku życia, dla kobiet karmiących swoje maluszki piersią, natomiast nie będzie odpowiednie dla kobiet ciężarnych z uwagi na dodatek ziół i przypraw niezalecanych w ciąży.

Kcal/porcja: 691 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 11.2 zł

Pospolity omlet urasta do miana wykwintnego dania dzięki dodatkowi krewetek. Krewetki są niskokaloryczne, zawierają sporo łatwo przyswajalnego białka, witaminę B12 oraz witaminę D. Danie doskonałe dla całej rodziny. Począwszy od kobiet w trakcie laktacji, poprzez dzieciaczki powyżej 1. roczku życia, a po pominięciu koperku, także dla kobiet karmiących piersią.

Kcal/porcja: 38 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.36 zł

Klasyczny sos andaluzyjski przygotowywany jest na bazie majonezu. Odchudzona wersja zamiast majonezu ma w składzie jogurt grecki. Sos andaluzyjski w tej wersji mogą spożywać już dzieciaczki powyżej 1. roczku życia. Ciężarnym poleca się pominięcie natki pietruszki, a mamom karmiącym piersią dostosowanie do potrzeb maleństwa. Jeśli maluszek nie przepada za posmakiem czosnku w mleku mamy, warto pominąć jego dodatek.

Kcal/porcja: 355 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.9 zł

Te pyszne kotleciki pomogą Ci przekonać do kaszy nawet najzagorzalszych jej przeciwników! Kasza gryczana zawiera sporo bogatego w cenne aminokwasy lizynę i tryptofan białka roślinnego. Dodatkowo, kasza gryczana zawiera sporo kwasu foliowego, jest zasobna w magnez, cynk, mangan oraz potas i fosfor. Gryczane kotlety z suszonymi pomidorami do danie odpowiednie dla dzieciaczków powyżej 1.roczku życia, dla kobiet w stanie błogosławionym, a po pominięciu cebulki, czosnku czy szczypiorku, również dla mamy karmiącej piersią.

Kcal/porcja: 168 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.55 zł

Słodki smak marchewki przełamany cierpkim smakiem pomarańczy i imbiru. Imbir można zaliczyć do naturalnych antybiotyków, ponieważ działa przeciwzapalnie, wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie oraz rozgrzewająco. Dodatkowo, imbir zawiera substancję zwaną 6 - shogaolem, która wykazuje działanie podobne do kapsaicyny. Imbir doskonale łagodzi migreny, zapobiega bólom głowy. Imbir upodobały sobie osoby, które podczas migren i bólu głowy odczuwają mdłości. Danie zostało skomponowane w taki sposób, aby mogła zjeść je cała rodzina, począwszy od dzieci powyżej 1. roczku życia, poprzez ciężarne, a skończywszy na kobietach karmiących piersią.

Kcal/porcja: 540 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 5.31 zł

Karob to doskonały substytut kakao dla osób uczulonych. Niestety, jest to składnik niedoceniany, poznany głównie przez osoby nie tolerujące kakao. Karob to bogactwo witamin oraz składników mineralnych. Na jego korzyść dodatkowo działa fakt, iż nie uzależnia, nie zawiera kofeiny, teobrominy czy kwasu szczawiowego. Napój bezpieczny dla dzieci, kobiet karmiących oraz tych w stanie błogosławionym.

Kcal/porcja: 456 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 7.19 zł

Dietę uzdrawiającą można równie dobrze dietą przeciwzapalną, bowiem posiłki doskonale łagodzą stan zapalny. Są też doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy. Nie są natomiast źródłem cukrów, produktów przetworzonych, słonych jak woda z Morza Martwego czy przeładowanych konserwantami i poprawiaczami smaku. Sałatka bezpieczna również dla dzieci, mam karmiących i kobiet w ciąży.

Kcal/porcja: 172 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 5.73 zł

Nie obawiaj się spożycia owoców. Niestety, wiele osób boi się spożywania owoców, nie widzi natomiast niczego złego w opychaniu się słodyczami czy fast foodami. Taka sałatka to doskonała bomba witaminowa. Będzie odpowiednia nawet dla kobiet karmiących, ciężarnych oraz dzieci powyżej 2. roczku życia. W dodatku jest to przepis wegański, bezglutenowy oraz hipoalergiczny.

Kcal/porcja: 89 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.3 zł

Czy wiesz, że warzywa liściaste, w tym jarmuż są doskonałe dla oczu? Istnieją badania potwierdzające, że spożywanie tych warzyw może przeciwdziałać powstawaniu jaskry. Oprócz jarmużu, do codziennej diety warto włączyć sałatę lodową, sałatę rzymską, boćwinę czy szpinak. Danie po pominięciu bądź ograniczeniu do minimum imbiru będzie odpowiednie dla przyszłych mam, dzieci czy kobiet karmiących.

Kcal/porcja: 216 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 9.46 zł

Burak to nie tylko doskonały antyoksydant, ale również świetny składnik w profilaktyce nowotworów. Świetnie oczyszcza, warto stosować go w przeziębieniu, ogólnym osłabieniu czy anemii. Dobry także dla kobiet ciężarnych z uwagi na wysoką zawartość kwasu foliowego oraz karmiących czy dzieci powyżej 3. roczku życia.

Kcal/porcja: 178 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.89 zł

Prawdziwy, naturalny ocet jabłkowy pozbawiony chemicznych dodatków to nie tylko wspaniały środek odchudzający, ale także doskonale zakwaszający żołądek dodatek. Zawiera potas, żelaz, miedź, pektyny. Nie jest polecany małym dzieciom. Kobiety ciężarne mogą spożywać danie po pominięciu lub zmniejszeniu ilości bazylii. Karmiące, o ile nie ma innych przeciwwskazań, mogą spożywać makaron z sosem napoletana.

Kcal/porcja: 149 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 4.79 zł

Główny składnik złotego mleka, kurkuma doskonale działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, przeciwnowotworowo, żółciopędnie, oczyszczająco oraz tonizująco. Złote mleko doskonale sprawdzi się w początkowych objawach przeziębienia i grypy, ale także profilaktycznie, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Z uwagi na wysoką zawartość przypraw, dla bezpieczeństwa nie poleca się spożywania złotego mleka ciężarnym, karmiącym czy małym dzieciom.

Kcal/porcja: 683 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 10.08 zł

Ryż jaśminowy ceni się przede wszystkim za jego zapach. Ma kształtne, długie białe ziarna, delikatny zapach i smak. Pochodzi między innymi z Tajlandii lub Wietnamu. Idealnie komponuje się z użytymi do przygotowania dania warzywami z chińskiej mieszanki warzywnej. Danie niepolecane małym dzieciom, kobietom ciężarnym. Mamy karmiące, o ile nie ma innych przeciwwskazań mogą spożywać przedtreningowe risotto.

Kcal/porcja: 211 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: min.
Cena na porcję: 1.48 zł

Mąka kokosowa, choć w zasadzie mąką nie jest zawiera sporo błonnika pokarmowego dającego uczucie sytości. Posiada także niski indeks glikemiczny, więc nada się dla osób z insulinoopornością czy cukrzycą. Ciasto doskonale sprawdzi się, jako posiłek potreningowy czy przedtreningowy, gdyż przypomina trochę słodki omlet. Nie jest polecane małym dzieciom, kobietom karmiącym. Ciężarnym poleca się zamianę miodu na pasteryzowany bądź inne słodzidło.

Kcal/porcja: 272 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 2.28 zł

Miód posiada silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Na korzyść miodu przemawia także fakt, iż ułatwia pozbycie się toksyn z organizmu oraz wzmacnia odporność. Dodatkowo, miód gryczany korzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych, działa przeciwmiażdżycowo, jest wskazany w chorobach reumatycznych. Placuszki z kaszy gryczanej niepalonej z uwagi za zawartość całkiem dobrze przyswajalnego białka będą dobrym posiłkiem potreningowym. Bezpieczne również dla kobiet karmiących, dzieci powyżej 2. roczku życia oraz kobiet ciężarnych po pominięciu cynamonu.

Kcal/porcja: 155 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 0.98 zł

Czy wiesz, że inną nazwą ciecierzycy jest groch włoski? Warzywo to szczególnie popularne jest w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego, a także na Bliskim Wschodzie. Niewiele osób wie, że w Egipcie ciecierzyca ze względu na silne właściwości pobudzające, jest traktowana jako afrodyzjak. Dodatkowo, ciecierzyca jest doskonałym zamiennikiem mięsa oraz, co dziwne kawy! Chrupki niepolecane ciężarnym, karmiącym czy dzieciom.

Kcal/porcja: 110 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.72 zł

Kasza jaglana jest lekkostrawna i bezglutenowa. Doskonale oczyszcza, zwalcza wirusy, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych, a w dodatku zawiera krzemionkę – składnik poprawiający kondycję skóry, włosów i paznokci. Co więcej, kasza jaglana świetnie wpływa na pamięć i koncentrację oraz reguluje stężenie cholesterolu we krwi. Powinny spożywać ją także osoby cierpiące na anemię. Ciasta nie powinny jeść dzieci poniżej 6. roczku życia. Kobiety ciężarne i karmiące bez obaw mogą spożywać brownie jaglane.

Kcal/porcja: 239 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 2.37 zł

W trakcie Świąt Bożego Narodzenia, każde danie poprzedź wypiciem kilku łyków wody z dodatkiem cytryny czy też herbaty z miętą. Nie dokładaj sobie kalorii kolorowymi napojami, czy sokami z kartonu. To nie tylko cukier, ale także dodatkowe kalorie, których i tak niemało pochłoniesz w te dni. Danie nieodpowiednie dla małych dzieci. Kobiety karmiące i ciężarne mogą spożywać sernik z pomarańczą po zamianie ksylitolu na inną substancję słodzącą.

Kcal/porcja: 481 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.72 zł

O licznych właściwościach maku wiedziano już w starożytności. Działa uspokajająco, jest bogaty w gro witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, ale także witaminę C. Jest świetnym źródłem wapnia. Wytwarza się z niego olej makowy, który doskonale reguluje pracę nerek, wątroby oraz przyspiesza zabliźnianie się ran. Danie niewskazane dla dzieci poniżej 2. roczku życia. Bardzo małe ilości maku można podawać dzieciom powyżej 2. roczku życia. Niewielka ilość klusek z makiem nie powinna zaszkodzić także kobiecie ciężarnej czy karmiącej.

Kcal/porcja: 254 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.85 zł

Zbyt wysokie spożycie szpinaku może działać niekorzystnie na stan dróg moczowych. Zwiększa się wówczas bowiem ryzyko kamieni szczawianowo - wapniowych. Jednak, zanim do tego dojdzie należy pamiętać, że czynników kamieni jest znacznie więcej. Począwszy od czynników genetycznych, poprzez zbyt wysokie spożycie soli, zbyt małe spożycie wody czy zbyt niskie wydalanie kwasu cytrynowego na skutek niewystarczającego spożycia owoców. Kobietom ciężarnym czy dzieciom poniżej 3. roczku życia zaleca się użycie sera feta z mleka pasteryzowanego. Karmiące, o ile lekarz nie zaleci inaczej, mogą spożywać omlet ze szpinakiem.

Kcal/porcja: 79 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 0.44 zł

Czy wiesz, że w Wielkopolsce zwykło się nazywać to danie ciupką z grochem? Kiedyś żadne wesele nie mogło się obejść bez grochu i kapusty. Danie może wzdymać, a więc osoby posiadające problemy z przewodem pokarmowym powinny ostrożnie podchodzić do tego przepisu. O ile nie ma innych przeciwwskazań, danie mogą spożywać kobiety ciężarne, karmiące czy dzieci powyżej 2. roczku.

Kcal/porcja: 42 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.03 zł

Tradycyjna zupka grzybowa w lekkiej wigilijnej wersji. Grzyby zwykło się nazywać leśnym mięsem. Są niskokaloryczne, bogate w błonnik, a także związki stymulujące układ immunologiczny, czy stosowane w profilaktyce i terapii chorób nowotworowych. Danie niewskazane dla dzieci poniżej 6. roczku życia. Z uwagi na dodatek ziół, nie poleca się także spożywania dania kobietom ciężarnym. Kobiety karmiące, o ile lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, mogą spożywać zupę grzybową.

Kcal/porcja: 647 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 7.58 zł

Pamiętaj, aby po treningu spożyć posiłek węglowodanowy. Cukry gromadzą się w mięśniach w formie glikogenu mięśniowego. Gdy trenujesz, glikogen zużywa się, więc należy go odbudować. Jeśli tego nie zrobisz, siły na trening znacznie spadną. Jaglankę spożyj maksymalnie do pół godziny po zakończonym wysiłku. Uwaga! Do przygotowania tego posiłku możesz oczywiście użyć przeróżnych innych owoców, a nawet owoców mrożonych. Danie bezpieczne dla dzieci powyżej 1. roczku życia, dla ciężarnych oraz karmiących mam.

Kcal/porcja: 277 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.42 zł

Idealna, lekka, prosta, zdrowa przekąska, która powinna być spożyta do 30 minut po treningu. Świetna alternatywa dla wegan, którzy użyć mogą roślinnego białka waniliowego, np. pozyskanego z grochu, soi czy ryżu. Przekąska odpowiednia także dla kobiet ciężarnych czy karmiących piersią. Niewielką porcję kulek można także podać dzieciom powyżej 3. roczku życia o ile nie są uczulone na którykolwiek ze składników proteinowych kulek mocy.

Kcal/porcja: 501 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 4.47 zł

Pamiętaj, aby nie ćwiczyć na czczo. Twój organizm może wówczas pracować nieefektywnie, nie mieć energii, siły do ćwiczeń, przez co spali znacznie mniej energii, a niżeli po śniadaniu. Warto postawić na węglowodany złożone, w tym przypadku w postaci chleba żytniego 100% oraz białko pełnowartościowe, w tym przypadku jajka. Spożywaj godzinę, półtorej przed treningiem. Danie odpowiednie dla kobiet ciężarnych, karmiących i dzieci powyżej 2. roczku.

Kcal/porcja: 425 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.41 zł

Pomidory, zwłaszcza te zgniecione są bogactwem likopenu. Likopen jest bardzo silnym antyutleniaczem, niszczy wolne rodniki, które uszkadzają komórki ciała i przyspieszają proces starzenia się. Dodatkowo jest świetnym, naturalnym filtrem promieni UV. Niestety likopen nie jest syntetyzowany w organizmie, dlatego zupka będzie świetnym źródłem tego związku. Likopen znajduje się tuż pod skórką pomidora i uwalnia się, gdy pomidor poddawany jest zgniataniu, miażdżeniu czy miksowaniu. A dodatkowo w połączeniu z tokoferolami likopen dostaje jeszcze większej mocy do ochrony naszego organizmu, zatem polej zupkę oliwą z oliwek! Danie niewskazane dla kobiet ciężarnych oraz karmiących o ile czują dyskomfort po spożyciu czosnku, cebuli lub też obserwują u swoich pociech negatywne skutki po spożyciu przez mamę cebuli, czosnku. Dzieci powyżej 1. roczku życia mogą spożywać danie po zastosowaniu odpowiedniej porcji potrawy.

Kcal/porcja: 340 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.79 zł

Wegańskie smoothie bananowe doskonale nadaje się, jako posiłek okołotreningowy, np. po treningu. Należy spożyć je jak najprędzej po zakończonym wysiłku fizycznym. Zawarty w koktajlu cynamon zmniejsza ból mięśniowy, łagodzi stany zapalne. Z kolei sezam, płatki owsiane czy tofu to świetne źródła białka tak potrzebnego osobom trenującym. W koktajlu znajdziesz także witaminy K, C, E, potas, foliany czy żelazo. Po lekkiej modyfikacji, np. usunięciu cynamonu, będzie odpowiedni dla ciężarnych. Mogą jeść go kobiety karmiące oraz dzieci powyżej 3. roczku życia po dopasowaniu wielkości porcji.

Kcal/porcja: 537 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 6.68 zł

Szybki pomysł na lekki posiłek okołotreningowy, czy pożywny lunch. Jeden ze składników nadzienia wrapa, a mianowicie buraki regulują pracę układu trawiennego, pomagają usuwać toksyny z organizmu, są zasadotwórcze. Z kolei komosa ryżowa zawiera aż dwukrotnie więcej błonnika niż większość zbóż. Dodatkowo, co czyni ją kluczowym składnikiem posiłku okołotreningowego zawiera białko o wszystkich niezbędnych aminokwasach. Pożywny wrap z warzywami jest odpowiedni dla dzieci, kobiet karmiących, a po ograniczeniu natki pietruszki również dla kobiet ciężarnych.

Kcal/porcja: 216 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 1.75 zł

Batony potreningowe proteinowe, w dodatku bez glutenu i wegańskie? Jasne! Co więcej, batony te zawierają doskonały skład, żadnych spulchniaczy, konserwantów, barwników. Dodatek białka roślinnego, zamiast zwierzęcego ma jeden niewątpliwy plus - brak nieprzyjemnych skutków ubocznych, np. problemów gastrycznych. Batoniki doskonale uzupełnią w organizmie glikogen i umożliwią na odzyskanie energii na kolejny trening. Najlepiej spożyć je do 30 minut po zakończonym treningu. Mogą spożywać je nawet kobiety ciężarne, karmiące czy dzieci.

Kcal/porcja: 429 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 5.93 zł

Ten koktajl to bogactwo białka niezbędnego do prawidłowego rozwoju masy mięśniowej. Truskawki dostarczają także węglowodanów prostych, które zasilają glikogen mięśniowy. Koktajl najlepiej wypić jak najszybciej po zakończonym treningu, np. do 30 minut po wysiłku fizycznym. Koktajl mogą spożywać także, jako posiłek nie po treningu kobiety ciężarne, karmiące piersią, czy dzieci. Podając danie dzieciom, zawsze pamiętaj o zmniejszeniu porcji adekwatnie do ich racji żywieniowych.

Kcal/porcja: 558 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 8.35 zł

Zły dzień, nerwówka przed ważnym wydarzeniem, a może jesienna chandra? Zamiast się zamartwiać, warto rozładować nadmiar emocji. Również w tym wypadku trening będzie świetnym rozwiązaniem. Aktywność fizyczna pozwala bowiem na zredukowanie napięcia spowodowanego stresem. Podczas wysiłku zwiększa się produkcja serotoniny i endorfin, uważanych za hormony szczęścia. Efekt ten widać zarówno przy wykonywaniu ćwiczeń na zewnątrz, jak i na sali sportowej czy w domowym zaciszu. Posiłek ten poleca się spożyć jak najprędzej po zakończonym posiłku - do 30 minut po zakończeniu. Z uwagi na niektóre dodatki, np. ksylitol czy odżywkę białkową dania nie poleca się chociażby dzieciom, kobietom ciężarnym czy karmiącym.

Kcal/porcja: 576 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 5.73 zł

Napój izotoniczny to znaczy napój o stężeniu bliskim stężeniu osocza organizmu ludzkiego. Płyny o takiej osmolarności dobrze nawadniają i są najlepiej tolerowane. Na sklepowych półkach izotoniki często nafaszerowane są cukrem, barwnikami, polepszaczami smaku. Przygotuj domowy izotonik i spraw, że Twój trening będzie miał sens. Domowy izotonik spożywaj tuż po treningu lub w trakcie treningu trwającego powyżej godziny lub bardzo intensywnego. Domowy izotonik nie powinien zaszkodzić także kobietom ciężarnym czy karmiącym. Z uwagi na gorycz grejpfruta i dodatek soli może być jednak zbyt intensywny dla małych dzieci.

Kcal/porcja: 100 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 1.59 zł

Aktywność fizyczna poprawia kondycję układu sercowo-naczyniowego. Wraz ze stopniem wytrenowania organizmu spada ciśnienie tętnicze i tętno spoczynkowe. Wzrasta pojemność wyrzutowa serca, dzięki czemu jest w stanie przepompować większą ilość krwi bez zmiany intensywności pracy. Zwiększa się również ilość czerwonych krwinek, co prowadzi do lepszego zaopatrzenia tkanek w składniki odżywcze. Ćwicz i dbaj tym samym o swoje serce, a omlet białkowy zjedz 40 - 60 minut po zakończeniu treningu. Omlet białkowy jest w pełni bezpieczny dla kobiet karmiących, ciężarnych i małych dzieci.

Kcal/porcja: 437 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 5.62 zł

Sałatka jest świetnym źródłem korzystnych dla cery kwasów NNKT. Kwasy tłuszczowe wielonienasycone są niezbędne w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry. Niedobór WNKT skutkuje obniżeniem zdolności zatrzymywania wody przez naskórek, przez co skóra staje się sucha i szorstka, wzrasta również skłonność do powstawania zmian trądzikowych. Sałatki nie poleca się kobietom ciężarnym, karmiącym czy dzieciom z uwagi na dodatek gorgonzoli.

Kcal/porcja: 172 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 120 min.
Cena na porcję: 1.14 zł

Sorbet nie tylko ochłodzi w upalne dni, ale także wpływa na Twój wygląd. To wszystko dzięki zawartości witaminy C, która podobnie jak witaminy A i E, wykazuje silne działanie przeciwutleniające. Uszczelnia naczynia krwionośne, co może pozytywnie wpływać na kondycję cery naczynkowej. Witamina C przyspiesza też gojenie ran i odbudowę tkanek po oparzeniach. Źródłem witaminy C w codziennej diecie są warzywa i owoce, takie jak: papryka, kapusta, jarmuż, natka pietruszki, owoce cytrusowe, kiwi i owoce jagodowe. Danie bezpieczne dla ciężarnych, karmiących czy dzieci.

Kcal/porcja: 319 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 4.61 zł

Jednym ze składników koktajlu jest awokado, bogactwo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, bez których ciężko o piękną, zdrową skórę włosy i paznokcie. NNKT możesz znaleźć także w pestkach dni, nasionach słonecznika, siemieniu lnianym czy rybach. Koktajl zawiera także natkę pietruszki, doskonałe źródło witaminy C, który jest wymagany do syntezy kolagenu odpowiadającego za sprężystość skóry. Z uwagi na dodatek natki pietruszki, kobietom ciężarnym nie poleca się tego przepisu.

Kcal/porcja: 177 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 1.08 zł

Zawarta w zupie witamina A i jej prowitamina, B - karoten, są kolejnymi przeciwutleniaczami hamującymi działanie wolnych rodników. Ponadto, biorą udział w biosyntezie melaniny – barwnika skóry i włosów. Regularne podjadanie produktów bogatych w tę witaminę zapewnia ładny, lekko opalony odcień skóry. Witamina A potrzebna jest także do produkcji włókien kolagenowych, odpowiadających za elastyczność skóry. Z uwagi na fakt, iż nie są znane górne normy bezpiecznego spożycia szafranu, a u spożywany w nadmiarze może powodować poronienia, ciężarne, karmiące oraz dzieci powinny się wstrzymać przed zjadaniem szafranu.

Kcal/porcja: 290 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.45 zł

W koktajlu nie zabrakło miedzi, która ma spory wpływ na utrzymanie prawidłowego stanu cery, gdyż bierze udział w wiązaniu kolagenu, elastyny, czyli białek odpowiedzialnych za sprężystość i elastyczność skóry. Co więcej, taki koktajl działa antystresowo, poprawia nastrój i koncentrację. Z uwagi na dodatek ksylitolu koktajlu nie poleca się kobietom karmiącym oraz małym dzieciom, których przewodu pokarmowe nie są przystosowane do trawienia tego typu dodatków.

Kcal/porcja: 393 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.02 zł

Sałatka z gruszką i soczewicą to bogactwo rozmaitych składników optymalnie wpływających na stan i wygląd skóry, włosów, paznokci. Po pierwsze, to świetne źródło cynku, który odpowiada za zdrowe włosy, skórę, paznokcie i kości. Po drugie, obfituje w miedź, która warunkuje między innymi ładny odcień cery. Po trzecie to dostarczające witaminy B1 warunkującej zdrowe zęby, kości, włosy, skórę i paznokcie danie optymalne dla dzieci od 2. roku życia, kobiet ciężarnych i karmiących.

Kcal/porcja: 513 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.72 zł

Tagliatelle z grzybami to doskonałe źródło miedzi, która jest niezbędnym składnikiem wielu enzymów, w tym biorących udział w tworzeniu kolagenu, elastyny czy melaniny. Odpowiednie spożycie miedzi można uznać za niezbędnik posiadania pięknej, jędrnej skóry o ładnym kolorycie. Danie niewskazane dzieciom poniżej 6. roku życia z uwagi na obecność grzybów. Ciężarnym również nie poleca się spożywanie tagliatelle z grzybami.

Kcal/porcja: 180 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.74 zł

Zawarta w koktajlu kurkuma jest bogactwem właściwości przeciwgrzybicznych, przeciwzapalnych, przeciwwirusowych oraz przeciwbakteryjnych. Dla osób dbających o cerę niezmiernie istotny będzie fakt, że kurkuma doskonale reguluje wydzielanie łoju w skórze. Kurkumę można także stosować punktowo na zmiany trądzikowe. Nie poleca się koktajlu kobietom ciężarnym czy karmiącym.

Kcal/porcja: 207 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.1 zł

Jagody goji zawierają mnóstwo antyoksydantów, które są doskonałym środkiem przeciwstarzeniowym. Dzięki temu doskonale wpływają na kondycję skóry utrzymując ją młodą i piękną. Co więcej, jagody goji mają 3 razy więcej żelaza niż uważany (niesłusznie) za bogactwo żelaza szpinak. Żelazo z kolei spożywane w niedoborowych ilościach sprawia, że skóra staje się szara, ziemista, nieładna. Koktajl mogą spożywać kobiety ciężarne, karmiące czy dzieci.

Kcal/porcja: 91 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.54 zł

Wchodząca w skład mikstury oliwa z oliwek opóźnia proces starzenia skóry, a zawarte w niej niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe działają genialnie na stan skóry. Dodatkowo, oliwa z oliwek świetnie wpływa na kondycję włosów i suchej skóry. Witamina C odmładza, zmniejsza przetłuszczanie włosów, a także nadaje im naturalny połysk. Również aloes korzystnie wpływa na skórę czy włosy. Mieszanka bezpieczna dla kobiet ciężarnych i karmiących.

Kcal/porcja: 132 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.02 zł

Szybka dostawa potasu, wapnia i antyoksydantów. W dodatku, mniejszą porcję takiego koktajlu uszczuploną o dodatek ksylitolu można podawać nawet dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 1. roku życia. Niektóre gatunki jeżyn wykazują działanie lecznicze. Bywają stosowane w leczeniu zapalenia pęcherza, nerek, biegunek. Z uwagi na właściwości uspokajające, jeżyny często poleca się kobietom w okresie pokwitania.

Kcal/porcja: 182 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 1.33 zł

Ciasto bez cukru, mąki oraz innych zakazanych składników? W dodatku idealnie słodkie, z lekką, kokosową nutą, bardzo wilgotne i zdrowe? Choć wydaje się to niemożliwe, jogurtowo - kokosowe ciasto z fasoli spełnia wszystkie te kryteria. Doskonałe na szybkie drugie śniadanie czy słodki poczęstunek do kawy. Miłośnikom bardziej słodkich wypieków polecam spożywać ciasto ze 100% dżemem owocowym.

Kcal/porcja: 409 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.85 zł

Zdrowy, lekki, smaczny oraz wartościowy deser idealny dla całej rodziny. Prawdziwe kakao to bomba magnezu i potasu. Kasza jaglana, to bezglutenowa kasza bogata w witaminy i składniki mineralne. W dodatku jest zasadotwórcza. W sezonie innym niż wiosna czy lato, borówki zastąp innymi owocami, np. kiwi, mrożonymi truskawkami czy miksem bakalii.

Kcal/porcja: 61 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 0.26 zł

Praliny bez cukru, posłodzone słodyczą suszonych daktyli. Stworzone dzięki połączeniu zaledwie 5 składników. Doskonałe dla wszelkich łasuchów, które z uwagi na wysoką masę ciała lub stan zdrowia nie mogą lub nie chcą spożywać słodkości. Należy jednak uważać, ponieważ pralinki są uzależniająco pyszne. Kobiety ciężarne i karmiące mogą natomiast spożywać tego typu wypiek.

Kcal/porcja: 214 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.57 zł

Zawarty w smoothie, szpinak nie jest aż takim bogactwem żelaza jak kiedyś uważano. Szpinak nie jest taką bombą żelaza jak kiedyś uważano. To przekonanie jest wynikiem pomyłki osoby, która oznaczała zawartość żelaza w szpinaku i postawiła przecinek w nieodpowiednim miejscu. Szpinak jest natomiast doskonałym źródłem witaminy A, witaminy C, kwasu foliowego oraz magnezu. Smoothie jest odpowiednie dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia, dla kobiet ciężarnych oraz mam karmiących,

Kcal/porcja: 476 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 1.63 zł

Niezwykłe, zawsze lubiane w naszym domu ciasto marchewkowe. Ciasto zawiera również sporo orzechów, dzięki czemu jest niezłą bombą zdrowego tłuszczu, witamin i minerałów. Jeśli chcesz podać ciasto dziecku poniżej 6. roku życia pomiń sodę oczyszczoną. Możesz też zastąpić mąkę pszenną np. mąką razową pszenną.

Kcal/porcja: 163 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.98 zł

Przepyszne trufle czekoladowo - malinowe. To zdecydowany faworyt, gdy masz "gorsze" dni - już po jednym trufelku świat staje się lepszy i lżejszy. Nie przesadzaj tylko z ilością - zaproś przyjaciół i znajomych i podziel się z nimi tym niesamowitym smakiem. Dzieci też obilizują się od ucha do ucha!

Kcal/porcja: 181 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 2.36 zł

Szybki, przepyszny, łatwy w przygotowaniu i bardzo zdrowy krem z batatów. Krem jest bogaty w beta - karoten, obniżający ciśnienie krwi potas, przeciwdziałającą kurzej ślepocie witaminę A, przeciwutleniającą witaminę C oraz regulujące szlaki metaboliczne witaminy B5 oraz B6. Z uwagi na dodatek ostrych przypraw zupki nie poleca się maluszkom, kobietom ciężarnym, a także tym, w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 640 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.96 zł

Jajka w koszulce to jajka bez skorupek gotowane w wodzie aż do momentu ścięcia się białka. Aby jajko ugotowało się jak najlepiej oraz miało pożądany kształt, często do wody dodaje się ocet, a przed wrzuceniem jajka tworzy się w niej wir. Z kolei jajka po benedyktyńsku to jajka w koszulce podawane na pieczywie z dodatkiem zieleniny i sosu holenderskiego. Z uwagi na dodatek surowego żółtka, dania nie poleca się maluszkom, kobietom ciężarnym czy karmiącym.

