Bezglutenowe

Znaleziono: 619 przepisów.


Przepisy Jedzenarium oraz wszystkie diety układane są przez dietetyka medycznego

Kcal/porcja: 307 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 1.84 zł

Badania wykazały także, iż w porównaniu z żółtą kukurydzą, kukurydza niebieska zawiera aż czterokrotnie więcej cynku, osiem razy więcej żelaza oraz sześciokrotnie więcej wapnia. Dodatkowo, w niebieskiej kukurydzy aż 30 % masy ziarna stanowi białko. Oznacza to, że kukurydza niebieska pod względem zawartości białka bije na głowę wiele roślin, nie wspominając już o kukurydzy żółtej. Na korzyść niebieskiej kukurydzy przemawia fakt, że zawiera mniej zeiny nazywanej kukurydzianym glutenem. Ciężarnym, karmiącym i dzieciom nie poleca się spożywania ksylitolu.

Kcal/porcja: 283 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.52 zł

Kukurydza niebieska, z angielskiego zwana Blue corn, choć znana także pod nazwami Hopi corn czy kukurydza fioletowa. Odmianę krzemiennej, niebieskiej kukurydzy od dawna uprawiali Indianie z plemienia Hopi. Dziś uprawiana chociażby w Meksyku czy południowo – zachodnich Stanach Zjednoczonych. Kukurydza o naturalnie słodkim, delikatnie orzechowym smaku. Z uwagi na dodatek sody oczyszczonej dania nie poleca się dzieciom. Ciężarnym czy karmiącym nie poleca się spożywania ksylitolu.

Kcal/porcja: 211 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.34 zł

Mąka z niebieskiej kukurydzy jest poddawana zabiegowi nixtramilizacji, a więc procesowi, podczas którego namacza się ziarno w gorącej wodzie z dodatkiem wapnia, opłukuje z pyłów, łuski, zanieczyszczeń. Następnie ziarna się cedzi, osusza i mieli. Proces zwiększa wartość odżywczą mąki, a mąka z niebieskiej kukurydzy zyskuje właściwości umożliwiające formowanie z niej ciasta. Kurczak w kukurydzianej panierce będzie odpowiedni dla kobiet karmiących, a po pominięciu ziół i parmezanu również dla kobiet ciężarnych. Dzieciom poniżej 3. roczku poleca się pominięcie parmezanu.

Kcal/porcja: 277 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.52 zł

Dlaczego kukurydza jest niebieska? Czy to efekt genetycznej modyfikacji? Nie, to prastara odmiana wolna od modyfikacji genetycznych. Jest niebieska, gdyż jest bogactwem antocyjanów, antyoksydantów, którym zawdzięcza swój kolor. Po uprażeniu ziarna stają się śnieżnobiałe. Danie nieodpowiednie dla kobiet ciężarnych, dzieci poniżej 3 roczku życia, chyba że pominie się rozmaryn u ciężarnych oraz parmezan u dzieci. Karmiące mogą spożywać ten popcorn w umiarkowanych ilościach.

Kcal/porcja: 554 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 5.91 zł

Nastała wiosna, a wraz z nią wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Panie domu powoli zaprzątają sobie głowę pytaniami: „Co w tym roku przyrządzić na Święta?” oraz „Jak się najeść, lecz nie przytyć w Święta?”. Podrzucamy kolejny przepis na zdrowe, lekkie, lecz przede wszystkim przepyszne Święta Wielkanocne. Niewskazane dla kobiet ciężarnych. Dzieciom i karmiącym poleca się ograniczyć dodatek imbiru.

Kcal/porcja: 381 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: min.
Cena na porcję: 2.82 zł

Wielkanocne słodkości spożywaj z umiarem. Pozwól sobie na nie, ale niech to będą 2 kawałki dziennie i koniecznie w połączeniu z posiłkiem. Wówczas organizm nie potraktuje tego, jako podjadanie. Zapomnij też o piciu słodkich napoi, aby dodatkowo nie zwiększać liczby spożywanych kalorii. Pascha odpowiednia dla dzieci powyżej 3. roczku życia, mam karmiących oraz kobiet ciężarnych.

Kcal/porcja: 130 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 1.94 zł

Kapusta kiszona, jak pozostałe kiszonki doskonale wpływa na prawidłową florę bakteryjną jelit. W przypadku tego pasztetu nadaje doskonałego, nietuzinkowego posmaku, który trudno porównać do czegokolwiek innego. Koniecznie wypróbuj! Z uwagi na dodatek suszonych grzybów, danie nie powinno być spożywane przez dzieci poniżej 6. roczku życia. Kobiety ciężarne powinny pominąć kminek, ksyliotl i ostre przyprawy, a karmiące chilli i ksylitol.

Kcal/porcja: 741 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 16.15 zł

Nie da się ukryć, że Święta wielkanocne słyną w potraw jajecznych. Oprócz tego warto jednak postawić na dobrej jakości, dziką, niehodowlaną rybę z dodatkiem słodkiego mango oraz papryki. Kwasy omega 3 zawarte w rybach są doskonałe dla układu immunologicznego, zmniejszają także reakcje alergiczne, głównie nietolerancje pokarmowe. Kobietom ciężarnym poleca się pominięcie kurkumy i kolendry. Mamy karmiące oraz dzieci powyżej 2. roczku życia mogą spożywać łososia z mango i papryką.

Kcal/porcja: 105 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.85 zł

Czy to możliwe, aby przygotować bajaderki z ciecierzycy? Oczywiście, że tak. Dodam jeszcze, że nie znajdziesz w nich produktów odzwierzęcych, ani pszenicy czy nabiału. W dodatku, taka wersja będzie również odpowiednia dla osób trenujących, jako słodki posiłek białkowy dostarczający niezbędnych składników po wysiłku. Kobietom ciężarnym, karmiącym oraz dzieciom nie poleca się spożywania bajaderek z uwagi na dodatek alkoholu w postaci amaretto. Bajaderki będą odpowiednim zdrowym słodyczem na Wielkanocny stół.

Kcal/porcja: 129 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.79 zł

Babki wielkanocne po raz pierwszy były pieczone w Rzeczypospolitej Obojga Narodów pod koniec XVII wieku. Zyskały swą popularność za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, kiedy to rozpowszechniły się w krajach europejskich, a szczególnie we Francji. Babka jest odpowiednia dla dzieci powyżej 3. roczku życia. Ciężarne i karmiące mogą zmienić ksylitol, np. na cukier kokosowy.

Kcal/porcja: 315 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 1.52 zł

Kala namak to nazwa czarnej soli choć jej nazwa bynajmniej nie świadczy o jej kolorze. Sól kala namak jest bowiem różowa, a jej smak pokochali weganie i osoby z alergią na jaja kurze, gdyż kala namak doskonale imituje smak jajek. Dania nie poleca się dzieciom poniżej 6. roczku życia z uwagi na obecność octu w składzie musztardy. Ciężarnym poleca się pominięcie kurkumy, a kobiety karmiące nie muszą modyfikować pasty bezjajecznej.

Kcal/porcja: 219 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.73 zł

Jajko jest bogactwem witamin A i E, które dbają o skórę, sprawiają, że staje się jędrna i gładka. Dodatkowo, żółtko zawiera luteinę, substancję chroniącą oczy, działającą jak wewnętrzne okulary przeciwsłoneczne. Luteina filtruje promienie UVA, UVB, a dodatkowo zapobiega uszkodzeniom siatkówki. Danie odpowiednie dla dzieci powyżej 3. roczku życia, kobiet ciężarnych po zmianie szynki na niesurową oraz mam karmiących bez wprowadzania modyfikacji do diety.

Kcal/porcja: 369 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 5.12 zł

Sosem tatarskim zwykło się nazywać zimny sos na bazie majonezu. W zależności od miejsca, można spotkać różne warianty sosu tatarskiego - na południu dodaje się do niego czosnek, w Ameryce imbir i kolendrę, a w północnej Europie siekany koperek oraz tarty chrzan. W naszej wersji nie uświadczysz co prawda majonezu, ale zamiast niego znajdziesz namoczone nerkowce, czarną sól oraz musztardę stołową. Z uwagi na dodatek grzybów, danie niewskazane dzieciom poniżej 6. roczku życia. Kobiety w stanie błogosławionym oraz ciężarne bez obaw mogą spożywać danie.

Kcal/porcja: 84 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.44 zł

Pyszna i pożywna słodycz. Zawarty w kuleczkach olej kokosowy wyróżnia się spośród innych olejów dużą zawartością średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych MCT (ang. Medium Chain Triglycerides). Z tego powodu jest idealnym olejem dla osób z zaburzeniami wchłaniania, chorobami wątroby i z niektórymi wrodzonymi wadami metabolizmu węglowodanów. Natomiast sezam to bogactwo wapnia, przeciwutleniaczy i fitosteroli, które są niezbędne do prawidłowej pracy serca i w profilaktyce nowotworowej. Kobietom ciężarnym poleca się zastosowanie miodu pasteryzowanego. Karmiące oraz dzieci powyżej 2. roczku życia mogą spożywać kuleczki bez jakichkolwiek modyfikacji.

Kcal/porcja: 231 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.41 zł

Zastanawiasz się jakie banany wybrać? Te niedojrzałe, zielone świetnie wpływają na równowagę flory bakteryjnej, podczas gdy te dojrzałe na skutek procesu dojrzewania stają się bogactwem związku działającego przeciwnowotworowo. I jedne i drugie banany będą zatem zdrowe, choć w plackach lepiej sprawdzą się te słodsze, dojrzałe. Danie odpowiednie dla dzieci, kobiet ciężarnych oraz karmiących.

Kcal/porcja: 151 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.87 zł

Czy to możliwe, aby smarowidło na bazie fasoli smakowało jak smalec? Przecież nie ma tam grama produktu odzwierzęcego. Ano nie ma. Nie przeszkadza to jednak tej paście smakować wybornie i imitować w smaku smalec nie dostarczając przy tym cholesterolu. Doskonale smakuje z ogórkiem kiszonym. W dodatku, smalczyk taki mogą jeść dzieci, kobiety karmiące, a przy wyborze bezpiecznych przypraw - papryki wędzonej, soli, pieprzu czy soku z cytryny również i ciężarne.

Kcal/porcja: 202 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 5.49 zł

Spaghetti z marchewki świetnie sprawdzi się nie tylko dla osób cierpiących na celiakię, ale także dla tych pragnących zrzucić kilogramy, spożywać posiłki uzdrawiające, alergików, kobiet ciężarnych, karmiących czy dzieci. Czas przygotowania znacznie skraca się, bowiem przygotowanie makaronu z marchewki jest o wiele szybsze, aniżeli gotowanie klasycznego makaronu. Do tego celu równie świetnie nadaje się cukinia, o czym przekonać się możesz w jednym z naszych przepisów.

Kcal/porcja: 323 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 6.11 zł

Smak malin doskonale łączy się z innymi owocami o słodko - kwaskowatym aromacie, jak morele, jeżyny, ananasy. Maliny jednak świetnie łączą się także z ziołami, np. bazylią. Można doszukać się w nich także nut mlecznych, dlatego świetnie łączą się z nabiałem - śmietanką, jogurtem czy miękkimi serami. Oczywiście maliny świetnie sprawdzą się także w naszym smoothie, które odpowiednie jest także dla dzieci, mam karmiących czy kobiet ciężarnych.

Kcal/porcja: 75 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 0.79 zł

Czy wiesz, że najlepszym sposobem na doświadczenie smaku dobrej czekolady jest przytknięcie jej kawałka językiem do podniebienia i czekanie aż się roztopi? Im słodsza czekolada tym szybciej uwolni smak. Im bardziej gorzka, tym dłużej będzie to trwało, ale też na dłużej pozostanie jej smak w ustach. Danie odpowiednie dla dzieci powyżej 2. roczku życia, dla kobiet ciężarnych oraz karmiących.

Kcal/porcja: 186 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.13 zł

Kasza przygotowana w taki sposób działa osuszająco, dlatego z przepisem polubią się osoby cierpiące na katar. Z przepisu skorzystają nawet dzieci często chorujące na różnego rodzaju przeziębienia, infekcje oraz te całkiem zdrowe, bowiem kasza wspomaga także ich wzrost. Danie będzie odpowiednie dla kobiet ciężarnych oraz mam karmiących piersią.

Kcal/porcja: 426 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 6.02 zł

Szpinak bogactwo kwasu foliowego oraz żelaza. Kasza z cukinią, szpinakiem i pomidorami niestety nie jest daniem odpowiednim dla całej rodziny. Istnieją przeciwwskazania do tego, aby spożywały ją kobiety w trakcie laktacji, ciężarne oraz maluszki. Dania ze względu na dodatek mięty, która ma udowodniony wpływ zmniejszający laktację, nie poleca się kobietom karmiącym swoje dzieciaczki piersią. Ciężarne z kolei powinny pominąć dodatek kolendry oraz ziół. Natomiast dzieciaczkom nie powinno się podawać oliwek czarnych, które barwione są niezbyt bezpiecznym dla zdrowia glukonianem żelazawym. Ten dodatek może powodować podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, wymioty.

Kcal/porcja: 283 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 3.63 zł

Przepyszna wegetariańska kolacja na ciepło - bogata w witaminy z grupy B, błonnik, wapń, potas. Paprykę znano na długo przed odkryciem Ameryki. Uprawę papryki łatwo było rozpowszechnić na większe odległości, ponieważ nasiona długo zachowują zdolność kiełkowania. Danie po małych modyfikacjach może spożywać cała rodzina. Gotując dla dzieci powyżej 2. roczku życia poleca się pominięcie lub zmniejszenie do 1/4 podanej w przepisie ilości przypraw, ciężarnym nie poleca się spożywania kurkumy i mozzarelli z mleka niepasteryzowanego. Mamom karmiącym piersią można pominąć cebulę i czosnek.

Kcal/porcja: 390 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 3.65 zł

Wariacja na temat włoskiej sałatki caprese. Do klasycznego omletu nie powinno dodawać się mąki czy mleka. Potrawę tę sporządza się z rozmąconych jajek oraz prostych dodatków. Masę jajeczną wylewa się na patelnię i nie miesza się jej w trakcie smażenia. Omlet z mozzarellą i pomidorem to danie odpowiednie dla dzieciaczków powyżej 1. roczku życia, dla kobiet karmiących swoje maluszki piersią, natomiast nie będzie odpowiednie dla kobiet ciężarnych z uwagi na dodatek ziół i przypraw niezalecanych w ciąży.

Kcal/porcja: 691 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 11.2 zł

Pospolity omlet urasta do miana wykwintnego dania dzięki dodatkowi krewetek. Krewetki są niskokaloryczne, zawierają sporo łatwo przyswajalnego białka, witaminę B12 oraz witaminę D. Danie doskonałe dla całej rodziny. Począwszy od kobiet w trakcie laktacji, poprzez dzieciaczki powyżej 1. roczku życia, a po pominięciu koperku, także dla kobiet karmiących piersią.

Kcal/porcja: 38 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.36 zł

Klasyczny sos andaluzyjski przygotowywany jest na bazie majonezu. Odchudzona wersja zamiast majonezu ma w składzie jogurt grecki. Sos andaluzyjski w tej wersji mogą spożywać już dzieciaczki powyżej 1. roczku życia. Ciężarnym poleca się pominięcie natki pietruszki, a mamom karmiącym piersią dostosowanie do potrzeb maleństwa. Jeśli maluszek nie przepada za posmakiem czosnku w mleku mamy, warto pominąć jego dodatek.

Kcal/porcja: 355 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.9 zł

Te pyszne kotleciki pomogą Ci przekonać do kaszy nawet najzagorzalszych jej przeciwników! Kasza gryczana zawiera sporo bogatego w cenne aminokwasy lizynę i tryptofan białka roślinnego. Dodatkowo, kasza gryczana zawiera sporo kwasu foliowego, jest zasobna w magnez, cynk, mangan oraz potas i fosfor. Gryczane kotlety z suszonymi pomidorami do danie odpowiednie dla dzieciaczków powyżej 1.roczku życia, dla kobiet w stanie błogosławionym, a po pominięciu cebulki, czosnku czy szczypiorku, również dla mamy karmiącej piersią.

Kcal/porcja: 168 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.55 zł

Słodki smak marchewki przełamany cierpkim smakiem pomarańczy i imbiru. Imbir można zaliczyć do naturalnych antybiotyków, ponieważ działa przeciwzapalnie, wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie oraz rozgrzewająco. Dodatkowo, imbir zawiera substancję zwaną 6 - shogaolem, która wykazuje działanie podobne do kapsaicyny. Imbir doskonale łagodzi migreny, zapobiega bólom głowy. Imbir upodobały sobie osoby, które podczas migren i bólu głowy odczuwają mdłości. Danie zostało skomponowane w taki sposób, aby mogła zjeść je cała rodzina, począwszy od dzieci powyżej 1. roczku życia, poprzez ciężarne, a skończywszy na kobietach karmiących piersią.

Kcal/porcja: 540 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 5.31 zł

Karob to doskonały substytut kakao dla osób uczulonych. Niestety, jest to składnik niedoceniany, poznany głównie przez osoby nie tolerujące kakao. Karob to bogactwo witamin oraz składników mineralnych. Na jego korzyść dodatkowo działa fakt, iż nie uzależnia, nie zawiera kofeiny, teobrominy czy kwasu szczawiowego. Napój bezpieczny dla dzieci, kobiet karmiących oraz tych w stanie błogosławionym.

Kcal/porcja: 456 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 7.19 zł

Dietę uzdrawiającą można równie dobrze dietą przeciwzapalną, bowiem posiłki doskonale łagodzą stan zapalny. Są też doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy. Nie są natomiast źródłem cukrów, produktów przetworzonych, słonych jak woda z Morza Martwego czy przeładowanych konserwantami i poprawiaczami smaku. Sałatka bezpieczna również dla dzieci, mam karmiących i kobiet w ciąży.

Kcal/porcja: 172 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 5.73 zł

Nie obawiaj się spożycia owoców. Niestety, wiele osób boi się spożywania owoców, nie widzi natomiast niczego złego w opychaniu się słodyczami czy fast foodami. Taka sałatka to doskonała bomba witaminowa. Będzie odpowiednia nawet dla kobiet karmiących, ciężarnych oraz dzieci powyżej 2. roczku życia. W dodatku jest to przepis wegański, bezglutenowy oraz hipoalergiczny.

Kcal/porcja: 89 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.3 zł

Czy wiesz, że warzywa liściaste, w tym jarmuż są doskonałe dla oczu? Istnieją badania potwierdzające, że spożywanie tych warzyw może przeciwdziałać powstawaniu jaskry. Oprócz jarmużu, do codziennej diety warto włączyć sałatę lodową, sałatę rzymską, boćwinę czy szpinak. Danie po pominięciu bądź ograniczeniu do minimum imbiru będzie odpowiednie dla przyszłych mam, dzieci czy kobiet karmiących.

Kcal/porcja: 216 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 9.46 zł

Burak to nie tylko doskonały antyoksydant, ale również świetny składnik w profilaktyce nowotworów. Świetnie oczyszcza, warto stosować go w przeziębieniu, ogólnym osłabieniu czy anemii. Dobry także dla kobiet ciężarnych z uwagi na wysoką zawartość kwasu foliowego oraz karmiących czy dzieci powyżej 3. roczku życia.