Kcal/porcja: 162 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.3 zł

Daktylowe batoniki to doskonała, przepyszna przekąska idealna na słodkie drugie śniadanie. To dobry pomysł dla łasucha, który uwielbia słodycze, a chciałby zrzucić trochę masy ciała i żywić się zdrowo. Warto wybierać jednak daktyle suszone niesiarkowane, bowiem te zawierające siarkę mogą drażnić przewód pokarmowy, powodować migreny oraz nietolerancje. Batoniki są odpowiednie dla dzieci, kobiet w stanie błogosławionym oraz kobiet w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 665 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 7.13 zł

Co się dzieje, kiedy osoba nietolerująca glutenu zje popularną kajzerkę lub pszenny makaron? Gluten, oddziałując na śluzówkę jelita, wywołuje odpowiedź układu immunologicznego – powstaje stan zapalny, obejmujący mikrokosmki jelitowe. Z czasem kosmków jest coraz mniej. Zmniejsza się w ten sposób powierzchnia wchłaniania substancji odżywczych, co może prowadzić do niedoborów pokarmowych. Z tego względu poleca się tym osobom dietę bezglutenową, np. naleśniki wegetariańskie bezglutenowe. Naleśniki są bezpieczne dla ciężarnych, karmiących i dzieci.

Kcal/porcja: 640 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 6.77 zł

Bardzo prosty obiad, którego najbardziej czasochłonnym etapem jest gotowanie makaronu. Słodkie pomidorki, chrupiąca papryka oraz delikatna cukinia świetnie komponują się z pomidorowym sosem oraz serem feta. Kobietom ciężarnym poleca się pominięcie dodatku ziół oraz użycie sera feta z mleka pasteryzowanego. Bezpieczne dla kobiet w trakcie laktacji oraz dla dzieci.

Kcal/porcja: 611 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.37 zł

Siemię lniane uznaje się za polskie superfood. Doskonałe w leczeniu zaparć, czy zespołu jelita drażliwego. Może wspomagać leczenie zaburzeń czynności jajników, a nawet zmniejszać ryzyko zachorowania na raka piersi czy okrężnicy. Co więcej, len obniża stężenie cholesterolu oraz posiada działanie przeciwmiażdżycowe. Naleśniki bezpieczne dla ciężarnych, karmiących oraz dzieci.

Kcal/porcja: 302 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.35 zł

Dostępne na sklepowych półkach batoniki proteinowe zwykle są bardzo drogie, a ich skład woła o pomstę do nieba - aspartam, syrop glukozowo - fruktozowy to tylko niektóre z niechlubnych składników kupnych batonów. Czas na batoniki proteinowe, doskonałe po wysiłku fizycznym. Zawierają około 300 kcal, aż 20 g białka i 24 g węglowodanów. Odpowiednie dla ciężarnych i karmiących. Z uwagi na wysoką zawartość białka, batony są nieodpowiednie dla małych dzieci.

Kcal/porcja: 193 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 1 zł

Pasztet smakuje wyśmienicie zarówno na ciepło, jak i na zimno. Soczewica to produkt o długiej historii. Jest jedną z najdawniejszych roślin. Jej nasiona to podstawa wyżywienia ludzi w starożytnym Egipcie, starożytnej Grecji oraz Rzymie. Z kolei na ziemiach polskich czerwoną soczewicę uprawiało się już w neolicie. Danie bezpieczne dla kobiet ciężarnych, karmiących oraz dzieciaczków powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 220 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 5.88 zł

Wykopaliska w Peru dały nam informacje o tym, że papryka była bardzo istotną częścią diety Inków, natomiast po okryciu Ameryki w XV wieku, lekarz pokładowy Krzysztofa Kolumba przywiózł ją do Hiszpanii nazywając ją "pieprzem nowego świata". Dzisiaj papryka obdarowuje nas sporą zawartością witaminy C uszczelniającej naczynia krwionośne, wzmacniającej odporność oraz regenerującej tkanki. Krem jest odpowiedni dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących.

Kcal/porcja: 85 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 3.96 zł

Wystarczy zjeść 100 g kalafiora, aby pokryć 100 % dziennego zapotrzebowania na witaminę C. W dodatku, kalafior zawiera związki chroniące przed nowotworami, jest doskonały zarówno na surowo, jak i po przetworzeniu. Charakterystyczny zapach podczas gotowania kalafiora jest spowodowany obecnymi w kalafiorze olejkami eterycznymi. Krem z kalafiora jest bezpieczny dla karmiących, dzieci, a po pominięciu natki pietruszki również dla kobiet ciężarnych.

Kcal/porcja: 231 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 3.47 zł

Prosty, szybki i zdrowy krem o lekkim posmaku orzechów włoskich. Świetny pomysł na szybki, pożywny obiad. Dzięki dodatkowi koncentratu pomidorowego, zupa zawiera sporo antyoksydantu - likopenu, który doskonale chroni organizm przed chorobami nowotworowymi, chorobami układu sercowo - naczyniowego oraz zmniejsza liczbę zgonów z powodu choroby wieńcowej. Z uwagi na dodatek chilli, zupy nie poleca się kobietom ciężarnym, w trakcie laktacji oraz małym dzieciom.

Kcal/porcja: 234 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 4.01 zł

Przejście na dietę bezglutenową czy bezmleczną nie musi brzmieć jak wyrok. Bez obaw możesz przygotowywać zdrowe, smaczne, tanie i proste posiłki bez dodatku tych składników, na przykład koktajl truskawkowy. Truskawki są bogactwem witaminy C, a także miedzi. Miedź wchodzi w skład dysmutazy ponadtlenkowej, enzymu o działaniu przeciwutleniającym, chroniącego błony komórkowe przed wolnymi rodnikami. Spożywając truskawki wolniej się starzejemy, a także jesteśmy dobrze chronieni przed nowotworami. Koktajl odpowiedni dla ciężarnych, karmiących i dzieci.

Kcal/porcja: 472 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 6.77 zł

Uważa się, że coraz więcej osób może cierpieć na schorzenia związane z glutenem. Dlaczego tak jest? Argument, że ludzie od pokoleń jedzą to samo, już dawno stracił na aktualności. Obecna żywność różni się od produktów, które jadali nasi dziadkowie i babcie. Dzisiejsza uprawa pszenicy nastawiona jest na głównie na zysk – produkuje się odmiany zdecydowanie mniej wartościowe, za to tańsze i bardziej wydajne. Nie dość że same ziarna zawierają więcej glutenu, niektóre mąki również są wzbogacane w to białko. Z tego względu proponuję bezglutenowe naleśniki, które po zmniejszeniu dodatku imbiru i pieprzu odpowiednie będą nawet dla kobiet ciężarnych, karmiących czy dzieci.

Kcal/porcja: 34 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 120 min.
Cena na porcję: 0.18 zł

Niewątpliwą zaletą mleka ryżowego jest fakt, że nie zawiera laktozy ani kazeiny. W dodatku, uważane jest za produkt hipoalergiczny, to znaczy, że bez obaw mogą spożywać je osoby cierpiące na nietolerancję laktozy lub uczulone na białka mleka krowiego. Niestety mleko ryżowe nie dostarcza wystarczających ilości wapnia, a dostępne na sklepowych półkach mleka ryżowe często zawierają mnóstwo konserwantów, polepszaczy smaku. Mleko ryżowe bezpieczne jest dla ciężarnych, kobiet w trakcie laktacji oraz małych dzieci.

Kcal/porcja: 15 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.05 zł

Idealna alternatywa dla klasycznego mleka krowiego. Świetnie sprawdza się do kawy, czy bezmlecznych naleśników. Bogate w błonnik i kwas foliowy. W dodatku nie zawiera laktozy czy cholesterolu. Dodatkowo działa uspokajająco. Wręcz można nazwać je eliksirem na skołatane nerwy. Mleko owsiane jest odpowiednie dla kobiet ciężarnych, karmiących oraz małych dzieci. Osobom zmuszonym unikać glutenu zaleca się przygotowywanie mleka z płatków owsianych bezglutenowych oznaczonych znakiem przekreślonego kłosa.

Kcal/porcja: 293 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 4.7 zł

Smaczny, zdrowy sok marchwiowo - pomarańczowy przyprawiony ostrym imbirem. Imbir wykazuje właściwości rozgrzewające. Doskonale sprawdza się przy przeziębieniu, wymiotach, biegunce czy chorobie lokomocyjnej. W dodatku działa napotnie oraz wspomaga krążenie krwi. Nadmiar imbiru może działać drażniąco na przewód pokarmowy oraz narkotycznie. Z tego względu, imbir ostrożnie powinny stosować kobiety ciężarne, karmiące oraz dzieci.

Kcal/porcja: 104 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 0.27 zł

Osoby, które przechodzą na dietę wegańską często tęsknią za majonezem. Na szczęście teraz bez obaw możesz przygotować prosty, w pełni wegański majonez, nie ujmujący w smaku majonezowi tradycyjnemu. Jeśli chcesz jak najwierniej oddać smak prawdziwego majonezu wystarczy, że dodasz troszeczkę płatków drożdżowych do smaku. Z uwagi na dodatek octu czy musztardy majonezu nie poleca się dzieciom. Bez obaw mogą spożywać go natomiast kobiety ciężarne czy karmiące piersią.

Kcal/porcja: 218 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 1.27 zł

Pyszne, proste w przygotowaniu placki idealnie, jako weekendowe śniadanie, lub słodki, zdrowy lunchbox. Smak placuszków można łatwo modyfikować serwując je z domowymi powidłami bez cukru, świeżymi owocami czy musem z owoców. Co więcej, połączenie węglowodanów łatwoprzyswajalnych oraz białka i tłuszczu doskonale sprawdza się także, jako posiłek potreningowy. Danie bez obaw można zaserwować dzieciom, kobietom w stanie błogosławionym oraz w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 118 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.23 zł

Jednoskładnikowe słone masło z fistaszków. Fistaszki, czyli orzeszki ziemne to rośliny strączkowe, rosnące pod ziemią. Ponad 3500 lat temu Inkowie używali orzeszków ziemnych grzebiąc zmarłych, aby dostarczyć im pożywienia w zaświatach. Orzeszki charakteryzują się wysoką zawartością witaminy E, B3 czy cynku. Słone masło fistaszkowe jest doskonałe w połączeniu z pieczywem lub waflami ryżowymi oraz ze słodziutkim bananem. Odpowiednie dla kobiet ciężarnych, karmiących oraz dla dzieci powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 78 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.8 zł

Ciasto bez cukru, posłodzone słodyczą batatów oraz suszonych daktyli. Doskonałe dla wszelkich łasuchów, które z uwagi na wysoką masę ciała lub stan zdrowia nie mogą lub nie chcą spożywać słodkości. Doskonale pasują do niego kwaśne owoce, chociaż ja tym razem postawiłam na ciasto bez ich dodatku i było równie pyszne. Należy jednak uważać, ponieważ ciasto z batatów jest uzależniająco pyszne. Niestety z uwagi na dodatek sody oczyszczonej, ciasta nie poleca się dzieciom poniżej 6. roczku życia. Kobiety ciężarne i karmiące mogą natomiast spożywać tego typu wypiek.

Kcal/porcja: 476 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 4.39 zł

Czy wiesz, że inną nazwą ciecierzycy jest groch włoski? Warzywo to szczególnie popularne jest w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego, a także na Bliskim Wschodzie. Ciecierzyca jest na tyle uniwersalna, że bez obaw może być bazą dla wielu potraw. Dodatkowo, co poniektórzy przyrządzają z wody po jej gotowaniu nawet słodką, wegańską bezę. Z uwagi na dodatek ostrych przypraw, kremowej potrawki z ciecierzycą nie zaleca się kobietom ciężarnym, karmiącym, ani tym bardziej małym dzieciom.

Kcal/porcja: 705 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 7.35 zł

Nasiona szałwii hiszpańskiej, nazywane często nasionami chia to doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega - 3, a także witamin E, B1, B3 czy składników mineralnych, np. wapnia, magnezu, żelaza. Świetny pomysł na posiłek dla osób przebywających na diecie bezmlecznej czy bezglutenowej. Niestety z uwagi na brak wiarygodnych badań na ten temat, trudno stwierdzić czy nasiona chia są w pełni bezpieczne dla kobiet karmiących, ciężarnych i małych dzieci.

Kcal/porcja: 100 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.72 zł

Hummus jest pochodzącą z Libanu potrawą, bardzo popularną na Bliskim Wschodzie. Do przygotowania hummusu używa się ciecierzycy, a także pasty na bazie sezamu - pasty tahini. Z uwagi na fakt, że pasta ta jest dosyć droga i trudno dostępna, zwykle przygotowuję hummus ekspresowo, z ciecierzycy oraz sezamu. Danie jest odpowiednie dla kobiet ciężarnych, a także dla dzieci powyżej 1. roczku życia. Kobiety karmiące mogą spożywać hummus, jeśli tylko nie występują u nich lub u dziecka jakiekolwiek przeciwwskazania.

Kcal/porcja: 115 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 1.76 zł

Smaczne, proste, 100%, jednoskładnikowe masło z orzechów nerkowca. Nerkowce zawdzięczamy drzewu pochodzącemu z Brazylii - nanerczu zachodniemu. Swoją nazwę nerkowce zawdzięczają charakterystycznemu kształtowi. Przez wiele osób, nerkowce uznawane są za najsmaczniejsze orzechy świata. Są też zdecydowanie bardzo zdrowe, bowiem zawierają kwasy tłuszczowe omega - 3 i 6 w korzystnej proporcji, a także miedź, cynk i magnez. W dodatku mogą spożywać je ciężarne, kobiety karmiące oraz dzieci powyżej 1. roczku.

Kcal/porcja: 198 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 1.05 zł

Ciekawa alternatywa dla klasycznego jabłecznika. Migdały to doskonałe źródło niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E. Pomimo, że jabłecznik migdałowy jest troszeczkę bardziej zdrową wersją tradycyjnego ciasta, należy pamiętać, że jest to deser i tak właśnie należy traktować ten przepis. Kobiety w stanie błogosławionym, kobiety karmiące piersią, jak również dzieci powyżej 1. roczku życia mogą spożywać jabłecznik migdałowy w racjonalnych ilościach.

Kcal/porcja: 107 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 0.27 zł

Ciasto bezglutenowe to doskonały deser dla osób, które nie chcą lub nie mogą jeść pszenicy lub glutenu, a także dla wegan i osób unikających laktozy. Szybkie, proste i smaczne ciasto idealnie, jako szybka przekąska. W dodatku to bogactwo potasu, magnezu i witamin z grupy B. Z uwagi na dodatek sody oczyszczonej nie zaleca się spożywania ciasta dzieciom poniżej 6. roczku życia. Kobiety ciężarne oraz karmiące mogą bez obaw tego typu deser spożywać.

Kcal/porcja: 30 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.68 zł

Niezbędny element długich, chłodnych zimowych wieczorów. Cena porcji nie przekracza nawet złotówki, a w zamian otrzymujesz najlepszy rozgrzewający napój idealny na jesienną i zimową porę. Jeśli nie przeszkadzają Ci dodatki w postaci goździków, imbiru czy pomarańczy, oczywiście nie musisz przecedzać herbatki. Z uwagi na dodatek wielu rozgrzewających przypraw, herbatki nie poleca się przyszłym mamom. Kobiety karmiące i dzieci powyżej 1. roczku życia mogą spożywać tego typu herbatkę z rozsądnych ilościach.

Kcal/porcja: 88 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 0.6 zł

Bez nabiału, bez glutenu, bez pszenicy, bez cukru. Czego chcieć więcej? Przepis idealny dla osób, które nie chcą, lub nie mogą spożywać zbóż. Smak fasoli nie jest w ogóle wyczuwalny, a dzięki niej ciasto zyskuje ciekawą konsystencję oraz sporą zawartość białka, co rzadko zdarza się w przypadku deserów. Ciasto fasolowe mogą spożywać kobiety ciężarne, a także karmiące piersią, pod warunkiem, że ich dzieci dobrze tolerują każdy składnik użyty do przygotowania przepisu. Nie poleca się natomiast spożycia sody oczyszczonej dzieciom do lat 6.

Kcal/porcja: 61 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.29 zł

W puszce mleczka kokosowego dostępnego na sklepowych półkach znajduje się mnóstwo sztucznych dodatków. Przygotuj mleczko kokosowe w domowycm zaciszu i ciesz się pysznym smakiem bez niezdrowych zagęszczaczy. Z podanej porcji wychodzi 750 ml delikatnego mleczka kokosowego. Warto przelać je do butelki i przechowywać w lodówce max 3 - 4 dni. Powstała na powierzchni mleka tłusta skorupka to naturalny proces. Przed użyciem warto energicznie wstrząsnąć butelką. Mleczko kokosowe mogą spożywać dzieci powyżej 1. roczku życia, a także ciężarne i kobiety karmiące piersią.

Kcal/porcja: 139 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.87 zł

Przemytnik szpinaku i selera naciowego idealny dla każdego przeciwnika zieleniny. Zwykło się mówić, że seler naciowy posiada ujemne kalorie, ponieważ aby go spalić, organizm musi wyprodukować znacznie więcej kilokalorii niż seler posiada. Z uwagi na brak zbóż i nabiału, koktajl będzie doskonałym składnikiem diety osób zmuszonych unikać tych produktów. Koktajl bez obaw spożywać mogą przyszłe mamy, kobiety w trakcie laktacji, czy dzieciaczki powyżej 9. miesiąca życia.

Kcal/porcja: 488 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 50 min.
Cena na porcję: 6.02 zł

Prosta sałatka łącząca lekko orzechowy pikantny smak rukoli i słodkość batatów. Słodkie ziemniaki zwane batatami to zdrowe, niskokaloryczne warzywo. W 100 g batatów znajduje się jedynie 86 kcal. Dodatkowo, bataty są doskonałym źródłem potasu, prowitaminy witaminy A, witaminy C, B oraz wielu innych cennych składników pokarmowych. Sałatkę z rukoli i pieczonych batatów mogą jeść dzieci powyżej 1. roczku życia. Z uwagi na dodatek wzdymającej ciecierzycy, powinny uważać na nią kobiety w trakcie laktacji, a przyszłym mamom poleca się pominięcie rozmarynu oraz tymianku.

Kcal/porcja: 90 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.45 zł

Zdrowe słodkości - bez mąki, bez tłuszczu. Z cukrami występującymi naturalnie w owocach. Główny składnik ciasteczek, czyli owies zawiera 2 – 3 razy więcej tłuszczu niż inne zboża. Tłuszcz ten w 40 % stanowi kwas linolowy, który zapobiega sklerozie i zwłaszcza polecany jest osobom dojrzałym. Pozostałe tłuszcze to w 35 % kwas oleinowy, a w kolejnych 20 % kwas palmitynowy. Niestety w Polsce spożywa się kilkukrotnie mniej owsa niż w innych krajach. Ciastka owsiane są bezpieczne dla kobiet ciężarnych, karmiących oraz dzieci powyżej 2. roczku życia.

Kcal/porcja: 375 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 5.74 zł

Prosta i szybka, a zarazem pyszna i bogata w witaminy i minerały sałatka na bazie jarmużu. Jarmuż jest doskonałym antyoksydantem, posiada silne działanie przeciwnowotworowe. Dodatkowo, zawiera spore ilości witaminy A, witaminy C, kwasu foliowego oraz witamin z grupy B. Sałatkę z jarmużem mogą spożywać mogą dzieci, które ukończyły 1. roczek życia, a także kobiety ciężarne i mamy karmiące.

Kcal/porcja: 110 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.54 zł

Banalnie prosty w przygotowaniu chleb bez pszenicy, żyta, owsa, prosa oraz jakichkolwiek innych zbóż. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób przebywających na diecie bezglutenowej, ale także kiepsko tolerujących drożdże. Wystarczy wymieszać łyżką wszystkie składniki, upiec i gotowe. Kromka chleba jest dosyć kaloryczna, ale jednocześnie bardzo sycąca. W dodatku, chleb jest doskonałym pomysłem dla całej Twojej rodziny. Składniki użyte do jego przygotowania są bezpieczne dla kobiet ciężarnych, karmiących oraz dla dzieci powyżej 2. roczku życia.

Kcal/porcja: 448 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.11 zł

Sałatka z makaronu penne z ciecierzycą jest świetnym pomysłem na zdrowy, sycący posiłek. Sprawdza się zwłaszcza gdy musisz zjeść drugie śniadanie, lunch lub obiad na zimno poza domem. To zdecydowanie zdrowsza alternatywa posiłku niż kupiona w sklepie kiepskiej jakości drożdżówka. Doskonale nadaje się także na posiłek jedzony w domu, dla osób bardzo zapracowanych. W dodatku, po pominięciu natki pietruszki mogą jeść ją kobiety w stanie błogosławionym, a dzieciaczki powyżej 2. roczku życia oraz mamy karmiące piersią, mogą spożywać sałatkę bez wprowadzania dodatkowych modyfikacji.

Kcal/porcja: 99 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 1.46 zł

Za barszcz ukraiński powinniśmy podziękować naszym sąsiadom Ukraińcom, którzy wpadli na cudowne, sycące połączenie buraczków, fasoli, włoszczyzny oraz innych dodatków tworzących tę pyszną zupkę. Dzisiaj, barszczyk ukraiński króluje w domach wielu Polaków. Danie będzie odpowiednie dla całej Twojej rodziny. Nawet, jeśli w jej skład wchodzą kobiety ciężarne, karmiące piersią, czy dzieciaczki, które ukończyły 1. roczek życia. Dzięki temu raz stoisz w kuchni przygotowując posiłek dla całej rodzinki.

Kcal/porcja: 162 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: min.
Cena na porcję: 5.21 zł

Koper włoski jest świetnym źródłem cennych witamin i składników mineralnych. Warzywo zawiera sporo witaminy C, B1, błonnika, kwasu foliowego oraz olejku lotnego o bardzo charakterystycznym anyżowym aromacie. Jest to doskonała zupa dla kobiet karmiących piersią, ponieważ fenkuł wzmaga laktację. Danie mogą jeść też ciężarne i dzieciaczki powyżej 3. roczku życia. Zupę można podać młodszemu dziecku pod warunkiem pominięcia wędzonego łososia.

Kcal/porcja: 150 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 0.97 zł

Niebanalne połączenie smaku orzechów włoskich i czosnku. Ze względów żywieniowych, orzechy włoskie stanowią cenny element diety, głównie z uwagi na wysoką wartość odżywczą tego produktu. Orzechy włoskie zaleca się w profilaktyce nowotworów, cukrzycy, osteoporozy, choroby Alzheimera czy chorób układu krążenia. Orzechy te są kalorycznym składnikiem diety, natomiast w ich składzie dominują głównie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Pasta jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, dla mam karmiących piersią, a nawet dla dzieci powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 117 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 90 min.
Cena na porcję: 0.53 zł

Ciasto dość pracochłonne, ale swoim smakiem wynagradza czas spędzony w kuchni. Orzechy włoskie to nie tylko doskonała przekąska, ale także produkt o doskonałych właściwościach leczniczych. Orzechy włoskie działają przeciwzapalnie, skutecznie zwalczają wiele szczepów bakterii i grzybów, a dodatkowo obniżają stężenie cholesterolu i usprawniają trawienie. Ze względu na dodatek proszku do pieczenia, ciasta nie poleca się dzieciom poniżej 6. roczku życia. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby ciasto spożywały kobiety ciężarne czy karmiące piersią.

Kcal/porcja: 474 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.27 zł

Dzięki temu, że do pesto z natki pietruszki nie dodaje się sera, może ono być przechowywane w lodówce przez 2 - 3 miesiące, a w zamrażalniku nawet do pół roku. Klasyczne pesto, poprzez dodatek parmezanu, reaguje z pozostałymi składnikami, uruchamiając proces jełczenia całej mieszanki. Danie nieodpowiednie dla kobiet ciężarnych, którym zaleca się unikanie spożywania natki pietruszki. Dzieci powyżej 1. roczku oraz mamy karmiące piersią, bez obaw mogą spożywać pesto z natki pietruszki.

Kcal/porcja: 214 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 1.7 zł

Orzeźwiające połączenie banana oraz ananasa. Warto postawić na ananasa świeżego, zamiast tego w puszce. Świeży ananas ma niższy indeks glikemiczny, więcej wartości odżywczych oraz nie jest nasiąknięty słodką, cukrową zalewą. Kolejną przewagą ananasa świeżego, nad tym z puszki jest brak bisfenolu A, którym wyścieła się puszki. Składnik ten obwinia się o zachorowanie na zespół policystycznych jajników. Smoothie będzie doskonałym elementem zdrowej, zbilansowanej diety dla całej rodziny, ponieważ mogą go spożywać zarówno dzieciaczki powyżej 1. roczku życia, kobiety ciężarne oraz karmiące piersią.

Kcal/porcja: 260 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.36 zł

Por to bogactwo przeciwutleniających witamin rozpuszczalnych w wodzie, czyli witaminy A i E. Witaminę E zwykło się nazywać witaminą młodości, ponieważ doskonale opóźnia procesy starzenia organizmu. Dodatkowo, bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. Wykorzystywana jest też do leczenia męskiej niepłodności, zaburzeń mięśniowych, miażdżycy oraz chorób serca. Danie odpowiednie dla dzieciaczków po 1. roczku życia, dla kobiet karmiących piersią, a po pominięciu gałki muszkatołowej, także dla ciężarnych.

Kcal/porcja: 283 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 8.14 zł

Prawidłowa nazwa bakłażana to psianka podłużna. My znamy go jako bakłażan lub oberżyna, choć inne dozwolone nazwy to gruszka miłosna, jajko krzewiaste i bakman. Danie ze względu na zawartość czubrycy, sera feta, natki pietruszki nie jest zalecane kobietom w stanie błogosławionym. Karmiące natomiast, bez obaw mogą spożywać bakłażana nadziewanego nadzieniem serowym. Dzieciaczki powyżej 1. roczku życia również mogą spożywać tego typu potrawy, jednak dzieciom dobrze zmniejszyć dodatek słonego sera feta o połowę lub nawet zdecydowaną większość.

Kcal/porcja: 126 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 1.47 zł

Pasta z ciecierzycy rewelacyjnie komponuje się z rukolą. Ciecierzyca to doskonałe źródło miedzi, kwasu foliowego niezbędnego dla kobiet pragnących zajść w ciążę oraz tych w trakcie ciąży. Danie bezpieczne dla dzieci, które ukończyły 1. roczek życia. Mamy karmiące piersią, których dzieci tolerują czosnek w mleku mamy oraz nie cierpią na uporczywe kolki, również mogą spożywać tego typu pastę. Kobietom ciężarnym poleca się pominięcie niektórych przypraw, np. ziół prowansalskich, które mogą zawierać niezalecany w trakcie ciąży cząber, a także bazylię.

Kcal/porcja: 398 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 120 min.
Cena na porcję: 2.19 zł

Obłędny sernik waniliowy z masą orzechową i karmelem. Poprawi nastrój w nawet najpochmurniejszy dzień! Zawiera orzechy włoskie, czyli bogactwo witaminy E, B6, a także cynku, magnezu i miedzi. W Europie orzechy włoskie są znane od dawna, chociaż pochodzą z Azji, zostały rozpropagowane przez Rzymian na terenie rozmaitych krajów i kontynentów. Danie odpowiednie dla całej rodziny, nawet jeśli w jej skład wchodzą dzieciaczki powyżej 1. roczku życia, kobiety ciężarne czy też karmiące piersią.

Kcal/porcja: 12 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.45 zł

Korzeń chrzanu jest znakomitym źródłem witaminy B1, B2, B6, a także potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Chrzan często poleca się osobom, które cierpią na zdecydowanie zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi. Generalnie nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne dotyczące spożywania chrzanu w ciąży, natomiast jest to produkt bardzo aromatyczny i może być zbyt mocny dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, gdy przyszła mama jest bardzo wrażliwa na zapachy i smaki. Kobieta karmiąca piersią w pierwszych 3 miesiącach laktacji powinna zrezygnować ze spożywania chrzanu. Dzieciom powyżej 2. roczku życia można dawać chrzan mocno rozcieńczony, np. 1/4 podanej porcji chrzanu rozrobić w jogurcie.

Kcal/porcja: 438 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.91 zł

Niewiele osób o tym wie, że groszek zielone świetnie wzmacnia kości. Groszek jest bardzo dobrym źródłem witaminy K, która jest niezwykle ważna w procesie wchłaniania wapnia. Zawiera także sporo miedzi, witaminy C, witaminy B1 oraz niacyny. Risotto z zielonym groszkiem jest doskonałym daniem dla całej rodziny, gotowym w niewiele ponad kwadrans. Sprawdzi się nawet jeśli w skład rodziny wchodzą kobiety karmiące piersią lub dzieci po ukończeniu 1. roczku życia. Dania nie poleca się ciężarnym, ze względu na użycie tymianku oraz natki pietruszki, których nie zaleca się stosować w ciąży.

Kcal/porcja: 275 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 3.06 zł

Ciecierzyca to doskonałe źródło białka, witamin i składników mineralnych. Idealny składnik dla osób, które nie spożywają produktów odzwierzęcych. Jest to także dobre urozmaicenie diety typowych mięsożerców. Danie odpowiednie dla dzieci od 11. miesiąca życia, a także dla kobiet karmiących swoje dzieciaczki piersią. Ciężarne pragnące skosztować zupy z ciecierzycy z pomidorami powinny pominąć dodatek rozmarynu i natki pietruszki, które nie są zalecane w ciąży ze względu na właściwości poronne.

Kcal/porcja: 521 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 7.23 zł

Delikatny, smaczny, zdrowy obiad gotowy w 15 minut. W daniu znajduje się czosnek, broń przeciwko infekcjom bakteryjnym, wirusowym oraz pasożytniczym. Wkomponowanie czosnku w codzienny jadłospis doskonale chroni przed powstawaniem wylewów krwi do mózgu, ponieważ czosnek rozrzedza krew. Danie, ze względu na dodatek przypraw zakazanych w ciąży, nie jest polecane przyszłym mamusiom. Kobiety w stanie błogosławionym mające ochotę na makaron ze szpinakiem i suszonymi pomidorami mogą pominąć dodatek czubrycy, bazylii, imbiru oraz gałki. Danie natomiast mogą spożywać kobiety karmiące piersią oraz dzieciaczki powyżej 2. roku życia.

Kcal/porcja: 336 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 4.06 zł

Koktajl słodzony naturalną słodyczą owoców oraz miodem. Miód jest szczególnie polecany osobom zmęczonym psychicznie oraz fizycznie. Dodatkowo, pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Korzystnie wpływa na odporność. Co więcej, miód cechuje silne działanie przeciwnowotworowe, zwłaszcza jeśli miód pozyskany był w obszarów, gdzie rosną topole lub brzoza brodawkowata.Miodu nie powinny jeść dzieci poniżej 1. roczku życia, a także ciężarne. Ta druga grupa może sięgnąć po miód pasteryzowany. Nie istnieją przeciwwskazania do tego, aby koktajl piła kobieta w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 633 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 5.21 zł

Soczewica to doskonałe źródła białka, błonnika, witamin i składników mineralnych. Jest doskonałym składnikiem zdrowej, zbilansowanej diety. Odpowiednia dla osób przebywających na diecie wegetariańskiej. Danie mogą spożywać dzieci powyżej 1. roczku życia, a także kobiety karmiące piersią, których dzieci akceptują soczewicę, przyprawy czy cebulę w mleku mamy. Ciężarnym zaleca się ostrożność w spożywaniu suszonych ziół, więc mogą pominąć ich dodatek.

Kcal/porcja: 511 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 5.12 zł

Pyszne, wegańskie, ekspresowe curry z dużą ilością warzyw oraz bogatej w białko, soczewicy czerwonej. Ciekawy smak potrawie nadają bataty o słodkawym smaku, źródło witaminy A, a także witamin B5 i B6. Danie po pominięciu papryczki chilli będzie doskonałe dla dzieci powyżej 2. roczku życia. Kobiety karmiące, których dzieciaczki nie tolerują ostrych przypraw, cebuli i czosnku, mogą pominąć te składniki. Z kolei przyszłe mamy mogą pominąć dodatek curry i kurkumy niepolecanych w trakcie ciąży.

Kcal/porcja: 215 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 6.56 zł

Cukinia dostarcza tylko 15 kalorii w 100 g, jest więc idealna dla osób odchudzających się. Ponieważ wykazuje silne działanie zasadotwórcze, regularne spożywanie tego warzywa pomaga zachować równowagę kwasowo - zasadową organizmu. Kabaczek jest również lekkostrawny i świetnie nadaje się dla osób zmagających się z problemami żołądkowymi. Przygotowując zupę dla dzieci, kobiet oczekujących potomstwa oraz karmiących piersią, należy pominąć dodatek wina. Przyszłe mamusie, powinny również pominąć dodatek tymianku oraz natki pietruszki. Aby zupa nie była mdła, po pominięciu tych przypraw można zastąpić je innymi, bezpiecznymi w ciąży przyprawami, np. solą, pieprzem, papryką. Mamy karmiące piersią, mogą zrezygnować z dodatku cebuli i czosnku do zupy, jeśli ich maluszki nie tolerują tych smaków w mleku mamy.

Kcal/porcja: 365 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 4.6 zł

Chilli sin carne różni się od chilli con carne tym, że w tym pierwszym nie ma mięsa. Chilli sin carne dosłownie tłumacząc, oznacza chilli bez mięsa. Jest to więc doskonały pomysł dla osób przebywających na diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej. Brak mięsa świetnie rekompensują nieoczywiście skomponowane przyprawy. Dzieci po 24. miesiącu życia, kobiety ciężarne, a także kobiety karmiące piersią, mogą bez obaw spożywać chili sin carne. W przypadku dzieci i karmiących piersią można pominąć dodatek chilli, a także zmniejszyć dodatek warzyw wzdymających.

Kcal/porcja: 322 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.75 zł

Awokado pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Aztekowie zwykli nazywać je masłem puszczy lub owocem maślanym. Z kolei Inkowie twierdzili, że awokado jest doskonałym afrodyzjakiem. Kiedyś, traktowano je nawet jako namiastkę mięsa, w trakcie długich i wyczerpujących podróży. Dzisiaj, awokado podawać można dzieciom, które ukończyły 12. miesiąc życia, kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią. Ze względu na wysoką zwartość tyraminy, awokado nie poleca się osobom cierpiącym na nawracające bóle głowy oraz migreny.

Kcal/porcja: 404 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.59 zł

Pszenica dzisiejszych czasów jest modyfikowana genetycznie. Mnóstwo osób jej nie toleruje, cierpi na wzdęcia, gazy, bóle brzucha, problemy skórne, a nawet bezpłodność. Z tego względu, warto zamieniać pszenicę na inne zboża, np. mąkę żytnią. Potrawę bez problemu mogą spożywać kobiety ciężarne oraz karmiące piersią. Dzieci, które skończą 2. rok życia zwykle również dobrze tolerują tego typu naleśniki z mąki żytniej. W drugim roku życia, już bez problemu można wprowadzać razowe żyto. W razie obaw, wprowadzając naleśniki do diety dziecka, część mąki żytniej, możesz zamienić na pszenną.

Kcal/porcja: 324 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 4.13 zł

Pozyskiwana z prosa, kasza jaglana, jest jednym z najbardziej lekkostrawnych produktów zbożowych. Jako jedyna z kasz jest zasadotwórcza. Jest bogactwem witamin z grupy B, a także potasu czy żelaza. Dodatkowo, kasza jaglana zawiera krzemionkę, która działa zbawiennie dla włosów, skóry i paznokci. Spożywanie potraw na bazie kaszy jaglanej, w tym jaglanki z dynią i brokułami jest dozwolone dla kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz dzieciaczków powyżej 2. roku życia. Kobietom ciężarnym zaleca się jedynie pominięcie niektórych przypraw, np. curry, kurkumy.

Kcal/porcja: 453 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 3.68 zł

Spaghetti neapolitana to jedno z łatwiejszych dań makaronowych. Najprostszą odmianą tegoż sosu jest podgrzanie pomidorów z dodatkiem makaronu, oliwy z oliwek i kilku prostych dodatków, które wzbogacą sos Napoli. Jest to idealne danie dla osób przebywających na diecie wegetariańskiej, a po pomięciu parmezanu również dla osób na diecie wegańskiej, ponieważ do jego przygotowania nie użyje się wówczas żadnych produktów odzwierzęcych. Oczywiście, ze względu na dodatek wina, danie nie jest wskazane dla kobiet ciężarnych, karmiących piersią czy dzieci.

Kcal/porcja: 509 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 6.75 zł

Tego typu dania można łatwo modyfikować w taki sposób, aby były odpowiednie również dla najmłodszych członków rodziny - dzieci powyżej 1. roczku. W tym przypadku wystarczy jedynie odjąć chilli oraz zmniejszyć ilość pieprzu. Przyprawy te są zbyt ostre dla takiego maleństwa. Danie bez obaw mogą spożywać kobiety ciężarne, którym nie dokucza zgaga oraz karmiące piersią, pod warunkiem, że ich maleństwo dobrze toleruje wszystkie składniki dania, nawet cebulę czy czosnek.

Kcal/porcja: 96 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 2.06 zł

Wegańska toskańska zupa pomidorowa jest niskokaloryczną, pożywną, smaczną, rozgrzewającą zupą. Zawarty w niej seler naciowy ciekawie chrupie i zawiera witaminy z grupy B, oczyszcza organizm z toksyn, pobudza przemianę materii, pomaga trawić tłuszcze, a także działa moczopędnie. Moczopędnie działa także natka pietruszki. Właśnie ze względu na dodatek natki pietruszki, danie nie jest polecane kobietom oczekującym potomstwa. Świetnie natomiast nada się w przypadku kobiet karmiących oraz dzieciaczków powyżej 11. miesiąca życia.

Kcal/porcja: 56 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.72 zł

Szybka i smaczna surówka, jej kwaśny smak najlepiej komponuje się z mięsem. Kiszonki są doskonałym probiotykiem. Zawierają kwas mlekowy, który oczyszcza organizm, wzmacnia system odpornościowy oraz reguluje florę bakteryjną jelit. W małych ilościach, ogórki kiszone można wprowadzać już 13. miesięcznemu dziecku. Kobiety ciężarne i karmiące mogą spożywać ogórki kiszone, w zależności od indywidualnej tolerancji.

Kcal/porcja: 454 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.8 zł

Tort jest niesamowicie prosty w przygotowaniu z uwagi na fakt, że używam wielu gotowych już produktów. Jego smak i delikatność kremu jest niepowtarzalna: słodko - miętowa pianka. Moje dzieci uwielbiają ten tort, a ja cenię go za prostotę wykonania! Ze względu na zawartość syropu glukozowo - fruktozowego, substancji spulchniających, emulgatorów, regulatorów kwasowości oraz wielu innych niezbyt zdrowych dodatków w gotowym spodzie, tortu nie poleca się dzieciom przed 6. rokiem życia, a także kobietom ciężarnym i karmiącym piersią.

Kcal/porcja: 351 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 0.48 zł

To przepis na gofry przepysznie chrupiące. Ja przygotowuję te gofry również jako lunch - box dla dzieci do szkoły. Jest to dla nich świetne urozmaicenie drugiego śniadania. Dorzucam jabłko lub gruszkę i pudełka zawsze wracają do mnie puste :) Warto pamiętać, że ze względu na dodatek proszku do pieczenia, gofry nie będą wskazane dla dzieci poniżej 6. roku życia. Nie istnieje natomiast przeciwwskazanie, aby gofrów nie mogły jeść przyszłe mamy oraz kobiety karmiące piersią.

Kcal/porcja: 328 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.39 zł

Dzięki pozbawieniu cukinii nadmiaru wody, otrzymasz bardzo chrupiące, przepyszne placuszki. Cukinia to warzywo niskokaloryczne, dobrze tolerowane nawet przez osoby cierpiące na choroby przewodu pokarmowego. Posiada właściwości zasadotwórcze, więc warto spożywać ją, zwłaszcza, jeśli w codziennym jadłospisie dominują produkty kwasotwórcze. Danie będzie odpowiednie dla dzieci powyżej 1. roku życia, wówczas zaleca się jedynie dodanie mniej słonej fety. Dodatkowo, kobiety ciężarne oraz karmiące piersią bez obaw mogą zajadać takie cukiniowe placuszki.

Kcal/porcja: 219 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.69 zł

Banan jest dosyć kalorycznym owocem, ale jest także bombą potasu, magnezu oraz tryptofanu. Tryptofan, to aminokwas, niezbędny do produkcji hormonu szczęścia - serotoniny. W codziennej diecie, tryptofan jest aminokwasem, którego spożywamy najmniej. W dodatku organizm posiada enzymy, które rozkładają tryptofan, a poziom tych enzymów wzrasta z wiekiem. W związku z powyższym często dieta dostarcza niewystarczających ilości tego aminokwasu. Pamiętaj zatem, aby spożywać banany będące doskonałym źródłem tryptofanu. Koktajl jest bezpieczny dla dzieci powyżej 1. roczku życia, dla karmiących piersią oraz ciężarnych.

Kcal/porcja: 256 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.59 zł

Połączenie białka i węglowodanów - idealne po treningu. Spożywaj maksymalnie do 30 minut po treningu - jednak im szybciej tym lepiej. Kupując mango, wybierz owoce o ładnie zabarwionej, czerwonej skórce. Mango powinno być raczej miękkie. Po rozkrojeniu, dojrzałe mango poznasz po mocnym, intensywnym kolorze miąższu. Jeśli okazało się, że kupiłaś niedojrzałe mango, można zawinąć owoc w papier i odłożyć w ciemne miejsce, powinno dojrzeć. Koktajl będzie doskonałym, zdrowym, lekkim posiłkiem dla całej rodziny. Nawet jeśli w jej skład wchodzą ciężarne, karmiące piersią oraz dzieciaczki powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 245 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 3.68 zł

W okresie jesiennym i zimowym zupy doskonale nadają się jako ciepły, pożywny, niskokaloryczny lunch. Wystarczy wówczas rano podgrzać zupę, przelać ją do termosu i zabrać ze sobą do szkoły lub do pracy. To zdecydowanie lżejszy i zdrowszy lunch niż kupowanie drożdżówki w pobliskiej piekarni. Zwłaszcza, jeśli zupa zawiera czosnek, działający jak naturalny antybiotyk. Przygotowując danie dla rodziny, w której znajdują się maluszki, które ukończyły 2. rok życia, możesz pominąć dodatek chilli. Ciężarne natomiast powinny pominąć dodatek imbiru i oregano, a karmiące piersią mogą pominąć czosnek.

Kcal/porcja: 206 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.38 zł

Pamiętaj, aby koktajle wypijać małymi łyczkami, powoli, w ciągu 10 - 15 minut. W ten sposób, zawarte w nich witaminy i składniki mineralne zdecydowanie lepiej się wchłoną. A tych w smoothie szpinakowym z grejpfrutem jest niemało. Smoothie jest szczególnie bogaty w witaminę C oraz żelazo. Co więcej, dzięki temu, że nie zawiera pszenicy, glutenu i nabiału, mogą go spożywać również osoby z alergią lub nietolerancją na te produkty. Koktajl może być także składnikiem diety dzieci, które ukończyły 1. roczek życia, kobiet oczekujących potomstwa, a także tych, które karmią dzieci piersią.

Kcal/porcja: 284 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 2.67 zł

W zaledwie jednej porcji tej potrawy znajduje się mnóstwo potasu oraz błonnika pokarmowego. Potas reguluje gospodarkę wodną organizmu, pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo - zasadowej, usuwa nadmiar wody z organizmu, dzięki czemu obniża ciśnienie krwi. Z tego powodu, potas powinny spożywać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze. Co więcej, potas zapewnia odpowiednią pracę mięśni i układu nerwowego. Potrawa jest odpowiednia dla maluszków, które ukończyły 1. rok życia, kobiet ciężarnych, jeśli zmniejszą dodatek niektórych przypraw, np. bazylii i oregano oraz karmiących piersią, o ile pominą dodatek cebulki czy czosnku.

Kcal/porcja: 299 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 5.18 zł

Koktajl ten, można śmiało nazwać mianem przeciwnowotworowego, ponieważ zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, które neutralizują szkodliwe i mogące powodować nowotwory, wolne rodniki. Koktajl jest także bogactwem potasu, witamin B1 oraz C (której pokrywa aż 84 % dziennego zapotrzebowania obliczonego dla osoby dorosłej, z wyjątkiem ciężarnych oraz karmiących). Koktajl zawiera również magnez, żelazo, miedź i witaminę B6. Koktajl może być składnikiem zdrowej, zbilansowanej diety dzieci powyżej 1. roczku życia, ciężarnych oraz karmiących.

Kcal/porcja: 245 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 4.55 zł

Użyte do przygotowania koktajlu, borówki amerykańskie to bardzo silne przeciwutleniacze, które mogą blokować rozwój komórek rakowych. Żywność o dużej zawartości flawonoidów można poznać po kolorze – jest ciemnoczerwona, fioletowa lub niebieska. Stwierdzono, że czarne jagody – borówki amerykańskie pomagają chronić oczy przed uszkodzeniem promieniami słonecznymi i tworzeniem się zaćmy. Danie jest bezpieczne dla kobiet ciężarnych, karmiących raz dzieciaczków, które ukończyły 11. miesiąc życia.

Kcal/porcja: 121 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 6.71 zł

Zarodki pszenne użyte do przygotowania koktajlu bezmlecznego, są niezwykle cennym źródłem wielu witamin, a także składników mineralnych. Dodatkowo, kwasy tłuszczowe zawarte w zarodkach wykazują silne właściwości wspomagające działanie układu nerwowego, a więc poprawiają pamięć, koncentrację i zwiększają odporność na stres. Danie będzie odpowiednie dla dzieciaczków, które ukończyły 1. roczek życia, dla kobiet w stanie błogosławionym oraz mam karmiących piersią.

Kcal/porcja: 271 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.11 zł

Ananas to owoc, który posiada doskonałe właściwości odżywcze, lecznicze, a także oczyszczające z toksyn. Zawiera bromelainę - enzym rozkładający białko - który ułatwia trawienie, wspomaga gojenie ran. Dodatkowo, ananas to istne bogactwo potasu, magnezu, wapnia, żelaza, cynku, miedzi oraz manganu. Koktajl bez obaw możesz zaserwować całej rodzinie, nawet, gdy jej członkami jest dziecko powyżej 1. roczku życia, przyszła mama, czy kobieta karmiąca piersią.

Kcal/porcja: 235 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.33 zł

Koktajl ten jest doskonałym składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety. Zawiera wapń niezbędny w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, a także inne mikroelementy. Wapń jest podstawowym budulcem kości oraz zębów. Dodatkowo, zapobiega krzywicy oraz osteoporozie. Jest także niezbędny do odpowiedniej pracy serca. Będzie to zatem doskonały posiłek dla całej rodziny, bowiem mogą spożywać go już dzieci od 11. miesiąca życia, a także kobiety ciężarne i karmiące piersią.

Kcal/porcja: 46 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.26 zł

Dzięki zawartości imbiru, sok doskonale rozgrzewa. Niewiele osób wie, że imbir jest doskonałym lekarstwem na pierwsze objawy przeziębienia i grypy. Doskonale rozgrzewa, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, wykrztuśnie. Gdy czujesz pierwsze objawy przeziębienia i grypy, przyjmuj 1/2 łyżeczki suszonego imbiru na dobę. Jest to również doskonały sok uodparniający i rozgrzewający dla dzieci powyżej 1. roku życia (dla nich zmniejsz ilość imbiru do 1/4 podanej ilości) oraz dla mam karmiących piersią. Ciężarnym zaleca się ostrożność w spożywaniu imbiru, ponieważ nadużywany może podrażniać błonę śluzową przewodu pokarmowego, a także nasilać pewne ciążowe dolegliwości.

Kcal/porcja: 239 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 35 min.
Cena na porcję: 0.5 zł

Jesienne muffiny z dodatkiem dyniowego puree. Dynia jest bogactwem witaminy A, E i C. Zawiera także niemało miedzi oraz kwasu foliowego. Późnym latem, jesienią i zimą warto włączyć ją do codziennej diety, np. w formie takich muffinków dyniowych. W diecie dziecka dynię wprowadza się już w 5. i 6. miesiącu. Niemniej jednak, muffinki nie są polecane dzieciom poniżej 6. roku życia, ponieważ zawierają sodę oczyszczoną oraz proszek do pieczenia. Muffinki nie są także zalecane ciężarnym, ponieważ znajdują się w nich np. kurkuma niedozwolona w ciąży. Oryginalnym smakiem muffinków dyniowych mogą się natomiast cieszyć kobiety podczas laktacji.

Kcal/porcja: 596 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 4.74 zł

Każdy, kto cierpiał kiedykolwiek na zaparcia, zapewne wie, jak cudowne właściwości regulujące pracę jelit mają śliwki. Taki deser doskonale zatem sprawdzi się w przypadku kobiet ciężarnych, które często na zaparcia cierpią, a jednocześnie muszą uważać na indeks glikemiczny spożywanych potraw. Bez obaw mogą spożywać deser kobiety karmiące piersią, których dzieci nie cierpią na kolki, czy dzieciaczki, które ukończyły 1. roczek.

Kcal/porcja: 308 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 4.36 zł

Koktajl świetnie nadaje się na pochmurne, zimne dni. Rozgrzewa trzewia, pobudza krążenie, dodaje mnóstwa energii. Głównym celem odżywiania jest dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, bez których organizm nie mógłby funkcjonować. Automatycznie oznacza to, że pożywienie powinno pozytywnie wpływać na stan zdrowia. Najzdrowsza jest dla nas żywność naturalna i niskoprzetworzona – między innymi warzywa, owoce. Po zmniejszeniu ilości i dodaniu papryczki chilli bez pestek, koktajl można podać dzieciaczkom, które skończyły 2. roczek życia. Kobiety ciężarne oraz karmiące mogą pominąć imbir oraz zmniejszyć dodatek papryczki chilli.

Kcal/porcja: 180 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 0.75 zł

Ciasteczka bananowe świetnie nadają się jako przekąska potreningowa zawierająca białko oraz węglowodany proste, zasilająca mięśnie w glikogen czyli zapas energii niezbędny do wykonania treningu. Ciasteczka bananowe to doskonały pomysł na zdrowe słodkości. Świetnie sprawdzą się w przypadku kobiet karmiących piersią, ciężarnych oraz dzieciaczków, które ukończyły 1. rok życia. Po ominięciu migdałów, bez obaw ciasteczka można dać już dzieciaczkom po 11. miesiącu.

Kcal/porcja: 225 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.55 zł

Śliwki wzmacniają układ nerwowy, regulują ciśnienie krwi oraz obniżają stężenie cholesterolu. Śliwki zawierają mnóstwo potasu, fosforu, magnezu, wapnia czy witamin z grupy B. Każdy, kto cierpiał kiedykolwiek na zaparcia, zapewne wie, jak cudowne właściwości regulujące pracę jelit mają śliwki. Sałatki nie poleca się ciężarnym, czy dzieciom poniżej 6. roczku życia, ale już kobiety karmiące, których dzieci nie cierpią na kolki czy wzdęcia, bez obaw taką sałatkę mogą spożywać.

Kcal/porcja: 169 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 1.88 zł

Shake dostarcza mnóstwo wapnia oraz mikroelementów. Będzie doskonałą przekąska dla całej rodziny, począwszy od maluszków, które ukończyły 12. miesiąc życia, poprzez kobiety w stanie błogosławionym, a skończywszy na kobietach karmiących piersią. Te ostatnie muszą kontrolować zachowanie swojego maleństwa, jeśli cierpi na kolki i ból brzuszka, wówczas lepiej przygotować shake z owoców działających mniej wzdymająco niż brzoskwinia.

Kcal/porcja: 174 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.37 zł

Zaledwie trzy składniki, a tyle witamin oraz wartości odżywczych. Brzoskwinia ma bardzo dużą wartość odżywczą. Zawiera węglowodany, magnez, potas oraz prowitaminę witaminy A, witaminę C i witaminy z grupy B. Z uwagi na działanie zasadotwórcze i moczopędne, brzoskwinia stosowana jest przy chorobach reumatycznych i schorzeniach układu moczowego. Shake jest odpowiedni dla dzieci od 8. miesiąca życia, dla ciężarnych i karmiących, pod warunkiem że ich dzieci nie cierpią na uporczywe kolki.

Kcal/porcja: 196 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3 zł

Bomba witaminy C, która jest istotnym elementem wzmacniania odporności, uszczelniania naczyń krwionośnych, a także diety anty - aging oraz witaminy B oraz B12. Doskonałe wzmocnienie dla dzieci i dorosłych. Warto uczyć dzieci, które ukończyły 1. rok życia picia tego typu smacznych, zdrowych koktajli zamiast picia niezdrowych, przeładowanych cukrem napojów gazowanych. Koktajl to również świetne uzupełnienie diety kobiet karmiących piersią oraz ciężarnych.

Kcal/porcja: 214 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 4.37 zł

Koktajl o wysokiej zawartości wapnia, witaminy B12, potasu, cynku, miedzi oraz witaminy A. Borówka amerykańska nazywana także borówką czernicą, lub jagodą, ma działanie przeciwobrzękowe, przeciwcukrzycowe, odkażające, a dodatkowo reguluje trawienie oraz pracę jelit. Koktajl jest odpowiednim posiłkiem dla dzieci powyżej 1. roczku życia, kobiet ciężarnych oraz karmiących. Dzieciom, można podać mniejszą porcję koktajlu i zmniejszyć dodatek wysokobłonnikowych dodatków, np. otrąb.

Kcal/porcja: 182 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.47 zł

Koktajl wiśniowo - czekoladowy doskonale wpływa na cerę oraz wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. Dodatkowo, jest bogactwem wapnia, witamin B2 i B12. Zarówno wiśniom, jak i czereśniom od dawna przypisuje się właściwości terapeutyczne. Uznano, że ich spożycie około pół kilograma dziennie zmniejsza dolegliwości bólowe w dnie moczanowej i artretyzmie. Podobne działanie wykazuje także sok z tych owoców. Zaobserwowano również pozytywny wpływ wiśni i czereśni na przebieg kamicy nerkowej i problemy z pęcherzem moczowym. Zmniejszają także długość i natężenie potreningowych boleści, zwanych potocznie zakwasami. Koktajl będzie świetnym posiłkiem dla kobiet w stanie błogosławionym, podczas laktacji, a także dla maluszków, które ukończyły 1. roczek życia.

Kcal/porcja: 205 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.62 zł

Aby polepszyć wchłanianie składników odżywczych, koktajl popijaj małymi łyczkami przez 10 - 15 minut. Koktajl mogą spożywać kobiety ciężarne, gdyż jak się okazuje stosowanie mięty w ciąży jest całkowicie bezpieczne. Należy oczywiście pamiętać tylko o umiarze. Z pewnością nie mogą jej pić niemowlaki ani matki karmiące. Udowodnione jest też, że picie tego zioła zmniejsza wydzielanie mleka kobiecego. Natomiast dzieci, które ukończyły 1. roczek mogą już spożywać koktajl z dodatkiem mięty.

Kcal/porcja: 91 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.13 zł

Orzeźwiające smoothie z dodatkiem rozgrzewającego oraz wzmacniającego odporność imbiru. Zioła i przyprawy to nie tylko wzbogacanie smaku, to również prosty sposób na wzmacnianie systemu odpornościowego, zatem używaj w swojej kuchni obficie ziół oraz przypraw ziołowych i korzennych. To również świetny sposób na zwiększenie wartości odżywczych i terapeutycznych potraw. Nadmiaru imbiru nie poleca się ciężarnym, ponieważ może podrażniać błonę śluzową żołądka i jelit, a także potęgować dolegliwości ciążowe. Karmiące piersią oraz dzieci po ukończeniu 1. roczku życia, bez obaw mogą spożywać smoothie.

Kcal/porcja: 265 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 4.95 zł

Smoothie z dodatkiem szpinaku, nektarynki oraz borówek to bomba działających przeciwnowotworowo oraz odmładzająco antyoksydantów. Antyoksydanty to takie związki, które powstrzymują wolne rodniki powodujące starzenie oraz niszczenie komórek ciała. Smoothie jest świetnym pomysłem na posiłek dla całej rodziny począwszy od dzieci po 1. roczku życia, poprzez przyszłe mamusie, a skończywszy na kobietach, które karmią piersią.

Kcal/porcja: 32 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.49 zł

Szalenie zielona pasta, nie tylko na kanapki. Doskonała dla dzieci, które ukończyły 2. roczek życia, a także dla karmiących, których dzieci nie cierpią na kolki czy bóle brzuszka. Zawartość kuminu rzymskiego doskonale wpłynie na laktację. Nie poleca się natomiast spożywania tego typu pasty kobietom oczekującym potomstwa. Pasta zawiera bowiem kardamon, który może powodować przedwczesne skurcze.

Kcal/porcja: 671 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 6.41 zł

Smak lata i wakacji o każdej porze roku. Pyszota! Por jest źródłem witaminy C, witaminy A, witaminy B6, a także miedzi. Miedź jest niezbędnym składnikiem do tworzenia krwinek czerwonych. Niedobór miedzi może być przyczyną niedokrwistości, ponieważ skutkuje gorszym wchłanianiem żelaza i zmniejszeniem liczby krwinek czerwonych. Przygotowując danie dla dzieci powyżej 2. roczku życia pamiętaj, aby zmniejszyć o połowę dodatek ostrych przypraw. Dodatkowo, danie mogą spożywać mamy karmiące, których dzieci nie cierpią na kolki i bóle brzuszka po smażonych daniach. Ze względu na dodatek kiełków i bazylii, dania nie poleca się ciężarnym.

Kcal/porcja: 349 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.47 zł

Wzmacnia odporność i leczy przeziębienia. Idealna na jesień i zimę. Zawarta w przepisie cebula zapobiega infekcjom, ułatwia gojenie się ran, szczególnie oparzeń. Cebula ma także właściwości przeciwcukrzycowe, obniża stężenie cukru we krwi, a także jest rewelacyjnym lekiem na choroby górnych dróg oddechowych. Niektóre mamy karmiące piersią muszą ograniczyć cebulę ze względu na jej nietolerancję przez dzieci. Danie jest wskazane dla kobiet ciężarnych, ponieważ zawiera zbyt wiele ziół i przypraw mogących spowodować poronienie lub przedwczesny poród. Jeśli przygotowujesz danie dla dziecka powyżej 2. roczku życia, pamiętaj aby dodać zdecydowanie mniej przypraw, zwłaszcza tych ostrych.

Kcal/porcja: 400 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.85 zł

Zdecydowanie zdrowsza oraz lżejsza wersja popularnego dania typu fast - food. Bogata w wapń, witaminy z grupy B oraz witaminę C. Nie ma w niej miejsca na przeładowanie cukrem, solą, dodatek utwardzonych tłuszczów roślinnych czy glutaminianu sodu. Podobne produkty jadane są od dziesiątek i setek lat, więc możemy być pewni ich wpływu na nasze zdrowie. Danie odpowiednie dla dzieci po ukończeniu 1. roczku życia oraz kobiet w trakcie laktacji. Nie poleca się jednak spożywania tortilli kobietom ciężarnym, chyba, że wyeliminują niepolecane w ciąży przyprawy, a więc bazylię, oregano, czy zawarty w ziołach prowansalskich cząber.

Kcal/porcja: 197 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.89 zł

Ziemniaki uwielbiam pod każdą postacią. Z dipem szpinakowo - czosnkowym są po prostu wyjątkowe. W dodatku, czosnek jest doskonałym, naturalnym antybiotykiem. Późnym latem oraz jesienią, gdy chorujemy zdecydowanie częściej, warto dodawać czosnek do potraw. Dzieciaczki, które ukończyły już 1. rok życia zwykle już dosyć dobrze tolerują czosnek. Przygotowując takie placuszki dla dziecka, możesz zmniejszyć dodatek czosnku np. o połowę. Danie mogą spożywać ciężarne. Kobiety karmiące mogą upiec placuszki oraz pominąć czosnek, jeśli ich dzieci cierpią na uporczywe kolki lub wzdęcia.