Kcal/porcja: 178 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.89 zł

Prawdziwy, naturalny ocet jabłkowy pozbawiony chemicznych dodatków to nie tylko wspaniały środek odchudzający, ale także doskonale zakwaszający żołądek dodatek. Zawiera potas, żelaz, miedź, pektyny. Nie jest polecany małym dzieciom. Kobiety ciężarne mogą spożywać danie po pominięciu lub zmniejszeniu ilości bazylii. Karmiące, o ile nie ma innych przeciwwskazań, mogą spożywać makaron z sosem napoletana.

Kcal/porcja: 149 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 4.79 zł

Główny składnik złotego mleka, kurkuma doskonale działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, przeciwnowotworowo, żółciopędnie, oczyszczająco oraz tonizująco. Złote mleko doskonale sprawdzi się w początkowych objawach przeziębienia i grypy, ale także profilaktycznie, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Z uwagi na wysoką zawartość przypraw, dla bezpieczeństwa nie poleca się spożywania złotego mleka ciężarnym, karmiącym czy małym dzieciom.

Kcal/porcja: 795 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 9.04 zł

Awokado pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Aztekowie zwykli nazywać je masłem puszczy lub owocem maślanym. Jest źródłem dobrej jakości kwasów tłuszczowych, witaminy B6, kwasu foliowego, miedzi, a także magnezu niezbędnego chociażby do przekazywania impulsów w układzie nerwowym. Danie niewskazane kobietom ciężarnym oraz małym dzieciom. Kobiety karmiące, o ile nie ma przeciwwskazań od lekarza, mogą spożywać danie.

Kcal/porcja: 702 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 9.48 zł

Ryby są bogate w kwasy z rodziny omega 3. Poprawiają ruchomość stawów, zmniejszają stężenie prozapalnych związków. Zwiększają także koncentrację, poprawiają pamięć. Co więcej, są świetnym źródłem białka, Danie będzie odpowiednie dla kobiet ciężarnych, karmiących oraz dzieci powyżej 2. roczku życia. W wersji lekkostrawnej ziemniaki można ugotować, natomiast rybę upiec.

Kcal/porcja: 211 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: min.
Cena na porcję: 1.48 zł

Mąka kokosowa, choć w zasadzie mąką nie jest zawiera sporo błonnika pokarmowego dającego uczucie sytości. Posiada także niski indeks glikemiczny, więc nada się dla osób z insulinoopornością czy cukrzycą. Ciasto doskonale sprawdzi się, jako posiłek potreningowy czy przedtreningowy, gdyż przypomina trochę słodki omlet. Nie jest polecane małym dzieciom, kobietom karmiącym. Ciężarnym poleca się zamianę miodu na pasteryzowany bądź inne słodzidło.

Kcal/porcja: 272 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 2.28 zł

Miód posiada silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Na korzyść miodu przemawia także fakt, iż ułatwia pozbycie się toksyn z organizmu oraz wzmacnia odporność. Dodatkowo, miód gryczany korzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych, działa przeciwmiażdżycowo, jest wskazany w chorobach reumatycznych. Placuszki z kaszy gryczanej niepalonej z uwagi za zawartość całkiem dobrze przyswajalnego białka będą dobrym posiłkiem potreningowym. Bezpieczne również dla kobiet karmiących, dzieci powyżej 2. roczku życia oraz kobiet ciężarnych po pominięciu cynamonu.

Kcal/porcja: 155 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 0.98 zł

Czy wiesz, że inną nazwą ciecierzycy jest groch włoski? Warzywo to szczególnie popularne jest w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego, a także na Bliskim Wschodzie. Niewiele osób wie, że w Egipcie ciecierzyca ze względu na silne właściwości pobudzające, jest traktowana jako afrodyzjak. Dodatkowo, ciecierzyca jest doskonałym zamiennikiem mięsa oraz, co dziwne kawy! Chrupki niepolecane ciężarnym, karmiącym czy dzieciom.

Kcal/porcja: 110 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.72 zł

Kasza jaglana jest lekkostrawna i bezglutenowa. Doskonale oczyszcza, zwalcza wirusy, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych, a w dodatku zawiera krzemionkę – składnik poprawiający kondycję skóry, włosów i paznokci. Co więcej, kasza jaglana świetnie wpływa na pamięć i koncentrację oraz reguluje stężenie cholesterolu we krwi. Powinny spożywać ją także osoby cierpiące na anemię. Ciasta nie powinny jeść dzieci poniżej 6. roczku życia. Kobiety ciężarne i karmiące bez obaw mogą spożywać brownie jaglane.

Kcal/porcja: 273 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 9 zł

Nie bez przyczyny mawia się, że jemy oczami. Widząc stół zastawiony świątecznymi rarytasami mamy ochotę zjeść wszystko… i jeszcze więcej. Tymczasem, o ile oczy są w stanie bezproblemowo pochłonąć całe kilogramy pierogów i makowca, żołądek posiada swoje ograniczenia. Z uwagi na dodatek surowej ryby, dania nie poleca się ciężarnym, karmiącym i dzieciom poniżej 3. roczku życia.

Kcal/porcja: 239 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 2.37 zł

W trakcie Świąt Bożego Narodzenia, każde danie poprzedź wypiciem kilku łyków wody z dodatkiem cytryny czy też herbaty z miętą. Nie dokładaj sobie kalorii kolorowymi napojami, czy sokami z kartonu. To nie tylko cukier, ale także dodatkowe kalorie, których i tak niemało pochłoniesz w te dni. Danie nieodpowiednie dla małych dzieci. Kobiety karmiące i ciężarne mogą spożywać sernik z pomarańczą po zamianie ksylitolu na inną substancję słodzącą.

Kcal/porcja: 79 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 0.44 zł

Czy wiesz, że w Wielkopolsce zwykło się nazywać to danie ciupką z grochem? Kiedyś żadne wesele nie mogło się obejść bez grochu i kapusty. Danie może wzdymać, a więc osoby posiadające problemy z przewodem pokarmowym powinny ostrożnie podchodzić do tego przepisu. O ile nie ma innych przeciwwskazań, danie mogą spożywać kobiety ciężarne, karmiące czy dzieci powyżej 2. roczku.

Kcal/porcja: 331 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 5.04 zł

Rolmopsy są daniem na bazie marynowanego filetu ze śledzia. To tradycyjna przystawka stołu wigilijnego. Historia tego rodzaju śledzi sięga aż czasów średniowiecznych, gdzie dzięki zamarynowaniu przechowywano i transportowano ryby. Danie niepolecane dzieciom poniżej 6. roczku życia. Niewielkie ilości rolmopsów nie powinny zaszkodzić ciężarnej czy kobiecie karmiącej.

Kcal/porcja: 195 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 4.41 zł

Zawarty w galarecie kolagen to doskonały budulec kości, stawów czy skóry. Wpływa na skórę wygładzająco, może pomóc osobom borykającym się z osteoporozą czy też cellulitem. Dodatkowo, żelatyna to dobre źródło białko pochodzenia zwierzęcego. Danie mogą spożywać dzieci powyżej 3. roczku życia oraz kobiety karmiące. Ciężarnym poleca się pominięcie natki pietruszki.

Kcal/porcja: 743 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 35 min.
Cena na porcję: 10.76 zł

Zawarta w papryce witamina C posiada szczególne znaczenie w żywieniu sportowców. Uczestniczy w wielu procesach biochemicznych. Jest między innymi niezbędna do budowy kolagenu, a więc głównego składnika tkanki łącznej. Jej niedobory powodują osłabienie organizmu, zwiększoną podatność na zmęczenie i infekcje, zmniejszają wydolność fizyczną oraz pogarszają adaptację do zmian temperatury. Danie powinno się spożywać do godziny po zakończonym treningu. Niepolecane ciężarnym, dzieciom czy kobietom karmiącym.

Kcal/porcja: 647 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 7.58 zł

Pamiętaj, aby po treningu spożyć posiłek węglowodanowy. Cukry gromadzą się w mięśniach w formie glikogenu mięśniowego. Gdy trenujesz, glikogen zużywa się, więc należy go odbudować. Jeśli tego nie zrobisz, siły na trening znacznie spadną. Jaglankę spożyj maksymalnie do pół godziny po zakończonym wysiłku. Uwaga! Do przygotowania tego posiłku możesz oczywiście użyć przeróżnych innych owoców, a nawet owoców mrożonych. Danie bezpieczne dla dzieci powyżej 1. roczku życia, dla ciężarnych oraz karmiących mam.

Kcal/porcja: 568 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 13.69 zł

Dzięki doborowi takich składników danie jest świetnym źródłem białka niezbędnego po wysiłku fizycznym. Będzie to też idealne źródło węglodowanów bez glutenu. Posiłek taki warto zjeść do godziny po ukończonym treningu. Wiele osób sądzi, że tłuszcze nie są wskazane po treningu siłowym. Jednak niektóre badania dowodzą, że spożywając posiłek potreningowy bogaty również w tłuszcze, regeneracja przebiega stosunkowo lepiej. Danie niewskazane dla ciężarnych. Z kolei dzieci i karmiące mogą zjeść odpowiednią porcję ryby pieczonej w koperku.

Kcal/porcja: 277 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.42 zł

Idealna, lekka, prosta, zdrowa przekąska, która powinna być spożyta do 30 minut po treningu. Świetna alternatywa dla wegan, którzy użyć mogą roślinnego białka waniliowego, np. pozyskanego z grochu, soi czy ryżu. Przekąska odpowiednia także dla kobiet ciężarnych czy karmiących piersią. Niewielką porcję kulek można także podać dzieciom powyżej 3. roczku życia o ile nie są uczulone na którykolwiek ze składników proteinowych kulek mocy.

Kcal/porcja: 425 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.41 zł

Pomidory, zwłaszcza te zgniecione są bogactwem likopenu. Likopen jest bardzo silnym antyutleniaczem, niszczy wolne rodniki, które uszkadzają komórki ciała i przyspieszają proces starzenia się. Dodatkowo jest świetnym, naturalnym filtrem promieni UV. Niestety likopen nie jest syntetyzowany w organizmie, dlatego zupka będzie świetnym źródłem tego związku. Likopen znajduje się tuż pod skórką pomidora i uwalnia się, gdy pomidor poddawany jest zgniataniu, miażdżeniu czy miksowaniu. A dodatkowo w połączeniu z tokoferolami likopen dostaje jeszcze większej mocy do ochrony naszego organizmu, zatem polej zupkę oliwą z oliwek! Danie niewskazane dla kobiet ciężarnych oraz karmiących o ile czują dyskomfort po spożyciu czosnku, cebuli lub też obserwują u swoich pociech negatywne skutki po spożyciu przez mamę cebuli, czosnku. Dzieci powyżej 1. roczku życia mogą spożywać danie po zastosowaniu odpowiedniej porcji potrawy.

Kcal/porcja: 340 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.79 zł

Wegańskie smoothie bananowe doskonale nadaje się, jako posiłek okołotreningowy, np. po treningu. Należy spożyć je jak najprędzej po zakończonym wysiłku fizycznym. Zawarty w koktajlu cynamon zmniejsza ból mięśniowy, łagodzi stany zapalne. Z kolei sezam, płatki owsiane czy tofu to świetne źródła białka tak potrzebnego osobom trenującym. W koktajlu znajdziesz także witaminy K, C, E, potas, foliany czy żelazo. Po lekkiej modyfikacji, np. usunięciu cynamonu, będzie odpowiedni dla ciężarnych. Mogą jeść go kobiety karmiące oraz dzieci powyżej 3. roczku życia po dopasowaniu wielkości porcji.

Kcal/porcja: 216 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 1.75 zł

Batony potreningowe proteinowe, w dodatku bez glutenu i wegańskie? Jasne! Co więcej, batony te zawierają doskonały skład, żadnych spulchniaczy, konserwantów, barwników. Dodatek białka roślinnego, zamiast zwierzęcego ma jeden niewątpliwy plus - brak nieprzyjemnych skutków ubocznych, np. problemów gastrycznych. Batoniki doskonale uzupełnią w organizmie glikogen i umożliwią na odzyskanie energii na kolejny trening. Najlepiej spożyć je do 30 minut po zakończonym treningu. Mogą spożywać je nawet kobiety ciężarne, karmiące czy dzieci.

Kcal/porcja: 697 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 8.42 zł

Posiłek taki warto poprzedzić jakimś potreningowym posiłkiem o wysokiej zawartości węglowodanów prostych - koktajlem, smoothie czy owocami zjedzonym tuż po zakończonym treningu. Szaszłyki z kolei spożyj około 45 - 60 minut po zakończonym treningu. Indyk jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka. W połączeniu z warzywami, doskonale zasili Twój organizm po treningu. Danie możesz dowolnie modyfikować. Z uwagi na dodatek przypraw, dania nie poleca się ciężarnym, karmiącym czy małym dzieciom.

Kcal/porcja: 429 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 5.93 zł

Ten koktajl to bogactwo białka niezbędnego do prawidłowego rozwoju masy mięśniowej. Truskawki dostarczają także węglowodanów prostych, które zasilają glikogen mięśniowy. Koktajl najlepiej wypić jak najszybciej po zakończonym treningu, np. do 30 minut po wysiłku fizycznym. Koktajl mogą spożywać także, jako posiłek nie po treningu kobiety ciężarne, karmiące piersią, czy dzieci. Podając danie dzieciom, zawsze pamiętaj o zmniejszeniu porcji adekwatnie do ich racji żywieniowych.

Kcal/porcja: 267 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 3.15 zł

Ten obiad to istna bomba białka, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, potasu, magnezu, żelaza, miedzi oraz witamin A, E, B1, B2, B6, B12, PP oraz C. Wszystkie te składniki są niezbędne dla zachowania prawidłowych funkcji zachodzących w organizmie oraz szczególnie przydatne są dla utrzymania zdrowej, pełnej blasku skóry. Zawarty w mango glikozyd działa przeciwdrobnoustrojowo, przeciwwirusowo, przeciwbólowo, przeciwcukrzycowo oraz zapobiega miażdżycy. Po pominięciu przyprawy curry danie jest odpowiednie dla dzieci od 1. roczku życia, kobiet w ciąży i karmiących.

Kcal/porcja: 558 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 8.35 zł

Zły dzień, nerwówka przed ważnym wydarzeniem, a może jesienna chandra? Zamiast się zamartwiać, warto rozładować nadmiar emocji. Również w tym wypadku trening będzie świetnym rozwiązaniem. Aktywność fizyczna pozwala bowiem na zredukowanie napięcia spowodowanego stresem. Podczas wysiłku zwiększa się produkcja serotoniny i endorfin, uważanych za hormony szczęścia. Efekt ten widać zarówno przy wykonywaniu ćwiczeń na zewnątrz, jak i na sali sportowej czy w domowym zaciszu. Posiłek ten poleca się spożyć jak najprędzej po zakończonym posiłku - do 30 minut po zakończeniu. Z uwagi na niektóre dodatki, np. ksylitol czy odżywkę białkową dania nie poleca się chociażby dzieciom, kobietom ciężarnym czy karmiącym.

Kcal/porcja: 576 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 5.73 zł

Napój izotoniczny to znaczy napój o stężeniu bliskim stężeniu osocza organizmu ludzkiego. Płyny o takiej osmolarności dobrze nawadniają i są najlepiej tolerowane. Na sklepowych półkach izotoniki często nafaszerowane są cukrem, barwnikami, polepszaczami smaku. Przygotuj domowy izotonik i spraw, że Twój trening będzie miał sens. Domowy izotonik spożywaj tuż po treningu lub w trakcie treningu trwającego powyżej godziny lub bardzo intensywnego. Domowy izotonik nie powinien zaszkodzić także kobietom ciężarnym czy karmiącym. Z uwagi na gorycz grejpfruta i dodatek soli może być jednak zbyt intensywny dla małych dzieci.

Kcal/porcja: 719 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 16.29 zł

Idealny pomysł na dostarczenie białka, gdy nie masz czasu na żmudne szykowanie potraw. Potrawy białkowe w diecie osób aktywnych fizycznie odgrywają co najmniej dwie ważne role. Pierwszą z nich jest zminimalizowanie stanu katabolicznego, który apogeum osiąga bezpośrednio po treningu oraz w nocy. Drugą natomiast jest przyspieszenie regeneracji organizmu, głównie włókien mięśniowych. Spożyj 40 - 60 minut po treningu. Danie niepolecane dla kobiet karmiących, ciężarnych i małych dzieci.

Kcal/porcja: 100 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 1.59 zł

Aktywność fizyczna poprawia kondycję układu sercowo-naczyniowego. Wraz ze stopniem wytrenowania organizmu spada ciśnienie tętnicze i tętno spoczynkowe. Wzrasta pojemność wyrzutowa serca, dzięki czemu jest w stanie przepompować większą ilość krwi bez zmiany intensywności pracy. Zwiększa się również ilość czerwonych krwinek, co prowadzi do lepszego zaopatrzenia tkanek w składniki odżywcze. Ćwicz i dbaj tym samym o swoje serce, a omlet białkowy zjedz 40 - 60 minut po zakończeniu treningu. Omlet białkowy jest w pełni bezpieczny dla kobiet karmiących, ciężarnych i małych dzieci.

Kcal/porcja: 1023 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 7.79 zł

Już w 2005 roku zespół dietetyków z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa oraz ekspertów Harvard Public School of Health opracował kolejne zalecenia dotyczące codziennego odżywiania. Obecnie fundament piramidy stanowią ćwiczenia fizyczne. Uważa się, że przynajmniej 60 minut w ciągu dnia powinniśmy spędzać aktywnie. Nie muszą być to od razu biegi przełajowe czy wspinaczka wysokogórska – wystarczy przejażdżka rowerowa lub dłuższy spacer. Tego typu posiłki zaleca się spożywać do godziny po zakończonym treningu. Danie nie jest wskazane kobietom ciężarnym, karmiącym i małym dzieciom.

Kcal/porcja: 144 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 1.28 zł

Kolejną korzyścią z regularnego zażywania ruchu jest wzmocnienie układu kostnego. Pracujące mięśnie wywierają nacisk na kości. Prowadzi to do poprawy mineralizacji i zwiększenia gęstości kości, obniżając ryzyko złamań. Proces ten odgrywa dużą rolę w prewencji osteoporozy – stwierdzono, że choroba ta rzadziej rozwija się u osób aktywnych fizycznie. Ruszaj się, a następnie zasil swój organizm koktajlem potreningowym. Po koktajl sięgnij do 30 minut po zakończonym treningu. Niepolecany dzieciom, kobietom karmiącym i ciężarnym.