Kcal/porcja: 98 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 90 min.
Cena na porcję: 0.47 zł

Aromatyczna pasta z czerwonej fasoli z dodatkiem kuminu, który jest moczopędny, wiatropędny, ma właściwości przeciwskurczowe oraz działa korzystnie na żołądek. Z powodzeniem zastąpi tradycyjne wędliny. Danie po pominięciu chilli, będzie odpowiednie dla dzieci, które ukończyły 1. rok życia, a ze względu na fakt, iż kumin przyspiesza laktację i łagodzi nudności u kobiet w ciąży, doskonale sprawdzi się także w przypadku przyszłych mam, oczekujących na potomstwo oraz kobiet karmiących piersią, których dzieci akceptują smak czosnku w mleku mamy.

Kcal/porcja: 398 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.39 zł

Ta sałatka to idealny dodatek do potraw z grilla i dań obiadowych. Melon jest dobrym źródłem witamin przeciwutleniających, czyli witaminy A oraz witaminy C. Z uwagi na dodatek octu, sałatki nie poleca się dzieciom poniżej 6. roczku życia. Przyszłe mamusie pragnące skusić się na sałatkę muszą pamiętać, aby wybrać miód pasteryzowany. Kobiety podczas laktacji, o ile ich dzieci dobrze tolerują smak cebulki w mleku mamy, mogą bez obaw zajadać tego typu sałatkę.

Kcal/porcja: 457 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 0.85 zł

Lekko słodkie placki maślane. W sam raz na błyskawiczne i odżywcze śniadanie. Borówka wysoka, często nazywana borówką amerykańską to produkt nie tylko dietetyczny czy spożywczy, ale także leczniczy. W swoim składzie zawiera cenne garbniki, antocyjany, cukry, pektyny, kwasy organiczne (benzoesowy, mlekowy, jabłkowy, cytrynowy), sole mineralne (wapń, mangan, magnez, żelazo, potas), witaminy z grupy B, oraz witaminę C. Ze względu na dodatek proszku do pieczenia, dzieciom poniżej 6. roku życia lepiej nie serwować maślanych placków. Ciężarne oraz karmiące mogą spożywać placki.

Kcal/porcja: 94 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 11.98 zł

Lekki sos pomidorowy z dodatkiem kolendry, idalny do jedzenia jako dip do chipsów w upalne dni. Nie tylko alkohol czy papierosy szkodzą w ciąży. Do przypraw, których nie należy spożywać oczekując potomstwa należy między innymi kolendra, która może mieć działanie poronne. Z tego względu, salsy nie poleca się kobietom ciężarnym. Dzieci w wieku od 11. miesięcy oraz karmiące, których dzieci nie cierpią na kolki czy wzdęcia, mogą zajadać się salsą pomidorową.

Kcal/porcja: 35 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.69 zł

Jarmuż jest doskonałym przeciwutleniaczem, który ma silne działanie antynowotworowe. Dodatkowo, zawiera mnóstwo witaminy A, witaminy C, kwasu foliowego oraz witamin z grupy B. Warto go spożywać np. jako koktajl z ananasem. Koktajl spożywać mogą już dzieci, które ukończyły 1. roczek życia, a także ciężarne i karmiące. Ciężarne muszą jednak pamiętać, aby nie spożywać nadmiernych ilości ananasa, ponieważ zawiera enzym rozkładający białko - papainę i jedzony w nieograniczonych ilościach mógłby negatywnie oddziaływać na płód.

Kcal/porcja: 169 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 1.17 zł

Rozgrzewająca zupa krem z marchewki, imbiru i chilli. Marchewka jest bogactwem beta - karotenu, prowitaminy witaminy A, która działa antyoksydacyjnie, zwiększa odporność oraz działa zbawiennie na wzrok. Ze względu na dodatek mnóstwa przypraw nie do końca bezpiecznych i zalecanych w ciąży, kobiety oczekujące potomstwa nie powinny spożywać kremu marchewkowego. Karmiące, których dzieci tolerują smak cebuli i przypraw w mleku mamy, mogą spożywać zupkę, podczas gdy dzieci powyżej 2. roczku życia powinny mieć zmniejszoną ilość przypraw.

Kcal/porcja: 559 kcal
Poziom trudności: Normalny
Czas przygotowania: 120 min.
Cena na porcję: 7.15 zł

Smaczne danie obiadowe, szczególnie późnym latem oraz w okresie jesiennym, kiedy w lasach pojawiają się ulubione grzyby. To nieprawda, że grzyby nie mają wartości odżywczych. Czasami nazywa się grzyby - leśnym mięsem, ponieważ zawierają sporo białka. W dodatku, białko to zawiera również aminokwasy egzogenne, czyli takie, które musimy dostarczyć organizmowi z zewnątrz. Grzybów nie poleca się natomiast dzieciom do lat 6.

Kcal/porcja: 393 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.61 zł

Idealne połączenie kaszy jaglanej z cukinią podane w ciekawej formie placków. Wyśmienicie smakują razem z młodymi ziemniakami. Kasza jaglana jako jedna z nielicznych kasz ma odczyn zasadowy. W dodatku, kaszę tę uznaje się za superzboże, wolne od glutenu oraz substancji alergizujących. Jest także odpowiednia dla dzieciaczków od 11. miesiąca życia, więc obiad możesz podać całej swojej rodzince, nawet karmiącym, a po odjęciu natki pietruszki i koperku także ciężarnym.

Kcal/porcja: 225 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 3.91 zł

Dzięki imbirowi i papryczce chilli nabiera charakteru. Papryczka chilli należy do przypraw, które doskonale rozgrzewają oraz przyspieszają przemianę materii. Jednak nie wszyscy mogą korzystać z dobrodziejstw papryczki chilli. Osoby cierpiące na stany zapalne i choroby przewlekłe żołądka i jelit, nie powinny stosować tak ostrych przypraw, aby nie podrażniać śluzówki przewodu pokarmowego. Podobnie sprawa wygląda w przypadku dzieci. Jeśli więc gotujesz danie dla całej rodziny, w tym dla dzieci, warto pominąć lub chociaż zmniejszyć dodatek papryczki. Ciężarne powinny zrezygnować z dodatku imbiru, natomiast mamy karmiące, w zależności od preferencji oraz sposobu reakcji dziecka mogą pominąć dodatek papryczki chilli i ostrych przypraw.

Kcal/porcja: 551 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 3.23 zł

Tęczowa sałatka z makaronem, to smaczne i łatwe w przygotowaniu danie, które idealnie nadaje się na poczęstunek dla gości, jak i na danie wyjazdowe. Doskonała także jako sałatka do pracy. Jeśli jednak każdego ranka negocjujesz z budzikiem kolejne „5 minut” snu, lepiej naszykuj bazę w postaci pokrojonych warzyw, a następnego dnia szybko dodaj sos do sałatki. Sałatka odpowiednia dla dzieciaczków powyżej 2. roczku życia, a także dla kobiet karmiących piersią swoje maluszki. Kobiety ciężarne, po pominięciu bazylii również bez obaw mogą spożywać sałatkę.

Kcal/porcja: 162 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 2.32 zł

Delikatna, ale treściwa zupa krem z pomidorów i marchewki. Niestety w dzisiejszych czasach postrzeganie „normalnej żywności” zmieniło się już na tyle, że widok osoby wcinającej zupkę chińską czy hot-doga nie wywołuje żadnego zdumienia, jednak gdy ktoś zagryza marchewkę w miejscu publicznym… Zgroza, szok, skandal! Na szczęście pomidorowo - marchewkowa zupa krem to zdrowe i świetne danie dla całej rodziny, nawet, jeśli w jej skład wchodzą dzieci około 11. miesiąca życia oraz kobiety karmiące. Na wszelki wypadek, w trosce o nienarodzone maleństwo, kobietom ciężarnym poleca się wyeliminowanie ziół prowansalskich z potrawy.

Kcal/porcja: 246 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 2.23 zł

Pomysł na ekspresowy obiad pełen warzyw i wartościowego białka. Koniecznie pamiętaj, aby nie przypalić czosnku, ponieważ stanie się gorzki i niesmaczny. Co więcej, podczas smażenia czosnku upewnij się najpierw, czy tłuszcz nie jest zbyt gorący. W przeciwnym razie czosnek nabierze ostrego i palącego smaku. Duszony czosnek mogą spożywać dzieci około 10. miesiąca życia. Danie spożywać mogą również ciężarne oraz kobiety karmiące o ile ich dzieciom nie przeszkadza smak czosnku w mleku.

Kcal/porcja: 440 kcal
Poziom trudności: Normalny
Czas przygotowania: 90 min.
Cena na porcję: 2.86 zł

Fantazje szczególnie dobrze sprawdzają się w kuchni. Dla mnie jest nią wykonanie ciasta pizzy z mąki kukurydzianej i dodanie soczystego mango! MNIAM! Mango to doskonałe źródło witamin opóźniających procesy starzenia, czyli witaminy A oraz C. Danie odpowiednie dla dzieciaczków po ukończeniu 2. roczku życia, po pominięciu bazylii, także dla kobiet oczekujących potomstwa. Po ograniczeniu cebuli, pizzę będą także mogły spożywać kobiety podczas laktacji.

Kcal/porcja: 461 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 5.37 zł

Pyszna sałatka, w sam raz na letnie upały. Zawiera działającą doskonale na układ wydalniczy, zapalenie pęcherza oraz innego tego typu nieprzyjemne dolegliwości, żurawinę. Niestety, nie poleca się tej sałatki dzieciom poniżej 6. roku życia chociażby ze względu na dodatek musztardy. Ciężarnym z kolei nie poleca się sera pleśniowego oraz musztardy. Mamy karmiące piersią nie powinny zaobserwować nieprzyjemnych objawów u swoich dzieci po karmieniu poprzedzonym spożyciem przez kobietę takiej sałatki z żurawiną.

Kcal/porcja: 118 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 0.3 zł

Nie wiesz co zrobić z ziemniakami z obiadu? Czy je wyrzucić, czy zostawić na jutro? A może by tak je przemienić w przepyszne ciasteczka? Ziemniaki to świetne źródło potasu, a także uszczelniającej naczynia krwionośne, zapobiegającej starzeniu oraz wzmacniającej odporność witaminy C. Przepis zawiera proszek do pieczenia, którego nie powinno podawać się dzieciom poniżej 6. roczku życia. Ciężarne oraz karmiące piersią mogą bez obaw spożywać tego ciasteczka.

Kcal/porcja: 719 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.82 zł

Fettuccini po włosku to "małe wstążki". To mój ulubiony sposób na szybkie i pożywne danie - uwielbia je cała moja rodzina. Gorgonzola to podpuszczkowy, miękki, dojrzewający niebieski ser pleśniowy pochodzący z północnych Włoch, z regionu Lombardia. Jego nazwa pochodzi od miejscowości Gorgonzola, gdzie produkowany jest od roku 879. Dania nie powinny spożywać kobiety ciężarne, ponieważ zawiera ser pleśniowy i natkę pietruszki. Również dzieci poniżej 3. roczku życia nie powinny być karmione gorgonzolą. Ciężarnym zaleca się ostrożność, ponieważ zbyt wiele sera pleśniowego w diecie mamy karmiącej może skutkować reakcją alergiczną u niemowlęcia.

Kcal/porcja: 217 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 35 min.
Cena na porcję: 0.48 zł

Frytek smażonych, nawet tych domowych nie poleca się spożywać zbyt często, ponieważ podczas smażenia frytek powstaje bardzo dużo akrylamidu, który wykazuje działanie rakotwórcze, a także jest neurotoksyną, czyli substancją uszkadzającą komórki nerwowe, również te w mózgu. Dodatkowo, akrylamid zwiększa ryzyko chorób serca, wywołuje przewlekły stan zapalny w organizmie. Frytki, co prawda mogą spożywać dzieci powyżej 2. roczku życia, kobiety ciężarne, czy karmiące, lecz z całą pewnością nie powinien to być jeden z głównych składników ich diety, a jedynie zjadany bardzo okazjonalnie dodatek.

Kcal/porcja: 264 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.92 zł

Sycąca sałatka bogata w białko oraz zdrowe kwasy tłuszczowe. Jajko jest skarbnicą witamin i składników mineralnych. Doskonale dba o skórę ze względu na zawartość witamin A, E warunkujących gładkość, napięcie, elastyczność. Witaminy te zapobiegają także trądzikowi. Na szczególną uwagę zasługuje luteina, której w jajku jest zaskakująco sporo. Luteina to substancja działająca jak naturalny, przeciwsłoneczny filtr UVA, UVB, chroniący przed uszkodzeniami siatkówki. Sałatkę mogą spożywać dzieci po 1. roczku życia, kobiety karmiące, a po pominięciu koperku także i ciężarne.

Kcal/porcja: 429 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 3.18 zł

Przepyszne zdrowe, lekkie, pełnoziarniste pierogi doskonałe w podróż lub na piknik. Pyszne zarówno na zimno, jak i na ciepło. Pieczone pierogi pełnoziarniste z nadzieniem z batatów, pieczarek i ricotty zawierają proszek do pieczenia, zatem pod żadnym pozorem nie są polecane dzieciom poniżej 6. roczku życia. Ciężarne z kolei, powinny pominąć dodatek curry, a kobiety karmiące piersią, których dzieci cierpią na uporczywe kolki również cebuli.

Kcal/porcja: 68 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.64 zł

Sezonowe warzywa szybko znikają z warzywniaków. Warto wiosną i latem wykorzystać ich drogocenne właściwości urozmaicając tym samym codzienne posiłki. Pasta doskonale smakuje na kanapkach, jako dip do mięs lub warzyw. Doskonale nadaje się również jako dodatek do deski serów czy wędlin. Pasty, ze względu na dodatek musztardy nie powinny spożywać dzieci poniżej 6. roczku życia. Również dla kobiet ciężarnych to nie jest bezpieczne danie, ponieważ zawiera kolendrę, która może działać poronnie. Danie mogą spożywać kobiety w trakcie laktacji, pod warunkiem, że ich maleństwom nie przeszkadza smak czosnku w mleku mamy.

Kcal/porcja: 714 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 2.86 zł

Smaczne, sycące danie. Bogate w żelazo, magnez i witaminy z grupy B. Kasza jaglana to jedna z najstarszych oraz najzdrowszych kasz. Nie zawiera glutenu, jest bogactwem łatwo przyswajalnego białka oraz wyróżnia się wysoką zawartością witamin z grupy B, żelaza i miedzi. Danie odpowiednie już dla dzieci od 7. miesiąca życia. Ciężarnym poleca się pominięcie koperku oraz natki pietruszki, podczas gdy kobiety w trakcie laktacji bez obaw oraz jakichkolwiek modyfikacji mogą takie kotleciki spożywać.

Kcal/porcja: 505 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 1.88 zł

Pyszne danie dla całej rodziny. Jajko jest skarbnicą witamin i składników mineralnych. Doskonale dba o skórę ze względu na zawartość witamin A, E warunkujących gładkość, napięcie i elastyczność. Witaminy te zapobiegają także trądzikowi. Danie spożywać mogą maluszki, powyżej 1. roczku życia, a także kobiety karmiące piersią. Ciężarnym poleca się jedynie pominięcie koperku i wówczas również mogą spożywać młode ziemniaczki z masłem i maślanką.

Kcal/porcja: 409 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.12 zł

Zdrowe śniadanie nie musi być niesmaczne! Zjedz bogaty w miedź, magnez, cynk, witaminę C i B2 przepyszny czekoladowy budyń z kaszy jaglanej. Danie to doskonały, zdrowy posiłek dla całej rodziny. Budyń mogą spożywać dzieci po ukończeniu 1. roczku życia, kobiety ciężarne jeśli zastosują miód pasteryzowany, a także kobiety karmiące swoje maluszki piersią.

Kcal/porcja: 344 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 5.4 zł

Kremowa mozzarella, słodycz suszonych pomidorów i pyszny smak świeżych, dojrzałych pomidorów. Bomba wapnia, miedzi, witaminy C i B12. Danie nie jest zalecane dzieciom poniżej 3. roczku życia, a ze względu na dodatek mozzarelli i ziół prowansalskich, również kobietom ciężarnym. Kobiety karmiące piersią mogą bez obaw spożywać sałatkę z mozzarellą i suszonymi pomidorami.

Kcal/porcja: 227 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.72 zł

Przepyszne, lekko wilgotne ciasto czekoladowe z cukinią. Zawiera kakao gorzkie, które w odróżnieniu od kakao rozpuszczalnego serwowanego zwykle dzieciom zawierającego sam cukier oraz bardzo niebezpieczne substancje słodzące, jest bombą magnezu, miedzi, żelaza i potasu. Ciasto czekoladowe powinno być spożywane od czasu do czasu, a nie jako stały fragment codziennego jadłospisu. Ze względu na dodatek sody oczyszczonej oraz proszku do pieczenia, nie powinno się podawać tego ciasta dzieciom poniżej 6. roczku życia. Ciężarne oraz karmiące piersią, raz na jakiś czas mogą pozwolić sobie na kawałek ciasta cukiniowego.

Kcal/porcja: 169 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 2.22 zł

Przepyszny mus owocowy z letnich, sezonowych owoców. Główne skrzypce grają truskawki, które są bogactwem witaminy C, a także miedzi. Miedź wchodzi w skład dysmutazy ponadtlenkowej, enzymu o działaniu przeciwutleniającym, chroniącego błony komórkowe przed wolnymi rodnikami, zatem spożywając truskawki wolniej się starzejemy, a także jesteśmy dobrze chronieni przed nowotworami. Danie odpowiednie dla całej rodziny - dzieci powyżej 1. roczku, przy zastosowaniu miodu pasteryzowanego kobiet ciężarnych, a także dla karmiących piersią.

Kcal/porcja: 440 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 6.42 zł

Iście śródziemnomorska uczta. Cynamon posiada właściwości antynowotworowe oraz rozgrzewające. Ze względu na użycie mozzarelli z mleka niepasteryzowanego, a także przypraw zakazanych w ciąży, bakłażana nadzianego pomidorami nie poleca się kobietom ciężarnym. Bakłażan może natomiast stanowić doskonały posiłek dla dziecka powyżej 1. roku życia. Kobiety karmiące piersią mogą zmniejszyć dodatek cebuli i czosnku, jeśli ich maleństwa nie tolerują tych produktów w diecie mamy.

Kcal/porcja: 6 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.39 zł

Dwutygodniowa kuracja oczyszczająca z toksyn, prosta, smaczna i niesamowicie skuteczna. Imbir nie tylko działa łagodząco, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, ale także rozgrzewa oraz wspomaga oczyszczanie organizmu. Należy przede wszystkim pamiętać, że tego typ kuracje nie są polecane małym dzieciom, kobietom w trakcie ciąży, czy też laktacji.

Kcal/porcja: 164 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 1.73 zł

Dodatek bogatych w witaminy A, C, E oraz antyoksydanty warzyw do grillowanych mięs i ryb niweluje szkodliwe działanie wolnych rodników wytwarzających się podczas grillowania. Czubryca to przyprawa mająca bałkańskie, a dokładniej bułgarskie korzenie. Jej głównym składnikiem jest cząber, który nadaje czybrycy niepowtarzalnego, charakterystycznego aromatu. Mieszanka składa się z ziół o bardzo wysokiej jakości: cząbru, cebuli, czosnku oraz natki pietruszki. Czubryca nie jest polecana kobietom ciężarnym. Grillowaną cukinię mogą natomiast spożywać dzieci oraz kobiety karmiące piersią.

Kcal/porcja: 1881 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 29.98 zł

Dieta idealna dla wszystkich tych, którzy potrzebują dogłębnego oczyszczenia organizmu, czyli np. dla osób mieszkających w mieście, palących, pijących alkohol, prowadzących siedzący tryb życia, a nawet dla wielbicieli kawy czy herbaty. Przekonaj się, że detoks nie musi być trudny, nieprzyjemny czy uciążliwy! Detoks jednodniowy jest intensywnie oczyszczającą dietą, dlatego nie wszyscy mogą go stosować. Jeśli cierpisz na jakąś chorobę, przyjmujesz leki lub odżywiałaś się koszmarnie, rozpocznij detoks od zrobienia badań lub konsultacji z lekarzem.

Kcal/porcja: 201 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 1.66 zł

Bardzo szybka, pożywna smaczna zupa krem z soczewicy, bogata w białko oraz witaminę A. Soczewica to bogate źródło dobrze przyswajalnego białka. W soczewicy znajdziesz też sporo potasu, który obniża ciśnienie krwi i kwasu foliowego. Soczewica to również źródło taniny - związków mogących chronić organizm przed nowotworami, m.in. spowalniając tempo podziału komórek nowotworowych. Jeśli danie będą jadły dzieci powyżej 2. roczku życia warto zmniejszyć lub pominąć dodatek ostrych przypraw. Zupa niepolecana kobietom ciężarnym. Kobiety karmiące piersią, w zależności od indywidualnych preferencji ich maluszków mogą pominąć niektóre przyprawy, np. ostrą papryczkę chilli.

Kcal/porcja: 333 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 2.73 zł

Falafele to niepozorne kuleczki z ciecierzycy z dodatkiem licznych przypraw. Bogactwo białka, witamin z grupy B oraz błonnika. Ciecierzyca jest doskonałym źródłem białka dla osób na diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej. Dodatkowo, ciecierzyca zawiera witaminy z grupy B, miedź, magnez oraz cynk. Ze względu na dodatek sody oczyszczonej oraz musztardy, dania nie poleca się dzieciom poniżej 6. roczku życia. Przyszłe mamy powinny zrezygnować z dodatku natki pietruszki. Mamy karmiące, o ile ich dzieci nie cierpią na wzdęcia czy uporczywe kolki, mogą spożywać falafele.

Kcal/porcja: 139 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.37 zł

Dzięki zatopieniu ciasta w wodzie, rogaliki są kruche na zewnątrz oraz mokre w środku. Drożdże zawierają sporo witamin z grupy B oraz wiele substancji mineralnych, takich jak: fosfor, cynk, magnez, żelazo, potas, selen i chrom. Drożdże świetnie wpływają na cerę, włosy, a także gospodarkę hormonalną. Danie w pełni bezpieczne dla całej rodziny. Rogaliki zatapiane mogą spożywać dzieci, kobiety karmiące piersią oraz te oczekujące potomstwa.

Kcal/porcja: 195 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 1.35 zł

Przepyszny pełnowartościowy posiłek do przygotowania w 5 minut! Idealne danie, nawet dla niejadka. A jak się okazuje posiadanie w domu małego Tadka - Niejadka to częsty problem. Na podstawie badań przeprowadzonych w USA, Australii, Wielkiej Brytanii i Chinach stwierdzono, że problem niejedzenia dotyczy aż 20 – 50% dzieci. Kim jest niejadek? Zazwyczaj charakteryzuje go brak różnorodności żywienia, spożywanie zbyt małych porcji, niechęć do nowych produktów.

Kcal/porcja: 403 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.41 zł

Sałatki na bazie kaszy, ryżu są doskonałym lunchem ze względu na bogactwo węglowodanów, witamin z grupy B, żelaza. Dodatkowo, takie sałatki dają uczucie sytości na długo. Posiłki do pracy bez problemu możesz przygotować już wieczorem, schować do lodówki, a rano jedynie spakować do torby. Danie odpowiednie dla dzieci od 11. miesiąca życia, dla karmiących piersią, a po pominięciu koperku także dla ciężarnych.

Kcal/porcja: 417 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.22 zł

Dziecko, które nie bierze do szkoły drugiego śniadania, zazwyczaj kupuje niezdrowe, słodkie lub słone przekąski. Naucz dziecko spożywania zdrowych, smacznych posiłków, które poprawią jego humor, dzięki zawartości tryptofanu. Tryptofan, to aminokwas, niezbędny do produkcji hormonu szczęścia, serotoniny. W codziennej diecie, tryptofan jest aminokwasem, którego spożywamy najmniej. W dodatku organizm posiada enzymy, które rozkładają tryptofan, a poziom tych enzymów wzrasta z wiekiem. Na szczęście banany są dobrym źródłem tryptofanu.

Kcal/porcja: 639 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.78 zł

Sezam jest bogactwem witamin A, B, E oraz składników mineralnych - żelaza, potasu, cynku, wapnia. Dodatkowo, te małe ziarenka zawierają związki opóźniające procesy starzenia - sezaminę, sezamolinę, sezamol. Danie odpowiednie dla całej rodziny. Począwszy od dzieciaczków, które ukończyły 2. roczek życia, poprzez kobiety karmiące piersią, a w przypadku pominięcia natki pietruszki, również dla ciężarnych. Natka pietruszki działa mocno moczopędnie, dlatego nie zaleca się spożywanie jej w trakcie ciąży, aby nie przyspieszyć akcji porodowej lub nie spowodować poronienia.

Kcal/porcja: 477 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.9 zł

Karob to doskonałe źródło białka, żelaza, magnezu, wapnia oraz węglowodanów. Karob jest doskonałym substytutem czekolady. Takie naleśniczki bez obaw można podać już dzieciom powyżej 2. roczku życia. Stan karmienia piersią również nie jest przeciwwskazaniem do tego, aby spożywać taki lunch box. Ciężarne natomiast powinny skusić się na miód pasteryzowany wolny od przetrwalników Clostridium.

Kcal/porcja: 156 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 2.26 zł

Dopadł Cię głód? Zjedz warzywa z dipem, pokonaj głód nie łamiąc zdrowej diety. Taką przekąskę możesz również podać dziecku. Już około 10. miesiąca życia możesz podawać dziecku czosnek ugotowany. Po 12. miesiącu życia bez problemu możesz wprowadzić czosnek surowy. Początkowo najlepiej zacząć od małych ilości, dodanych do potraw i poddanych obróbce termicznej (od 10. miesiąca). Warto także obserwować jak szkrab zareaguje na warzywo. Należy pamiętać, że czosnek ma specyficzny, ostry smak, a w zbyt dużych ilościach może powodować wzdęcia czy wydzielanie soku żołądkowego. Danie mogą spożywać mamy karmiące, których dzieci tolerują czosnek w mleku mamy oraz ciężarne.

Kcal/porcja: 507 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 6.2 zł

Kapary zawierają znaczne ilości rutyny - substancji działającej przeciwzapalnie. Kapary, których ojczyzną jest basen Morza Śródziemnego zawierają rutynę - substancję działającą przeciwzapalnie. Dodatkowo, posiadają właściwości antyreumatyczne, poprawiają funkcjonowanie wątroby oraz niwelują wzdęcia. Ze względu na dodatek natki pietruszki, tymianku, ziół, danie jest polecane kobietom oczekującym potomstwa. Mamy karmiące piersią bez obaw mogą spożywać makaron puttanesca, podczas gdy dzieciom do lat 6. lepiej nie dawać czarnych oliwek barwionych mogącym podrażniać żołądek glukonianem żelazawym.

Kcal/porcja: 408 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.08 zł

Naucz dziecko spożywania warzyw lub owoców w każdym posiłku, jednocześnie przemycając do jego diety produkty poprawiające jego pamięć, koncentrację oraz zdolność przyswajania nauki. Należą do nich, zawarte w poniższym lunch - boxie witaminy z grupy B, które są niesamowicie istotne dla mózgu. Mają ogromny wpływ na poprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Ich niedobory oznaczają problemy z koncentracją i zaburzenia pamięci.

Kcal/porcja: 367 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 3.71 zł

Zbyt długie przerwy między posiłkami powodują trudności z koncentracją, problemy w szkole i rozdrażnienie. Jak temu zaradzić? Przygotuj zdrowy, wartościowy lunch box z jajecznymi babeczkami. Zwłaszcza, że jajka zawierają lecytynę, a mózg aż w 20 % zbudowany jest z lecytyny. Lecytyna pozytywnie wpływa na pamięć, co zwłaszcza ważne w przypadku lunch boxów do szkoły. Naturalne źródła lecytyny w żywności to oprócz jajek pełne ziarno, soja, nasiona roślin strączkowych oraz orzechy.

Kcal/porcja: 335 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.97 zł

Nie karm pociechy syropem glukozowo - fruktozowym oraz żelatyną wieprzową. Postaw na naturalny serek, wspomagający pamięć i koncentrację, będący doskonałym źródłem białka oraz fenyloalaniny. Fenyloalanina jest chemicznym przenośnikiem impulsów między komórkami nerwowymi, a mózgiem. Najbogatsze jej źródła to: soja, twaróg, kwaśne mleko, migdały, fasola, orzeszki ziemne i ziarno sezamowe. Z kolei białko zwiększa sprawność umysłu, poprawia pamięć i koncentrację. Taki lunch box to idealny posiłek dla dziecka główkującego w szkole!

Kcal/porcja: 374 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.29 zł

Regularne posiłki są szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży. Wówczas w młodym organizmie zachodzą procesy wzrastania i dojrzewania. Pomijanie drugiego śniadania lub zjedzenie niewartościowego posiłku może skutkować spadkiem poziomu glukozy we krwi, nadmierną drażliwością, osiąganiem gorszych wyników w nauce, pogorszeniem koncentracji, a także nadwagą i otyłością. Już dzisiaj zadbaj o to, ile za kilkanaście lat będzie ważyło Twoje dziecko. Dziecko otyłe, ma większą możliwość bycia otyłym dorosłym.

Kcal/porcja: 358 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 3.61 zł

Jeśli wybierzesz owoce z pewnego źródła, z upraw ekologicznych będziesz mieć pewność, że pakujesz dziecku zdrowy, odżywczy lunch. To szczególnie istotne, zwłaszcza, że wiele badań dowodzi, że zaledwie co 5 dziecko zjada zalecaną dzienną porcję warzyw i owoców. Spożycie wszystkich owoców jest niższe od rekomendowanych ilości, podobnie jak zielonych i żółtych warzyw. Inne badanie zwróciło uwagę, że owoce i warzywa są wypierane z diety dzieci przez produkty reklamowane w telewizji.

Kcal/porcja: 347 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.68 zł

Nastolatek, który nie weźmie do szkoły drugiego śniadania może zachować się na dwa sposoby. Nie zjeść nic w obawie przed wzrostem masy ciała. Jest to przecież wiek, w którym często rozwijają się zaburzenia odżywiania, między innymi anoreksja, bulimia. Może także kupić smakołyki w szkolnym sklepiku. Zazwyczaj są to niestety słodycze, chipsy, drożdżówki, fast foody. Zamiast dawać nastolatkowi kieszonkowe na drugie śniadanie, w 5 minut możesz przygotować kanapkę z twarożkiem.

Kcal/porcja: 450 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.14 zł

Drugie śniadanie jest bardzo istotnym posiłkiem każdego ucznia. Jeśli nie masz czasu na przygotowanie śniadania rano - przygotuj placuszki wieczorem, a rano jedynie zapakuj do lunch boxa. Poniższa propozycja jest idealna dla dzieci, które lubią smak słodki. Doskonale sprawdzi się także w przypadku maluchów, które z jakiegoś powodu nie spożywają produktów pszennych. To smaczne, bardzo proste w przygotowaniu placuszki pełne zdrowych witamin i składników mineralnych.

Kcal/porcja: 343 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.64 zł

Doceń swoje dziecko! Nie zakładaj z góry, że maluch nie zje awokado. W domowej nutelli z łatwością przemycisz awokado oraz niezbędne do nauki składniki, na przykład niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe. NNKT budują błoną komórkową neuronów, dlatego są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Wchodzą w skład istoty szarej mózgu oraz neuronów poprawiając przepływ krwi przez mózg, tym samym napędzając je do działania. To doskonały element lunch boxa wspomagającego pamięć i koncentrację ucznia.

Kcal/porcja: 379 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 4.12 zł

Dzieci zamykają uszy na rady, a otwierają oczy na przykłady. Możesz dać dobry przykład i przygotować taki sam, zdrowy lunch również dla siebie do pracy. W tym przypadku zdrową, smaczną, grahamkę caprese. Dlaczego to lepsze niż drożdżówka? Ze względu na to, że drożdżówka zawiera tłuszcze trans, które niszczą komórki mózgu, osłabiają pamięć i przyczyniają się do chorób umysłowych. Można znaleźć je w wyrobach cukierniczych – ciastach, ciasteczkach, bułkach słodkich, słodyczach, ale także w chipsach, frytkach. Nie jest to dobry posiłek ani dla dorosłego, ani tym bardziej dla rozwijającego się dziecka.

Kcal/porcja: 361 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.67 zł

Aby przestrzec dziecko przed nadwagą i otyłością w dorosłym życiu, naucz je zaspokajać apetyt na słodki smak, bananem. Jednocześnie, przygotowując mu lunch - box wspieraj jego pamięć i koncentrację. Bananowe tosty to bogactwo tryptofanu oraz choliny. Cholinę zawartą w maśle orzechowym, nazywa się witaminą pamięci, ponieważ poprawia funkcjonowanie mózgu, bystrość oraz stan układu nerwowego.

Kcal/porcja: 467 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.42 zł

Słodki lunch box bogaty w witaminy z grupy B, błonnik pokarmowy, potas oraz witaminę C. Ta propozycja to połączenie najlepszych węglowodanów dla mózgu – węglowodanów złożonych oraz wzmacniającej odporność witaminy C. Skusi się na nią nawet największy niejadek. Co prawda najlepiej smakuje, gdy jest jeszcze lekko ciepła, ale spokojnie daje radę na zimno spakowana do szkolnego lunch boxa.

Kcal/porcja: 282 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 1.61 zł

Twoje dziecko wraca do domu z niezjedzonymi kanapkami? Przygotuj mu naleśniki jabłkowe, obfitujące w witaminy przeciwutleniające - A, C i E, a na pewno ze smakiem zje drugie śniadanie. Oprócz tego, że wyżej wymienione witaminy zwalczają wolne rodniki, to jeszcze pozytywnie wpływają na koncentrację. Udowodniono, że niedobór witaminy C w dzieciństwie skutkuje późniejszymi problemami z nauką. Witamina C znajduje się w owocach jagodowych, jabłkach, owocach cytrusowych, ziemniakach, natce pietruszki czy papryce.

Kcal/porcja: 373 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.42 zł

Mocno czekoladowe babeczki ze słodką niespodzianką w środku. Kakao oraz gorzka czekolada to doskonałe źródło potasu oraz magnezu. Babeczki czekoladowe nie zawierają produktów niebezpiecznych dla kobiet ciężarnych czy karmiących, jednak ze względu na sporą zawartość kalorii, cukru lub mąki pszennej nie są zalecane w bardzo dużych ilościach. Ze względu na dodatek sody, babeczek nie powinno się podawać dzieciom poniżej 6. roku życia.

Kcal/porcja: 218 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 3.15 zł

Bogactwo witaminy C, potasu i wapnia zamknięte w lunchu, którego pozazdroszczą wszyscy współpracownicy. Taka faszerowana papryka to doskonały zdrowy, pożywny, smaczny lunch box do pracy oraz na uczelnię. Danie jest w pełni bezpieczne dla kobiet ciężarnych, karmiących oraz dzieci powyżej 11. miesiąca życia.

Kcal/porcja: 220 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.71 zł

Nie przepadasz za zieleniną? Przemyć jarmuż w owocowym smoothie bogatym w potas, witaminę C i K. Smoothie bez obaw można przygotować wieczorem lub rano, zapakować w kubek, termos czy słoik i zabrać ze sobą do pracy lub na uczelnię. Danie mogą spożywać kobiety w stanie błogosławionym, karmiące swoje maluszki piersią, a także dzieci powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 365 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.98 zł

Nawet najbardziej zapracowani mogą odżywiać się smacznie i zdrowo. Taki lunch box często zaleca się nawet osobom, które żyją na walizkach, sporo wyjeżdżają i sporo czasu spędzają w aucie. Tego lunch boxa nie trzeba przygotowywać, wystarczy wszystko zapakować i zabrać ze sobą. Lunch box to bogactwo beta karotenu, kwasów tłuszczowych oraz witaminy E. Lunch box jest w pełni bezpieczny i zalecany kobietom ciężarnym, karmiącym piersią, a także dzieciaczkom, które ukończyły 1. roczek życia. Tym ostatnim oczywiście zaleca się zmniejszenie podanej porcji.

Kcal/porcja: 357 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.26 zł

Połączenie białka, węglowodanów oraz tłuszczu, czyli kompletny posiłek w roli szybkiego lunch boxa. Kasza kuskus, chociaż zwyczajowo nazywana kaszą, jest czymś w rodzaju makaronu przygotowywanego z pszenicy durum. Danie odpowiednie zarówno na dzieciaczków, które skończyły 1. roczek życia, dla kobiet ciężarnych, jak i mam karmiących piersią. Należy jednak pamiętać, aby w przypadku ciężarnych wybrać fetę z mleka pasteryzowanego, bezpieczniejszego w tym stanie.

Kcal/porcja: 307 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.36 zł

Do frittaty możesz dodać również inne składniki, aby za każdym razem wyczarować inny, zdrowy lunch box. W języku włoskim frittata oznacza „smażony” chociaż równie dobrze można ją po prostu upiec w piekarniku. Frittata, bo to niej poświęcony będzie dzisiejszy wpis to włoski omlet, potrawa na bazie jaj z przeróżnymi dodatkami. Danie spożywać mogą dzieci powyżej 1. roczku życia, a także kobiety karmiące piersią, których dzieciaczki tolerują smak cebulki w mleku mamy. Kobietom ciężarnym poleca się natomiast pominięcie bazylii.

Kcal/porcja: 320 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.5 zł

Wieczorem umieść wszystkie składniki w pojemniku, a rano ciesz się gotowym lunch boxem bogatym w witaminy z grupy B oraz błonnik. Cynamon ogranicza wchłanianie tłuszczu, doskonale reguluję gospodarkę cukrową, warto pić wodę z łyżeczką cynamonu i odrobiną miodu codziennie rano lub zabierać ze sobą lunch box z dodatkiem cynamonu. Danie odpowiednie dla dzieci powyżej 1. roczku życia oraz kobiet karmiących piersią. Ciężarnym poleca się pominięcie cynamonu.

Kcal/porcja: 359 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 4.78 zł

Epidemiolodzy biją na alarm: coraz więcej osób zmaga się z nadwagą i otyłością. Światowa Organizacja Zdrowia uznała otyłość za jeden z największych problemów zdrowotnych dzisiejszej cywilizacji. Oszacowano, że w przeciągu trzech minionych dziesięcioleci podwoiła się liczba osób otyłych na całym świecie! Jednym z powodów otyłości jest nieregularne jedzenie. Nie masz czasu, aby zjeść klasyczny posiłek w pracy? W ten sposób narażasz się na zwiększenie masy ciała. Zabierz ze sobą pożywny koktajl, który możesz wypić nie odrywając się od pracy. Danie bezpieczne dla ciężarnych, karmiących oraz dzieci po 1. roczku.

Kcal/porcja: 448 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.68 zł

Najprostszy przepis na lunch box. Doskonale sprawdza się, gdy nie masz czasu na gotowanie. Idealny do pracy, szkoły, a nawet w podróż. Ten lunch zwykle był moją kartą przetargową w przypadku pacjentów, którzy zarzekali się, że nie mają czasu jeść tylu posiłków w ciągu dnia. Bez gotowania oraz chwili wolnego czasu również można jeść zdrowo. Danie odpowiednie dla dzieci, ciężarnych i karmiących.

Kcal/porcja: 191 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 1.56 zł

Pascha to tradycyjna potrawa wielkanocna pochodzenia północno - rosyjskiego. Zazwyczaj przygotowuje się ją z twarogu, śmietany, masła, żółtek i cukru. Ze względu na dodatek surowych żółtek do paschy wielkanocnej, nie poleca się podawania jej kobietom w stanie błogosławionym oraz bardzo małym dzieciom. Dzieciaczki koło 2. roczku życia oraz kobiety karmiące piersią mogą spożywać paschę, pamiętając aby dodać jajka z pewnego źródła, przebadane pod względem epidemiologicznym.

Kcal/porcja: 587 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 7.26 zł

Zamiast jeść gotową zupkę chińską, przygotuj w kilkanaście minut pyszną, zdrową, sycącą zupę z ciecierzycy bogatą w białko. Do najbardziej wartościowych źródeł białka należą jaja, mięso, drób, ryby, a także warzywa strączkowe. Znajdziemy je również w nabiale, orzechach oraz produktach zbożowych. Ze względu na dodatek ostrych przypraw oraz przypraw zakazanych w ciąży danie nie jest wskazane dla kobiet karmiących oraz małych dzieci.

Kcal/porcja: 184 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 75 min.
Cena na porcję: 1.53 zł

Wiele osób nie wyobraża sobie świąt bez ćwikły z chrzanem. Wszyscy, którzy spróbowali tego carpaccio również bez niego nie mogą sobie wyobrazić Wielkanocy. Dodatek niesiarkowanych śliwek suszonych doskonale wpłynie na trawienie, perystaltykę jelit oraz zapobiegnie zaparciom. Dania nie poleca się dzieciom poniżej 6. roczku życia. Ciężarne powinny postawić na miód pasteryzowany, podczas gdy kobiety karmiące piersią mogą bez żadnych modyfikacji spożywać carpaccio z buraczków.

Kcal/porcja: 360 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.59 zł

Idealne dla amatorów nowych doznań smakowych! Chilli, imbir, pieprz czarny, cynamon, kurkuma i kardamon to przyprawy doskonale przyspieszające metabolizm, ale także drażniące przewód pokarmowy. W związku z powyższym, nie każdy może spożywać tak rozgrzewające przyprawy. Ze względu na spory dodatek chilli, dania nie poleca się małym dzieciom, kobietom karmiącym, a także ciężarnym, które często cierpią na zgagę, uczucie palenia w przełyku, odbijanie.

Kcal/porcja: 613 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.99 zł

Idealny prezent dla wszystkich smakoszy nabiału, aromatyzowanej oliwy o smaku ziołowo - czosnkowym. I chociaż kiedyś określenie „zjadacz czosnku” naprawdę nie było komplementem. Oznaczało mniej więcej tyle, co nędzarz. Dzisiaj, zjadacze czosnku mogą się pochwalić końskim zdrowiem, bowiem czosnek zawiera mnóstwo walorów zdrowotnych. Po pominięciu lub chociaż zmniejszeniu dodatku papryczki chilli danie odpowiednie dla dzieci powyżej 2. roczku, kobiet karmiących. Nie poleca się spożywania takiego sera kobietom oczekującym potomstwa.

Kcal/porcja: 141 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.65 zł

Słodko – kwaśny krem idealny do tart, babeczek lub… wyjadania łyżką prosto ze słoika :) Gotowy krem z powodzeniem możecie przechowywać w lodówce kilka dni, lecz nie oszukujmy się – jest tak pyszny, że nawet tych kilku dni może nie dotrwać. Lemon curd będzie odpowiedni dla kobiet karmiących, ciężarnych oraz dzieci po ukończeniu 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 6 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 0.16 zł

Sól od dawna określana jest mianem białej śmierci. Chociaż wielu z nas doskonale zdaje sobie sprawę z konsekwencji nadużywania soli, w polskich domach wciąż soli się zbyt dużo. I choć sól jest pierwiastkiem niezbędnym do życia, zbyt bardzo bierzemy sobie to do serca i spożywamy soli ponad 3 razy więcej niż nakazuje norma... Dodatek soli w daniu łatwo można zmniejszyć dodając do niego aromatyczną sól smakową. Sól ziołowa nie jest odpowiednia dla kobiet ciężarnych. W bardzo ograniczonych ilościach można stosować ją u dzieci czy karmiących piersią.

Kcal/porcja: 90 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 0.21 zł

A gdyby tak przygotować ciasteczka, które nie są słodkie? Na przykład słodko - słone ciasteczka podobne do popularnych ciasteczek digestive? To zdrowsze, kruche, pełnoziarniste ciastka, o charakterystycznym słodko - słonym smaku. Najbardziej popularne ciasteczka w UK, produkowane również w wersji z czekoladą mleczną lub gorzką. W UK każdej sekundy statystycznie zjada się 52 ciastka! Ze względu na dodatek proszku do pieczenia, ciasteczka nie nadają się dla dzieci poniżej 6. roczku życia. Kobiety ciężarne i karmiące z umiarem mogą spożywać poniższe ciasteczka.

Kcal/porcja: 345 kcal
Poziom trudności: Trudny
Czas przygotowania: 90 min.
Cena na porcję: 1.36 zł

Ulubiona Bożonarodzeniowa potrawa. W Polsce, pierogi znane są już prawdopodobnie od XIII w. Przypuszczalnie pierogi sprowadzone zostały z Dalekiego Wschodu. Grzybów nie poleca się dzieciom poniżej 6. roczku życia. Danie mogą natomiast spożywać kobiety oczekujące potomstwa. Dzieci kobiet karmiących piersią po spożyciu przez mamę pierogów z kapustą i grzybami, mogą odczuwać wzdęcia, kolki.

Kcal/porcja: 205 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.07 zł

Mak to doskonałe źródło wapnia zwłaszcza dla osób na diecie bezmlecznej. Mak niebieski jest doskonałym źródłem wapnia. Często stosuje się mak w diecie osób wegańskich, u osób które nie spożywają nabiału. W dodatku mak, zwiera mnóstwo magnezu, cynku oraz miedzi. Makowiec spożywać może cała rodzina. Nawet taka, w składzie której znajdują się kobiety ciężarne, karmiące piersią oraz dzieciaczki powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 76 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 0.21 zł

Uwielbiane nie tylko za sam smak, ale też za cudowny, korzenny aromat unoszący się w kuchni podczas pieczenia. Niewiele osób wie, że w Polsce VXVII wieku, pierniki sprzedawano w aptekach , jako skuteczny lek na wiele schorzeń. W wielu krajach, piernik oznaczał dobrobyt oraz wysoki status społeczny Dopiero w XIX wieku piernik pojawił się w domach chłopskich. Domowe pierniczki bez obaw można zaoferować kobietom karmiącym piersią, dzieciom powyżej 1. roczku życia, a także kobietom ciężarnym pod warunkiem zastosowania miodu pasteryzowanego.

Kcal/porcja: 343 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 2.94 zł

Intensywnie zielone brokuły, jako składnik dania posiadającego właściwości antynowotworowe. Brokuły, nazywane również kapustą szparagową lub zielonym kalafiorem są znane już ponad 2000 lat. Zjadając brokuły, dostarczasz mnóstwo witaminy C, żelaza, siarki, potasu oraz witaminy A, B1, B2, PP. Co więcej, brokuły są zasobne w selen, chroniący przed rakiem prostaty. Danie, po zmniejszeniu dodatku chili odpowiednie dla kobiet karmiących piersią, dzieci, a także przyszłych mam.

Kcal/porcja: 89 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.86 zł

Rzodkiewka dzięki swojemu białemu, pieprznemu w smaku miąższowi nadaje potrawie pikantny posmak. Witamina C jest także doskonałym źródłem witaminy C. Danie nie jest zalecane dzieciom poniżej 6. roczku życia, ponieważ zawiera musztardę. Kobiety w stanie błogosławionym również nie powinny spożywać jajek faszerowanych ze względu na dodatek kiełków. Nie ma natomiast przeciwwskazań do tego, aby danie spożywały kobiety karmiące piersią, których dzieci nie cierpią na kolki.

Kcal/porcja: 156 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.97 zł

Kiełki są bogatym źródłem witamin, aminokwasów, błonnika, kwasów nukleinowych, chlorofilu i składników mineralnych. Kiełki lucerny zawierają kanwaninę, czyli bardzo cenną substancję, która pomaga zapobiegać nowotworom, np. rakowi trzustki, okrężnicy czy leukemii. Dodatkowo, kiełki wzmacniają odporność, a także poprawiają pamięć. Kiełków nie powinny spożywać ciężarne. Kobiety karmiące piersią oraz dzieci powyżej 1. roczku bez obaw mogą spożywać tego typu jajka z kiełkami.

Kcal/porcja: 249 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 1.05 zł

Mazurek nie musi być słodką bombą kaloryczną. Jeśli upieczesz go na owsianym spodzie, bez obaw możesz zjeść kawałek czy dwa. Płatki owsiane zawierają błonnik regulujący pracę jelit, dodatkowo zawierają sporo witamin z grupy B, miedzi, cynku, magnezu, kwasu foliowego oraz witaminy E. Ze względu na dodatek proszku do pieczenia, ciasta nie poleca się dzieciom. Ciężarne i karmiące piersią mogą bez obaw skusić się na kawałek odchudzonego mazurka.

Kcal/porcja: 334 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 2.7 zł

Odchudzony mazurek na owsianym spodzie z dodatkiem kwaśnego, lekkiego kremu słodzonego syropem z agawy. Syrop z agawy jest zamiennikiem miodu dobrym dla osób na diecie wegańskiej. Jest środkiem słodzącym produkowanym w Meksyku z niektórych gatunków agawy. Ze względu na dodatek kurkumy dania nie poleca się kobietom ciężarnym. Bez obaw można jednak podać mazurek dzieciaczkom, które ukończyły 1. rok życia, a także mamom karmiącym swoje maluszki piersią.

Kcal/porcja: 322 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.99 zł

Rukola ma działanie bakteriobójcze, chroni przed nowotworami i zwiększa odporność. Dodatkowo, rukola jest niskokaloryczna, bogata w błonnik pokarmowy, który pęczniejąc w żołądku daje uczucie sytości i poprawia perystaltykę jelit. Ponadto ułatwia trawienie potraw ciężkostrawnych, dlatego warto dodawać ją do mięs i tłustych posiłków. Ze względu na dodatek octu, jajek z farszem cukiniowo – rukolowym nie poleca się dzieciom poniżej 6. roku życia. Kobiety karmiące i ciężarne mogą tego typu jajka spożywać.

Kcal/porcja: 314 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.61 zł

Najlepsze jest awokado miękkie, dojrzałe, w konsystencji przypominające masło. Jeśli Twoje awokado jest twarde wystarczy umieścić je w papierowej torebce i odczekać kilka dni aż zmięknie. Awokado to doskonałe źródło kwasu foliowego, witaminy E, miedzi czy magnezu. Danie będzie odpowiednie dla całej rodziny. Począwszy od maluszków, które ukończyły 1. roczek życia, poprzez mamy karmiące swoje dzieciaczki piersią, a po wyeliminowaniu kiełków, także kobiety oczekujące potomstwa.

Kcal/porcja: 140 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 3.42 zł

Ekspresowy żurek, którego przygotowanie nie przekracza godziny, idealny dla wszystkich zapracowanych oraz tych, którzy zapomnieli nastawić zakwas. Nazwa żur pochodzi od dawnego niemieckiego wyrazu sauer – kwaśny, skisły. Danie ze względu na dodatek grzybów nie jest polecane dzieciom poniżej 6. roczku życia. Natka pietruszki z kolei nie jest polecana kobietom w stanie błogosławionym. Żurek mógłby także wzmagać ciążową zgagę. Kobietom karmiącym piersią o ile ich dzieciom nie przeszkadza smak cebulki w mleku mamy, bez obaw można zaproponować tego typu żurek.

Kcal/porcja: 84 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.91 zł

Brokuły wykazują silne właściwości przeciwnowotworowe dzięki zawartości przeciwutleniacza - sulforafanu, który blokuje powstawanie nowotworowych mutacji. Związek ten może uchronić przed rakiem piersi, płuc, prostaty czy jelita grubego. W dodatku, są bogactwem niezbędnego w ciąży oraz dla planujących poczęcie, kwasu foliowego. Sałatka odpowiednia dla całej rodziny, nawet jeśli w jej skład wchodzą ciężarne, karmiące piersią oraz dzieciaczki powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 221 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.89 zł

Razowy mazurek z czekoladą i truskawkami - najpyszniejsze składniki zamknięte w uzdrowionym wielkanocnym cieście. Prawdziwa czekolada gorzka o wysokiej zawartości kakao i małej zawartości cukru jest bogactwem potasu, magnezu oraz miedzi. Często poleca się taką czekoladę osobom cierpiącym na nawracające skurcze. Mazurek nie będzie odpowiedni dla całej rodziny. Nie powinny spożywać go dzieci poniżej 3. roczku życia, kobiety karmiące i ciężarne.

Kcal/porcja: 305 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 2.11 zł

Nie dość, że bogate w witaminę E, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, potas, błonnik, to jeszcze pyszne ciasto wielkanocne. Jeden kawałek ciasta to zaledwie 305 kilokalorii oraz mnóstwo witamin i składników mineralnych. W dodatku ciasto będzie odpowiednie już dla dzieci, które ukończyły 1. roczek życia, a także dla mam karmiących swoje maluszki piersią. W przypadku kobiet ciężarnych poleca się zastosowanie miodu pasteryzowanego, bezpieczniejszego w trakcie ciąży.

Kcal/porcja: 258 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 90 min.
Cena na porcję: 1.28 zł

Jesienią, zimą i wiosną, gdy świeże pomidory są niesmaczne, warto zastąpić je suszonymi pomidorami. Suszenie żywności to jedna z najstarszych metod konserwacji znanej człowiekowi. Polega na usunięciu wody w produkcie przez jej wyparowanie. Suszenie żywności znane było już w czasach prehistorycznych. Pasta kanapkowa będzie odpowiednia dla maluszków, które ukończyły 1. roczek życia, po pominięciu natki pietruszki dla kobiet ciężarnych oraz bez wprowadzania modyfikacji również dla karmiących piersią.

Kcal/porcja: 202 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 2.83 zł

Bardzo wilgotny, kremowy sernik, pieczony z kąpieli wodnej. Formę z sernikiem wstaw do większej formy wypełnionej wrzącą wodą i całość piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Smaku nadają maliny, bogactwo witaminy C oraz miedzi. Danie w pełni bezpieczne dla całej rodziny - małych dzieci, kobiet karmiących swoje maleństwa piersią, a także kobiet w stanie błogosławionym.

Kcal/porcja: 1862 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 90 min.
Cena na porcję: 16.49 zł

Podjadanie między posiłkami to jeden z gorszych nawyków żywieniowych. Spożywanie dodatkowych przekąsek wiąże się z większym spożyciem kalorii w ciągu całego dnia. Oprócz tego, skutkuje częstymi wahaniami poziomu glukozy we krwi, co prowadzi do zaburzeń metabolizmu i odkładania tkanki tłuszczowej.

Kcal/porcja: 103 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 1.12 zł

Kurze jajko dostarcza niemalże wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Niewiele osób wie, że użyte do przygotowania pasty pieczarkowej, pieczarki uznano za żywność funkcjonalną. Doskonale wzbogacają codzienne menu w białko, węglowodany, tłuszcze, miedź, selen, potas, jod czy błonnik. Wspomagają układ krążenia, a także poniekąd pomagają w odchudzaniu. Pieczarki po obróbce najwcześniej podaje się dzieciom w 2. roczku życia. Ciężarne i kobiety podczas laktacji mogą spożywać jajka faszerowane.

Kcal/porcja: 266 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.96 zł

Świetna przekąska, idealna jako słodkie drugie śniadanie. Batoniki są słodkie, smaczne, zdrowe i dają uczucie sytości na długi czas. W przeciwieństwie do sklepowych batoników owsianych, te są zdrowe, lekkie, nie zawierają syropu glukozowo - fruktozowego, a także najgorszej jakości tłuszczu. Idealna przekąska dla całej rodziny. Nawet, jeśli w jej skład wchodzą kobiety ciężarne, karmiące oraz małe dzieci. W przypadku ciężarnych warto postawić na miód pasteryzowany, bezpieczniejszy w tym stanie.

Kcal/porcja: 274 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.15 zł

Przygotowanie takiego omletu jest dziecinnie proste, a zjedzenie omletu na śniadanie daje zastrzyk energii na kilka godzin. Szczególnie osobom, które cierpią na nieprawidłowe stężenie glukozy na czczo, insulinooporność czy pragnącym zrzucić masę ciała zaleca się spożywanie takich białkowo - tłuszczowych śniadań. Ze względu na użycie przypraw zakazanych w ciąży, dania nie zaleca się spożywać kobietom w stanie błogosławionym. Danie odpowiednie dla dzieci powyżej 2. roczku życia, a po pominięciu cebulki, czosnku również dla karmiących piersią.

Kcal/porcja: 317 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.15 zł

Dla takiego śniadania warto wstać rano z łóżka. Idealna propozycja dla miłośników słodkich, pożywnych, pysznych śniadań. Danie nie będzie odpowiednie dla dzieciaczków poniżej 6. roczku życia, ze względu na dodatek sody oczyszczonej. Ciężarnym poleca się pominięcie lub chociaż zmniejszenie dodatku cynamonu, natomiast nie istnieją przeciwwskazania co do tego, aby placuszki spożywały kobiety karmiące swoje maluszki piersią.

Kcal/porcja: 317 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 1.52 zł

Zdrowe muffinki z żurawiną oraz owocami goji, idealne nawet gdy jesteś na diecie. Według medycyny chińskiej owoce goji mają zdolność regenerowania wątroby i nerek, łagodzenia dolegliwości ze strony układu oddechowego, a nawet leczenia niepłodności. Dzięki bogactwu witamin i składników mineralnych mają pomagać nam zwalczyć zmęczenie, poprawić koncentrację oraz zregenerować się po chorobie. Muffinek nie poleca się dzieciom, które nie ukończyły 6. roczku życia, ponieważ zawierają proszek do pieczenia oraz sodę oczyszczoną. Ciężarnym poleca się zastosowanie miodu pasteryzowanego, natomiast nie ma przeciwwskazań do tego, aby muffinki zjadły kobiety karmiące piersią.

Kcal/porcja: 35 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.53 zł

Niezastąpiony dodatek do krokietów, krewetek w cieście oraz innych dań kuchni chińskiej. Ten sztandarowy przysmak kuchni chińskiej nie sprawdzi się w przypadku dzieciaczków poniżej 6. roczku życia, kobiet karmiących piersią, czy też kobiet w stanie błogosławionym. Takich ostrych potraw nie powinny spożywać również osoby przebywające na diecie lekkostrawnej, z chorobami jelit, żołądka lub po obciążających operacjach.

Kcal/porcja: 38 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.42 zł

Szpinak nie jest taką bombą żelaza jak kiedyś uważano. To przekonanie jest wynikiem pomyłki osoby, która oznaczała zawartość żelaza w szpinaku i postawiła przecinek w nieodpowiednim miejscu. Liście szpinaku zawierają natomiast kwas foliowy, witaminę A, C oraz magnez i miedź. Danie nie jest wskazane kobietom w stanie błogosławionym, chyba że pominą natkę pietruszki i koperek. Dip mogą spożywać już dzieciaczki od 9. miesiąca życia. Jest to także bezpieczna propozycja dla mam karmiących piersią.

Kcal/porcja: 26 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 0.39 zł

Jedząc buraczki wolniej się starzejemy, mamy lepszą odporność oraz zapobiegamy rozwojowi nowotworów. Buraczki, dodatkowo są niezastąpione w leczeniu przeziębień, pomagają w oczyszczaniu krwi, wypłukują kwas moczowy z krwi, działają bakteriobójczo. Ze względu na dodatek octu i musztardy danie nie jest odpowiednie dla dzieciaczków poniżej 6. roczku życia. Ciężarnym poleca się pominięcie natki pietruszki. Generalnie nie ma przeciwwskazań do tego, aby danie spożywały kobiety karmiące piersią, natomiast jeśli ich dzieci cierpią na uporczywe kolki lub nie tolerują smaku czosnku w mleku mamy, można delikatnie zmodyfikować przepis.

Kcal/porcja: 17 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.31 zł

Orzeźwiający smak ogórka złamany lekką ostrością szczypiorku. Takie proste, a takie dobre. Dodatkowe walory zdrowotne, sos zawdzięcza dodatkowi natki pietruszki, która jest szczególnie bogata w witaminę A, C, sole mineralne i zapobiegające anemii, żelazo. Najlepiej dodawać natkę na talerzu, do gotowych dań, aby nie straciła wartości odżywczych. Natki nie poleca się ciężarnym. Dip mogą jeść dzieciaczki od 11. miesiąca życia. Nie ma przeciwwskazań co do tego, aby dip jadły kobiety w trakcie laktacji, natomiast warto wziąć pod uwagę to, czy dziecko dobrze toleruje wszystkie zawarte w dipie składniki.

Kcal/porcja: 158 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.79 zł

Aromatyczny krem o działaniu odmładzającym i antynowotworowym - wszystko dzięki zawartym w warzywach przeciwutleniaczom. Krem będzie doskonałym, zbilansowanym posiłkiem dla całej rodziny, również takiej, w której znajdują się dzieci powyżej 1. roku życia. Kobiety karmiące piersią, których dzieci kiepsko tolerują cebulę lub czosnek, mogą pominąć ich dodatek. Danie bezpieczne dla przyszłych mam, jednak warto zwrócić uwagę na to, iż krem ze względu na pomidory, może nasilać ciążową zgagę.