Kcal/porcja: 349 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 4.78 zł

Dieta bogata w witaminy, składniki mineralne, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe to klucz do utrzymania na długo zdrowej i młodej skóry, włosów i paznokci. Wypryski, zaskórniki, łamiące się paznokcie oraz wypadające włosy to może być odzwierciedlenie Twojego talerza. Zadbaj, aby ten był zawsze pełen składników witalnych, dobrych dla Twojego zdrowia, wyglądu i samopoczucia.
Sprawdź naturalne kremy lecznicze od Bema Love Bio >>>

Kcal/porcja: 437 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 5.62 zł

Sałatka jest świetnym źródłem korzystnych dla cery kwasów NNKT. Kwasy tłuszczowe wielonienasycone są niezbędne w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry. Niedobór WNKT skutkuje obniżeniem zdolności zatrzymywania wody przez naskórek, przez co skóra staje się sucha i szorstka, wzrasta również skłonność do powstawania zmian trądzikowych. Sałatki nie poleca się kobietom ciężarnym, karmiącym czy dzieciom z uwagi na dodatek gorgonzoli.

Kcal/porcja: 172 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 120 min.
Cena na porcję: 1.14 zł

Sorbet nie tylko ochłodzi w upalne dni, ale także wpływa na Twój wygląd. To wszystko dzięki zawartości witaminy C, która podobnie jak witaminy A i E, wykazuje silne działanie przeciwutleniające. Uszczelnia naczynia krwionośne, co może pozytywnie wpływać na kondycję cery naczynkowej. Witamina C przyspiesza też gojenie ran i odbudowę tkanek po oparzeniach. Źródłem witaminy C w codziennej diecie są warzywa i owoce, takie jak: papryka, kapusta, jarmuż, natka pietruszki, owoce cytrusowe, kiwi i owoce jagodowe. Danie bezpieczne dla ciężarnych, karmiących czy dzieci.

Kcal/porcja: 279 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.46 zł

Sałatka wypływa korzystnie na stan zdrowia, ale także na wygląd skóry. Zawarta w niej witamina E nie bez przyczyny nazywana witaminą młodości, witamina E jest często stosowana w kosmetyce. Bierze udział w procesach antyoksydacyjnych, zapobiegając przede wszystkim utlenianiu nienasyconych kwasów tłuszczowych. Spowalnia dzięki temu procesy starzenia i działa antynowotworowo. Zmniejsza opuchliznę twarzy i opóźnia powstawanie zmarszczek. Po pominięciu curry danie mogą spożywać również kobiety ciężarne i karmiące.

Kcal/porcja: 261 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 4.17 zł

Zupa szparagowa z łososiem to dobra dawka witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B12. Niewiele osób wie, że spożycie witamin z grupy B sprzyja posiadaniu pięknej, zdrowej cery, a ich niedobór powoduje nadmierne wydzielanie sebum, przesuszanie i łuszczenie skóry oraz pękanie kącików ust. Po pominięciu natki pietruszki, curry danie będzie odpowiednie dla ciężarnych. Kobiety karmiące oraz dzieci powyżej 2 roczku po usunięciu curry mogą spożywać odpowiedniej wielkości porcję zupy szparagowej z łososiem.

Kcal/porcja: 177 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 1.08 zł

Zawarta w zupie witamina A i jej prowitamina, B - karoten, są kolejnymi przeciwutleniaczami hamującymi działanie wolnych rodników. Ponadto, biorą udział w biosyntezie melaniny – barwnika skóry i włosów. Regularne podjadanie produktów bogatych w tę witaminę zapewnia ładny, lekko opalony odcień skóry. Witamina A potrzebna jest także do produkcji włókien kolagenowych, odpowiadających za elastyczność skóry. Z uwagi na fakt, iż nie są znane górne normy bezpiecznego spożycia szafranu, a u spożywany w nadmiarze może powodować poronienia, ciężarne, karmiące oraz dzieci powinny się wstrzymać przed zjadaniem szafranu.

Kcal/porcja: 290 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.45 zł

W koktajlu nie zabrakło miedzi, która ma spory wpływ na utrzymanie prawidłowego stanu cery, gdyż bierze udział w wiązaniu kolagenu, elastyny, czyli białek odpowiedzialnych za sprężystość i elastyczność skóry. Co więcej, taki koktajl działa antystresowo, poprawia nastrój i koncentrację. Z uwagi na dodatek ksylitolu koktajlu nie poleca się kobietom karmiącym oraz małym dzieciom, których przewodu pokarmowe nie są przystosowane do trawienia tego typu dodatków.

Kcal/porcja: 378 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 8.04 zł

Świetne źródło potasu, magnezu, żelaza, cynku czy miedzi. Zwłaszcza zawarty w daniu cynk doskonale wpływa na zdrowe włosy, skórę, paznokcie czy kości. Obecna w daniu miedź wiąże się z piękną, jędrną, skórą o gładkim kolorycie. Sandacz jest rybą chronioną od 1 stycznia do 31 maja w zbiornikach zaporowych, natomiast w pozostałych wodach od 1 marca do końca roku. Po pominięciu ziół danie mogą spożywać ciężarne. Kobiety karmiące, o ile nie występuje jakiekolwiek przeciwwskazanie od lekarza mogą spożywać sandacza w migdałach.

Kcal/porcja: 258 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 4.09 zł

Dobre źródło białka, potasu, witaminy A, E, B2, PP, B6 czy C. Dodatkowo, kurczak z mango i sezamem jest bogactwem magnezu, żelaza, miedzi, witamin B1, B12, a także niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawarta w potrawie witamina A odpowiada za wzrost i rozwój komórek ciała oraz za prawidłowy wygląd skóry. Zatem spożywając kurczaka z mango i sezamem dbasz o wygląd swojej skóry. Owoc mango jest dość popularnym owocem jadalnym. Występuje w nim glikozyd nazywany mangiferyną, który działa przeciwdrobnoustrojowo, przeciwwirusowo, przeciwbólowo, przeciwcukrzycowo oraz zapobiega rozwojowi miażdżycy. Danie jest bezpieczne dla kobiet karmiących, a po pominięciu ziół także dla ciężarnych.

Kcal/porcja: 393 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.02 zł

Sałatka z gruszką i soczewicą to bogactwo rozmaitych składników optymalnie wpływających na stan i wygląd skóry, włosów, paznokci. Po pierwsze, to świetne źródło cynku, który odpowiada za zdrowe włosy, skórę, paznokcie i kości. Po drugie, obfituje w miedź, która warunkuje między innymi ładny odcień cery. Po trzecie to dostarczające witaminy B1 warunkującej zdrowe zęby, kości, włosy, skórę i paznokcie danie optymalne dla dzieci od 2. roku życia, kobiet ciężarnych i karmiących.

Kcal/porcja: 180 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.74 zł

Zawarta w koktajlu kurkuma jest bogactwem właściwości przeciwgrzybicznych, przeciwzapalnych, przeciwwirusowych oraz przeciwbakteryjnych. Dla osób dbających o cerę niezmiernie istotny będzie fakt, że kurkuma doskonale reguluje wydzielanie łoju w skórze. Kurkumę można także stosować punktowo na zmiany trądzikowe. Nie poleca się koktajlu kobietom ciężarnym czy karmiącym.

Kcal/porcja: 207 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.1 zł

Jagody goji zawierają mnóstwo antyoksydantów, które są doskonałym środkiem przeciwstarzeniowym. Dzięki temu doskonale wpływają na kondycję skóry utrzymując ją młodą i piękną. Co więcej, jagody goji mają 3 razy więcej żelaza niż uważany (niesłusznie) za bogactwo żelaza szpinak. Żelazo z kolei spożywane w niedoborowych ilościach sprawia, że skóra staje się szara, ziemista, nieładna. Koktajl mogą spożywać kobiety ciężarne, karmiące czy dzieci.

Kcal/porcja: 91 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.54 zł

Wchodząca w skład mikstury oliwa z oliwek opóźnia proces starzenia skóry, a zawarte w niej niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe działają genialnie na stan skóry. Dodatkowo, oliwa z oliwek świetnie wpływa na kondycję włosów i suchej skóry. Witamina C odmładza, zmniejsza przetłuszczanie włosów, a także nadaje im naturalny połysk. Również aloes korzystnie wpływa na skórę czy włosy. Mieszanka bezpieczna dla kobiet ciężarnych i karmiących.

Kcal/porcja: 132 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.02 zł

Szybka dostawa potasu, wapnia i antyoksydantów. W dodatku, mniejszą porcję takiego koktajlu uszczuploną o dodatek ksylitolu można podawać nawet dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 1. roku życia. Niektóre gatunki jeżyn wykazują działanie lecznicze. Bywają stosowane w leczeniu zapalenia pęcherza, nerek, biegunek. Z uwagi na właściwości uspokajające, jeżyny często poleca się kobietom w okresie pokwitania.

Kcal/porcja: 182 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 1.33 zł

Ciasto bez cukru, mąki oraz innych zakazanych składników? W dodatku idealnie słodkie, z lekką, kokosową nutą, bardzo wilgotne i zdrowe? Choć wydaje się to niemożliwe, jogurtowo - kokosowe ciasto z fasoli spełnia wszystkie te kryteria. Doskonałe na szybkie drugie śniadanie czy słodki poczęstunek do kawy. Miłośnikom bardziej słodkich wypieków polecam spożywać ciasto ze 100% dżemem owocowym.

Kcal/porcja: 409 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.85 zł

Zdrowy, lekki, smaczny oraz wartościowy deser idealny dla całej rodziny. Prawdziwe kakao to bomba magnezu i potasu. Kasza jaglana, to bezglutenowa kasza bogata w witaminy i składniki mineralne. W dodatku jest zasadotwórcza. W sezonie innym niż wiosna czy lato, borówki zastąp innymi owocami, np. kiwi, mrożonymi truskawkami czy miksem bakalii.

Kcal/porcja: 640 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 8.66 zł

Przygotuj dla swojej rodziny, smaczny, zdrowy obiad z dodatkiem paprykowego musu o niebo zdrowszego, niż ten dostępny na sklepowych półkach. W dodatku, papryka jest doskonałym źródłem chroniących przed wolnymi rodnikami witamin A oraz C. W połączeniu z białkiem indyka oraz likopenem z pomidorów, przepis stanowi pożywny, bogaty w składniki mineralne i witaminy obiad.

Kcal/porcja: 102 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.69 zł

Pyszne, bardzo proste, mocno przypominające popularne, sklepowe batoniki kokosowe, zdrowe batony przygotowane z wafli ryżowych. Kokos zawiera unikalne połączenie kwasów tłuszczowych o potężnych właściwościach leczniczych. MCFA w oleju kokosowym są wartościowe, ponieważ obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca i arteriosklerozy.

Kcal/porcja: 122 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 1.54 zł

Jajko zawiera luteinę, substancję działającą jak naturalny, przeciwsłoneczny filtr UVA, UVB, chroniący przed uszkodzeniami siatkówki. To istna bomba składników pokarmowych, dlatego warto uwzględnić je w codziennej diecie. Dania nie poleca się dzieciaczkom poniżej 6. roku życia. Również kobiety w stanie błogosławionym powinny unikać spożywania jajek faszerowanych tuńczykowym musem ze względu chociażby na dodatek tymianku. Z kolei kobiety karmiące swoje maluszki piersią mogą zajadać tego typu jajka faszerowane.

Kcal/porcja: 214 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.57 zł

Zawarty w smoothie, szpinak nie jest aż takim bogactwem żelaza jak kiedyś uważano. Szpinak nie jest taką bombą żelaza jak kiedyś uważano. To przekonanie jest wynikiem pomyłki osoby, która oznaczała zawartość żelaza w szpinaku i postawiła przecinek w nieodpowiednim miejscu. Szpinak jest natomiast doskonałym źródłem witaminy A, witaminy C, kwasu foliowego oraz magnezu. Smoothie jest odpowiednie dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia, dla kobiet ciężarnych oraz mam karmiących,

Kcal/porcja: 554 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 5.44 zł

Kurczak tikka masala to danie brytyjskie oparte na smakach i przyprawach tradycyjnej kuchni indyjskiej oraz pakistańskiej. Kurczak tikka masala to smażone filety z piersi kurczaka uprzednio marynowane w określonych przyprawach. Danie jest na tyle popularne, że w 2005 roku nakręcono komedię romantyczną pod tytułem Chicken Tikka Masala.

Kcal/porcja: 163 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.98 zł

Przepyszne trufle czekoladowo - malinowe. To zdecydowany faworyt, gdy masz "gorsze" dni - już po jednym trufelku świat staje się lepszy i lżejszy. Nie przesadzaj tylko z ilością - zaproś przyjaciół i znajomych i podziel się z nimi tym niesamowitym smakiem. Dzieci też obilizują się od ucha do ucha!

Kcal/porcja: 536 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 5.19 zł

Roladki z naleśników przygotowuję, jako lunch do pracy czy szkoły, a często także, jako przekąskę na imprezy. Nadzienie można dowolnie modyfikować i wykorzystać przepis na bezglutenowe roladki do stworzenia swoich ulubionych kombinacji. Z uwagi na dodatek szynki parmeńskiej - szynki surowej, roladki nie są najlepszym pokarmem dla dzieci, kobiet w stanie błogosławionym oraz kobiet karmiących. Wszyscy pozostali, którzy spróbują tych roladek, z pewnością poproszą Cię o przepis!

Kcal/porcja: 181 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 2.36 zł

Szybki, przepyszny, łatwy w przygotowaniu i bardzo zdrowy krem z batatów. Krem jest bogaty w beta - karoten, obniżający ciśnienie krwi potas, przeciwdziałającą kurzej ślepocie witaminę A, przeciwutleniającą witaminę C oraz regulujące szlaki metaboliczne witaminy B5 oraz B6. Z uwagi na dodatek ostrych przypraw zupki nie poleca się maluszkom, kobietom ciężarnym, a także tym, w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 99 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.51 zł

Jak to mówią moje dzieci - pyszota! Doskonały sposób na przemycenie ryby. Bogactwo kwasów omega 3 i 6, a także kwasu foliowego, kwercytyny oraz pysznego smaku. Tatar dodatkowo jest prosty w przygotowaniu, a także doskonale sprawdza się w roli jedzonego poza domem lunchboxa. Warto pamiętać, że wędzonych ryb nie poleca się ciężarnym, kobietom karmiącym piersią, a także dzieciaczkom poniżej 3. roczku życia.

Kcal/porcja: 162 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.3 zł

Daktylowe batoniki to doskonała, przepyszna przekąska idealna na słodkie drugie śniadanie. To dobry pomysł dla łasucha, który uwielbia słodycze, a chciałby zrzucić trochę masy ciała i żywić się zdrowo. Warto wybierać jednak daktyle suszone niesiarkowane, bowiem te zawierające siarkę mogą drażnić przewód pokarmowy, powodować migreny oraz nietolerancje. Batoniki są odpowiednie dla dzieci, kobiet w stanie błogosławionym oraz kobiet w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 665 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 7.13 zł

Co się dzieje, kiedy osoba nietolerująca glutenu zje popularną kajzerkę lub pszenny makaron? Gluten, oddziałując na śluzówkę jelita, wywołuje odpowiedź układu immunologicznego – powstaje stan zapalny, obejmujący mikrokosmki jelitowe. Z czasem kosmków jest coraz mniej. Zmniejsza się w ten sposób powierzchnia wchłaniania substancji odżywczych, co może prowadzić do niedoborów pokarmowych. Z tego względu poleca się tym osobom dietę bezglutenową, np. naleśniki wegetariańskie bezglutenowe. Naleśniki są bezpieczne dla ciężarnych, karmiących i dzieci.

Kcal/porcja: 640 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 6.77 zł

Bardzo prosty obiad, którego najbardziej czasochłonnym etapem jest gotowanie makaronu. Słodkie pomidorki, chrupiąca papryka oraz delikatna cukinia świetnie komponują się z pomidorowym sosem oraz serem feta. Kobietom ciężarnym poleca się pominięcie dodatku ziół oraz użycie sera feta z mleka pasteryzowanego. Bezpieczne dla kobiet w trakcie laktacji oraz dla dzieci.

Kcal/porcja: 611 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.37 zł

Siemię lniane uznaje się za polskie superfood. Doskonałe w leczeniu zaparć, czy zespołu jelita drażliwego. Może wspomagać leczenie zaburzeń czynności jajników, a nawet zmniejszać ryzyko zachorowania na raka piersi czy okrężnicy. Co więcej, len obniża stężenie cholesterolu oraz posiada działanie przeciwmiażdżycowe. Naleśniki bezpieczne dla ciężarnych, karmiących oraz dzieci.

Kcal/porcja: 264 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 4.98 zł

Pyszny, lekki, smaczny obiad, który przygotujesz w niecałą godzinkę. Żółto - pomarańczowe warzywa, np. bataty nadają cerze ładny kolor, chronią skórę przed działaniem promieni słonecznych, regulują zawartość wody w organizmie, a także zapobiegają infekcjom. Warto wprowadzać je do swojej diety, aby korzystać z ich walorów zdrowotnych. Obiad nieodpowiedni dla ciężarnych i dzieci poniżej 6 roczku. Kobiety karmiące mogą spożywać pieczone burgery jeśli tylko one i ich dzieci dobrze tolerują wszystkie składniki użyte do przygotowania obiadu.

Kcal/porcja: 220 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 5.88 zł

Wykopaliska w Peru dały nam informacje o tym, że papryka była bardzo istotną częścią diety Inków, natomiast po okryciu Ameryki w XV wieku, lekarz pokładowy Krzysztofa Kolumba przywiózł ją do Hiszpanii nazywając ją "pieprzem nowego świata". Dzisiaj papryka obdarowuje nas sporą zawartością witaminy C uszczelniającej naczynia krwionośne, wzmacniającej odporność oraz regenerującej tkanki. Krem jest odpowiedni dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących.

Kcal/porcja: 85 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 3.96 zł

Wystarczy zjeść 100 g kalafiora, aby pokryć 100 % dziennego zapotrzebowania na witaminę C. W dodatku, kalafior zawiera związki chroniące przed nowotworami, jest doskonały zarówno na surowo, jak i po przetworzeniu. Charakterystyczny zapach podczas gotowania kalafiora jest spowodowany obecnymi w kalafiorze olejkami eterycznymi. Krem z kalafiora jest bezpieczny dla karmiących, dzieci, a po pominięciu natki pietruszki również dla kobiet ciężarnych.

Kcal/porcja: 454 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 5.22 zł

Czy wiesz, że pomidory trafiły do Europy z Ameryki Południowej tuż po odkryciach Krzysztofa Kolumba? Długo wykorzystywano je, jako roślina ozdobna i lecznicza. Dopiero pod koniec XIX wieku zaczęto spożywać pomidory ciesząc się ich walorami odżywczymi i kulinarnymi. Danie jest odpowiednie dla kobiet karmiących piersią oraz dzieci powyżej 2. roczku życia. Kobiety ciężarne z uwagi na mozzarellę oraz przyprawy nie powinny spożywać kurczaka duszonego z mozzarellą.

Kcal/porcja: 231 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 3.47 zł

Prosty, szybki i zdrowy krem o lekkim posmaku orzechów włoskich. Świetny pomysł na szybki, pożywny obiad. Dzięki dodatkowi koncentratu pomidorowego, zupa zawiera sporo antyoksydantu - likopenu, który doskonale chroni organizm przed chorobami nowotworowymi, chorobami układu sercowo - naczyniowego oraz zmniejsza liczbę zgonów z powodu choroby wieńcowej. Z uwagi na dodatek chilli, zupy nie poleca się kobietom ciężarnym, w trakcie laktacji oraz małym dzieciom.