Kcal/porcja: 135 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.58 zł

Czosnek hamuje rozwój bakterii, obniża ciśnienie krwi, pomaga zwalczyć infekcje, wspomaga trawienie. Dodatkowo, czosnek to uniwersalna broń przeciwko infekcjom bakteryjnym, wirusowym czy pasożytniczym, można stosować go w infekcji gardła, przeziębieniu, grypie, infekcji oskrzeli czy płuc. Sos nie jest wskazany dla dzieciaczków poniżej 6. roku życia, które nie powinny spożywać octu. Ciężarne oraz karmiące, o ile lekarz nie zalecił inaczej, bez obaw mogą stosować tego typu potrawy, dipy czy sosy.

Kcal/porcja: 136 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.55 zł

Musztardowy winegret doskonale przełamuje słodki smak sałatki wzbogaconej np. o winogrona, ananasa. Główny smak winegretu, musztarda to pikantna przyprawa wykonana z nasion gorczycy. W dzisiejszych czasach stosuje się mąki gorczycowe stąd postać pasty. Na przestrzeni lat musztarda nabrała innych cech. Niemniej jednak jej popularność wciąż rośnie. Winegret nie jest wskazany dla dzieci poniżej 6. roczku życia. Nie istnieją przeciwwskazania do tego, aby winegret jadły kobiety ciężarne i karmiące, natomiast należy to dostosować do indywidualnej tolerancji, składników użytych do przygotowania sosu.

Kcal/porcja: 133 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 0.54 zł

Nazwa pochodzi od francuskiego słowa vinaigre oznaczającego ocet. Sos winegret jest doskonałym uzupełnieniem każdej sałatki warzywnej. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na spożycie winegretu. Nie jest to dodatek odpowiedni dla dzieci poniżej 6. roczku życia. Składniki winegretu są natomiast bezpieczne dla ciężarnych i karmiących, lecz spożycie winegretu należałoby uwarunkować samopoczuciem swoim lub w przypadku mam karmiących, maleństwa.

Kcal/porcja: 290 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.78 zł

Najważniejszym aspektem zdrowego żywienia jest rodzaj i ilość spożywanego pokarmu. Zalecenia często przedstawia się w formie graficznej. Najbardziej rozpoznawana jest piramida żywieniowa – możemy znaleźć mnóstwo takich rycin, przedstawiających zarówno ogólnie przyjęte zalecenia, po piramidy stworzone na potrzeby wszelkiego rodzaju diet alternatywnych i odchudzających. U jej podstawy znajduje się pieczywo pełnoziarniste. Danie, po pominięciu lub chociaż zmniejszeniu dodatku papryczki chilli będzie odpowiednie dla dzieciaczków powyżej 2. roku życia. Ciężarnym poleca się pominięcie natki pietruszki niepolecanej w trakcie ciąży, podczas gdy kobiety w trakcie laktacji mogą pominąć cebulkę oraz papryczkę chilli.

Kcal/porcja: 370 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.32 zł

Dzięki gotowaniu w mleku, jaglanka zyskuje delikatniejszy, bardziej kremowy smak. Doskonały pomysł na zdrowe, smaczne, pożywne, proste śniadanie dla osób na diecie bezglutenowej lub bezpszenicznej. Odpowiedni dla dzieci powyżej 1. roczku życia, dla kobiet karmiących swoje maluszki za pomocą piersi, a po zastosowaniu miodu poddanego pasteryzacji, również dla kobiet w stanie błogosławionym. Jest to zatem kolejna nasza propozycja na jedno stanie w kuchni i przygotowanie świetnego posiłku dla całej Twojej rodzinki.

Kcal/porcja: 583 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 7.44 zł

Rano wystarczy blender, świeże owoce, warzywa i w kilka minut przygotujesz energetyczny koktajl idealny na zdrowe śniadanie. W dodatku, takie śniadanie bez obaw będzie mogła zjeść cała Twoja rodzinka, począwszy od kobiet w stanie błogosławionych, poprzez kobiety karmiące swoje dzieciaczki piersią, a skończywszy na maluszkach, które skończyły 1. roczek życia. W zależności od wieku dziecka, dopasuj wielkość porcji do wielkości jego żołądka, aby w przyszłości na skutek spożywania zbyt dużych porcji, dziecko nie cierpiało na nadwagę, otyłość czy inne choroby dietozależne.

Kcal/porcja: 323 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 6.87 zł

Wzbogacona czerwonym pomidorem, papryką i wyśmienitym dressingiem z octu winnego. Bombą odżywczą sałatki jest jajko - doskonałe źródło witaminy B12, B2, a także witamin A i D. Dobrych kwasów tłuszczowych dodatkowo dostarcza awokado. Danie niewskazane dla dzieci poniżej 6. roczku życia. Ciężarnym, ze względu na dodatek kiełków i przypraw zakazanych w trakcie ciąży, również nie poleca się spożywania tej sałatki. Karmiące, o ile ich dzieci nie cierpią na uporczywe kolki czy wzdęcia, bez obaw mogą spożywać tego typu sałatkę.

Kcal/porcja: 527 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 7.76 zł

Soczewica czerwona zawiera mnóstwo białka, potasu niezbędnego dla serca oraz kwasu foliowego istotnego dla kobiet w ciąży oraz planujących ciążę. Pomimo tego, pęczak w odcieniach słońca nie jest wskazany przyszłym mamom, ponieważ zawiera sporo przypraw zakazanych w trakcie ciąży. Danie mogą natomiast spożywać dzieciaczki powyżej 2. roczku życia, a także kobiety karmiące piersią, pod warunkiem, że ich dzieci nie cierpią na uporczywe kolki czy wzdęcia.

Kcal/porcja: 403 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 5.95 zł

Makaron w aromatycznym, słodko - kwaśnym sosie pełnym warzyw i ziół. Przepis zawiera ser żółty, który chociaż jest dosyć kalorycznym składnikiem potrawy, jest także istną bombą wapnia, witaminy B12 oraz witaminy A. Wapń jest istotnym składnikiem zdrowej, zbilansowanej diety. Wchodzi w skład kości, bierze udział w prawidłowym krzepnięciu krwi, a także jest nieodłącznym elementem prawidłowego skurczu mięśni. Danie niepolecane ciężarnym oraz dzieciom poniżej 6. roczku życia. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby danie spożywały kobiety karmiące piersią.

Kcal/porcja: 538 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.78 zł

Smakowite tosty słodzone jedynie pyszną, soczystą, słodką gruszką. Doskonały pomysł na smaczne, pożywne, zdrowe, tanie i szybkie śniadanko dla całej rodziny. Mogą je spożywać już nawet dzieciaczki powyżej 2. roczku życia, po zamianie mozzarelli na tę, z mleka pasteryzowanego oraz usunięciu cynamonu - kobiety ciężarne, a bez większych modyfikacji również kobiety karmiące swoje maluszki piersią. Wygospodaruj 15 minut i przygotuj za jednym zamachem, danie dla całej rodzinki.

Kcal/porcja: 296 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 5.58 zł

Gdy nudzą się tradycyjne kanapki warto sięgnąć po szybką sałatkę makaronową. Taka sałatka zawiera białko, węglowodany złożone, dobre kwasy tłuszczowe. O niebo zdrowsze niż kupiona w pobliskiej piekarni drożdżówka bogata w cukier i kwasy tłuszczowe trans. Danie nie jest wskazane kobietom ciężarnym. Kobiety karmiące piersią mogą pominąć pewne składniki, których nie tolerują ich dzieciaczki, np. chilli, cebulę, kukurydzę. Przygotowując sałatkę dla dzieci, warto pominąć dodatek ostrych przypraw.

Kcal/porcja: 497 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 3.94 zł

Brokuły wykazują doskonałe działanie antycellulitowe. Zawierają kwas liponowy, który zapobiega twardnieniu kolagenu w tkankach. Twardniejący kolagen przyczynia się do powstawania cellulitu. Danie nieodpowiednie dla kobiet w stanie błogosławionym. Przygotowując krem dla dzieci powyżej 2. roczku życia warto zmniejszyć dodatek ostrych przypraw. Kobiety karmiące, których dzieci dobrze tolerują smak cebulki, czosnku czy praw w diecie mamy, a także nie cierpią na uporczywe wzdęcia i kolki, mogą bez obaw jeść zupę krem z brokułów.

Kcal/porcja: 195 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.59 zł

Inny sposób na popularne placuszki. Ich główną zaletą jest brak pszenicy, która w dzisiejszych czasach jest najbardziej przetworzonym zbożem o niewielkich wartościach odżywczych. Dzisiejsza pszenica nie ma nic wspólnego z tą, którą spożywali nasi rodzice czy dziadkowie. Obecna jest modyfikowana, aby zwiększyć jej plonowanie oraz aby zawierała więcej glutenu, by chlebek z niej wytwarzany był bardziej chrupiący. Owsiane naleśniki to danie doskonałe dla całej rodziny. Nawet, jeśli w jej skład wchodzą kobiety ciężarne, karmiące piersią lub dzieci, które zaczęły 11. miesiąc życia.

Kcal/porcja: 541 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 3.97 zł

Grzyby często nazywa się leśnym mięsem, ponieważ zawierają witaminy i składniki naturalne, niezbędne w diecie wegetariańskiej. Niestety nie wszyscy mogą spożywać grzyby. Ze względów bezpieczeństwa, grzybów nie poleca się dzieciaczkom poniżej 6. roku życia. Na szczęście pozostali członkowie rodziny bez obaw mogą spożywać omlet, ponieważ składniki użyte do przygotowywania omletu grzybowego są bezpieczne zarówno dla kobiet ciężarnych, jak i dla mam kobiet karmiących.

Kcal/porcja: 275 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.37 zł

Omlet nie musi być kojarzony tylko ze śniadaniem. Ten z dodatkiem ziemniaków doskonale sprawdzi się jako danie obiadowe lub kolacja. Danie sprawdzi się doskonale w przypadku osób przebywających na diecie bezglutenowej oraz bez pszenicy. Składniki użyte do przygotowania omletu są całkowicie bezpieczne dla kobiet ciężarnych oraz dzieci powyżej 1. roczku życia. Kobiety ciężarne mogą pominąć dodatek cebulki i czosnku, jeśli ich smak przeszkadza maluszkom w diecie mamy.

Kcal/porcja: 576 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 2.89 zł

Do prawdziwych omletów nie powinno się dodawać mąki czy mleka. Puszystość omletowi nadaje ubite jajko. Omlety to nie danie odkryte w naszych czasach. Klasyczne omlety były już znane w starożytnym Rzymie, ale dopiero Francuzi udoskonalili i urozmaicili ich smak. Do polskiej kuchni trafiły za sprawą Marysieńki Sobieskiej, która rozpowszechniła je w czasie swoich licznych podróży po kraju. Danie bezpieczne dla kobiet w trakcie laktacji, dzieci powyżej 1. roczku życia, a po pominięciu natki i koperku także dla ciężarnych.

Kcal/porcja: 134 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.51 zł

Jeśli ugotowałaś zbyt dużo kaszy jaglanej, dodaj do niej warzywa, przyprawy i ciesz się pyszną sałatką. Rozmaryn ma cechy konserwujące, które są mocniejsze i bezpieczniejsze niż powszechnie wykorzystywane niezdrowe dodatki do żywności oraz pomaga zapobiegać zatruciom pokarmowym. Niestety nie wszyscy mogą spożywać rozmaryn. Ciężarne nie powinny spożywać rozmarynu, ponieważ ma działanie rozkurczające i może prowadzić do poronienia. Danie mogą jeść dzieciaczki powyżej 1. roczku życia oraz mamy karmiące piersią o ile ich dzieci nie cierpią na kolki i uporczywe wzdęcia.

Kcal/porcja: 532 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.39 zł

Wapń, potas, magnez, błonnik, witaminy z grupy B - czyli pomidor z mozzarellą zapieczony w formie tostów z chleba razowego. Doskonały zdrowy, prosty, lekki posiłek odpowiedni dla całej rodziny. Tosty caprese mogą jeść już dzieciaczki powyżej 2. roczku życia, kobiety karmiące swoje maluszki piersią, a po pominięciu bazylii i wykorzystaniu mozzarelli z mleka pasteryzowanego również kobiety oczekujące potomstwa.

Kcal/porcja: 261 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 2.61 zł

Chudy twaróg z jogurtem i warzywami to doskonałe źródło białka, witamin oraz składników mineralnych. Doskonała propozycja na pierwsze lub drugie śniadanie. Doskonały, o wiele zdrowszy zamiennik rakotwórczych wędlin kiepskiej jakości. Kanapki z twarożkiem bez obaw mogą spożywać kobiety karmiące piersią. Kanapkę można podać dzieciom powyżej 2. roczku życia. Kobietom ciężarnym natomiast poleca się pominięcie natki pietruszki, która działa odwadniająco.

Kcal/porcja: 480 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.62 zł

Ziarenka granatu zawierają bardzo dużą ilość przeciwutleniaczy, które eliminują wolne rodniki, powodujące uszkadzanie komórek. Granaty dobroczynnie działają także na rozwój płodu oraz funkcjonowanie układu nerwowego. To owoce zalecane przez lekarzy także płci brzydszej – pozytywnie bowiem wpływają na męską potencję. Danie odpowiednie dla dzieci powyżej 1. roku życia, po zastosowaniu miodu pasteryzowanego kobiet w stanie błogosławionym oraz w trakcie karmienia piersią.

Kcal/porcja: 532 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 40 min.
Cena na porcję: 4.56 zł

Warto dodać sos sojowy o obniżonej zawartości soli, aby ograniczyć spożycie chlorku sodu - soli kuchennej. Osoby przebywające na diecie bezglutenowej lub bezpszenicznej również mogą korzystać ze smaku charakterystycznego dla sosu sojowego, a mianowicie z sosu tamari, czyli bezpszenicznej wersji sosu sojowego. Danie nie jest odpowiednie dla kobiet w stanie błogosławionym. Dzieciom powyżej 2. roczku życia warto pominąć dodatek ostrych przypraw. Kobiety karmiące, w zależności od tolerancji mogą zmodyfikować przepis, odejmując cebulkę i ostre przyprawy.

Kcal/porcja: 525 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 3.75 zł

Uwielbiasz deser tiramisu, a jesteś na diecie? Nic straconego! Wypróbuj przepis na zdrową owsiankę o smaku tiramisu. Klasyczne włoskie tiramisu to deser, który składa się z warstwy biszkoptu nasączonej bardzo mocną kawą espresso oraz likierem Amaretto, na którą nakłada się warstwę kremu, a całość posypuje się gorzką czekoladą. Ze względu na dodatek kawy, owsianki tiramisu nie poleca się kobietom ciężarnym, karmiącym, a przede wszystkim małym dzieciom.

Kcal/porcja: 300 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.93 zł

Ziemniaki to potężne źródło witaminy C oraz potasu. W połączeniu z dressingiem musztardowym, ogórkiem kiszonym nudne gotowane ziemniaki zyskują ciekawy smak. Sałatkę może zjeść kobieta karmiąca piersią, której dziecko nie cierpi na kolki oraz toleruje smak cebulki w mleku mamy. Danie nie jest polecane dzieciom poniżej 6. roku życia, ponieważ zawiera znaczne ilości octu oraz musztardy na bazie octu. Z tego samego względu nie poleca się podawania dania kobietom ciężarnym, u których te składniki mogą nasilić nieprzyjemną zgagę oraz odbijanie. Co więcej, ciężarne nie powinny spożywać ziół, między innymi pietruszki.

Kcal/porcja: 639 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 9.65 zł

Spożywanie batatów, oprócz tego, że jest ostatnio bardzo modne, jest również szalenie zdrowe. Przeciętnie, batat zawiera aż 50 % więcej walorów zdrowotnych niż nasz tradycyjny ziemniak. Batat zawiera sporo cennego błonnika pokarmowego, dlatego wywiera korzystny wpływ na przewód pokarmowy, przyspiesza perystaltykę jelit oraz zmniejsza wchłanianie cukrów czy tłuszczów. Danie bez problemu można lekko zmodyfikować, aby mogła je spożywać cała rodzina. Dzieciom powyżej 1. roku życia zaleca się pominięcie ostrej papryki, kobietom ciężarnym tymianku, a karmiącym piersią zmniejszenie dodatku fasoli, czosnku i cebuli.

Kcal/porcja: 520 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 2.76 zł

Omlet, który smakuje niemal identycznie, jak robione przez mamę w dzieciństwie racuszki. Użyte to przygotowania placków siemię lniane jest doskonałym źródłem witaminy E, cynku, lecytyny, flawonoidów. Len wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe, a także obniża poziom cholesterolu. Jeśli omlet z jabłkiem będzie jadła ciężarna, lepiej zamienić miód na pasteryzowany oraz pominąć dodatek cynamonu. Danie w pełni bezpieczne dla kobiet karmiących piersią oraz dzieciaczków powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 348 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.88 zł

Ser żółty co prawda jest kaloryczny, ale jest również doskonałym źródłem wapnia oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Warto wybierać dobrej jakości ser żółty. W składzie sera powinny znajdować się: mleko, sól, podpuszczka, bakterie kwasu mlekowego oraz chlorek wapnia czy beta karoten. Zdarza się także dodatek niegroźnego barwnika annato. Kanapka będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 2. roczku życia, dla kobiet ciężarnych oraz karmiących. W przypadku dzieci zaleca się oczywiście zmniejszenie porcji.

Kcal/porcja: 625 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 7.89 zł

Ta popularna potrawa kuchni włoskiej uzupełni Twą dietę w beta - karoten, witaminę K i kwas foliowy. Pesto z bazylii bez obaw mogą spożywać dzieciaczki powyżej 1. roczku życia, a po pominięciu czosnku także kobiety karmiące piersią. spożywanie bazylii nie jest polecane w ciąży, ze względu na fakt, że składniki olejków eterycznych mogą negatywnie wpływać na płód.

Kcal/porcja: 417 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 3.36 zł

Gdy klasyczna owsianka z jabłkiem i cynamonem zaczyna Ci się nudzić, spróbuj bogatej w beta karoten owsianki brzoskwiniowej. Brzoskwinia jest niskokalorycznym owocem, dlatego sprzyja zrzucaniu masy ciała. Dodatkowo, pobudza soki trawienne oraz wpływa na pracę całego układu pokarmowego. Co więcej, jest polecana osobom borykającym się z zaparciami. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, owsiankę brzoskwiniową mogą spożywać kobiety karmiące piersią oraz dzieciaczki powyżej 1. roczku życia. Dzieciom zaleca się zmniejszenie porcji do 1/4 podanej w przepisie ilości. Ciężarne powinny pominąć dodatek cynamonu, gałki oraz zastosować miód pasteryzowany, bezpieczniejszy w stanie ciąży.

Kcal/porcja: 461 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 40 min.
Cena na porcję: 6.1 zł

Risotto bije rekordy popularności na całym świecie, ze względu na szybkość, łatwość przygotowania oraz dużą dowolność dodawanych składników. Dzisiaj czas na młodsze rodzeństwo risotto - kaszotto z kaszy jaglanej. Kasza jaglana, jako jedyna z popularnych kasz, ma odczyn zasadowy. Co więcej, jest bezglutenowa, a więc doskonała dla osób unikających pszenicy oraz pozostałych zbóż zasobnych w gluten. Kasza jaglana jest także doskonałą bazą nie tylko dla dań słonych, ale także słodkich. Danie nie jest odpowiednie dla kobiet w trakcie ciąży. Może okazać się także zbyt ostre dla kobiet karmiących piersią. W przypadku dzieci zaleca się pominięcie lub chociaż znaczne zmniejszenie dodatku ostrych przypraw.

Kcal/porcja: 603 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 6.84 zł

Nie obawiaj się, że przytyjesz od makaronu. Jeśli wybierzesz racjonalną porcję makaronu pełnoziarnistego, ugotowanego al dente z lekkim sosem, masa ciała nie wzrośnie. Danie nie jest polecane kobietom ciężarnym ze względu na dodatek sporej ilości przypraw, które mogłyby działać negatywnie na rozwijający się płód. Kobiety karmiące swoje maluszki piersią mogą pominąć dodatek cebulki i czosnku jeśli ich dzieciom przeszkadza posmak tych produktów w mleku mamy. Nie warto jednak eliminować tych składników na zapas, bowiem mnóstwo dzieci kompletnie nie widzi problemu w mleku z posmakiem cebuli i czosnku. Danie bezpieczne dla dzieci powyżej 1. roczku.

Kcal/porcja: 437 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.44 zł

Omlet czekoladowy to doskonały pomysł na śniadanie, ponieważ kakao odżywia nasz mózg. Kluczowym składnikiem ziaren kakaowych są flawonole, które aktywizują rejony mózgu odpowiedzialne za pamięć. To kolejna nasza doskonała propozycja na danie przeznaczone dla całej rodziny. Tego typu śniadanie ze smakiem mogą zajadać dzieciaczki powyżej 1. roczku życia, kobiety oczekujące potomstwa, a także mamy karmiące swoje maluszki piersią.

Kcal/porcja: 370 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.43 zł

Jeśli uwielbiasz fetę, a sałatka grecka trochę Ci się przejadła, koniecznie spróbuj sałatki z pieczonym burakiem i fetą. Buraki pomagają w leczeniu przeziębień, grypy, a nawet ciężkiej w przebiegu anginy. Sok z buraka działa wykrztuśnie przy kaszlu. Dodatkowo, jest bardzo skutecznym lekarstwem w oczyszczaniu dróg oddechowych oraz przy zapaleniu oskrzeli. Dania nie powinny jeść dzieci poniżej 6. roczku życia. Ciężarnym zaleca się wybranie fety pasteryzowanej oraz pominięcie tymianku. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby sałatkę zjadły kobiety karmiące piersią, chyba że zaobserwowały u swoich dzieci nietolerancję któregoś ze składników.

Kcal/porcja: 408 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 2.31 zł

Jeśli nie tolerujesz mleka, laktozy, spróbuj owsianki przygotowywanej na samej wodzie. Ciężarnym poleca się pominięcie dodatku cynamonu. Jeśli przygotowujesz owsiankę dla dziecka powyżej 1. roczku życia, pamiętaj aby zdecydowanie zmniejszyć porcję jabłkowej owsianki na wodzie. Nie warto podawać małemu dziecku tak dużych porcji, aby nie spowodować problemów z nadwagą, otyłością. Nie ma powodów do obaw przed spożyciem owsianki przez mamę w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 645 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 3.84 zł

Krem z ciecierzycy może być samodzielnym, pełnowartościowym posiłkiem. Zupa jest bogata w białko, błonnik, witaminy z grupy B, witaminę A. Ciecierzyca jest doskonałym źródłem białka dla osób będących na diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej. Zawiera liczne witaminy i składniki mineralne. Podana w przepisie ilość ciecierzycy, w jednej porcji dostarcza aż 58% dziennej dawki biorącej udział w przemianie aminokwasów, ułatwiającej ich rozkład oraz przemianę tłuszczów i węglowodanów witaminy B6. Jeśli danie będzie spożywało dziecko warto pominąć lub chociaż zmniejszyć do 1/4 podanej w przepisie ilości ostrych przypraw. Kremu z ciecierzycy nie poleca się kobietom ciężarnym, ponieważ do jego przygotowania użyto przypraw mogących zaszkodzić rozwijającemu się maluszkowi. Mamy karmiące piersią mogą pominąć dodatek cebuli, czosnku, ostrych przypraw.

Kcal/porcja: 341 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.9 zł

Szybki, zdrowy posiłek nie wymagający przygotowania? Przygotuj bogatą w dobre tłuszcze, żelazo, kwas foliowy kanapkę. Posiłek idealny dla kobiet w trakcie laktacji, dla dzieciaczków powyżej 2. roczku życia, a po pominięciu kiełków, także dla kobiet w stanie błogosławionym. Kiełki zawierają w sobie bogactwo witamin i składników mineralnych ale jednocześnie ich spożycie może grozić niebezpiecznym zatruciem pokarmowym.

Kcal/porcja: 459 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.12 zł

Gdy rano nic nie przejdzie Ci przez gardło i dopiero uczysz się jedzenia śniadań, zacznij od sycących, kalorycznych koktajli. Zawarta w bananie serotonina bezpośrednio wpływa na poczucie bezpieczeństwa, relaksu oraz zaufania. Im więcej serotoniny w naszym organizmie, tym mamy lepszy nastrój. Niedobór tego związku powoduje impulsywność, wahania nastroju. Danie bezpieczne dla ciężarnych, kobiet karmiących oraz dzieciaczków powyżej 1. roku życia.

Kcal/porcja: 366 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.61 zł

Doskonały sposób na przemycenie świeżych warzyw pod warstewką sera mozzarella. Grzanek nie poleca się przyszłym mamom, ponieważ zawiera tymianek suszony, natkę pietruszki oraz oregano, których nie poleca się w ciąży. Po pominięciu tych składników oraz zastąpieniu mozzarelli na tę z mleka pasteryzowanego, danie będzie bezpieczne dla ciężarnych. Grzanki z warzywami mogą jeść dzieciaczki powyżej 2. roku. Danie nie zaszkodzi także kobietom w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 497 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.48 zł

Suszone śliwki poleca się zwłaszcza osobom mającym problem z zaparciami. Liczne badania wykazały, że śliwki suszone spowalniają proces utraty kośćca, dzięki czemu doskonale redukują ryzyko osteoporozy. Owsiankę z bakaliami bez obaw może spożywać cała rodzina. Nawet jeśli w jej skład wchodzą dzieciaczki powyżej 1. roku życia, kobiety w stanie błogosławionym czy też kobiety karmiące piersią. W przypadku ciężarnych jednak warto postawić na miód pasteryzowany.

Kcal/porcja: 176 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 3.08 zł

Twaróg z względu na sposób produkcji może być spożywany przez osoby nietolerujące laktozy. Twarożek zwany również "serem białym" jest produktem wytwarzanym z mleka. Twaróg zalicza się do serów świeżych, o białej barwie i grudkowatej bądź kremowej konsystencji, zależnej od zawartości tłuszczu w mleku użytym do przygotowania twarogu. Danie bezpieczne dla dzieci powyżej 2. roczku życia oraz kobiet karmiących piersią. Ciężarnym poleca się pominięcie bazylii i kiełków.

Kcal/porcja: 288 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 35 min.
Cena na porcję: 4.64 zł

Sałatki na bazie kaszy doskonale sprawdzą się szczególnie jesienią i zimą, gdy zwykłe sałatki warzywne nie smakują i wychładzają organizm. Kasza gryczana jest bezglutenową kaszą uważaną za superzboże. Gryczanka jest bogata w proteiny, błonnik pokarmowy oraz wzmacniającą i uszczelniającą naczynia krwionośne rutynę. Dania nie poleca się kobietom ciężarnym, bez obaw mogą natomiast spożywać je kobiety karmiące swoje maluszki piersią oraz dzieciaczki powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 505 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 2.95 zł

Dzień rozpoczęty od sycącego omletu z musli, bogatego w błonnik, witaminy z grupy B, żelazo oraz potas, nie może być nieudany! Siemię lniane to bogactwo kwasów tłuszczowych omega - 3 i omega - 6. W dodatku, siemię lniane doskonale obniża poziom cholesterolu, działa przeciwmiażdżycowo oraz przeciwnowotworowo. Przygotowując omlet z musli dla ciężarnych, warto postawić na miód pasteryzowany. Danie w pełni bezpieczne dla dzieci powyżej 1. roczku życia oraz dla kobiet w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 390 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.94 zł

Rozpływająca się w ustach gorąca mozzarella oraz aromatyczna salsa ze świeżych pomidorów - pycha! Mozzrelli z mleka niepasteryzowanego nie poleca się kobietom ciężarnym. Na polskim rynku, większość dostępnych na sklepowych półkach serów mozzarella jest przygotowywanych z mleka pasteryzowanego, zatem są całkowicie bezpieczne dla ciężarnych. Niestety użyte do przygotowania grzanek przyprawy, już bezpieczne dla przyszłych mam i ich pociech nie są. Danie mogą spożywać dzieci powyżej 1. roczku życia, a także mamy karmiące piersią o ile ich dzieciom nie przeszkadza smak czosnku w mleku mamy.

Kcal/porcja: 525 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 4.56 zł

Kasza jaglana to bezglutenowa kasza bogata w potas, magnez, żelazo, witaminy z grupy B. Śniadanie na bazie kaszy jaglanej syci na długo. Kasza jaglana jest uznawana za polskie superfood. Jest bezglutenowa, zasadotwórcza, bogata w błonnik pokarmowy, białko, a także witaminę B. Danie to smaczny, naturalnie słodki, zdrowy i lekki deser, doskonały dla całej rodziny. Mogą jeść go dzieciaczki powyżej 1. roku życia, kobiety karmiące swoje maluszki piersią, a po wykorzystaniu miodu pasteryzowanego, również kobiety w stanie błogosławionym.

Kcal/porcja: 381 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 4.51 zł

Zdecydowanie zdrowsza alternatywa klasycznych kanapek z szynką. Awokado jest skarbnicą jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, potasu, magnezu, witaminy C oraz kwasu foliowego. Danie bezpieczne dla ciężarnych, dzieci po 1. roczku życia, a po pominięciu czosnku bez obaw mogą spożywać je także mamy karmiące swoje dzieciaczki piersią, nawet jeśli są mamami maluchów z kolkami lub wzdęciami.

Kcal/porcja: 303 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: min.
Cena na porcję: 1.24 zł

Słodkie kuleczki z kaszy gryczanej i jaglanej. O niebo zdrowsze od kupionych słodyczy. Doskonałe jako jeden z pięciu posiłków podawanych dzieciom w ciągu dnia. Po ukończeniu roczku, zaleca się wykluczenie pojadania pomiędzy posiłkami. Takie działania mogą doprowadzić do utraty apetytu i spożywania mniej wartościowych posiłków. Zamiast przekąsek można zaproponować dziecku wodę mineralną, ewentualnie kawałek warzywa lub owoc.

Kcal/porcja: 274 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 2.29 zł

Soczewica czerwona to bogactwo białka roślinnego, potasu oraz witamin. Odpowiednie żywienie maluszka jest niesamowicie istotne dla jego prawidłowego wzrostu, rozwoju oraz późniejszego stanu zdrowia. Okres pomiędzy trzynastym, a trzydziestym szóstym miesiącem życia maluszka jest momentem krytycznym dla rozwoju jego nawyków żywieniowych oraz preferencji. Jeśli w tym okresie dziecko nauczy się spożywać wiele warzyw, owoców i bardzo mało produktów przetworzonych, istnieje ogromna szansa, że jego nawyki żywieniowe będą dobre, a choroby dietozależne będą omijały go szerokim łukiem.

Kcal/porcja: 473 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.56 zł

Delikatna potrawka z kaszy jęczmiennej, warzyw i aromatycznych przypraw, którą warto wprowadzić w jedenastym miesiącu życia dziecka. Łatwość w akceptowaniu nowych pokarmów przez dziecko, zmienia się wraz z wiekiem. Pierwsze dwa lata są kluczowe dla rozwoju późniejszych preferencji smakowych szkraba. Co prawda rozwijanie akceptacji smaku warzyw jest trudniejsze niż owoców, ale wielokrotne podawanie rozmaitych warzyw sprzyja rozwojowi tolerancji ich smaku. Wypróbuj zatem naszego przepisu na kaszę z warzywami.

Kcal/porcja: 159 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 1.12 zł

Bogactwo witamin, składników mineralnych zamknięte w cukinii wzbogaconej o smak limonki, czosnku oraz rozmaitych ziół. Idealne dla dzieci żywionych dietą wegańską. Chociaż, jako dietetyk w stanach nieuzasadnionych stanem zdrowia, nie polecam oferowania dzieciom diety wegańskiej, uważam jednocześnie, że taką dietę również można dobrze zbilansować. Niemowlętom żywionym w sposób wegański, również można zapewnić odpowiednią podaż składników pokarmowych. Należy wówczas pamiętać o karmieniu piersią oraz podawaniu preparatów sojowych. Zwykle, niemowlęta karmione mlekiem mamy weganki wymagają suplementacji witaminą B12 i D. Starszym niemowlętom, należy dodatkowo zapewnić odpowiednią podaż cynku. Jeśli nie występuje alergia, dobrym źródłem białka mogą być nasiona roślin strączkowych.

Kcal/porcja: 107 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.43 zł

Kapusta kiszona to bomba witaminowa, która zawiera naturalne probiotyki, witaminy. Doskonale wzmacnia odporność zimą. Kapustę kiszoną, podobnie jak ogórki kiszone zaleca się wprowadzać do diety dziecka około 1. roczku życia. W tym okresie życia szczególnie często obserwuje się tak zwane obsesje żywieniowe, czyli jedzenie tego samego produktu każdego dnia. Jest całkowicie normalne i bardzo często spotykane w tym wieku.

Kcal/porcja: 355 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 3.18 zł

Następca jajecznicy - warzywna frittata. Charakterystyczny cierpki, gorzkawy smak nadają rukoli działające przeciwnowotworowo, glukozynolany. Co ciekawe, rukola nie należy do sałat, a do roślin kapustowatych, tak jak brokuły czy brukselka. Danie będzie odpowiednie dla dzieci, które ukończyły 1. rok życia, dla kobiet karmiących swoje maluszki piersią, pod warunkiem, że brzdąc toleruje posmak cebuli w mleku mamy, a także nie cierpi na wzdęcia czy kolki. W przeciwnym razie, mamy w trakcie laktacji mogą zrezygnować z cebulki. Ciężarnym, które chciałyby przygotować sobie frittatę zaleca się zmniejszenie dodatku lub wręcz pominięcie bazylii.

Kcal/porcja: 416 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.01 zł

Banan i masło orzechowe pasują do siebie tak samo dobrze jak pomidor do mozzarelli. Masło orzechowe bez problemu możesz zrobić samodzielnie miksując orzeszki ziemne. Jeśli nie masz takiej możliwości, wybierz masło orzechowe z dużą zawartością orzeszków, bez dodatku soli i cukru. Koktajl bananowo - orzechowy jest w pełni bezpieczny dla dzieci powyżej 1. roczku życia, dla kobiet ciężarnych, a także dla mam w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 178 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.95 zł

Świeży ananas to spora dawka magnezu, potasu, miedzi, witaminy C. Zawarta w marchewce witamina A, wraz z beta – karotenem czyli prowitaminą witaminy A – pomaga chronić przed chorobami układu oddechowego. Oprócz w marchewce, witaminę A znajdziesz w wątróbce, tłustych rybach, jajkach, nabiale oraz czerwonych i pomarańczowych warzywach oraz owocach. Sałatka jest odpowiednia dla dzieci, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Kcal/porcja: 565 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 6.26 zł

Soczewica czerwona to bogactwo pełnowartościowego białka, magnezu, potasu. Soczewica jest jedną z najdawniej uprawianych roślin. Uprawiano ją już 9000 lat przed naszą erą. Nasiona soczewicy stanowiły podstawę wyżywienia w starożytnym Egipcie. Pikantna zupa z soczewicy może być zbyt ostra dla dzieci oraz kobiet karmiących piersią. Po wprowadzeniu małych modyfikacji w postaci pominięcia ostrych przypraw czy cebulki, danie będą mogły spożywać obydwie wyżej wymienione grupy. Ciężarnym poleca się pominięcie natki pietruszki.

Kcal/porcja: 466 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.79 zł

Słodycz owoców złamana słonym smakiem fety - pyszne, nieoczywiste połączenie. Borówki to bomba przeciwnowotworowych flawonoidów. Dzięki zjadaniu borówek wolniej się starzejemy, mamy zwiększoną odporność oraz jesteśmy chronieni przed nowotworami. Sałatkę mogą spożywać dzieci powyżej 3. roczku życia, mamy karmiące piersią, a przy zastosowaniu fety z mleka pasteryzowanego, również kobiety ciężarne.

Kcal/porcja: 279 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.03 zł

Grecki ser jako podstawa kanapki wegetariańskiej. Pomidory są bogactwem potasu, który doskonale reguluje gospodarkę wodną organizmu, utrzymuje prawidłowy rytm serca, a także wpływa na perystaltykę jelit. Potas znajdziesz również w natce pietruszki, papryce, kakao, bananach. Kanapka z serem feta jest bezpieczna dla maluszków powyżej 1. roku życia oraz dla mam karmiących swoje maluszki piersią. Kobietom ciężarnym zaleca się wykorzystanie sera feta z mleka pasteryzowanego.

Kcal/porcja: 417 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.71 zł

Gdy na śniadanie króluje jaglanka, dobry humor masz od ranka. Kasza jaglana jest najstarszą ze znanych kasz. Otrzymywana jest z nasion prosa. Zawiera niewiele skrobi oraz sporo białka. Jest także bogactwem witamin B1, B2, B6, żelaza i miedzi. Dodatkowo, zawiera krzemionkę, która doskonale wpływa na stan cery, włosów i paznokci. Jaglankę z owocami, prażonymi migdałami, bez obaw mogą spożywać kobiety ciężarne, mamy w trakcie laktacji, a także maluszki.

Kcal/porcja: 242 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.58 zł

Daktyle pomagają przeciwdziałać miażdżycy, złagodzą objawy menopauzy i pomogą uporać się z zaparciami. Daktyle znane były już bardzo dawno. Upraw palm daktylowych znano już prawdopodobnie aż 7 tysięcy lat temu, o czym dowodzą rysunki wyryte na skałach. Daktyle, ze względu na słodki, neutralny smak często stosuje się do przygotowania wegetariańskich oraz wegańskich słodyczy bez dodatku cukru stołowego. Jogurt daktylowy jest bezpieczny dla kobiet ciężarnych, karmiących oraz dzieciaczków od 11. miesiąca życia.

Kcal/porcja: 383 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 6.15 zł

Szybkie sycące danie pachnące aromatycznym curry. Kasza kuskus to drobniutka kasza uzyskana z pszenicy durum. Zwykło nazywać się ją kaszą, mimo, że zważając na składniki, z których jest przygotowywana, bardziej przypomina drobny makaron. Kuskus szczególnie upodobały sobie osoby zapracowane, ponieważ jej przygotowanie wymaga jedynie zalania wrzątkiem. Danie odpowiednie dla dzieci od 2. roczku życia. Ciężarnym zaleca się pominięcie curry oraz wybranie sera feta z mleka pasteryzowanego. Z kolei mamy karmiące mogą pominąć dodatek czosnku.

Kcal/porcja: 372 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.97 zł

Bogatobiałkowy posiłek idealny dla zabieganych. Serek wiejski, chociaż bardziej przetworzony od twarogu, może być zdrowym produktem, po który warto sięgnąć raz na jakiś czas. Serek wiejski z warzywami będzie posiłkiem odpowiednim dla całej Twojej rodziny, nawet jeśli w jej skład wchodzą kobiety ciężarne, karmiące piersią, a także dzieciaczki powyżej 2. roczku życia.

Kcal/porcja: 205 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 1.73 zł

Lekka przekąska na nieduży głód. Pieczywo chrupkie nie powinno być podwaliną zdrowej, zbilansowanej diety, a jedynie spożywanym od czasu do czasu produktem. Zwykle takie pieczywo ma w miarę wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że po jego zjedzeniu stężenie cukru we krwi szybciutko rośnie, po czym ekspresowo spada. Lekkie kanapeczki nie będą odpowiednie dla kobiet ciężarnych ze względu na dodatek kiełków, których spożycie w ciąży warto ograniczyć. Dzieci powyżej 2. roczku oraz kobiety karmiące piersią, z kolei bez obaw mogą spożywać lekkie kanapeczki.

Kcal/porcja: 320 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 3.49 zł

Czosnek działa przeciwdepresyjnie, przeciwstresowo. Żelazo zawarte w kaszy jaglanej, szpinaku zapobiega przygnębieniu, zmęczeniu, apatii, natomiast kwas foliowy z ciecierzycy i szpinaku podwyższa poziom serotoniny w mózgu. Danie wegetariańskie, które smakuje nawet zapalonym mięsożercom. Danie ze względu na użycie rozmaitych, ostrych przypraw i ziół, nie jest odpowiednie dla kobiet ciężarnych, małych dzieci, a także kobiet karmiących piersią.

Kcal/porcja: 471 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 5.52 zł

Aksamitny, kremowy koktajl z bananem i awokado. Awokado to bomba żelaza i miedzi, które wspomagają regenerację erytrocytów, a dodatkowo zapobiegają niedokrwistości z niedoboru żelaza, która jest powodem zmęczenia oraz niezdolności radzenia sobie ze stresem. Smoothie banan - awokado to doskonały posiłek dla całej rodziny. Smoothie spożywać mogą mamy karmiące piersią, po zmniejszeniu porcji, dzieciaczki powyżej 1. roczku życia, a po pominięciu cynamonu i miodu również przyszłe mamy.

Kcal/porcja: 491 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 6.18 zł

Chrupiąca papryka zanurzona w mięciutkim omlecie. Zawarte w surówce awokado, nazywane także smaczliwką lub gruszką maślaną, zawiera spore ilości zdrowych kwasów tłuszczowych jednonienasyconych. Co więcej, awokado jest bogactwem miedzi, magnezu, potasu, witaminy B6 oraz witaminy C. Omlet z papryką mogą spożywać mamy karmiące swoje dzieciaczki piersią. Ta grupa powinna jednak pamiętać, że każdy maluszek jest inny i mimo, że te produkty nie powinny wzdymać czy powodować kolki u maluszka, należy bacznie obserwować dziecko oraz reagować na produkty, które brzdącowi nie służą. Ciężarnym poleca się pominięcie lub chociaż znaczne zmniejszenie dodatku ziół. Danie niewskazane dla dzieci poniżej 6. roczku życia.

Kcal/porcja: 542 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 7.21 zł

Sałatka w kolorach tęczy. Nasiona słonecznika zawierają sporo kwasów tłuszczowych omega - 6, natomiast niewiele kwasów tłuszczowych omega - 3, dlatego zaleca się, aby nie spożywać słonecznika w bardzo dużych ilościach oraz dodawać go do potraw zawierających więcej kwasów tłuszczowych omega - 3, np. awokado czy nierafinowanej oliwy z oliwek. Danie odpowiednie dla dzieci powyżej 1. roczku życia, dla kobiet karmiących piersią, a po pominięciu ziół, również dla ciężarnych.

Kcal/porcja: 531 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.32 zł

Potężne, skondensowane źródło witaminy B1, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, fosforu, miedzi i manganu. Kanapki z masłem sezamowym są doskonałym składnikiem zdrowej diety, idealnym dla całej Twojej rodziny. Niezależnie od tego, czy podasz je dzieciaczkom powyżej 2. roczku życia, kobietom ciężarnym, czy mamom karmiącym piersią, danie nie zaszkodzi żadnej z tych grup.

Kcal/porcja: 868 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.47 zł

Ryż jaśminowy o kwiatowym zapachu i słodkim smaku. Ryż jaśminowy jest specjalną odmianą ryżu długoziarnistego. Wyjątkowość nadaje mu specyficzny zapach oraz aromat przypominający woń kwiatu krzewu jaśminowego. Świetnie nadaje się nie tylko do dań słonych, ale także do tych słodkich. Danie odpowiednie dla dzieci powyżej 1. roczku życia, dla kobiet karmiących swoje maluszki piersią, a po pominięciu cynamonu i zastosowaniu miodu pasteryzowanego, również dla kobiet oczekujących potomstwa.

Kcal/porcja: 457 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 4.58 zł

Bezglutenowy omlet z warzywami - wspaniałe danie nie tylko dla chorych na celiakię, ale także dla osób pragnących unikać modyfikowanej genetycznie pszenicy w swojej codziennej diecie. Ze względu na bezpieczeństwo produktów użytych do przygotowania omletu z warzywami, danie jest całkowicie bezpieczne dla kobiet karmiących swoje dzieci piersią, dla dzieci powyżej 1. roczku życia, a po pominięciu ziół, także dla kobiet ciężarnych. Jest to więc szybki, smaczny przepis dla całej rodziny.

Kcal/porcja: 587 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 5.16 zł

Obowiązkowa propozycja w menu bez glutenu. Jaglanka z bananem i masłem orzechowym to dobry pomysł na zdrowe, lekkie, rozgrzewające śniadanie, idealne dla całej rodziny. Jaglankę mogą spożywać już nawet maluszki, które ukończyły 1. rok życia, a także kobiety karmiące swoje dzieci piersią. Również ciężarne mogą skusić się na jaglankę z bananem i masłem orzechowym, jednak muszą pamiętać, aby korzystać z miodu pasteryzowanego, bezpieczniejszego w tym stanie.

Kcal/porcja: 229 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.88 zł

Według najnowszych standardów, jajko może być wprowadzone w tym samym czasie, co pozostałe pokarmy uzupełniające. Jajko, a zwłaszcza żółtko, jest świetnym źródłem tłuszczu, kilokalorii oraz witamin z grupy B i żelaza. Niegdyś zalecano, aby najpierw wprowadzić żółtko, a dopiero w późniejszym wieku białko. Dzisiaj wiadomo, że nie istnieją wystarczające dowody naukowe, które potwierdzałyby, że eliminacja białka lub całego jaja zmniejszy ryzyko alergii. Oczywiście, dzieciom nie należy podawać jajka w postaci surowej.

Kcal/porcja: 95 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.64 zł

Miękka gruszka i słodkie jabłko w połączeniu z orzeźwiającą miętą w niedosładzanym kompocie. Pamiętaj jednak, że taki kompot w diecie dziecka poniżej pierwszego roczku życia nie służy do zaspokajania pragnienia i nie powinien zastępować wody. Warto podawać go łyżeczką i unikać podawania przed snem oraz w nocy. Soki i kompoty nie powinny być spożywane w ilości większej niż 150 ml dziennie. Nie powinny być również podawane pomiędzy posiłkami, aby dziecko nie ograniczyło ilości spożywanych posiłków.

Kcal/porcja: 38 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 2.08 zł

Kompot jabłkowo - miętowy jest szczególnie zdrowy, ponieważ nie jest dodatkowo dosładzany. Poniższy koktajl jest odpowiedni dla niemowląt około dziewiątego miesiąca życia. Dzieciom poniżej piątego miesiąca nie zaleca się spożywania soków i kompotów, ponieważ mogłyby znacząco obniżyć ilość przyjmowanego mleka lub preparatu zastępującego pokarm kobiecy, które w tym wieku są najwłaściwszym źródłem niezbędnych składników pokarmowych.

Kcal/porcja: 198 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 1.24 zł

Ilość żelaza w nasionach amarantusa bije na głowę wszystkie inne rośliny, nawet sławny szpinak. Dlatego amarantus jest szczególnie polecany małym dzieciom. Maluchy zwykle lubią proste dania o zróżnicowanej teksturze, np. chrupiący amarantus z miękkim jabłuszkiem. Skomplikowane kombinacje mogą się okazać całkowitą klapą w tej grupie wiekowej. Pięć niedużych objętościowo, częstych posiłków pobudzi ośrodek sytości oraz zaspokoi uczucie głodu. Wszystkie posiłki i przekąski powinny nieść za sobą sporą wartość odżywczą.

Kcal/porcja: 120 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 3.05 zł

Amarantus - bogate źródło białka roślinnego - doskonale znali już Aztekowie i Majowie, dlatego dzisiaj nazywamy go złotem Inków. Jest doskonałym, bezglutenowym zbożem, idealnym dla dzieciaczków nietolerujących glutenu. Jeśli Twoje maleństwo cierpi na utratę łaknienia, postępującą utratę masy ciała, obfite, cuchnące stolce czy bóle brzucha, warto sprawdzić, czy nie choruje na celiakię. Wówczas, zamiast podawać zupki obfitujące w zboże, warto karmić maleństwo taką bezglutenową zupką brokułową z amarantusem.

Kcal/porcja: 444 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 2.39 zł

Podając dziecku szpinak, dynię i mąkę pełnoziarnistą zanim skończy pierwszy rok życia, uczysz maluszka różnorodności smaków i spożywanych potraw. Pamiętaj jednak, aby pod żadnym pozorem nie dosalać ani nie dosładzać dziecięcych posiłków – brzdąc bardzo szybko przyzwyczai się do tych substancji i z czasem odmówi spożywania niedoprawionych potraw. Im później wprowadzisz cukier, czekoladę i sól do jadłospisu malucha, tym lepiej dla jego zdrowia. Ich nadmiar w diecie dziecka prowadzi do nadwagi i otyłości, zwiększa też ryzyko cukrzycy, próchnicy i nadciśnienia.

Kcal/porcja: 432 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.23 zł

Danie wspomaga naukę żucia i gryzienia. Nawet jeśli dziecko za pierwszym razem nie polubi nowego smaku, nie poddawaj się. Możesz podawać maleństwu ten sam rodzaj nowej żywności nawet przez kilka dni. Badania podpowiadają, że niemowlę może spróbować potrawy, nawet dziesięć razy, zanim ją zaakceptuje. Pamiętaj więc, aby się nie poddawać, ale też nie wmuszać dziecku jedzenia na siłę.

Kcal/porcja: 341 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 3.47 zł

Gdy maleństwo ósmy miesiąc życia skończy, czas na pożegnanie się z jednolitą konsystencją posiłków. Potrawa powinna mieć temperaturę, taką jak mleko mamy, czyli temperaturę ciała. Delikatne usta dziecka łatwo ulegają poparzeniu gorącym pokarmem, więc lepiej podać nieco chłodniejsze pożywienie niż wrzącą potrawę.

Kcal/porcja: 123 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.4 zł

Sok w pięknym pomarańczowym kolorze w przemycaniu witamin do diety maluszka pomoże! Sok jest odpowiednio dopasowany do wieku i zdolności żucia i połykania dziecka. Jest to doskonały posiłek, nie powinien być jednak spożywany pomiędzy wyznaczonymi godzinami odżywiania, a wchodzić w skład posiłku głównego. Dziecko popijające sok przez cały dzień nie jest głodne, ponieważ jego organizm wciąż dostaje cukier oraz kilokalorie.

Kcal/porcja: 132 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.2 zł

Sok słodzony jedynie słodyczą owoców. Urozmaicony dodatkiem melona. Pamiętaj, że im bardziej urozmaicony jadłospis będzie miało Twoje dziecko, tym bardziej wartościowa będzie jego dieta. Szukasz odpowiednich pomysłów? Pomogą Ci w tym nasze przepisy, które wielkością porcji, składem oraz konsystencją doskonale odpowiadają potrzebom malutkiego organizmu.

Kcal/porcja: 150 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 1.39 zł

Zamiast słodkimi sokami dziecko truć lepiej jabłko i gruszkę do garnka wrzuć. Soki, kompoty i przeciery warzywne można powoli wprowadzać do diety dziecka od piątego miesiąca życia. Należy wówczas trzymać się schematu rozszerzania diety i przygotowywać soki i kompoty z produktów dozwolonych w tym wieku. Takie soki, przeciery i kompoty to źródło witamin, np. prowitaminy witaminy A - beta - karotenu oraz składników mineralnych.

Kcal/porcja: 327 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.57 zł

Nie przenoś na dziecko swoich kiepskich zwyczajów żywieniowych. Podając zbyt duże porcje o znikomej wartości odżywczej, np. w postaci słodyczy, dań typu fast - food oraz produktów wysoko przetworzonych, dostarczasz maluszkowi jedynie pustych kalorii i szkodzisz mu. Lepiej postaw na odżywczą, zdrową potrawę, jaką jest jagodowy ryż i zapewnij mu zdrowy start w życie.

Kcal/porcja: 280 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.15 zł

Idealny przepis, gdy rozszerzasz dietę dziecka o żółtko. Budyń przygotowany na bazie mleka modyfikowanego, ponieważ nie zaleca się stosowania mleka krowiego, jako głównego napoju przed ukończeniem 12. miesiąca życia. Pozwala to uchronić przed wystąpieniem niedokrwistości z niedoboru żelaza oraz mikrokrwawień z przewodu pokarmowego.

Kcal/porcja: 471 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.25 zł

Kaszka na bazie ryżu o słodkim zapachu jaśminu z Azji Południowej. O niebo zdrowsza od chipsów czy słodyczy. Dodatkowo, badania wykazały, że dzieci, które w niemowlęctwie jedzą niezdrowo, spożywają sporo słodyczy oraz słonych przekąsek mają niższy iloraz inteligencji niż ich koledzy, których dieta jest zdrowa i bogata w witaminy i składniki mineralnej. Niezdrowa dieta może zatem wpływać na rozwój mózgu maluszka.

Kcal/porcja: 294 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.34 zł

Pomarańczowa zupka o słodkim smaku jabłka, świetna w tym etapie życia niemowlęcia. A jak sprawdzić czy dziecko rozwija się prawidłowo? Doskonałym wyznacznikiem są siatki centylowe. Siatki mogą mierzyć wzrost, pozostałe parametry lub masę ciała. Dziecko powinno mieścić się pomiędzy 25, a 75 centylem siatek. Powyżej 75. centyla mówi się o nadwadze, a poniżej 25. centyla o niedowadze dziecka.

Kcal/porcja: 255 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.54 zł

Zupa szpinakowa - bomba witaminowa! W dodatku idealnie dopasowana do potrzeb małego, rozwijającego się organizmu dziecka. Nie należy natomiast podawać szkrabowi dań ciężkostrawnych, przetworzonych, tłustych, z proszku, bogatych w konserwanty, sztuczne barwniki czy substancje chemiczne. Zdrowa dieta od najmłodszych lat zaprocentuje w przyszłości.

Kcal/porcja: 458 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 2.96 zł

Morele niesiarkowane są bogate w wartości odżywcze, witaminy oraz intensywny aromat. Warto uwzględnić ten składnik w zdrowej, zbilansowanej diecie dziecka, pamiętając o tym, że nieprawidłowe żywienie dziecka może spowodować niedostateczną podaż składników pokarmowych oraz ich niedobory. Konsekwencją takiej sytuacji mogą być liczne schorzenia, np. krzywica. Oczywiście nadmierna podaż składników energetycznych również nie jest zalecana. Zasięgnij naszych propozycji na dania dla najmłodszych i podawaj dziecku optymalne ilości.

Kcal/porcja: 124 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.84 zł

Zielona zupka uczy dziecko jeść warzywka już od najmłodszych lat. Wartości odżywczych dodaje jej żółtko jaja, które jest źródłem witamin A, D, E, B1, B5, B12, kwasu foliowego oraz składników mineralnych - jodu, żelaza. Zawiera także dobrej jakości, zdrowe niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jajko możesz uwzględnić w diecie dziecka nawet 3 - 4 razy w tygodniu.

Kcal/porcja: 87 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 0.34 zł

Maluszek nie chce jeść owsianki? A może zaakceptuje płatki owsiane w ciasteczkach słodzonych miodem? Wprowadzanie miodu do jadłospisu dziecka jest rekomendowane dopiero po ukończeniu 12. miesiąca życia. Zawarte w miodzie zarodniki Clostridium, nie są usuwane przy standardowej produkcji miodu. Mogą one być przyczyną zatrucia jadem kiełbasianym. Wraz z rozwojem jelit dziecka, zarodniki nie mają możliwości rozwoju i stają się niegroźne dla dziecka.

Kcal/porcja: 105 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.36 zł

Wiele produktów spożywczych ma silne właściwości alergizujące. Pomimo ogólnych schematów rozszerzania diety dziecka, należy pamiętać, że każdy maluszek jest inny i każdy powinien być traktowany indywidualnie. Warto unikać zbędnych i niczym nieuzasadnionych ograniczeń dietetycznych. Nadmierne ograniczenia są bowiem szkodliwe i stają się takim samym problemem, jak narastająca liczba alergii pokarmowych.

Kcal/porcja: 286 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.49 zł

Zdrowsza wersja gofrów dla całej Twojej rodziny. Dieta dzieci, które ukończyły pierwszy roczek życia nie różni się szczególnie od zdrowej diety dzieci starszych oraz osób dorosłych. Do drugiego roku życia tłuszcze, także zwierzęce są niezbędnym czynnikiem do rozwoju mózgu oraz doskonałym źródłem energii. Niedobór tłuszczów w diecie dziecka może przyspieszać perystaltykę jelit i powodować biegunkę.

Kcal/porcja: 113 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.75 zł

Ważnym elementem w żywieniu niemowląt jest konsystencja posiłków. Powinna ona być przystosowana do wieku dziecka. Przy początkowym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających, wskazane jest, aby miały one konsystencję papkowatą, bardziej płynną. Z czasem posiłki powinny być mniej rozdrobnione, z bardziej zaznaczającymi się kawałkami pokarmów. Początkowa forma pokarmu zapobiega zakrztuszeniu się lub zadławieniu dziecka. Wraz ze zmianą konsystencji, dziecko uczy się gryźć oraz żuć pokarm i tym samym kontrolować czynność jedzenia.

Kcal/porcja: 170 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1 zł

Mąka gryczana nadaje naleśnikom pyszny, orzechowy posmak. Produkty zbożowe są źródłem węglowodanów złożonych, między innymi skrobi, błonnika, witamin z grupy B. Zboża są także doskonałym źródłem składników mineralnych – głównie wapnia, magnezu, miedzi, selenu, molibdenu, manganu, chromu. Słodkie pieczywo i ciastka zbożowe nie są polecane w żywieniu dzieci ze względu na obecność tłuszczu zawierającego niezdrowe izomery trans kwasów tłuszczowych.

Kcal/porcja: 88 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 0.68 zł

Twoje dziecko nie lubi zielonych warzyw? A próbowałaś pieczonych szparagów? Jeśli nie, warto spróbować. Zwłaszcza, że zalecenia dotyczące żywienia maluszka oraz ocena tempa wzrostu i rozwoju dziecka mogą pomóc Ci w rozwianiu niepokoju dotyczącego ewentualnych niedoborów pokarmowych w diecie szkraba. Dodatkowe cechy świetnego stanu odżywienia to zdrowy wygląd oraz duże zasoby energii.

Kcal/porcja: 247 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.78 zł

Nie martw się - hinduska soczewica nie będzie zbyt pikantna dla maluszka. Podając ją pamiętaj tylko, iż spożywanie posiłków, powinno przebiegać w spokojnej atmosferze, w miejscu do tego przeznaczonym. Nie warto wciskać dziecku posiłków przed telewizorem czy karmić ukradkiem podczas zabawy. Wtedy dziecko spożywa posiłek automatycznie i nie kontroluje jego ilości. Może to skutkować nadmierną podażą składników energetycznych, co w następstwie prowadzi do otyłości. Danie mogą spożywać mamy karmiące, których dzieci nie cierpią na kolki i tolerują smak cebuli lub ostrych przypraw w diecie mamy. Kobietom ciężarnym zaleca się pominięcie curry i kurkumy.

Kcal/porcja: 407 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 50 min.
Cena na porcję: 2.17 zł

Pieczarki to doskonałe źródło witamin z grupy B oraz żelaza tak potrzebnych Twojemu maluszkowi w diecie dziecka po 2. roczku życia. Miej na uwadze, że dieta dziecka będzie prawidłowo zbilansowana pod względem energii i makroskładników – węglowodanów, białka, tłuszczu, a także witamin i składników mineralnych zwłaszcza żelaza i wapnia wtedy, gdy rodzice postawią na zdrowe, smaczne wybory, a w kuchni i na talerzach nie będzie królowała monotonia. Danie po pominięciu tymianku odpowiednie dla ciężarnych, a po pominięciu czosnku dla kobiet w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 496 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 7.68 zł

Bezglutenowy obiadek o orzechowym posmaku komosy oraz lekkiej konsystencji. Świetnie sprawdzi się u dzieci, u których nastąpiły objawy niepożądane przy próbie ekspozycji na gluten. Celiakia, czyli nietolerancja glutenu to stan, w którym u osób predysponowanych genetycznie dochodzi do produkowania przeciwciał, które uszkadzają kosmki jelitowe i powodują nieprzyjemne objawy. W diecie dziecka z celiakią należy wyeliminować, np. pszenicę, żyto, jęczmień i owies.

Kcal/porcja: 382 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 1.94 zł

Amarantus to roślina bogata w witaminy A, E, C i D. Dodatkowo nie zawiera glutenu, więc jest idealna dla dzieci nietolerujących tego białka zbóż. Świetny element zdrowej, zbilansowanej diety dziecka w siódmym i ósmym miesiącu życia. Wówczas maleje zainteresowanie dziecka jedzeniem, a rodzice przyzwyczajeni do częstych karmień niemowlęcia, czują niepokój i frustrację. Obawy są jednak bezpodstawne. Dziecko powinno spożywać wtedy 5 - 6 posiłków w ciągu dnia o objętości 170 - 180 ml.