Kcal/porcja: 234 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 4.01 zł

Przejście na dietę bezglutenową czy bezmleczną nie musi brzmieć jak wyrok. Bez obaw możesz przygotowywać zdrowe, smaczne, tanie i proste posiłki bez dodatku tych składników, na przykład koktajl truskawkowy. Truskawki są bogactwem witaminy C, a także miedzi. Miedź wchodzi w skład dysmutazy ponadtlenkowej, enzymu o działaniu przeciwutleniającym, chroniącego błony komórkowe przed wolnymi rodnikami. Spożywając truskawki wolniej się starzejemy, a także jesteśmy dobrze chronieni przed nowotworami. Koktajl odpowiedni dla ciężarnych, karmiących i dzieci.

Kcal/porcja: 472 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 6.77 zł

Uważa się, że coraz więcej osób może cierpieć na schorzenia związane z glutenem. Dlaczego tak jest? Argument, że ludzie od pokoleń jedzą to samo, już dawno stracił na aktualności. Obecna żywność różni się od produktów, które jadali nasi dziadkowie i babcie. Dzisiejsza uprawa pszenicy nastawiona jest na głównie na zysk – produkuje się odmiany zdecydowanie mniej wartościowe, za to tańsze i bardziej wydajne. Nie dość że same ziarna zawierają więcej glutenu, niektóre mąki również są wzbogacane w to białko. Z tego względu proponuję bezglutenowe naleśniki, które po zmniejszeniu dodatku imbiru i pieprzu odpowiednie będą nawet dla kobiet ciężarnych, karmiących czy dzieci.

Kcal/porcja: 34 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 120 min.
Cena na porcję: 0.18 zł

Niewątpliwą zaletą mleka ryżowego jest fakt, że nie zawiera laktozy ani kazeiny. W dodatku, uważane jest za produkt hipoalergiczny, to znaczy, że bez obaw mogą spożywać je osoby cierpiące na nietolerancję laktozy lub uczulone na białka mleka krowiego. Niestety mleko ryżowe nie dostarcza wystarczających ilości wapnia, a dostępne na sklepowych półkach mleka ryżowe często zawierają mnóstwo konserwantów, polepszaczy smaku. Mleko ryżowe bezpieczne jest dla ciężarnych, kobiet w trakcie laktacji oraz małych dzieci.

Kcal/porcja: 293 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 4.7 zł

Smaczny, zdrowy sok marchwiowo - pomarańczowy przyprawiony ostrym imbirem. Imbir wykazuje właściwości rozgrzewające. Doskonale sprawdza się przy przeziębieniu, wymiotach, biegunce czy chorobie lokomocyjnej. W dodatku działa napotnie oraz wspomaga krążenie krwi. Nadmiar imbiru może działać drażniąco na przewód pokarmowy oraz narkotycznie. Z tego względu, imbir ostrożnie powinny stosować kobiety ciężarne, karmiące oraz dzieci.

Kcal/porcja: 104 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 0.27 zł

Osoby, które przechodzą na dietę wegańską często tęsknią za majonezem. Na szczęście teraz bez obaw możesz przygotować prosty, w pełni wegański majonez, nie ujmujący w smaku majonezowi tradycyjnemu. Jeśli chcesz jak najwierniej oddać smak prawdziwego majonezu wystarczy, że dodasz troszeczkę płatków drożdżowych do smaku. Z uwagi na dodatek octu czy musztardy majonezu nie poleca się dzieciom. Bez obaw mogą spożywać go natomiast kobiety ciężarne czy karmiące piersią.

Kcal/porcja: 218 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 1.27 zł

Pyszne, proste w przygotowaniu placki idealnie, jako weekendowe śniadanie, lub słodki, zdrowy lunchbox. Smak placuszków można łatwo modyfikować serwując je z domowymi powidłami bez cukru, świeżymi owocami czy musem z owoców. Co więcej, połączenie węglowodanów łatwoprzyswajalnych oraz białka i tłuszczu doskonale sprawdza się także, jako posiłek potreningowy. Danie bez obaw można zaserwować dzieciom, kobietom w stanie błogosławionym oraz w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 118 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.23 zł

Jednoskładnikowe słone masło z fistaszków. Fistaszki, czyli orzeszki ziemne to rośliny strączkowe, rosnące pod ziemią. Ponad 3500 lat temu Inkowie używali orzeszków ziemnych grzebiąc zmarłych, aby dostarczyć im pożywienia w zaświatach. Orzeszki charakteryzują się wysoką zawartością witaminy E, B3 czy cynku. Słone masło fistaszkowe jest doskonałe w połączeniu z pieczywem lub waflami ryżowymi oraz ze słodziutkim bananem. Odpowiednie dla kobiet ciężarnych, karmiących oraz dla dzieci powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 78 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.8 zł

Ciasto bez cukru, posłodzone słodyczą batatów oraz suszonych daktyli. Doskonałe dla wszelkich łasuchów, które z uwagi na wysoką masę ciała lub stan zdrowia nie mogą lub nie chcą spożywać słodkości. Doskonale pasują do niego kwaśne owoce, chociaż ja tym razem postawiłam na ciasto bez ich dodatku i było równie pyszne. Należy jednak uważać, ponieważ ciasto z batatów jest uzależniająco pyszne. Niestety z uwagi na dodatek sody oczyszczonej, ciasta nie poleca się dzieciom poniżej 6. roczku życia. Kobiety ciężarne i karmiące mogą natomiast spożywać tego typu wypiek.

Kcal/porcja: 476 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 4.39 zł

Czy wiesz, że inną nazwą ciecierzycy jest groch włoski? Warzywo to szczególnie popularne jest w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego, a także na Bliskim Wschodzie. Ciecierzyca jest na tyle uniwersalna, że bez obaw może być bazą dla wielu potraw. Dodatkowo, co poniektórzy przyrządzają z wody po jej gotowaniu nawet słodką, wegańską bezę. Z uwagi na dodatek ostrych przypraw, kremowej potrawki z ciecierzycą nie zaleca się kobietom ciężarnym, karmiącym, ani tym bardziej małym dzieciom.

Kcal/porcja: 428 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 120 min.
Cena na porcję: 17.35 zł

Najwyższej jakości wołowiną jest wołowina Kobe, karmiona ekologiczną, certyfikowaną paszą na bazie ziemniaków, zbóż, ryżu oraz roślin strączkowych. Mięso wołowe Kobe jest delikatne, aromatyczne i zawiera więcej kwasów tłuszczowych omega niż wołowina z innych ras krów. Niestety, w Polsce zarówno hodowla, jak i spożycie wołowiny jest zdecydowanie mniej rozpowszechnione niż w Stanach, Bazylii, krajach Unii Europejskiej czy w Chinach. Z uwagi na dodatek wina nie poleca się dania kobietom ciężarnym, karmiącym oraz dzieciom.

Kcal/porcja: 426 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 7.41 zł

Jeśli chcesz spożywać naprawdę zdrowe ryby, postaraj się nie kupować ich w markecie, tylko w zaufanym sklepie rybnym. Najlepsze będą łososie pacyficzne, oceaniczne, dzikie, a zdecydowanie najmniej zdrowe będą łososie hodowlane. Takie łososie z supermarketu są barwione, karmione kiepskiej jakości pożywieniem i zdecydowanie nie przyniosą korzyści zdrowotnych. Z uwagi na zastosowanie ostrej oliwy dania nie poleca się kobietom oczekującym potomstwa, małym dzieciom oraz kobietom w trakcie karmienia piersią.

Kcal/porcja: 705 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 7.35 zł

Nasiona szałwii hiszpańskiej, nazywane często nasionami chia to doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega - 3, a także witamin E, B1, B3 czy składników mineralnych, np. wapnia, magnezu, żelaza. Świetny pomysł na posiłek dla osób przebywających na diecie bezmlecznej czy bezglutenowej. Niestety z uwagi na brak wiarygodnych badań na ten temat, trudno stwierdzić czy nasiona chia są w pełni bezpieczne dla kobiet karmiących, ciężarnych i małych dzieci.

Kcal/porcja: 100 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.72 zł

Hummus jest pochodzącą z Libanu potrawą, bardzo popularną na Bliskim Wschodzie. Do przygotowania hummusu używa się ciecierzycy, a także pasty na bazie sezamu - pasty tahini. Z uwagi na fakt, że pasta ta jest dosyć droga i trudno dostępna, zwykle przygotowuję hummus ekspresowo, z ciecierzycy oraz sezamu. Danie jest odpowiednie dla kobiet ciężarnych, a także dla dzieci powyżej 1. roczku życia. Kobiety karmiące mogą spożywać hummus, jeśli tylko nie występują u nich lub u dziecka jakiekolwiek przeciwwskazania.

Kcal/porcja: 115 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 1.76 zł

Smaczne, proste, 100%, jednoskładnikowe masło z orzechów nerkowca. Nerkowce zawdzięczamy drzewu pochodzącemu z Brazylii - nanerczu zachodniemu. Swoją nazwę nerkowce zawdzięczają charakterystycznemu kształtowi. Przez wiele osób, nerkowce uznawane są za najsmaczniejsze orzechy świata. Są też zdecydowanie bardzo zdrowe, bowiem zawierają kwasy tłuszczowe omega - 3 i 6 w korzystnej proporcji, a także miedź, cynk i magnez. W dodatku mogą spożywać je ciężarne, kobiety karmiące oraz dzieci powyżej 1. roczku.

Kcal/porcja: 506 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 4.44 zł

Lasagne to jedna z ukochanych potraw bajkowej postaci - Garfielda. Nie ma się co dziwić. To smaczne, proste w przygotowaniu danie, które będzie odpowiednim posiłkiem dla całej Twojej rodziny. Kobietom ciężarnym poleca się pominięcie dodatku natki pietruszki. Kobiety karmiące piersią mogą pominąć dodatek cebulki, a dzieci powyżej 2. roczku mogą spożywać lasagne, pamiętając jedynie, aby zmniejszyć porcję.

Kcal/porcja: 73 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.84 zł

Lekka, pyszna, zdrowa, pozbawiona konserwantów galantyna z kurczaka. Nasze dzieci ją uwielbiają! Z uwagi na brak polepszaczy smaku, sztucznych barwników, konserwantów oraz innych niezdrowych dodatków, galantynę bez obaw można podać kobietom w trakcie laktacji oraz oczekującym potomstwa. Galantynę mogą spożywać już dzieci powyżej 1. roczku życia, dlatego jest to smaczny przepis idealny dla całej rodziny.

Kcal/porcja: 399 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 1.48 zł

Pyszne, smaczne, proste w przygotowaniu śledzie w majeranku. W Grecji, majeranek stosowało się w celu leczenia obrzęków, drgawek czy zatruć. Często używało się go także w herbacie, aby leczyć bóle głowy, katar, a także działać uspokajająco. Danie odpowiednie dla kobiet ciężarnych czy dzieci powyżej 2. roczku życia. Kobiety karmiące, o ile ich dzieci dobrze tolerują użyte do przygotowania śledzi składniki, również mogą tego typu produkty spożywać.

Kcal/porcja: 107 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 0.27 zł

Ciasto bezglutenowe to doskonały deser dla osób, które nie chcą lub nie mogą jeść pszenicy lub glutenu, a także dla wegan i osób unikających laktozy. Szybkie, proste i smaczne ciasto idealnie, jako szybka przekąska. W dodatku to bogactwo potasu, magnezu i witamin z grupy B. Z uwagi na dodatek sody oczyszczonej nie zaleca się spożywania ciasta dzieciom poniżej 6. roczku życia. Kobiety ciężarne oraz karmiące mogą bez obaw tego typu deser spożywać.

Kcal/porcja: 626 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 3.67 zł

Szybki obiad idealny, gdy nie masz ochoty na spędzenie długich godzin w kuchni. Aby makaron w kremowym sosie był jak najzdrowszy wybierz serek kanapkowy zawierający jedynie serek śmietankowy oraz sól. Jogurt nie powinien natomiast zawierać mleka w proszku, a mięso najlepiej zmielić samodzielnie. Makaron z kremowym sosem bez obaw mogą spożywać kobiety ciężarne oraz dzieci powyżej 1. roczku życia. Kobietom karmiącym piersią zaleca się pominięcie czosnku.

Kcal/porcja: 266 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 2.94 zł

Namiastka pysznej i zdrowej pizzy gotowa w zaledwie 10 minut. Nie trzeba oczekiwać na wyrośnięcie oraz długie pieczenie. Idealna dla tych na diecie, ale nie tylko. Doskonały patent na przemycenie kilku zdrowych składników do diety osób stroniących od zasad zdrowego żywienia. Z uwagi na dodatek szynki parmeńskiej pizzy nie poleca się kobietom w stanie błogosławionym oraz dzieciaczkom poniżej 3. roczku życia. Kobiety w trakcie laktacji, o ile nie występują inne przeciwwskazania, mogą spożywać tego typu danie.

Kcal/porcja: 30 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.68 zł

Niezbędny element długich, chłodnych zimowych wieczorów. Cena porcji nie przekracza nawet złotówki, a w zamian otrzymujesz najlepszy rozgrzewający napój idealny na jesienną i zimową porę. Jeśli nie przeszkadzają Ci dodatki w postaci goździków, imbiru czy pomarańczy, oczywiście nie musisz przecedzać herbatki. Z uwagi na dodatek wielu rozgrzewających przypraw, herbatki nie poleca się przyszłym mamom. Kobiety karmiące i dzieci powyżej 1. roczku życia mogą spożywać tego typu herbatkę z rozsądnych ilościach.

Kcal/porcja: 88 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 0.6 zł

Bez nabiału, bez glutenu, bez pszenicy, bez cukru. Czego chcieć więcej? Przepis idealny dla osób, które nie chcą, lub nie mogą spożywać zbóż. Smak fasoli nie jest w ogóle wyczuwalny, a dzięki niej ciasto zyskuje ciekawą konsystencję oraz sporą zawartość białka, co rzadko zdarza się w przypadku deserów. Ciasto fasolowe mogą spożywać kobiety ciężarne, a także karmiące piersią, pod warunkiem, że ich dzieci dobrze tolerują każdy składnik użyty do przygotowania przepisu. Nie poleca się natomiast spożycia sody oczyszczonej dzieciom do lat 6.

Kcal/porcja: 61 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.29 zł

W puszce mleczka kokosowego dostępnego na sklepowych półkach znajduje się mnóstwo sztucznych dodatków. Przygotuj mleczko kokosowe w domowycm zaciszu i ciesz się pysznym smakiem bez niezdrowych zagęszczaczy. Z podanej porcji wychodzi 750 ml delikatnego mleczka kokosowego. Warto przelać je do butelki i przechowywać w lodówce max 3 - 4 dni. Powstała na powierzchni mleka tłusta skorupka to naturalny proces. Przed użyciem warto energicznie wstrząsnąć butelką. Mleczko kokosowe mogą spożywać dzieci powyżej 1. roczku życia, a także ciężarne i kobiety karmiące piersią.

Kcal/porcja: 139 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.87 zł

Przemytnik szpinaku i selera naciowego idealny dla każdego przeciwnika zieleniny. Zwykło się mówić, że seler naciowy posiada ujemne kalorie, ponieważ aby go spalić, organizm musi wyprodukować znacznie więcej kilokalorii niż seler posiada. Z uwagi na brak zbóż i nabiału, koktajl będzie doskonałym składnikiem diety osób zmuszonych unikać tych produktów. Koktajl bez obaw spożywać mogą przyszłe mamy, kobiety w trakcie laktacji, czy dzieciaczki powyżej 9. miesiąca życia.

Kcal/porcja: 522 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.74 zł

Szybki, tani i niesamowicie zdrowy obiad dla całej Twojej rodziny. To nieprawda, że wątróbka kumuluje substancje toksyczne. Wątróbka jest jedynie filtrem, natomiast absolutnie nie kumuluje substancji niebezpiecznych. Wątróbka jest świetnym źródłem witamin z grupy B zwłaszcza dla osób unikających zbóż. Dodatkowo, wątróbka jest bogactwem witaminy A. Z tego względu kobiety oczekujące potomstwa nie powinny przesadzać ze spożywaniem wątróbki. Kobiety karmiące piersią, o ile ich dzieci dobrze tolerują duszoną cebulką, bez obaw mogą tego typu danie spożywać. Wątróbka z cebulką i jabłkiem jest odpowiednia dla dzieciaczków powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 488 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 50 min.
Cena na porcję: 6.02 zł

Prosta sałatka łącząca lekko orzechowy pikantny smak rukoli i słodkość batatów. Słodkie ziemniaki zwane batatami to zdrowe, niskokaloryczne warzywo. W 100 g batatów znajduje się jedynie 86 kcal. Dodatkowo, bataty są doskonałym źródłem potasu, prowitaminy witaminy A, witaminy C, B oraz wielu innych cennych składników pokarmowych. Sałatkę z rukoli i pieczonych batatów mogą jeść dzieci powyżej 1. roczku życia. Z uwagi na dodatek wzdymającej ciecierzycy, powinny uważać na nią kobiety w trakcie laktacji, a przyszłym mamom poleca się pominięcie rozmarynu oraz tymianku.

Kcal/porcja: 220 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 70 min.
Cena na porcję: 2.96 zł

Podobnie jak brokuł, jarmuż posiada prozdrowotny związek o trudnej nazwie sulforafan. Sulforafan działa silnie przeciwnowotworowo. Co więcej, roladki drobiowe z jarmużem dostarczają sporych ilości żelaza, witaminy K, C oraz karotenoidów. Danie jest odpowiednie dla kobiet karmiących piersią oraz dzieci powyżej 2. roczku życia. Kobietom oczekującym potomstwa zaleca się pominięcie dodatku bazylii suszonej, która nie jest bezpieczna w tym okresie.

Kcal/porcja: 375 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 5.74 zł

Prosta i szybka, a zarazem pyszna i bogata w witaminy i minerały sałatka na bazie jarmużu. Jarmuż jest doskonałym antyoksydantem, posiada silne działanie przeciwnowotworowe. Dodatkowo, zawiera spore ilości witaminy A, witaminy C, kwasu foliowego oraz witamin z grupy B. Sałatkę z jarmużem mogą spożywać mogą dzieci, które ukończyły 1. roczek życia, a także kobiety ciężarne i mamy karmiące.

Kcal/porcja: 292 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 8.14 zł

Kurczakowi aromatu nadaje tymianek, który ma nie tylko doskonałe właściwości lecznicze, ale stosowany jako przyprawa kuchenna kusi aromatem i smakiem. Kurczak marynowany w limonce nie jest odpowiednim daniem dla kobiet ciężarnych, ponieważ zawiera tymianek, którego nie poleca się stosować w ciąży, z uwagi na fakt, że może działać poronnie. Kobiety ciężarne oraz dzieciaczki powyżej 2. roczku życia wymagają zmniejszenia ilości ostrych przypraw co najmniej o 3/4 ilości podanej w przepisie.

Kcal/porcja: 110 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.54 zł

Banalnie prosty w przygotowaniu chleb bez pszenicy, żyta, owsa, prosa oraz jakichkolwiek innych zbóż. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób przebywających na diecie bezglutenowej, ale także kiepsko tolerujących drożdże. Wystarczy wymieszać łyżką wszystkie składniki, upiec i gotowe. Kromka chleba jest dosyć kaloryczna, ale jednocześnie bardzo sycąca. W dodatku, chleb jest doskonałym pomysłem dla całej Twojej rodziny. Składniki użyte do jego przygotowania są bezpieczne dla kobiet ciężarnych, karmiących oraz dla dzieci powyżej 2. roczku życia.

Kcal/porcja: 99 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 1.46 zł

Za barszcz ukraiński powinniśmy podziękować naszym sąsiadom Ukraińcom, którzy wpadli na cudowne, sycące połączenie buraczków, fasoli, włoszczyzny oraz innych dodatków tworzących tę pyszną zupkę. Dzisiaj, barszczyk ukraiński króluje w domach wielu Polaków. Danie będzie odpowiednie dla całej Twojej rodziny. Nawet, jeśli w jej skład wchodzą kobiety ciężarne, karmiące piersią, czy dzieciaczki, które ukończyły 1. roczek życia. Dzięki temu raz stoisz w kuchni przygotowując posiłek dla całej rodzinki.

Kcal/porcja: 162 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: min.
Cena na porcję: 5.21 zł

Koper włoski jest świetnym źródłem cennych witamin i składników mineralnych. Warzywo zawiera sporo witaminy C, B1, błonnika, kwasu foliowego oraz olejku lotnego o bardzo charakterystycznym anyżowym aromacie. Jest to doskonała zupa dla kobiet karmiących piersią, ponieważ fenkuł wzmaga laktację. Danie mogą jeść też ciężarne i dzieciaczki powyżej 3. roczku życia. Zupę można podać młodszemu dziecku pod warunkiem pominięcia wędzonego łososia.

Kcal/porcja: 150 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 0.97 zł

Niebanalne połączenie smaku orzechów włoskich i czosnku. Ze względów żywieniowych, orzechy włoskie stanowią cenny element diety, głównie z uwagi na wysoką wartość odżywczą tego produktu. Orzechy włoskie zaleca się w profilaktyce nowotworów, cukrzycy, osteoporozy, choroby Alzheimera czy chorób układu krążenia. Orzechy te są kalorycznym składnikiem diety, natomiast w ich składzie dominują głównie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Pasta jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, dla mam karmiących piersią, a nawet dla dzieci powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 214 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 1.7 zł

Orzeźwiające połączenie banana oraz ananasa. Warto postawić na ananasa świeżego, zamiast tego w puszce. Świeży ananas ma niższy indeks glikemiczny, więcej wartości odżywczych oraz nie jest nasiąknięty słodką, cukrową zalewą. Kolejną przewagą ananasa świeżego, nad tym z puszki jest brak bisfenolu A, którym wyścieła się puszki. Składnik ten obwinia się o zachorowanie na zespół policystycznych jajników. Smoothie będzie doskonałym elementem zdrowej, zbilansowanej diety dla całej rodziny, ponieważ mogą go spożywać zarówno dzieciaczki powyżej 1. roczku życia, kobiety ciężarne oraz karmiące piersią.

Kcal/porcja: 283 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 8.14 zł

Prawidłowa nazwa bakłażana to psianka podłużna. My znamy go jako bakłażan lub oberżyna, choć inne dozwolone nazwy to gruszka miłosna, jajko krzewiaste i bakman. Danie ze względu na zawartość czubrycy, sera feta, natki pietruszki nie jest zalecane kobietom w stanie błogosławionym. Karmiące natomiast, bez obaw mogą spożywać bakłażana nadziewanego nadzieniem serowym. Dzieciaczki powyżej 1. roczku życia również mogą spożywać tego typu potrawy, jednak dzieciom dobrze zmniejszyć dodatek słonego sera feta o połowę lub nawet zdecydowaną większość.

Kcal/porcja: 126 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 1.47 zł

Pasta z ciecierzycy rewelacyjnie komponuje się z rukolą. Ciecierzyca to doskonałe źródło miedzi, kwasu foliowego niezbędnego dla kobiet pragnących zajść w ciążę oraz tych w trakcie ciąży. Danie bezpieczne dla dzieci, które ukończyły 1. roczek życia. Mamy karmiące piersią, których dzieci tolerują czosnek w mleku mamy oraz nie cierpią na uporczywe kolki, również mogą spożywać tego typu pastę. Kobietom ciężarnym poleca się pominięcie niektórych przypraw, np. ziół prowansalskich, które mogą zawierać niezalecany w trakcie ciąży cząber, a także bazylię.

Kcal/porcja: 12 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.45 zł

Korzeń chrzanu jest znakomitym źródłem witaminy B1, B2, B6, a także potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Chrzan często poleca się osobom, które cierpią na zdecydowanie zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi. Generalnie nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne dotyczące spożywania chrzanu w ciąży, natomiast jest to produkt bardzo aromatyczny i może być zbyt mocny dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, gdy przyszła mama jest bardzo wrażliwa na zapachy i smaki. Kobieta karmiąca piersią w pierwszych 3 miesiącach laktacji powinna zrezygnować ze spożywania chrzanu. Dzieciom powyżej 2. roczku życia można dawać chrzan mocno rozcieńczony, np. 1/4 podanej porcji chrzanu rozrobić w jogurcie.

Kcal/porcja: 438 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.91 zł

Niewiele osób o tym wie, że groszek zielone świetnie wzmacnia kości. Groszek jest bardzo dobrym źródłem witaminy K, która jest niezwykle ważna w procesie wchłaniania wapnia. Zawiera także sporo miedzi, witaminy C, witaminy B1 oraz niacyny. Risotto z zielonym groszkiem jest doskonałym daniem dla całej rodziny, gotowym w niewiele ponad kwadrans. Sprawdzi się nawet jeśli w skład rodziny wchodzą kobiety karmiące piersią lub dzieci po ukończeniu 1. roczku życia. Dania nie poleca się ciężarnym, ze względu na użycie tymianku oraz natki pietruszki, których nie zaleca się stosować w ciąży.

Kcal/porcja: 336 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 4.06 zł

Koktajl słodzony naturalną słodyczą owoców oraz miodem. Miód jest szczególnie polecany osobom zmęczonym psychicznie oraz fizycznie. Dodatkowo, pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Korzystnie wpływa na odporność. Co więcej, miód cechuje silne działanie przeciwnowotworowe, zwłaszcza jeśli miód pozyskany był w obszarów, gdzie rosną topole lub brzoza brodawkowata.Miodu nie powinny jeść dzieci poniżej 1. roczku życia, a także ciężarne. Ta druga grupa może sięgnąć po miód pasteryzowany. Nie istnieją przeciwwskazania do tego, aby koktajl piła kobieta w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 184 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 3.32 zł

Karotenoidy, w tym beta karoten zawarty m.in. w papryce, zapobiegają powstawaniu zaćmy. Dodatkowo karotenoidy chronią skórę przed szkodliwymi skutkami promieni słonecznych, chronią przed rakiem skóry, poprzez blokowanie lub hamowanie działania wolnych rodników powstałych pod wpływem promieniowania UV. Karotenoidy znajdują się także np. w ciemnozielonych warzywach liściastych – szpinaku, brokułach, brukselce, rukwi wodnej, jarmużu. Danie jest odpowiednie dla dzieci powyżej 11. miesiąca życia, dla kobiet ciężarnych oraz mam karmiących, pod warunkiem, że ich dzieci dobrze tolerują cebulę oraz paprykę w mleku mamy.

Kcal/porcja: 410 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 10 zł

Często sięgam po pomidorki koktajlowe jesienią i zimą, gdy tęsknię za prawdziwym smakiem i aromatem letnich, lekko słodkich pomidorów krajowych. Pomidory są bogactwem wartości odżywczych, np. potasu niezbędnego w regulacji ciśnienia tętniczego, ale także działającego przeciwnowotworowo oraz anty - aging likopenu. Co ciekawe, na likopen najlepiej działa obróbka, to znaczy, że najwięcej likopenu znajdziesz w ketchupie, koncentracie czy sokach pomidorowych. Likopen obniża ryzyko prostaty oraz jest najsilniejszym przeciwutleniaczem ze wszystkich karotenoidów! Danie jest odpowiednie dla dzieci, które ukończyły pierwszy roczek życia, a także dla kobiet oczekujących potomstwa oraz tych, w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 443 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 6.07 zł

Brokuły dostarczają sporo witaminy C, żelaza, siarki, potasu oraz witaminy A, B1, B2, PP. Dodatkowo, wykazują doskonałe działanie antycellulitowe. Zawierają kwas liponowy, który zapobiega twardnieniu kolagenu w tkankach. Twardniejący kolagen przyczynia się do powstawania cellulitu. Danie może jeść już dziecko około 7. miesiąca życia po zmniejszeniu o połowę ilości przypraw podanych w przepisie. Ciężarnym nie poleca się spożywania zapiekanki ze względu na dodatek czubrycy zakazanej w ciąży. Po podmienieniu przyprawy na inną, danie jest także bezpieczne dla ciężarnej. Nie ma przeciwwskazań, aby danie jadła kobieta karmiąca piersią.
Wesprzyj się naturalną pielęgnacją antycellulitową od Bema Love Bio >>>

Kcal/porcja: 511 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 5.12 zł

Pyszne, wegańskie, ekspresowe curry z dużą ilością warzyw oraz bogatej w białko, soczewicy czerwonej. Ciekawy smak potrawie nadają bataty o słodkawym smaku, źródło witaminy A, a także witamin B5 i B6. Danie po pominięciu papryczki chilli będzie doskonałe dla dzieci powyżej 2. roczku życia. Kobiety karmiące, których dzieciaczki nie tolerują ostrych przypraw, cebuli i czosnku, mogą pominąć te składniki. Z kolei przyszłe mamy mogą pominąć dodatek curry i kurkumy niepolecanych w trakcie ciąży.

Kcal/porcja: 215 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 6.56 zł

Cukinia dostarcza tylko 15 kalorii w 100 g, jest więc idealna dla osób odchudzających się. Ponieważ wykazuje silne działanie zasadotwórcze, regularne spożywanie tego warzywa pomaga zachować równowagę kwasowo - zasadową organizmu. Kabaczek jest również lekkostrawny i świetnie nadaje się dla osób zmagających się z problemami żołądkowymi. Przygotowując zupę dla dzieci, kobiet oczekujących potomstwa oraz karmiących piersią, należy pominąć dodatek wina. Przyszłe mamusie, powinny również pominąć dodatek tymianku oraz natki pietruszki. Aby zupa nie była mdła, po pominięciu tych przypraw można zastąpić je innymi, bezpiecznymi w ciąży przyprawami, np. solą, pieprzem, papryką. Mamy karmiące piersią, mogą zrezygnować z dodatku cebuli i czosnku do zupy, jeśli ich maluszki nie tolerują tych smaków w mleku mamy.

Kcal/porcja: 365 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 4.6 zł

Chilli sin carne różni się od chilli con carne tym, że w tym pierwszym nie ma mięsa. Chilli sin carne dosłownie tłumacząc, oznacza chilli bez mięsa. Jest to więc doskonały pomysł dla osób przebywających na diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej. Brak mięsa świetnie rekompensują nieoczywiście skomponowane przyprawy. Dzieci po 24. miesiącu życia, kobiety ciężarne, a także kobiety karmiące piersią, mogą bez obaw spożywać chili sin carne. W przypadku dzieci i karmiących piersią można pominąć dodatek chilli, a także zmniejszyć dodatek warzyw wzdymających.

Kcal/porcja: 322 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.75 zł

Awokado pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Aztekowie zwykli nazywać je masłem puszczy lub owocem maślanym. Z kolei Inkowie twierdzili, że awokado jest doskonałym afrodyzjakiem. Kiedyś, traktowano je nawet jako namiastkę mięsa, w trakcie długich i wyczerpujących podróży. Dzisiaj, awokado podawać można dzieciom, które ukończyły 12. miesiąc życia, kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią. Ze względu na wysoką zwartość tyraminy, awokado nie poleca się osobom cierpiącym na nawracające bóle głowy oraz migreny.

Kcal/porcja: 324 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 4.13 zł

Pozyskiwana z prosa, kasza jaglana, jest jednym z najbardziej lekkostrawnych produktów zbożowych. Jako jedyna z kasz jest zasadotwórcza. Jest bogactwem witamin z grupy B, a także potasu czy żelaza. Dodatkowo, kasza jaglana zawiera krzemionkę, która działa zbawiennie dla włosów, skóry i paznokci. Spożywanie potraw na bazie kaszy jaglanej, w tym jaglanki z dynią i brokułami jest dozwolone dla kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz dzieciaczków powyżej 2. roku życia. Kobietom ciężarnym zaleca się jedynie pominięcie niektórych przypraw, np. curry, kurkumy.

Kcal/porcja: 96 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 2.06 zł

Wegańska toskańska zupa pomidorowa jest niskokaloryczną, pożywną, smaczną, rozgrzewającą zupą. Zawarty w niej seler naciowy ciekawie chrupie i zawiera witaminy z grupy B, oczyszcza organizm z toksyn, pobudza przemianę materii, pomaga trawić tłuszcze, a także działa moczopędnie. Moczopędnie działa także natka pietruszki. Właśnie ze względu na dodatek natki pietruszki, danie nie jest polecane kobietom oczekującym potomstwa. Świetnie natomiast nada się w przypadku kobiet karmiących oraz dzieciaczków powyżej 11. miesiąca życia.

Kcal/porcja: 56 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.72 zł

Szybka i smaczna surówka, jej kwaśny smak najlepiej komponuje się z mięsem. Kiszonki są doskonałym probiotykiem. Zawierają kwas mlekowy, który oczyszcza organizm, wzmacnia system odpornościowy oraz reguluje florę bakteryjną jelit. W małych ilościach, ogórki kiszone można wprowadzać już 13. miesięcznemu dziecku. Kobiety ciężarne i karmiące mogą spożywać ogórki kiszone, w zależności od indywidualnej tolerancji.

Kcal/porcja: 379 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 5.02 zł

Mascarpone to ser pochodzący z leżącej w północnych Włoszech, Lombardii. Kiedyś był wytwarzany tylko jesienią i zimą domowym sposobem, w niewielkich porcjach i sprzedawany w materiałowych woreczkach po 100 – 200 g lub na wagę. Dziś nowoczesna technologia konserwowania pozwala na produkowanie go przez cały rok. Dzięki temu również wiosną i latem możemy cieszyć się przepysznym smakiem sosu mascarpone. Cukiniowe tagliatelle może być daniem odpowiednim dla całej rodziny. Dzieci, które ukończyły 11. miesiąc życia, bez problemu mogą spożywać, użyte do przygotowania potrawy, produkty. Kobiety karmiące mogą spożywać danie od warunkiem, że ich dzieci nie grymaszą, gdy w mleku mamy wyczuwalny jest czosnek. Niestety, ze względu na dużą zawartość przypraw, np. czubrycy na bazie cząbru, cukiniowe tagliatelle nie jest wskazane dla przyszłych mam.

Kcal/porcja: 219 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.69 zł

Banan jest dosyć kalorycznym owocem, ale jest także bombą potasu, magnezu oraz tryptofanu. Tryptofan, to aminokwas, niezbędny do produkcji hormonu szczęścia - serotoniny. W codziennej diecie, tryptofan jest aminokwasem, którego spożywamy najmniej. W dodatku organizm posiada enzymy, które rozkładają tryptofan, a poziom tych enzymów wzrasta z wiekiem. W związku z powyższym często dieta dostarcza niewystarczających ilości tego aminokwasu. Pamiętaj zatem, aby spożywać banany będące doskonałym źródłem tryptofanu. Koktajl jest bezpieczny dla dzieci powyżej 1. roczku życia, dla karmiących piersią oraz ciężarnych.

Kcal/porcja: 256 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.59 zł

Połączenie białka i węglowodanów - idealne po treningu. Spożywaj maksymalnie do 30 minut po treningu - jednak im szybciej tym lepiej. Kupując mango, wybierz owoce o ładnie zabarwionej, czerwonej skórce. Mango powinno być raczej miękkie. Po rozkrojeniu, dojrzałe mango poznasz po mocnym, intensywnym kolorze miąższu. Jeśli okazało się, że kupiłaś niedojrzałe mango, można zawinąć owoc w papier i odłożyć w ciemne miejsce, powinno dojrzeć. Koktajl będzie doskonałym, zdrowym, lekkim posiłkiem dla całej rodziny. Nawet jeśli w jej skład wchodzą ciężarne, karmiące piersią oraz dzieciaczki powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 206 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.38 zł

Pamiętaj, aby koktajle wypijać małymi łyczkami, powoli, w ciągu 10 - 15 minut. W ten sposób, zawarte w nich witaminy i składniki mineralne zdecydowanie lepiej się wchłoną. A tych w smoothie szpinakowym z grejpfrutem jest niemało. Smoothie jest szczególnie bogaty w witaminę C oraz żelazo. Co więcej, dzięki temu, że nie zawiera pszenicy, glutenu i nabiału, mogą go spożywać również osoby z alergią lub nietolerancją na te produkty. Koktajl może być także składnikiem diety dzieci, które ukończyły 1. roczek życia, kobiet oczekujących potomstwa, a także tych, które karmią dzieci piersią.

Kcal/porcja: 284 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 2.67 zł

W zaledwie jednej porcji tej potrawy znajduje się mnóstwo potasu oraz błonnika pokarmowego. Potas reguluje gospodarkę wodną organizmu, pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo - zasadowej, usuwa nadmiar wody z organizmu, dzięki czemu obniża ciśnienie krwi. Z tego powodu, potas powinny spożywać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze. Co więcej, potas zapewnia odpowiednią pracę mięśni i układu nerwowego. Potrawa jest odpowiednia dla maluszków, które ukończyły 1. rok życia, kobiet ciężarnych, jeśli zmniejszą dodatek niektórych przypraw, np. bazylii i oregano oraz karmiących piersią, o ile pominą dodatek cebulki czy czosnku.

Kcal/porcja: 299 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 5.18 zł

Koktajl ten, można śmiało nazwać mianem przeciwnowotworowego, ponieważ zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, które neutralizują szkodliwe i mogące powodować nowotwory, wolne rodniki. Koktajl jest także bogactwem potasu, witamin B1 oraz C (której pokrywa aż 84 % dziennego zapotrzebowania obliczonego dla osoby dorosłej, z wyjątkiem ciężarnych oraz karmiących). Koktajl zawiera również magnez, żelazo, miedź i witaminę B6. Koktajl może być składnikiem zdrowej, zbilansowanej diety dzieci powyżej 1. roczku życia, ciężarnych oraz karmiących.

Kcal/porcja: 271 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.11 zł

Ananas to owoc, który posiada doskonałe właściwości odżywcze, lecznicze, a także oczyszczające z toksyn. Zawiera bromelainę - enzym rozkładający białko - który ułatwia trawienie, wspomaga gojenie ran. Dodatkowo, ananas to istne bogactwo potasu, magnezu, wapnia, żelaza, cynku, miedzi oraz manganu. Koktajl bez obaw możesz zaserwować całej rodzinie, nawet, gdy jej członkami jest dziecko powyżej 1. roczku życia, przyszła mama, czy kobieta karmiąca piersią.

Kcal/porcja: 46 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.26 zł

Dzięki zawartości imbiru, sok doskonale rozgrzewa. Niewiele osób wie, że imbir jest doskonałym lekarstwem na pierwsze objawy przeziębienia i grypy. Doskonale rozgrzewa, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, wykrztuśnie. Gdy czujesz pierwsze objawy przeziębienia i grypy, przyjmuj 1/2 łyżeczki suszonego imbiru na dobę. Jest to również doskonały sok uodparniający i rozgrzewający dla dzieci powyżej 1. roku życia (dla nich zmniejsz ilość imbiru do 1/4 podanej ilości) oraz dla mam karmiących piersią. Ciężarnym zaleca się ostrożność w spożywaniu imbiru, ponieważ nadużywany może podrażniać błonę śluzową przewodu pokarmowego, a także nasilać pewne ciążowe dolegliwości.

Kcal/porcja: 338 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.29 zł

To ostre danie wybudzi Cię nie tylko z zimowego snu. Dla starszych dzieci możesz przygotować je zmniejszając ilość dodanych przypraw. Danie nieodpowiednie dla dzieci poniżej 2. roku życia oraz dla kobiet oczekujących potomstwa. Po pominięciu czosnku i ostrych przypraw danie można bez obaw zaoferować kobiecie w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 308 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 4.36 zł

Koktajl świetnie nadaje się na pochmurne, zimne dni. Rozgrzewa trzewia, pobudza krążenie, dodaje mnóstwa energii. Głównym celem odżywiania jest dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, bez których organizm nie mógłby funkcjonować. Automatycznie oznacza to, że pożywienie powinno pozytywnie wpływać na stan zdrowia. Najzdrowsza jest dla nas żywność naturalna i niskoprzetworzona – między innymi warzywa, owoce. Po zmniejszeniu ilości i dodaniu papryczki chilli bez pestek, koktajl można podać dzieciaczkom, które skończyły 2. roczek życia. Kobiety ciężarne oraz karmiące mogą pominąć imbir oraz zmniejszyć dodatek papryczki chilli.

Kcal/porcja: 225 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.55 zł

Śliwki wzmacniają układ nerwowy, regulują ciśnienie krwi oraz obniżają stężenie cholesterolu. Śliwki zawierają mnóstwo potasu, fosforu, magnezu, wapnia czy witamin z grupy B. Każdy, kto cierpiał kiedykolwiek na zaparcia, zapewne wie, jak cudowne właściwości regulujące pracę jelit mają śliwki. Sałatki nie poleca się ciężarnym, czy dzieciom poniżej 6. roczku życia, ale już kobiety karmiące, których dzieci nie cierpią na kolki czy wzdęcia, bez obaw taką sałatkę mogą spożywać.

Kcal/porcja: 169 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 1.88 zł

Shake dostarcza mnóstwo wapnia oraz mikroelementów. Będzie doskonałą przekąska dla całej rodziny, począwszy od maluszków, które ukończyły 12. miesiąc życia, poprzez kobiety w stanie błogosławionym, a skończywszy na kobietach karmiących piersią. Te ostatnie muszą kontrolować zachowanie swojego maleństwa, jeśli cierpi na kolki i ból brzuszka, wówczas lepiej przygotować shake z owoców działających mniej wzdymająco niż brzoskwinia.

Kcal/porcja: 174 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.37 zł

Zaledwie trzy składniki, a tyle witamin oraz wartości odżywczych. Brzoskwinia ma bardzo dużą wartość odżywczą. Zawiera węglowodany, magnez, potas oraz prowitaminę witaminy A, witaminę C i witaminy z grupy B. Z uwagi na działanie zasadotwórcze i moczopędne, brzoskwinia stosowana jest przy chorobach reumatycznych i schorzeniach układu moczowego. Shake jest odpowiedni dla dzieci od 8. miesiąca życia, dla ciężarnych i karmiących, pod warunkiem że ich dzieci nie cierpią na uporczywe kolki.

Kcal/porcja: 180 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 3.68 zł

Porcja zupki to aż 66% dziennego zapotrzebowania na witaminę A oraz 63 % zapotrzebowania na witaminę C. Zupka jest bogactwem witaminy A, która jest niezbędna w procesie widzenia. Jej niedobór skutkuje osłabieniem wzroku oraz tzw. kurzą ślepotą. Co więcej, witamina A wpływa na prawidłowy wygląd skóry. To kolejna z naszych propozycji na dania dla całej rodziny, również tej, w której znajdują się maleństwa, które ukończyły 1. rok życia, kobiety ciężarne jeśli będą pamiętały o pominięciu pietruszki oraz kobiety karmiące piersią. Danie jest dosyć niskokaloryczne, więc ciężarne oraz karmiące muszą pamiętać, aby w ciągu dnia dostarczyć sporo kilokalorii w pozostałych posiłkach.

Kcal/porcja: 205 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.62 zł

Aby polepszyć wchłanianie składników odżywczych, koktajl popijaj małymi łyczkami przez 10 - 15 minut. Koktajl mogą spożywać kobiety ciężarne, gdyż jak się okazuje stosowanie mięty w ciąży jest całkowicie bezpieczne. Należy oczywiście pamiętać tylko o umiarze. Z pewnością nie mogą jej pić niemowlaki ani matki karmiące. Udowodnione jest też, że picie tego zioła zmniejsza wydzielanie mleka kobiecego. Natomiast dzieci, które ukończyły 1. roczek mogą już spożywać koktajl z dodatkiem mięty.

Kcal/porcja: 91 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.13 zł

Orzeźwiające smoothie z dodatkiem rozgrzewającego oraz wzmacniającego odporność imbiru. Zioła i przyprawy to nie tylko wzbogacanie smaku, to również prosty sposób na wzmacnianie systemu odpornościowego, zatem używaj w swojej kuchni obficie ziół oraz przypraw ziołowych i korzennych. To również świetny sposób na zwiększenie wartości odżywczych i terapeutycznych potraw. Nadmiaru imbiru nie poleca się ciężarnym, ponieważ może podrażniać błonę śluzową żołądka i jelit, a także potęgować dolegliwości ciążowe. Karmiące piersią oraz dzieci po ukończeniu 1. roczku życia, bez obaw mogą spożywać smoothie.

Kcal/porcja: 296 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 2.88 zł

Niezwykle proste danie, które pokocha cała Twoja rodzina. Pełnowartościowy obiad za mniej niż 3 zł/porcję? Proszę bardzo! W dodatku zawiera cebulę bogatą w glikozydy, które pozytywnie wpływają na wzmacnianie odporności. Cebula jest antybiotykiem, który niszczy bakterie gronkowca złocistego. Szczególnie wskazane jest spożywanie cebulki w okresie jesienno - zimowym, ponieważ posiada właściwości wykrztuśne oraz przeciwzapalne. Danie odpowiednie dla dzieci powyżej 2. roku życia, dla kobiet karmiących, których dzieci tolerują smak cebulki w mleku mamy oraz nie cierpią na wzdęcia czy kolki, a po pominięciu kurkumy także dla ciężarnej. Kobiety karmiące dodatkowo mogą danie przygotować na patelni podlanej wodą, aby nie smażyć, a dusić potrawkę z kurczaka z ziemniakami.

Kcal/porcja: 265 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 4.95 zł

Smoothie z dodatkiem szpinaku, nektarynki oraz borówek to bomba działających przeciwnowotworowo oraz odmładzająco antyoksydantów. Antyoksydanty to takie związki, które powstrzymują wolne rodniki powodujące starzenie oraz niszczenie komórek ciała. Smoothie jest świetnym pomysłem na posiłek dla całej rodziny począwszy od dzieci po 1. roczku życia, poprzez przyszłe mamusie, a skończywszy na kobietach, które karmią piersią.

Kcal/porcja: 671 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 6.41 zł

Smak lata i wakacji o każdej porze roku. Pyszota! Por jest źródłem witaminy C, witaminy A, witaminy B6, a także miedzi. Miedź jest niezbędnym składnikiem do tworzenia krwinek czerwonych. Niedobór miedzi może być przyczyną niedokrwistości, ponieważ skutkuje gorszym wchłanianiem żelaza i zmniejszeniem liczby krwinek czerwonych. Przygotowując danie dla dzieci powyżej 2. roczku życia pamiętaj, aby zmniejszyć o połowę dodatek ostrych przypraw. Dodatkowo, danie mogą spożywać mamy karmiące, których dzieci nie cierpią na kolki i bóle brzuszka po smażonych daniach. Ze względu na dodatek kiełków i bazylii, dania nie poleca się ciężarnym.

Kcal/porcja: 349 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.47 zł

Wzmacnia odporność i leczy przeziębienia. Idealna na jesień i zimę. Zawarta w przepisie cebula zapobiega infekcjom, ułatwia gojenie się ran, szczególnie oparzeń. Cebula ma także właściwości przeciwcukrzycowe, obniża stężenie cukru we krwi, a także jest rewelacyjnym lekiem na choroby górnych dróg oddechowych. Niektóre mamy karmiące piersią muszą ograniczyć cebulę ze względu na jej nietolerancję przez dzieci. Danie jest wskazane dla kobiet ciężarnych, ponieważ zawiera zbyt wiele ziół i przypraw mogących spowodować poronienie lub przedwczesny poród. Jeśli przygotowujesz danie dla dziecka powyżej 2. roczku życia, pamiętaj aby dodać zdecydowanie mniej przypraw, zwłaszcza tych ostrych.

Kcal/porcja: 197 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.89 zł

Ziemniaki uwielbiam pod każdą postacią. Z dipem szpinakowo - czosnkowym są po prostu wyjątkowe. W dodatku, czosnek jest doskonałym, naturalnym antybiotykiem. Późnym latem oraz jesienią, gdy chorujemy zdecydowanie częściej, warto dodawać czosnek do potraw. Dzieciaczki, które ukończyły już 1. rok życia zwykle już dosyć dobrze tolerują czosnek. Przygotowując takie placuszki dla dziecka, możesz zmniejszyć dodatek czosnku np. o połowę. Danie mogą spożywać ciężarne. Kobiety karmiące mogą upiec placuszki oraz pominąć czosnek, jeśli ich dzieci cierpią na uporczywe kolki lub wzdęcia.

Kcal/porcja: 98 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 90 min.
Cena na porcję: 0.47 zł

Aromatyczna pasta z czerwonej fasoli z dodatkiem kuminu, który jest moczopędny, wiatropędny, ma właściwości przeciwskurczowe oraz działa korzystnie na żołądek. Z powodzeniem zastąpi tradycyjne wędliny. Danie po pominięciu chilli, będzie odpowiednie dla dzieci, które ukończyły 1. rok życia, a ze względu na fakt, iż kumin przyspiesza laktację i łagodzi nudności u kobiet w ciąży, doskonale sprawdzi się także w przypadku przyszłych mam, oczekujących na potomstwo oraz kobiet karmiących piersią, których dzieci akceptują smak czosnku w mleku mamy.

Kcal/porcja: 403 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 4.78 zł

Śliwki zawierają mnóstwo potasu, fosforu, magnezu, wapnia oraz witamin z grupy B. Danie jest na tyle uniwersalne, że bez obaw po usunięciu papryki ostrej, mogą spożywać je również dzieci, które ukończyły roczek. Dzieciom warto dawać śliwki jako, przeciery, lub właśnie w formie karmelizowanych śliwek. Danie będzie odpowiednie dla dzieci, które ukończyły 1. roczek życia, a także dla kobiet karmiących, o ile ich dzieci nie cierpią na kolki. Ciężarne pragnące przygotować tę potrawę powinny zrezygnować z rozmarynu i postawić na miód pasteryzowany.

Kcal/porcja: 398 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.39 zł

Ta sałatka to idealny dodatek do potraw z grilla i dań obiadowych. Melon jest dobrym źródłem witamin przeciwutleniających, czyli witaminy A oraz witaminy C. Z uwagi na dodatek octu, sałatki nie poleca się dzieciom poniżej 6. roczku życia. Przyszłe mamusie pragnące skusić się na sałatkę muszą pamiętać, aby wybrać miód pasteryzowany. Kobiety podczas laktacji, o ile ich dzieci dobrze tolerują smak cebulki w mleku mamy, mogą bez obaw zajadać tego typu sałatkę.

Kcal/porcja: 94 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 11.98 zł

Lekki sos pomidorowy z dodatkiem kolendry, idalny do jedzenia jako dip do chipsów w upalne dni. Nie tylko alkohol czy papierosy szkodzą w ciąży. Do przypraw, których nie należy spożywać oczekując potomstwa należy między innymi kolendra, która może mieć działanie poronne. Z tego względu, salsy nie poleca się kobietom ciężarnym. Dzieci w wieku od 11. miesięcy oraz karmiące, których dzieci nie cierpią na kolki czy wzdęcia, mogą zajadać się salsą pomidorową.

Kcal/porcja: 35 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.69 zł

Jarmuż jest doskonałym przeciwutleniaczem, który ma silne działanie antynowotworowe. Dodatkowo, zawiera mnóstwo witaminy A, witaminy C, kwasu foliowego oraz witamin z grupy B. Warto go spożywać np. jako koktajl z ananasem. Koktajl spożywać mogą już dzieci, które ukończyły 1. roczek życia, a także ciężarne i karmiące. Ciężarne muszą jednak pamiętać, aby nie spożywać nadmiernych ilości ananasa, ponieważ zawiera enzym rozkładający białko - papainę i jedzony w nieograniczonych ilościach mógłby negatywnie oddziaływać na płód.

Kcal/porcja: 169 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 1.17 zł

Rozgrzewająca zupa krem z marchewki, imbiru i chilli. Marchewka jest bogactwem beta - karotenu, prowitaminy witaminy A, która działa antyoksydacyjnie, zwiększa odporność oraz działa zbawiennie na wzrok. Ze względu na dodatek mnóstwa przypraw nie do końca bezpiecznych i zalecanych w ciąży, kobiety oczekujące potomstwa nie powinny spożywać kremu marchewkowego. Karmiące, których dzieci tolerują smak cebuli i przypraw w mleku mamy, mogą spożywać zupkę, podczas gdy dzieci powyżej 2. roczku życia powinny mieć zmniejszoną ilość przypraw.

Kcal/porcja: 417 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 90 min.
Cena na porcję: 5.44 zł

Pyszna lazania bez makaronu, za to z dużą ilością cukinii! Danie szczególnie polecane na smaczny i zdrowy rodzinny obiad. Zastąpienie makaronu cienkimi plasterkami cukinii doskonale sprawdzi się w przypadku osób nietolerujących pszenicy, glutenu, a także osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne, np. stan zapalny tarczycy Hashimoto. Danie będzie odpowiednie dla dzieci, które ukończyły 1. rok życia, dla mam karmiących o ile ich dzieci tolerują cebulkę w mleku mamy, a po pominięciu bazylii także dla ciężarnych.

Kcal/porcja: 559 kcal
Poziom trudności: Normalny
Czas przygotowania: 120 min.
Cena na porcję: 7.15 zł

Smaczne danie obiadowe, szczególnie późnym latem oraz w okresie jesiennym, kiedy w lasach pojawiają się ulubione grzyby. To nieprawda, że grzyby nie mają wartości odżywczych. Czasami nazywa się grzyby - leśnym mięsem, ponieważ zawierają sporo białka. W dodatku, białko to zawiera również aminokwasy egzogenne, czyli takie, które musimy dostarczyć organizmowi z zewnątrz. Grzybów nie poleca się natomiast dzieciom do lat 6.

Kcal/porcja: 375 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.96 zł

Lekkie danie, idealne do ryżu i kaszy. Duszone pieczarki można wprowadzać już dzieciom w 2. roczku życia. Pozostałe grzyby zaleca się wprowadzać, dopiero po 6. roczku życia. Pieczarki zawierają sporo miedzi, witaminy D, witaminy B2, a także niacyny. Są to dobre źródła tych witamin i składników mineralnych, zwłaszcza dla osób przebywających na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Danie odpowiednie dla kobiet w trakcie laktacji. Mamom karmiącym poleca się wyeliminowanie natki pietruszki, a jeśli cierpią na zgagę to także papryki.

Kcal/porcja: 393 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.61 zł

Idealne połączenie kaszy jaglanej z cukinią podane w ciekawej formie placków. Wyśmienicie smakują razem z młodymi ziemniakami. Kasza jaglana jako jedna z nielicznych kasz ma odczyn zasadowy. W dodatku, kaszę tę uznaje się za superzboże, wolne od glutenu oraz substancji alergizujących. Jest także odpowiednia dla dzieciaczków od 11. miesiąca życia, więc obiad możesz podać całej swojej rodzince, nawet karmiącym, a po odjęciu natki pietruszki i koperku także ciężarnym.

Kcal/porcja: 162 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 2.32 zł

Delikatna, ale treściwa zupa krem z pomidorów i marchewki. Niestety w dzisiejszych czasach postrzeganie „normalnej żywności” zmieniło się już na tyle, że widok osoby wcinającej zupkę chińską czy hot-doga nie wywołuje żadnego zdumienia, jednak gdy ktoś zagryza marchewkę w miejscu publicznym… Zgroza, szok, skandal! Na szczęście pomidorowo - marchewkowa zupa krem to zdrowe i świetne danie dla całej rodziny, nawet, jeśli w jej skład wchodzą dzieci około 11. miesiąca życia oraz kobiety karmiące. Na wszelki wypadek, w trosce o nienarodzone maleństwo, kobietom ciężarnym poleca się wyeliminowanie ziół prowansalskich z potrawy.

Kcal/porcja: 246 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 2.23 zł

Pomysł na ekspresowy obiad pełen warzyw i wartościowego białka. Koniecznie pamiętaj, aby nie przypalić czosnku, ponieważ stanie się gorzki i niesmaczny. Co więcej, podczas smażenia czosnku upewnij się najpierw, czy tłuszcz nie jest zbyt gorący. W przeciwnym razie czosnek nabierze ostrego i palącego smaku. Duszony czosnek mogą spożywać dzieci około 10. miesiąca życia. Danie spożywać mogą również ciężarne oraz kobiety karmiące o ile ich dzieciom nie przeszkadza smak czosnku w mleku.

Kcal/porcja: 342 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.53 zł

Prosty w przygotowaniu deser kawowy na zimno, świetnie sprawdzający się na letnie dni. Cieszy oko swoim efektownym wyglądem odznaczających się warstw kolorystycznych i cudownym smakiem kawy. Oczywiście ze względu na kofeinę danie nie jest polecane małym dzieciom, kobietom w trakcie ciąży, a także tym, które karmią swoje dzieci za pomocą piersi.

Kcal/porcja: 461 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 5.37 zł

Pyszna sałatka, w sam raz na letnie upały. Zawiera działającą doskonale na układ wydalniczy, zapalenie pęcherza oraz innego tego typu nieprzyjemne dolegliwości, żurawinę. Niestety, nie poleca się tej sałatki dzieciom poniżej 6. roku życia chociażby ze względu na dodatek musztardy. Ciężarnym z kolei nie poleca się sera pleśniowego oraz musztardy. Mamy karmiące piersią nie powinny zaobserwować nieprzyjemnych objawów u swoich dzieci po karmieniu poprzedzonym spożyciem przez kobietę takiej sałatki z żurawiną.

Kcal/porcja: 217 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 35 min.
Cena na porcję: 0.48 zł

Frytek smażonych, nawet tych domowych nie poleca się spożywać zbyt często, ponieważ podczas smażenia frytek powstaje bardzo dużo akrylamidu, który wykazuje działanie rakotwórcze, a także jest neurotoksyną, czyli substancją uszkadzającą komórki nerwowe, również te w mózgu. Dodatkowo, akrylamid zwiększa ryzyko chorób serca, wywołuje przewlekły stan zapalny w organizmie. Frytki, co prawda mogą spożywać dzieci powyżej 2. roczku życia, kobiety ciężarne, czy karmiące, lecz z całą pewnością nie powinien to być jeden z głównych składników ich diety, a jedynie zjadany bardzo okazjonalnie dodatek.

Kcal/porcja: 264 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.92 zł

Sycąca sałatka bogata w białko oraz zdrowe kwasy tłuszczowe. Jajko jest skarbnicą witamin i składników mineralnych. Doskonale dba o skórę ze względu na zawartość witamin A, E warunkujących gładkość, napięcie, elastyczność. Witaminy te zapobiegają także trądzikowi. Na szczególną uwagę zasługuje luteina, której w jajku jest zaskakująco sporo. Luteina to substancja działająca jak naturalny, przeciwsłoneczny filtr UVA, UVB, chroniący przed uszkodzeniami siatkówki. Sałatkę mogą spożywać dzieci po 1. roczku życia, kobiety karmiące, a po pominięciu koperku także i ciężarne.

Kcal/porcja: 68 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.64 zł

Sezonowe warzywa szybko znikają z warzywniaków. Warto wiosną i latem wykorzystać ich drogocenne właściwości urozmaicając tym samym codzienne posiłki. Pasta doskonale smakuje na kanapkach, jako dip do mięs lub warzyw. Doskonale nadaje się również jako dodatek do deski serów czy wędlin. Pasty, ze względu na dodatek musztardy nie powinny spożywać dzieci poniżej 6. roczku życia. Również dla kobiet ciężarnych to nie jest bezpieczne danie, ponieważ zawiera kolendrę, która może działać poronnie. Danie mogą spożywać kobiety w trakcie laktacji, pod warunkiem, że ich maleństwom nie przeszkadza smak czosnku w mleku mamy.

Kcal/porcja: 158 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 4.62 zł

Szybka, pożywna i sycącą sałatka, którą bez problemu przygotuje nawet osoba stroniąca od gotowania! Warto ograniczyć spożycie produktów puszkowanych, ponieważ zawierają one niebezpieczny dla zdrowia bisfenol A (BPA), najczęściej wykorzystywany plastyfikator, a zarazem związek endokrynologicznie czynny. Co to oznacza? Otóż może on zaburzać płodność, wpływać na hormony płciowe, a nawet powodować zespół policystycznych jajników, raka piersi czy prostaty. Spożywanie raz na jakiś czas takiej sałatki jest bezpieczne dla maluszków, które ukończyły 1. rok życia, dla kobiet karmiących piersią, pod warunkiem, że ich dzieci nie cierpią na kolki, wzdęcia, a także tolerują smak cebulki w mleku mamy. Kobiety ciężarne powinny unikać spożywania bazylii.

Kcal/porcja: 348 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 4.92 zł

Danie, które uwielbiają dzieci. Dobra alternatywa dla niezbyt zdrowych nuggetsów, które możesz kupić w fast - foodzie. Truskawki są bogate w beta - karoten, żelazo, wapń, potas oraz magnez. Dodatkowo, zawierają enzym poprawiający trawienie oraz wspomagający usuwanie toksyn z organizmu. Danie mogą spożywać już dzieci od 1. roczku życia. Nie poleca się jednak spożywania nuggetsów kobietom ciężarnym, ze względu na dodatek czubrycy mogącej działać poronnie. Mamom karmiącym swoje maluszki piersią nie powinno zaszkodzić spożycie nuggetsów.

Kcal/porcja: 505 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 1.88 zł

Pyszne danie dla całej rodziny. Jajko jest skarbnicą witamin i składników mineralnych. Doskonale dba o skórę ze względu na zawartość witamin A, E warunkujących gładkość, napięcie i elastyczność. Witaminy te zapobiegają także trądzikowi. Danie spożywać mogą maluszki, powyżej 1. roczku życia, a także kobiety karmiące piersią. Ciężarnym poleca się jedynie pominięcie koperku i wówczas również mogą spożywać młode ziemniaczki z masłem i maślanką.

Kcal/porcja: 409 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.12 zł

Zdrowe śniadanie nie musi być niesmaczne! Zjedz bogaty w miedź, magnez, cynk, witaminę C i B2 przepyszny czekoladowy budyń z kaszy jaglanej. Danie to doskonały, zdrowy posiłek dla całej rodziny. Budyń mogą spożywać dzieci po ukończeniu 1. roczku życia, kobiety ciężarne jeśli zastosują miód pasteryzowany, a także kobiety karmiące swoje maluszki piersią.

Kcal/porcja: 344 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 5.4 zł

Kremowa mozzarella, słodycz suszonych pomidorów i pyszny smak świeżych, dojrzałych pomidorów. Bomba wapnia, miedzi, witaminy C i B12. Danie nie jest zalecane dzieciom poniżej 3. roczku życia, a ze względu na dodatek mozzarelli i ziół prowansalskich, również kobietom ciężarnym. Kobiety karmiące piersią mogą bez obaw spożywać sałatkę z mozzarellą i suszonymi pomidorami.

Kcal/porcja: 169 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 2.22 zł

Przepyszny mus owocowy z letnich, sezonowych owoców. Główne skrzypce grają truskawki, które są bogactwem witaminy C, a także miedzi. Miedź wchodzi w skład dysmutazy ponadtlenkowej, enzymu o działaniu przeciwutleniającym, chroniącego błony komórkowe przed wolnymi rodnikami, zatem spożywając truskawki wolniej się starzejemy, a także jesteśmy dobrze chronieni przed nowotworami. Danie odpowiednie dla całej rodziny - dzieci powyżej 1. roczku, przy zastosowaniu miodu pasteryzowanego kobiet ciężarnych, a także dla karmiących piersią.

Kcal/porcja: 440 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 6.42 zł

Iście śródziemnomorska uczta. Cynamon posiada właściwości antynowotworowe oraz rozgrzewające. Ze względu na użycie mozzarelli z mleka niepasteryzowanego, a także przypraw zakazanych w ciąży, bakłażana nadzianego pomidorami nie poleca się kobietom ciężarnym. Bakłażan może natomiast stanowić doskonały posiłek dla dziecka powyżej 1. roku życia. Kobiety karmiące piersią mogą zmniejszyć dodatek cebuli i czosnku, jeśli ich maleństwa nie tolerują tych produktów w diecie mamy.

Kcal/porcja: 6 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.39 zł

Dwutygodniowa kuracja oczyszczająca z toksyn, prosta, smaczna i niesamowicie skuteczna. Imbir nie tylko działa łagodząco, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, ale także rozgrzewa oraz wspomaga oczyszczanie organizmu. Należy przede wszystkim pamiętać, że tego typ kuracje nie są polecane małym dzieciom, kobietom w trakcie ciąży, czy też laktacji.

Kcal/porcja: 164 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 1.73 zł

Dodatek bogatych w witaminy A, C, E oraz antyoksydanty warzyw do grillowanych mięs i ryb niweluje szkodliwe działanie wolnych rodników wytwarzających się podczas grillowania. Czubryca to przyprawa mająca bałkańskie, a dokładniej bułgarskie korzenie. Jej głównym składnikiem jest cząber, który nadaje czybrycy niepowtarzalnego, charakterystycznego aromatu. Mieszanka składa się z ziół o bardzo wysokiej jakości: cząbru, cebuli, czosnku oraz natki pietruszki. Czubryca nie jest polecana kobietom ciężarnym. Grillowaną cukinię mogą natomiast spożywać dzieci oraz kobiety karmiące piersią.

Kcal/porcja: 284 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 4.39 zł

Delikatna, niskokaloryczna grillowana pierś z kurczaka przyprawiona aromatycznym tymiankiem z kwaskowatą nutą cytryny oraz ostrym smakiem czosnku. Tymianek doskonale zapobiega rakowi okrężnicy oraz piersi. Doskonale wpływa na cerę niwelując rumień oraz nadmierne łuszczenie. Tymianku nie zaleca się kobietom ciężarnym. Danie odpowiednie dla dzieciaczków po 2. roczku życia, a także dla kobiet karmiących piersią.

Kcal/porcja: 494 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 10 zł

Grill to nie tylko karkówka i boczek. Na ruszcie można także przyrządzić zdrowe smakołyki, np. paprykowego łososia. Łosoś to ryba z rodziny łososiowatych żyjąca w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Może osiągać nawet 150 cm długości oraz ważyć aż 35 kg. Danie mogą spożywać ciężarne pod warunkiem, że pominą dodatek ziół prowansalskich. Kobiety karmiące piersią oraz dzieci powyżej 1. roczku życia również mogą zjeść paprykowego łososia z grilla.

Kcal/porcja: 1881 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 29.98 zł

Dieta idealna dla wszystkich tych, którzy potrzebują dogłębnego oczyszczenia organizmu, czyli np. dla osób mieszkających w mieście, palących, pijących alkohol, prowadzących siedzący tryb życia, a nawet dla wielbicieli kawy czy herbaty. Przekonaj się, że detoks nie musi być trudny, nieprzyjemny czy uciążliwy! Detoks jednodniowy jest intensywnie oczyszczającą dietą, dlatego nie wszyscy mogą go stosować. Jeśli cierpisz na jakąś chorobę, przyjmujesz leki lub odżywiałaś się koszmarnie, rozpocznij detoks od zrobienia badań lub konsultacji z lekarzem.

Kcal/porcja: 201 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 1.66 zł

Bardzo szybka, pożywna smaczna zupa krem z soczewicy, bogata w białko oraz witaminę A. Soczewica to bogate źródło dobrze przyswajalnego białka. W soczewicy znajdziesz też sporo potasu, który obniża ciśnienie krwi i kwasu foliowego. Soczewica to również źródło taniny - związków mogących chronić organizm przed nowotworami, m.in. spowalniając tempo podziału komórek nowotworowych. Jeśli danie będą jadły dzieci powyżej 2. roczku życia warto zmniejszyć lub pominąć dodatek ostrych przypraw. Zupa niepolecana kobietom ciężarnym. Kobiety karmiące piersią, w zależności od indywidualnych preferencji ich maluszków mogą pominąć niektóre przyprawy, np. ostrą papryczkę chilli.

Kcal/porcja: 333 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 2.73 zł

Falafele to niepozorne kuleczki z ciecierzycy z dodatkiem licznych przypraw. Bogactwo białka, witamin z grupy B oraz błonnika. Ciecierzyca jest doskonałym źródłem białka dla osób na diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej. Dodatkowo, ciecierzyca zawiera witaminy z grupy B, miedź, magnez oraz cynk. Ze względu na dodatek sody oczyszczonej oraz musztardy, dania nie poleca się dzieciom poniżej 6. roczku życia. Przyszłe mamy powinny zrezygnować z dodatku natki pietruszki. Mamy karmiące, o ile ich dzieci nie cierpią na wzdęcia czy uporczywe kolki, mogą spożywać falafele.

Kcal/porcja: 419 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 7.6 zł

Ostry smak szpinaku, słony smak szynki i oliwek oraz słodki smak dressingu miodowo - musztardowego tworzą doskonały smak sałatki, która uzależnia. Sałatka zawiera sporo witaminy A, E oraz B12. Ze względu na dodatek musztardy, dania nie powinno się podawać dzieciom poniżej 6. roku życia. Ciężarnym z kolei nie poleca się spożycia szynki parmeńskiej, natomiast kobietom karmiącym nie powinno zaszkodzić spożycie tejże sałatki.

Kcal/porcja: 277 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 1.96 zł

Bez niej wiosna się po prostu nie liczy! Kapusta to bogactwo witaminy C. Sporo witaminy C powinny spożywać osoby cierpiące na kruchość naczyń krwionośnych. Witamina C bowiem doskonale naczynia uszczelnia. Ze względu na dodatek szynki parmeńskiej, dania nie powinny spożywać dzieciaczki poniżej 3. roczku życia, a także kobiety ciężarne. Karmiące, których dzieciom nie przeszkadza smak cebuli w mleku mamy, nie cierpią na wzdęcia czy kolki, mogą spożywać młodą kapustkę z koperkiem.

Kcal/porcja: 604 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 7.14 zł

Pyszna, pożywna zupka, którą przygotujesz w dwa kwadranse. Powoli odchodzi się już od karcenia czerwonego mięsa. Jak się okazuje, tłuszcz nasycony zawarty między innymi w czerwonym mięsie, buduje układ nerwowy i błony komórkowe. Co więcej kwasy tłuszczowe nasycone potrzebne są do produkcji hormonów i zapobiegają demencji starczej. Danie niepolecane kobietom ciężarnym. Po pominięciu lub zmniejszeniu dodatku ostrych przypraw danie można podać dzieciom powyżej 2. roczku życia. Kobiety karmiące piersią, które zjedzą zupę meksykańską mogą zaobserwować wzdęcia i kolki u swoich dzieci.

Kcal/porcja: 681 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 9.58 zł

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega - 3 mają doskonały wpływ na układ nerwowy, pracę serca oraz odporność. Jeśli chcesz czerpać największe korzyści z jedzenia łososia - wybierz łososia dzikiego, nie hodowlanego! Łosoś hodowlany karmiony jest najtańszą paszą, barwnikiem, który umożliwia uzyskanie pomarańczowego koloru oraz antybiotykami. Zdrowy, bogaty w kwasy omega 3 jest łosoś dziki. Dzieciom poniżej 6. roku życia oraz ciężarnym nie poleca się zjadania tej potrawy. Ciężarne, których dzieci dobrze tolerują składniki przepisu, bez obaw mogą spożywać łososia w czubrycy.

Kcal/porcja: 223 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.33 zł

Słodka, pożywna zupa, dla tych którzy nie mają czasu na drugie danie. Danie w pełni bezpieczne dla kobiet ciężarnych, kobiet w trakcie laktacji, a także dla maluszków, już od 7. miesiąca życia. Jedząc taka zupkę oraz inne zaproponowane przez nas przepisy, zyskasz zdrowie swoje i dziecka dzięki odpowiedniej podaży witamin i składników mineralnych w każdej naszej propozycji.

Kcal/porcja: 222 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 6.75 zł

Pomijanie drugiego śniadania w pracy, to krok w stronę otyłości. W ten sposób narażasz się na podjadanie już w trakcie powrotu do pracy, robienia zakupów. Nic dziwnego, wygłodzony organizm, domaga się substancji odżywczych. Wrapy jajeczne to szybki, smaczny i zdrowy lunch box do pracy. Danie odpowiednie dla dzieciaczków po 3. roku życia oraz dla kobiet karmiących piersią. Nie poleca się natomiast spożywania koperku kobietom w stanie błogosławionym.

Kcal/porcja: 329 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 5.03 zł

Nie ma chyba bardziej wiosennego lunch boxa niż wrapy z sałaty. Lekkie, pyszne, sycące. W dodatku odpowiednie już dla najmłodszych - dzieci powyżej 1. roczku. Kobiety ciężarne nie powinny spożywać czubrycy oraz ziół, a co za tym idzie wrapy z sałaty nie są im szczególnie polecane. Mamusie karmiące swoje pociechy piersią bez obaw mogą spożywać tego typu lunch box. Warto jednak wtedy zadbać o większą porcję oraz kaloryczność takich wrapów.

Kcal/porcja: 345 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.07 zł

Lunch boxy dla dzieci muszą być poręczne, najlepiej, aby dziecko mogło wziąć drugie śniadanie w rękę. Posiłek zjedzony w szkole jest bardzo ważny, ponieważ pomijając posiłki w szkole, dziecko pracuje mniej efektywnie i robi również krok w stronę otyłości. Niejedzenie drugiego śniadania czy lunchu powoduje, że organizm dostaje znacznie mniej kalorii. Głodny mózg będzie chciał zrekompensować brak, większym posiłkiem po powrocie do domu.

Kcal/porcja: 417 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.22 zł

Dziecko, które nie bierze do szkoły drugiego śniadania, zazwyczaj kupuje niezdrowe, słodkie lub słone przekąski. Naucz dziecko spożywania zdrowych, smacznych posiłków, które poprawią jego humor, dzięki zawartości tryptofanu. Tryptofan, to aminokwas, niezbędny do produkcji hormonu szczęścia, serotoniny. W codziennej diecie, tryptofan jest aminokwasem, którego spożywamy najmniej. W dodatku organizm posiada enzymy, które rozkładają tryptofan, a poziom tych enzymów wzrasta z wiekiem. Na szczęście banany są dobrym źródłem tryptofanu.

Kcal/porcja: 367 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 3.71 zł

Zbyt długie przerwy między posiłkami powodują trudności z koncentracją, problemy w szkole i rozdrażnienie. Jak temu zaradzić? Przygotuj zdrowy, wartościowy lunch box z jajecznymi babeczkami. Zwłaszcza, że jajka zawierają lecytynę, a mózg aż w 20 % zbudowany jest z lecytyny. Lecytyna pozytywnie wpływa na pamięć, co zwłaszcza ważne w przypadku lunch boxów do szkoły. Naturalne źródła lecytyny w żywności to oprócz jajek pełne ziarno, soja, nasiona roślin strączkowych oraz orzechy.

Kcal/porcja: 335 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.97 zł

Nie karm pociechy syropem glukozowo - fruktozowym oraz żelatyną wieprzową. Postaw na naturalny serek, wspomagający pamięć i koncentrację, będący doskonałym źródłem białka oraz fenyloalaniny. Fenyloalanina jest chemicznym przenośnikiem impulsów między komórkami nerwowymi, a mózgiem. Najbogatsze jej źródła to: soja, twaróg, kwaśne mleko, migdały, fasola, orzeszki ziemne i ziarno sezamowe. Z kolei białko zwiększa sprawność umysłu, poprawia pamięć i koncentrację. Taki lunch box to idealny posiłek dla dziecka główkującego w szkole!

Kcal/porcja: 358 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 3.61 zł

Jeśli wybierzesz owoce z pewnego źródła, z upraw ekologicznych będziesz mieć pewność, że pakujesz dziecku zdrowy, odżywczy lunch. To szczególnie istotne, zwłaszcza, że wiele badań dowodzi, że zaledwie co 5 dziecko zjada zalecaną dzienną porcję warzyw i owoców. Spożycie wszystkich owoców jest niższe od rekomendowanych ilości, podobnie jak zielonych i żółtych warzyw. Inne badanie zwróciło uwagę, że owoce i warzywa są wypierane z diety dzieci przez produkty reklamowane w telewizji.

Kcal/porcja: 333 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.37 zł

Zaobserwowano, że dzieci, które spożywają drugie śniadanie w szkole, zdecydowanie lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem zadań związanych z koncentracją i pamięcią, niż dzieci pomijające posiłki w szkole. Co więcej, dzieci jedzące posiłek w szkole osiągają lepsze wyniki w matematyce oraz geografii. Zwłaszcza jeśli w lunch boxie znajdą omlet pokrojony na trójkątne kawałki imitujące pizzę i przemycone w nim zdrowe warzywa. Z kolei uczniowie, którzy nie spożywają w szkole posiłków, niejednokrotnie mają problemy z nauką, cierpią na bóle brzucha i głowy, a także są rozdrażnieni oraz osłabieni.

Kcal/porcja: 220 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 2.71 zł

Nie przepadasz za zieleniną? Przemyć jarmuż w owocowym smoothie bogatym w potas, witaminę C i K. Smoothie bez obaw można przygotować wieczorem lub rano, zapakować w kubek, termos czy słoik i zabrać ze sobą do pracy lub na uczelnię. Danie mogą spożywać kobiety w stanie błogosławionym, karmiące swoje maluszki piersią, a także dzieci powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 365 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.98 zł

Nawet najbardziej zapracowani mogą odżywiać się smacznie i zdrowo. Taki lunch box często zaleca się nawet osobom, które żyją na walizkach, sporo wyjeżdżają i sporo czasu spędzają w aucie. Tego lunch boxa nie trzeba przygotowywać, wystarczy wszystko zapakować i zabrać ze sobą. Lunch box to bogactwo beta karotenu, kwasów tłuszczowych oraz witaminy E. Lunch box jest w pełni bezpieczny i zalecany kobietom ciężarnym, karmiącym piersią, a także dzieciaczkom, które ukończyły 1. roczek życia. Tym ostatnim oczywiście zaleca się zmniejszenie podanej porcji.

Kcal/porcja: 307 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.36 zł

Do frittaty możesz dodać również inne składniki, aby za każdym razem wyczarować inny, zdrowy lunch box. W języku włoskim frittata oznacza „smażony” chociaż równie dobrze można ją po prostu upiec w piekarniku. Frittata, bo to niej poświęcony będzie dzisiejszy wpis to włoski omlet, potrawa na bazie jaj z przeróżnymi dodatkami. Danie spożywać mogą dzieci powyżej 1. roczku życia, a także kobiety karmiące piersią, których dzieciaczki tolerują smak cebulki w mleku mamy. Kobietom ciężarnym poleca się natomiast pominięcie bazylii.

Kcal/porcja: 376 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.28 zł

Sałatka będąca bogactwem potasu, allicyny, witaminy E, białka oraz przepysznego smaku. W zaleceniach dotyczących zdrowego odżywienia zwykle poleca się jeść jak najwięcej różnych warzyw – dzięki urozmaiceniu dostarczymy organizmowi całej gamy witamin i minerałów. Danie po zmniejszeniu ilości dodawanej fety odpowiednie dla dzieci powyżej 1. roczku życia, kobiet karmiących. Ciężarnym zaleca się, aby wybrały fetę z mleka pasteryzowanego.

Kcal/porcja: 448 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.68 zł

Najprostszy przepis na lunch box. Doskonale sprawdza się, gdy nie masz czasu na gotowanie. Idealny do pracy, szkoły, a nawet w podróż. Ten lunch zwykle był moją kartą przetargową w przypadku pacjentów, którzy zarzekali się, że nie mają czasu jeść tylu posiłków w ciągu dnia. Bez gotowania oraz chwili wolnego czasu również można jeść zdrowo. Danie odpowiednie dla dzieci, ciężarnych i karmiących.

Kcal/porcja: 191 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 1.56 zł

Pascha to tradycyjna potrawa wielkanocna pochodzenia północno - rosyjskiego. Zazwyczaj przygotowuje się ją z twarogu, śmietany, masła, żółtek i cukru. Ze względu na dodatek surowych żółtek do paschy wielkanocnej, nie poleca się podawania jej kobietom w stanie błogosławionym oraz bardzo małym dzieciom. Dzieciaczki koło 2. roczku życia oraz kobiety karmiące piersią mogą spożywać paschę, pamiętając aby dodać jajka z pewnego źródła, przebadane pod względem epidemiologicznym.

Kcal/porcja: 587 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 7.26 zł

Zamiast jeść gotową zupkę chińską, przygotuj w kilkanaście minut pyszną, zdrową, sycącą zupę z ciecierzycy bogatą w białko. Do najbardziej wartościowych źródeł białka należą jaja, mięso, drób, ryby, a także warzywa strączkowe. Znajdziemy je również w nabiale, orzechach oraz produktach zbożowych. Ze względu na dodatek ostrych przypraw oraz przypraw zakazanych w ciąży danie nie jest wskazane dla kobiet karmiących oraz małych dzieci.

Kcal/porcja: 466 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 120 min.
Cena na porcję: 10.23 zł

Co prawda, gęś jest najtłustszym mięsem drobiowym, jest także najbardziej kalorycznym drobiem, lecz ma zdecydowanie korzystniejszą zawartość kwasów tłuszczowych niż pozostały drób. Zawiera sporo kwasów jedno - i wielonienasyconych, w tym znacznie więcej korzystnych dla serca, kwasów omega - 3 i omega - 6 w porównaniu z kurczakiem czy indykiem. Danie nieodpowiednie dla kobiet ciężarnych ze względu na dodatek niebezpiecznych w ciąży przypraw. Dzieci powyżej 1. roczku oraz kobiety karmiące piersią mogą bez obaw spożywać pieczoną pierś z gęsi.

Kcal/porcja: 112 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.63 zł

Wiosną i latem, gdy za oknami pogoda jest coraz piękniejsza, zdecydowanie warto zastąpić maślane kremy lekkimi, owocowymi deserami. Oprócz tego, że mango wykazuje właściwości przeciwdziałające nowotworom piersi i okrężnicy, wyciąg z nasion afrykańskiego mango pozwala na szybką redukcję masy ciała. Obecnie ekstrakt ten w formie tabletek jest hitem wśród suplementów diety na odchudzanie w USA. Danie odpowiednie dla kobiet karmiących piersią, ciężarnych oraz dzieci.

Kcal/porcja: 184 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 75 min.
Cena na porcję: 1.53 zł

Wiele osób nie wyobraża sobie świąt bez ćwikły z chrzanem. Wszyscy, którzy spróbowali tego carpaccio również bez niego nie mogą sobie wyobrazić Wielkanocy. Dodatek niesiarkowanych śliwek suszonych doskonale wpłynie na trawienie, perystaltykę jelit oraz zapobiegnie zaparciom. Dania nie poleca się dzieciom poniżej 6. roczku życia. Ciężarne powinny postawić na miód pasteryzowany, podczas gdy kobiety karmiące piersią mogą bez żadnych modyfikacji spożywać carpaccio z buraczków.

Kcal/porcja: 360 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.59 zł

Idealne dla amatorów nowych doznań smakowych! Chilli, imbir, pieprz czarny, cynamon, kurkuma i kardamon to przyprawy doskonale przyspieszające metabolizm, ale także drażniące przewód pokarmowy. W związku z powyższym, nie każdy może spożywać tak rozgrzewające przyprawy. Ze względu na spory dodatek chilli, dania nie poleca się małym dzieciom, kobietom karmiącym, a także ciężarnym, które często cierpią na zgagę, uczucie palenia w przełyku, odbijanie.

Kcal/porcja: 36 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 35 min.
Cena na porcję: 0.18 zł

Każdemu kawoszowi na widok tego syropu do kawy zaświecą się oczy. Kokos zawiera unikalne połączenie kwasów tłuszczowych o potężnych właściwościach leczniczych. MCFA w oleju kokosowym są wartościowe, ponieważ obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca i arteriosklerozy. Chociaż picia kawy nie zaleca się dzieciom, kobietom ciężarnym czy karmiącym piersią, składniki syropu kokosowego są dla nich w pełni bezpieczne i mogą dodać go chociażby do kawy zbożowej.

Kcal/porcja: 613 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.99 zł

Idealny prezent dla wszystkich smakoszy nabiału, aromatyzowanej oliwy o smaku ziołowo - czosnkowym. I chociaż kiedyś określenie „zjadacz czosnku” naprawdę nie było komplementem. Oznaczało mniej więcej tyle, co nędzarz. Dzisiaj, zjadacze czosnku mogą się pochwalić końskim zdrowiem, bowiem czosnek zawiera mnóstwo walorów zdrowotnych. Po pominięciu lub chociaż zmniejszeniu dodatku papryczki chilli danie odpowiednie dla dzieci powyżej 2. roczku, kobiet karmiących. Nie poleca się spożywania takiego sera kobietom oczekującym potomstwa.

Kcal/porcja: 141 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 0.65 zł

Słodko – kwaśny krem idealny do tart, babeczek lub… wyjadania łyżką prosto ze słoika :) Gotowy krem z powodzeniem możecie przechowywać w lodówce kilka dni, lecz nie oszukujmy się – jest tak pyszny, że nawet tych kilku dni może nie dotrwać. Lemon curd będzie odpowiedni dla kobiet karmiących, ciężarnych oraz dzieci po ukończeniu 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 6 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 0.16 zł

Sól od dawna określana jest mianem białej śmierci. Chociaż wielu z nas doskonale zdaje sobie sprawę z konsekwencji nadużywania soli, w polskich domach wciąż soli się zbyt dużo. I choć sól jest pierwiastkiem niezbędnym do życia, zbyt bardzo bierzemy sobie to do serca i spożywamy soli ponad 3 razy więcej niż nakazuje norma... Dodatek soli w daniu łatwo można zmniejszyć dodając do niego aromatyczną sól smakową. Sól ziołowa nie jest odpowiednia dla kobiet ciężarnych. W bardzo ograniczonych ilościach można stosować ją u dzieci czy karmiących piersią.

Kcal/porcja: 159 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.33 zł

Tradycyjna potrawa wigilijnego stołu, przepyszna nie tylko w Święta. Ryba po grecku to podawana na ciepło lub zimno potrawa, w skład której wchodzą smażone kawałki lub filety rybne w sosie z dodatkiem warzyw. Wbrew mylącej nazwie, ryba po grecku nie jest znana w kuchni greckiej. Rybę po grecku mogą spożywać dzieci powyżej 1. roczku życia, natomiast kobiety karmiące piersią mogą pominąć cebulkę, a ciężarne bazylię.

Kcal/porcja: 205 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.07 zł

Mak to doskonałe źródło wapnia zwłaszcza dla osób na diecie bezmlecznej. Mak niebieski jest doskonałym źródłem wapnia. Często stosuje się mak w diecie osób wegańskich, u osób które nie spożywają nabiału. W dodatku mak, zwiera mnóstwo magnezu, cynku oraz miedzi. Makowiec spożywać może cała rodzina. Nawet taka, w składzie której znajdują się kobiety ciężarne, karmiące piersią oraz dzieciaczki powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 241 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.6 zł

Zdrowe odżywianie w ciąży oraz dieta zawierająca śledzie przyczynia się do znacznie lepszej kondycji dzieci w chwili urodzenia. Dodatkowo, spożywanie śledzi obniża ryzyko wystąpienia u kobiety depresji poporodowej, dlatego poleca się spożywanie śledzi przyszłym mamom. Śledzie w śmietanie mogą spożywać po pominięciu cebulki, także kobiety podczas laktacji, a także dzieci powyżej 1. roczku.

Kcal/porcja: 156 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.97 zł

Kiełki są bogatym źródłem witamin, aminokwasów, błonnika, kwasów nukleinowych, chlorofilu i składników mineralnych. Kiełki lucerny zawierają kanwaninę, czyli bardzo cenną substancję, która pomaga zapobiegać nowotworom, np. rakowi trzustki, okrężnicy czy leukemii. Dodatkowo, kiełki wzmacniają odporność, a także poprawiają pamięć. Kiełków nie powinny spożywać ciężarne. Kobiety karmiące piersią oraz dzieci powyżej 1. roczku bez obaw mogą spożywać tego typu jajka z kiełkami.

Kcal/porcja: 322 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.99 zł

Rukola ma działanie bakteriobójcze, chroni przed nowotworami i zwiększa odporność. Dodatkowo, rukola jest niskokaloryczna, bogata w błonnik pokarmowy, który pęczniejąc w żołądku daje uczucie sytości i poprawia perystaltykę jelit. Ponadto ułatwia trawienie potraw ciężkostrawnych, dlatego warto dodawać ją do mięs i tłustych posiłków. Ze względu na dodatek octu, jajek z farszem cukiniowo – rukolowym nie poleca się dzieciom poniżej 6. roku życia. Kobiety karmiące i ciężarne mogą tego typu jajka spożywać.

Kcal/porcja: 192 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 1.7 zł

Muffiny jajeczne to szybka i zarazem efektowna forma podawania jajek. W przeciwieństwie do jajek sadzonych, wszystkie porcje przygotujesz od razu. Danie będzie odpowiednim, zbilansowanym, zdrowym i pomysłowym posiłkiem dla całej rodziny. Nawet jeśli w jej skład wchodzą ciężarne, kobiety karmiące swoje maluszki piersią, czy też dzieciaczki, które ukończyły 1. roczek życia. Dzięki przepisom takim jak ten, wystarczy jedno stanie przy garach, aby zajadała się cała Twoja rodzina.

Kcal/porcja: 314 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 3.61 zł

Najlepsze jest awokado miękkie, dojrzałe, w konsystencji przypominające masło. Jeśli Twoje awokado jest twarde wystarczy umieścić je w papierowej torebce i odczekać kilka dni aż zmięknie. Awokado to doskonałe źródło kwasu foliowego, witaminy E, miedzi czy magnezu. Danie będzie odpowiednie dla całej rodziny. Począwszy od maluszków, które ukończyły 1. roczek życia, poprzez mamy karmiące swoje dzieciaczki piersią, a po wyeliminowaniu kiełków, także kobiety oczekujące potomstwa.

Kcal/porcja: 84 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.91 zł

Brokuły wykazują silne właściwości przeciwnowotworowe dzięki zawartości przeciwutleniacza - sulforafanu, który blokuje powstawanie nowotworowych mutacji. Związek ten może uchronić przed rakiem piersi, płuc, prostaty czy jelita grubego. W dodatku, są bogactwem niezbędnego w ciąży oraz dla planujących poczęcie, kwasu foliowego. Sałatka odpowiednia dla całej rodziny, nawet jeśli w jej skład wchodzą ciężarne, karmiące piersią oraz dzieciaczki powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 237 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 90 min.
Cena na porcję: 2.58 zł

Wybierając śliwki do schabu upewnij się, że były one suszone naturalnie, a nie dwutlenkiem siarki, który może powodować silne alergie, bóle głowy. Szczególnie na działanie dwutlenku siarki wrażliwe są dzieci, osoby starsze oraz chorzy cierpiący na astmę, u których ten składnik może spowodować astmę siarczynową. Danie odpowiednie dla kobiet karmiących swoje maluszki piersią, a także dla dzieciaczków po 1. roczku życia. Nie poleca się natomiast spożywania tymianku czy rozmarynu kobietom ciężarnym.

Kcal/porcja: 148 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 3.24 zł

Glutaminian sodu, sorbinian potasu, błonnik sojowy, mięso oddzielone mechanicznie to zaledwie niektóre składniki, które znajdują się w sklepowych wędlinach. Sprawdź, jak przygotować wędlinę bez tych niezdrowych dodatków. Danie zawiera cząber, którego nie poleca się kobietom ciężarnym ze względu na możliwe działanie poronne. Pieczeń z indyka z suszonymi pomidorami na kanapki mogą natomiast jeść mamy karmiące swoje dzieciaczki piersią, a także maluszki powyżej 2. roczku życia. W przypadku tych drugich warto zmniejszyć dodatek ostrych przypraw, np. papryki.

Kcal/porcja: 258 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 90 min.
Cena na porcję: 1.28 zł

Jesienią, zimą i wiosną, gdy świeże pomidory są niesmaczne, warto zastąpić je suszonymi pomidorami. Suszenie żywności to jedna z najstarszych metod konserwacji znanej człowiekowi. Polega na usunięciu wody w produkcie przez jej wyparowanie. Suszenie żywności znane było już w czasach prehistorycznych. Pasta kanapkowa będzie odpowiednia dla maluszków, które ukończyły 1. roczek życia, po pominięciu natki pietruszki dla kobiet ciężarnych oraz bez wprowadzania modyfikacji również dla karmiących piersią.

Kcal/porcja: 512 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 6.3 zł

Orzechy pistacjowe zawierają sporo miedzi, magnezu, witaminy E, lecz ze względu na wysoką zawartość soli nie należy spożywać ich w bardzo dużych ilościach. Zawierają także korzystny stosunek kwasów tłuszczowych, mało kwasów tłuszczowych omega - 6, których spożywamy w nadmiarze, a sporo kwasów tłuszczowych omega - 9. Danie bezpieczne dla dzieciaczków powyżej 1. roczku życia, kobiet karmiących, a przy zastosowaniu miodu pasteryzowanego także i dla kobiet ciężarnych. Te trzy grupy mogą zmniejszyć dodatek imbiru, aby nie spowodował podrażnienia błony śluzowej żołądka.

Kcal/porcja: 202 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 2.83 zł

Bardzo wilgotny, kremowy sernik, pieczony z kąpieli wodnej. Formę z sernikiem wstaw do większej formy wypełnionej wrzącą wodą i całość piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Smaku nadają maliny, bogactwo witaminy C oraz miedzi. Danie w pełni bezpieczne dla całej rodziny - małych dzieci, kobiet karmiących swoje maleństwa piersią, a także kobiet w stanie błogosławionym.

Kcal/porcja: 446 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 3.78 zł

Obowiązkowy element Świąt Wielkanocnych! Barszcz biały na wieprzowinie bez zakwasu, za to z jajkiem i chrzanem. Co prawda nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne dotyczące spożywania chrzanu w ciąży, natomiast jest to produkt bardzo aromatyczny i może być zbyt mocny dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, gdy przyszła mama jest szczególnie wrażliwa na przeróżne zapachy i smaki. Kobieta karmiąca piersią w pierwszych 3 miesiącach laktacji powinna zrezygnować ze spożywania chrzanu. Dzieciom powyżej 2. roczku życia można dawać chrzan mocno rozcieńczony, np. dodać do zupy jedynie połowę podanej w przepisie porcji chrzanu.

Kcal/porcja: 228 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.84 zł

Jajka z majonezem odchodzą do lamusa. Czas na lekkie, pyszne, bogate w kwasy tłuszczowe omega - 3 jajka faszerowane łososiem. Wędzonych ryb pod żadnym pozorem nie poleca się dzieciom poniżej 3. roczku życia. Od czasu do czasu produkty wędzone mogą spożywać kobiety karmiące swoje