Kcal/porcja: 326 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 1.41 zł

Zmieszaj groch, gruszkę i pietruszkę, aby nauczyć dziecko jeść groch, nie tylko w grochówce. Groch oraz inne warzywa są bogactwem węglowodanów, białka, witamin i składników mineralnych. Wraz z wiekiem, wachlarz podawanych dzieciom warzyw, powinien się systematycznie powiększać. Warzywa i owoce zaleca się podawać w różnych postaciach - soków, przecierów, zup oraz dań gotowanych. Ze względu na tolerancję młodego organizmu, nie należy przesadzać w daniami z surowych warzyw.

Kcal/porcja: 117 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 5.2 zł

Podstawowym wyznacznikiem wprowadzania pokarmów stałych do menu dziecka są schematy rozszerzania diety. Wszystkie niezbędne dane na ten temat, znajdziesz oczywiście na naszym blogu. Ze swojej strony możesz także obserwować niemowlę, oceniać jego rozwój oraz wszelkie niepokojące objawy niepożądane, np. wysypkę, ból brzuszka czy biegunkę. Podpowiedzi ekspertów oraz Twoja znajomość własnego dzieciątka pozwolą na swobodne przebrnięcie przez moment rozszerzania diety.

Kcal/porcja: 101 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 2.35 zł

Idealna baza zup, sosów, potraw duszonych oraz alternatywa dla wody i soków. Świetny, zdrowy, lekki, zbilansowany posiłek dla dziecka w tym przedziale wiekowym. Pamiętaj tylko, że wywar mięsny zalecany jest dopiero w 10. miesiącu życia dziecka. Wcześniej, możesz podać dziecku wywar jarzynowy lub mięsko gotowane, lecz nie mięsny wywar.

Kcal/porcja: 114 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 0.99 zł

Dynia to bogactwo błonnika pokarmowego, witamin A i C. Pamiętaj jednak, aby wybierać warzywa i owoce dobrej jakości. Dieta maleństwa podlega specjalnym rygorom, a nie wszystko co dozwolone jest całkowicie nieszkodliwe dla malutkiego organizmu. Młody, rozwijający się organizm bardzo łatwo absorbuje toksyny oraz substancje negatywnie wpływające na zdrowie. Kupując pożywienie dla maluszka warto kierować się oznaczeniem bio lub eko na produktach spożywczych.

Kcal/porcja: 227 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.71 zł

Suszone morele - dobre w dzień tygodnia i w niedzielę. Przygotowane z dwóch składników - suszonych moreli oraz wody. Woda jest istotnym składnikiem diety dziecka. Stan nawodnienia niemowlęcia znacznie różni się od stanu nawodnienia osób dorosłych. Zapotrzebowanie na wodę u niemowląt w przeliczeniu na kg masy ciała jest aż cztery razy wyższe niż w przypadku dorosłych. W drugim półroczu życia wynosi około 800 ml/dobę.

Kcal/porcja: 174 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.61 zł

Suszone śliwki to bogactwo żelaza oraz witaminy C, która zwiększa przyswajanie tego pierwiastka. Warto przyzwyczajać dziecko do spożywania owoców i warzyw już we wczesnym dzieciństwie, ponieważ wiele przewlekłych chorób w dorosłym życiu, wynika z nieprawidłowego żywienia dzieci. Im młodsze dziecko z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, tym szybciej może dojść do wystąpienia niepożądanych objawów. Pamiętaj więc, aby wzorować się na naszych zdrowych, dopasowanych do wieku dziecka przepisach.

Kcal/porcja: 102 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.85 zł

Zamiast oklepanych ziemniaków - pianka z kalafiora z dodatkiem masełka. U niemowląt i dzieci do trzeciego roku życia powinno się stosować tłuszcze, jako dodatek do produktów uzupełniających, np. pianki kalafiorowej czy zupki jarzynowej. Dobrymi źródłami tłuszczu dla młodego, rozwijającego się organizmu dziecka są masło, oliwa z oliwek czy awokado. Nie polecam margaryny w diecie dziecka, ponieważ zawiera znaczne ilości niebezpiecznych dla zdrowia tłuszczów trans.

Kcal/porcja: 165 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.34 zł

Jeśli dziecko pozna smak zielonych warzyw we wczesnym niemowlęctwie, jest większa szansa, że zaakceptuje ich smak. W tym okresie dziecko zna już wiele smaków oraz konsystencji różnorodnych potraw. Zadaniem rodziców lub innych osób podających posiłki dzieciom jest zadbanie o ich różnorodność. Monotonna dieta powoduje u dziecka przyzwyczajenie się do określonych produktów spożywczych, co często zniechęca dziecko lub nawet budzi w nim strach przed nowymi potrawami. Nieurozmaicony jadłospis nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach, co może być przyczyną groźnych dla zdrowia dziecka niedoborów.

Kcal/porcja: 172 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 2.66 zł

W medycynie istnieją teorie zwane programowaniem metabolicznym oraz żywieniowym. Mówią one o tym, iż ekspozycja na pewne czynniki środowiskowe oraz doświadczenia żywieniowe w okresie wzrostu i rozwoju dziecka, może implikować rozwój osobniczy oraz stan zdrowia w późniejszych latach życia. Żywiąc dziecko według podanych przez nas przepisów i schematów, możesz uchronić je przed wystąpieniem wielu chorób w późniejszym życiu.

Kcal/porcja: 513 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.65 zł

Śniadanie o smaku serka straciatella bez dodatku cukru, syropu glukozowo - fruktozowego. Słodka dzięki dodatkowi banana oraz innych owocków. Owsianka straciatella jest odpowiednim posiłkiem dla całej rodziny. Nawet jeśli w jej skład wchodzą dzieciaczki, mamy karmiące swoje maluszki piersią, czy też kobiety oczekujące potomstwa.

Kcal/porcja: 84 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.25 zł

Żywo pomarańczowa zupka z ziemniaczkami podawana dziecku za pomocą łyżeczki. Chociaż nie ma wiarygodnych badań naukowych na temat jakości sztućców do karmienia niemowląt, zaleca się, aby pierwsze pokarmy uzupełniające wprowadzać do diety dziecka podając je twardą, płaską łyżeczką, która będzie sprzyjała prawidłowej reakcji ruchowej dziecka.

Kcal/porcja: 224 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 1.5 zł

Niesłodzona gruszkowa jaglanka - zdrowie od samego ranka. Pamiętaj, aby nie słodzić oraz nie solić potraw przeznaczonych dla dziecka. Takie zabiegi są bardzo niekorzystne dla jego stanu zdrowia. Sacharoza - cukier jest przyczyną rozwoju próchnicy, nadwagi, otyłości czy insulinooporności. Aby uchronić szkraba przed tymi chorobami, lepiej jak najpóźniej wprowadź sól i cukier do jego diety.

Kcal/porcja: 106 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 0.21 zł

Odżywcza, delikatna zupka dla Twojego maluszka w piątym i szóstym miesiącu życia. Wówczas maluszek potrafi wstępnie rozdrabniać pokarmy językiem, wykazuje silny odruch ssania oraz otwiera usta przy zbliżaniu łyżeczki do ust. Reakcją przejściową, utrudniającą karmienie jest wówczas wypychanie jedzenia z ust za pomocą języka. Dzieciom w piątym i szóstym miesiącu życia powinno się podawać około 5 posiłków w ciągu dnia, o orientacyjnej wielkości 150 - 160 ml.

Kcal/porcja: 45 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.6 zł

Puree śliwkowe pyszne i zdrowe, doskonałe w przypadku dzieci cierpiących na zaparcia. Dodatkowo, oprócz właściwości lekko przeczyszczających, śliwki bogate są w prowitaminę witaminy A, witaminy z grupy B oraz fruktozę, pektyny, sole wapnia, żelaza czy magnezu. Przy tym wszystkim, śliwki są niskokaloryczne - zawierają zaledwie 45 kcal w 100 g produktu.

Kcal/porcja: 136 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.28 zł

Kolorowy mus pełen potasu, wapnia i witaminki C. Każdego dnia podawaj dziecku kefiry, jogurty lub mleko będące doskonałym źródłem wapnia. Niestety nie są to jednocześnie zbyt świetne źródła witaminy D. Codzienna podaż witaminy D u dzieci w wieku 1 – 3 powinna wynosić aż 15 mikrogramów/dobę, przy czym jogurt w 100 g posiada zaledwie 0,03 mikrogramy, kaszka modyfikowana 2 mikrogramy, podczas, gdy pieczony łosoś 13,5 mikrograma.

Kcal/porcja: 92 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 0.72 zł

Zupa w pomarańczowym kolorze, w karmieniu niejadka pomoże! Pomoże także w ekspozycji na gluten, czyli codziennego, dwumiesięcznego rozszerzania diety maluszka o ten składnik. Zwykle podaje się dziecku niewielkie ilości glutenu, np. 2 - 3 gramy, tak jak w podanym niżej przepisie. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, to właśnie 5 – 6 miesiąc jest najlepszym okresem na wzbogacenie diety w gluten – istnieje wtedy najmniejsze ryzyko wystąpienia alergii lub nietolerancji. Co ciekawe, badania wykazały, że karmienie piersią podczas wprowadzania glutenu dwukrotnie obniża ryzyko celiakii.

Kcal/porcja: 200 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.56 zł

Po ukończeniu roczku, w menu dziecięcym mogą znajdować się zdrowe, pożywne, zbilansowane posiłki z rodzinnego stołu. Niemowlę potrafi już żuć, a jego żuchwa jest ustabilizowana. Warto pamiętać, aby potrawy podawane w tym czasie były posiekane lub rozdrobnione w miarę potrzeby oraz oczywiście zdrowe. Świetnie do tego celu sprawdzą się kolorowe frytki, które z apetytem zajadać może cała rodzina.

Kcal/porcja: 220 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.92 zł

11 - 12 miesięcy to czas by zuch, sam już zadbał o swój brzuch. Początkowo dzieciaczek może sprawdzać jak nowe potrawy się rozcierają, wcierają we włosy lub w rodziców, jak zachowują się rzucone o ścianę, a także jak dobrze nawilżą twarz. Na początku, tylko od czasu do czasu jedzenie będzie lądowało w buzi, ale te eksperymenty są szalenie ważne dla jego rozwoju. Nie martw się, czas na naukę dobrych manier jeszcze przyjdzie.

Kcal/porcja: 302 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.2 zł

Awokado to bogactwo zdrowego tłuszczu, białka, błonnika i witamin z grupy B. Pasta nie wymaga dodatku przypraw, ponieważ niemowlęta rodzą się z czterokrotnie większą liczbą kubków smakowych, niż posiadają dorośli. Z tego względu, dzieciaczki dobrze odczuwają smak potraw i nie potrzebują soli, cukru czy innych przypraw. Nie przyprawiaj dania po swojemu, aby nie wpłynąć na przyszłe nawyki żywieniowe dziecka.

Kcal/porcja: 99 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.84 zł

Mus owocowy - sycący i zdrowy. Miej na uwadze, że właściwe żywienie niemowląt oraz małych dzieci to podstawa ich prawidłowego wzrostu, rozwoju oraz zdrowia w przyszłości. Produkty, które dziecko polubi w pierwszych miesiącach i latach życia, kształtują jego nawyki żywieniowe na całe życie. Z tego względu, dbaj o to, aby posiłki, którymi karmisz maleństwo były wartościowe oraz pyszne, jak mus owocowy.

Kcal/porcja: 109 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.23 zł

Może być samodzielną potrawą, sosem do makaronu lub dipem do warzyw ugotowanych na parze. Niestety, to właśnie niedobór warzyw jest błędem, który najczęściej obserwuje się w żywieniu dzieci. A warzywa są bogactwem witaminy C, A oraz witamin z grupy B. Co więcej, warzywa zawierają magnez, potas, wapń, mangan, miedź, cynk, żelazo, a także węglowodany oraz błonnik pokarmowy.

Kcal/porcja: 50 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: min.
Cena na porcję: 0.85 zł

Ciekawa wersja sałatki jarzynowej. Przygotowując danie dla dziecka, postaw przede wszystkim na świeże warzywa sezonowe. Jesienią i zimą korzystaj z kiszonek oraz mrożonek. Pamiętaj, że zielone warzywa to bogactwo kwas foliowego, witaminy B2 i B6, z kolei papryka, kapusta, jabłko czy pomidory to warzywa i owoce szczególnie bogate w witaminę C.

Kcal/porcja: 121 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.17 zł

Przeciwutleniacze zawarte w warzywkach wzmocnią odporność Twojego maluszka. Zwróć uwagę, aby nie podawać dziecku zbyt dużych porcji rozcieńczonych zup, tłustych potraw, ciężkich sosów czy potraw smażonych. Dziecko w wieku 0 - 3 lat ma małą pojemność żołądka i powinno otrzymywać porcje potraw dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Niektóre dzieci chętniej spożywają posiłki o mniejszej objętości, ale częściej.

Kcal/porcja: 23 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.65 zł

Nie tylko Popey zajadałby się tym puree. Ze szpinakiem w diecie dziecka nie należy jednak przesadzać, ponieważ zawiera kwas szczawiowy, który w połączeniu z wapniem tworzy nierozpuszczalny związek - szczawian wapnia, nieprzyswajalny przez organizm. Dlatego też nie powinien być spożywany przez osoby cierpiące na artretyzm, reumatyzm, wątrobę, nerki i ludzie cierpiący na dolegliwości przewodu pokarmowego.

Kcal/porcja: 152 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.38 zł

Jeżyny uczulają rzadziej niż truskawki czy maliny, dlatego wprowadza się je w drugim półroczu życia. W opisywanym okresie, żywienie dziecka coraz bardziej zaczyna przypominać dietę dorosłego człowieka. Nie oznacza to oczywiście, że warto podać maluchowi goloneczkę. Zadaniem rodziców jest natomiast zadbanie o różnorodność spożywanych produktów. Monotonia może spowodować u dziecka strach przed nowymi potrawami, a także niedobory witamin i składników mineralnych. Zwykle zaleca się, aby dzieci otrzymywały w ciągu dnia 4 – 5 posiłków, w tym 3 posiłki główne oraz 1 – 2 posiłki uzupełniające.

Kcal/porcja: 153 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 0.86 zł

Placuszki skuszą nawet najbardziej kapryśnego brzdąca uznawanego za niejadka. Niejednokrotnie dzieje się tak, że rodzice nazywają dziecko niejadkiem, mimo iż po analizie okazuje się, że wcale nim nie jest. Mama poproszona o spisanie wszystkiego, co zjada niechętny do jedzenia brzdąc odkrywa, że dziecko w trakcie dnia je – o zgrozo! – nawet 30 razy. Co więcej zjadane porcje spokojnie pokrywają jego zapotrzebowanie na energię, witaminy, składniki mineralne.

Kcal/porcja: 249 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.25 zł

Najlepiej kupuj swojemu dziecku produkty wyhodowane metodami ekologicznymi. Poznasz je po oznaczeniach bio, eko lub organic. W porównaniu z żywnością konwencjonalną, są dużo bezpieczniejsze dla małego brzuszka. Produkty te wyglądają niepozornie, są też relatywnie droższe. Weź jednak pod uwagę, jak niewiele jada maluszek, a koszty już nie wydadzą się tak wygórowane.

Kcal/porcja: 423 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 3.31 zł

Problem niejedzenia może zakrawać o poważniejsze zaburzenia, na przykład neofobię żywieniową. Tym terminem nazywa się długotrwałą niechęć do spożywania nowych pokarmów oraz potraw o określonym smaku, teksturze lub zapachu. Dzieci cierpiące na neofobię mają bardzo monotonny, ograniczony do kilku produktów jadłospis, a spróbowanie nowego produktu oznacza stres i złość. Maluchy te często źle znoszą zmiany w otaczającym je świecie – zmiana rytmu dnia, przeprowadzka. Nie lubią także dotykania twarzy czy buziaków w policzek.

Kcal/porcja: 55 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.58 zł

Pomocna w rozszerzaniu diety malucha o gluten, którego zgodnie z aktualnym stanem wiedzy nie należy wprowadzać ani zbyt wcześnie (przed czwartym miesiącem życia), ani zbyt późno (po siódmym miesiącu życia). Najlepiej, gluten wprowadzać stopniowo, jeszcze w okresie, gdy dziecko karmione jest piersią. Stopniowe wprowadzanie glutenu w tym wieku, jest ściśle powiązane z profilaktyką występowania celiakii, cukrzycy typu 1 oraz alergii na gluten w starszym wieku.

Kcal/porcja: 503 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.29 zł

W zastępstwie oklepanych, śniadaniowych kanapek. Ryż brązowy jest bogaty w witaminy i składniki mineralne, natomiast zawiera także substancje antyodżywcze, np. kwas fitynowy. Kwas fitynowy wiąże składniki mineralne zanim zostaną wchłonięte oraz wpływa na enzymy trawienne. Z tego względu, nie należy jeść kilogramami ryżu brązowego, a jak we wszystkim, zachować umiar oraz zdrowy rozsądek. Danie odpowiednie dla dzieci powyżej 2. roczku życia, dla kobiet karmiących swoje dzieci piersią oraz po pominięciu cynamonu i postawieniu na miód pasteryzowany dla kobiet ciężarnych.

Kcal/porcja: 210 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.14 zł

Połączenie ananasa i kiwi już nikogo nie dziwi. Obecność ananasa na naszych stołach zawdzięczamy samemu Krzysztofowi Kolumbowi. Europejczycy po raz pierwszy usłyszeli o nim, kiedy żeglarz w 1439 r. powitał brzegi wyspy Gwadelupa. Tropikalne smoothie to świetny pomysł na zdrową przekąskę dla całej rodziny. Nawet, jeśli w jej skład wchodzą dzieciaczki powyżej 1. roczku, kobiety oczekujące potomstwa, a także kobiety w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 299 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.52 zł

Przemytnik szpinaku dla każdego szpinakofoba! Dużo osób krzywi się na samą myśl o wypiciu koktajlu z dodatkiem szpinaku. Bez obaw można go jednak dodawać do koktajli, ponieważ jest on kompletnie niewyczuwalny w smaku. W dodatku, taki koktajl witaminowy to doskonały składnik zdrowej, zbilansowanej diety dla całej rodziny. Nawet jeśli w jej skład wchodzą kobiety ciężarne, karmiące piersią oraz dzieciaczki powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 357 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.03 zł

Włoska kanapka z mozzarellą na buongiorno! Mozzarella klasyczna przygotowywana jest z mleka niepasteryzowanego i dlatego nie jest polecana w trakcie ciąży. Dostępna na naszym rynku mozzarella zwykle jest przygotowywana z mleka poddanego procesowi pasteryzacji, a zatem jest bezpieczna dla ciężarnych. Dania nie poleca się dzieciom, ze względu na dodatek barwionych glukonianem żelaza. Po pominięciu bazylii i oregano, danie jest bezpieczne dla ciężarnych. Mamy karmiące piersią, bez obaw mogą spożywać włoskie kanapki.

Kcal/porcja: 681 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.72 zł

Owsianka gruszkowa - śniadaniowa królowa. Owsianka z gruszką to dobry posiłek nawet dla maluszków, które ukończyły 1. roczek życia, a także dla kobiet karmiących swoje maluszki piersią. W ciąży nie zaleca się pewnych przypraw, np. cynamonu i gałki muszkatołowej. Po pominięciu tych przypraw i zastąpieniu miodu, miodem pasteryzowanym, danie będzie bezpiecznie nawet dla przyszłych mam.

Kcal/porcja: 620 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.98 zł

Wybuchowa jaglanka. Główną zaletą daktyli jest fakt, iż są one doskonałym źródłem witaminy A, C, E i niektórych witamin z grupy B oraz kwasu foliowego. Daktyle są bogate w salicylany, dlatego działają przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jaglankę na słodko z granatem i migdałami bez obaw można podać dzieciom powyżej 1. roczku życia, kobietom w takcie laktacji, a po zamianie miodu na ten pasteryzowany również kobietom w stanie błogosławionym.

Kcal/porcja: 952 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 6.91 zł

Bogactwo wapnia, potasu i witaminy E. Kutia to tradycyjna potrawa kuchni ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej, litewskiej i dawniej polskiej kuchni kresowej. Obecnie jest przyrządzana na Białostocczyźnie, Lubelszczyźnie, przygranicznych powiatach województwa podkarpackiego, a także przez Kresowian i ich potomków w różnych częściach Polski. Kutię bez obaw można podać dzieciom powyżej 1. roczku życia, kobietom karmiącym piersią, a po zastosowaniu miodu pasteryzowanego również dla kobiet ciężarnych.

Kcal/porcja: 603 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 8.87 zł

Ciecierzyca to doskonałe źródło białka roślinnego. Niewiele osób wie, że w Egipcie ciecierzyca ze względu na silne właściwości pobudzające, jest traktowana jako afrodyzjak. Dodatkowo, ciecierzyca jest doskonałym zamiennikiem mięsa oraz, co dziwne kawy! Warzywny gulasz z ciecierzycy nie jest polecany kobietom w stanie błogosławionym. Kobiety w trakcie laktacji, mogą pominąć dodatek cebulki, czosnku oraz niektórych przypraw. Z kolei dzieci powyżej 2. roczku życia, bez obaw mogą warzywny gulasz spożywać.

Kcal/porcja: 252 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 2.7 zł

Suszone owoce i aromatyczne przyprawy - pycha! Goździki posiadają doskonałą moc odtruwającą, świetnie wymiatają wolne rodniki, spowalniają proces starzenia się organizmu, wzmacniają układ odpornościowy, a także zwalczają infekcje. Kompot z suszu nie jest polecany kobietom ciężarnym, małym dzieciom, natomiast nie ma przeciwwskazań do tego, aby taki kompot piły kobiety w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 198 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.39 zł

Bogactwo niezbędnych składników mineralnych, takich jak: magnez, fosfor, żelazo, wapń i cynk. Amarantus to świetne źródło białka. W dodatku ziarna szarłatu są lekkostrawne. Co więcej, jest to bezglutenowe zboże idealne dla osób przebywających na diecie bez glutenu lub bez pszenicy. Jogurt z amarantusem i borówkami doskonale nadaje się dla całej rodziny, również gdy w jej składzie znajdują się dzieci, kobiety karmiące piersią oraz te w stanie błogosławionym.

Kcal/porcja: 288 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.34 zł

Włoska kanapka caprese - bogactwo witamin z grupy B, wapnia oraz potasu. Niewiele osób wie, że w pomidorze znajduje się piąty smak odczuwany przez człowieka. W organizmie człowieka istnieją specyficzne receptory kwasu glutaminowego, który jest źródłem smaku umami. Kwas glutaminowy znajduje się także w mięsie, potrawach fermentowanych, np. serze parmezan, w wodorostach oraz w sosie sojowym. Grahamka z mozzarellą i warzywami jest odpowiednim posiłkiem dla dla dzieci powyżej 1. roczku życia, dla kobiet karmiących, a przy zastosowaniu mozzarelli z mleka pasteryzowanego również dla kobiet ciężarnych.

Kcal/porcja: 190 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.95 zł

Alternatywa dla pszennych bułeczek. Niewiele osób wie, że gryka faktycznie nie jest zbożem. Należy do roślin, które określa się nazwą zboża rzekome lub pseudozboża. Genetycznie gryka jest spokrewniona z rabarbarem. W dodatku, gryka nie zawiera glutenu, zawiera mniej substancji antyodżywczych niż zboża, zawiera sporo białka i żelaza. Chlebka nie powinny zjadać dzieci poniżej 6. roczku życia. Nie ma natomiast przeciwwskazań do tego, aby chlebek zjadały kobiety ciężarne czy karmiące piersią.

Kcal/porcja: 426 kcal
Poziom trudności: Normalny
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 2.28 zł

Smakowity umilacz popołudniowej kawki. Według definicji, sernik to rodzaj ciasta deserowego lub deseru uformowanego na kształt ciasta, którego głównym składnikiem jest twaróg lub serek homogenizowany. Ze względu na dodatek proszku do pieczenia, sernika z lukrem nie poleca się dzieciom poniżej 6. roczku życia. Ciężarne i karmiące raz na jakiś czas mogą się skusić na kawałek sernika z lukrem.

Kcal/porcja: 320 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.58 zł

Przygotowanie domowych uszek wcale nie jest takie trudne. Uszka mogą być podawane jako dodatek do barszczu czerwonego czy zupy pomidorowej oraz jako potrawa samodzielna (z roztopionym masłem, tartą bułką bądź innym dodatkiem). Grzybów innych niż pieczarki nie zaleca się dzieciaczkom poniżej 6. roczku życia. Dodatkowo, cebula może wpływać kiepsko na dzieci mam karmiących piersią, jeśli mama wcześniej zje takie uszka. Z drugiej strony, uszka wigilijne nie zawierają substancji zagrażających rozwijającemu się płodowi, dlatego mogą spożywać je ciężarne.

Kcal/porcja: 573 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.59 zł

Królowa śniadań - owsianka z jabłkiem i cynamonem. Aldehyd cynamonowy obecny w cynamonie wykazuje działanie antygrzybicze, antybakteryjne, antypasożytnicze, antymutagenne oraz antynowotworowe. Dodatkowo, cynamon zawiera sporo chromu, a więc zmniejsza ochotę na słodycze. Z cynamonem nie powinny przesadzać kobiety ciężarne. Owsiankę z jabłkiem i cynamonem mogą bez obaw spożywać kobiety w trakcie laktacji oraz dzieci powyżej 2. roczku życia.

Kcal/porcja: 35 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.12 zł

Z trzech składników wyczarujesz pyszne domowe ciasteczka, które przypomną smak dzieciństwa. Gryka zawiera sporo substancji antyodżywczych. Na szczęście, bez problemu można pozbyć się większości z tych przeszkadzaczy wchłaniania witamin i składników mineralnych. Prażenie gryki na kaszę prażoną niszczy część kwasu fitynowego, podczas gdy namoczenie kaszy w wodzie przed ugotowaniem usunie część kwasu fitynowego. Danie odpowiednie dla dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących piersią,

Kcal/porcja: 115 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.81 zł

Istna bomba odżywcza: zawiera mnóstwo beta - karotenu, potasu, wapnia i magnezu. Najlepszą odmianą dyni na zupkę jest dynia hokkaido, która pochodzi z Ameryki, a do Europy przypłynęła na statkach z Kolumbem. Pieczona oraz gotowana dynia doskonale wzmacnia odporność, chroni przed infekcjami układu oddechowego. Rozgrzewający krem dyniowy z imbirem zawiera ostre przyprawy, które mogą być zbyt ostre dla kobiet karmiących piersią oraz małych dzieci. W dodatku, natka pietruszki nie jest zalecana ciężarnym.

Kcal/porcja: 422 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.49 zł

Poranny zastrzyk energii i substancji odżywczych. Chcesz poprawić kondycję włosów, skóry i paznokci? Pamiętaj o spożywaniu kaszy jaglanej, która zawiera spore ilości cennej krzemionki. Co więcej, kasza jaglana wymiata z naszego organizmu wolne rodniki oraz oczyszcza organizm z toksyn. Jaglanka z jabłkiem i migdałami jest idealna dla dzieci powyżej 1. roczku życia, dla kobiet karmiących piersią, a po odstawieniu cynamonu i zastąpieniu miodu, miodem pasteryzowanym również dla kobiet w stanie błogosławionym.

Kcal/porcja: 350 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.31 zł

Idealne danie na zimne dni: rozgrzeje, dostarczy mnóstwo substancji odżywczych i zmobilizuje układ odpornościowy do walki z zarazkami. Sezam w starożytności zalecało się spożywać osobom cierpiącym na schorzenia przewodu pokarmowego. Z kolei w Chinach dostrzega się pozytywny wpływ sezam na pracę śledziony trzustki oraz żołądka. Dodatkowo, sezam jest podobno niezłym afrodyzjakiem. Danie po zmniejszeniu dodatku ostrych przypraw będzie odpowiednie dla dzieciaczków od 2. Roczku życia. Kobietom w trakcie laktacji poleca się pominięcie ostrych przypraw oraz cebuli i czosnku. Jaglanka z nutą sezamu ze względu na użyte przyprawy nie jest daniem bezpiecznym dla kobiet ciężarnych.

Kcal/porcja: 408 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 4.01 zł

Pałaszując talerz barszczu, wzmacniamy odporność i układ krwionośny, poprawiamy działanie układu pokarmowego. Ze względu na dodatek grzybów do uszek, danie nie jest polecane dzieciom poniżej 6. Roczku życia. Kobiety karmiące piersią z kolei, mogą obserwować złe samopoczucie swoich dzieci przez spożycie przez mamę cebulki. Barszcz wigilijny jest natomiast w pełni bezpieczny dla kobiet oczekujących potomstwa.

Kcal/porcja: 482 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.87 zł

Śniadaniowa jaglanka, alternatywa dla owsianki. Kasza jaglana z mandarynkami to doskonały pomysł na lekkie, zdrowe, rozgrzewające śniadanie dla całej rodziny. Bez obaw można podać takie śniadanie dzieciom powyżej 1. roczku życia, kobiety karmiące swoje maluszki piersią, a także kobiety ciężarne, jeśli pominą przyprawę doo piernika oraz dodadzą miód pasteryzowany.

Kcal/porcja: 182 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.88 zł

Trudno o wypiek bardziej kojarzący się ze Świętami Bożego Narodzenia. Piernik ma dosyć bogatą historię. Niegdyś, w skład wianka panny młodej wchodziła faska ciasta piernikowego oraz galaretowaty wywar mięsny na rosół. Dzisiaj, pokruszone pierniki wchodzą w skład tradycyjnego staropolskiego sosu szarego. Piernika nie poleca się spożywać dzieciom poniżej 6. roczku życia, ze względu na dodatek proszku do pieczenia. Co więcej, kobiety ciężarne jeśli zamienią miód na pasteryzowany, mogą bez obaw taki piernik spożywać. Również kobiety karmiące piersią mogą zajadać piernik świąteczny.

Kcal/porcja: 108 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.93 zł

Prosty i smaczny – może być przygotowany na słodko, wytrawnie lub z ziołami. Zawarte w owsie beta – glukany są niezwykle cenne dla osób mających problemy z przewodem pokarmowym. Podczas obróbki termicznej, zmieniają się w gęsty śluz, który posiada właściwości żelujące. Z uwagi na fakt, że jednym ze składników chlebka owsianego jest proszek do pieczenia, nie zaleca się oferowania tego chlebka dzieciom poniżej 6. roczku życia. Z drugiej strony, jest to wypiek w pełni bezpieczny dla kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią.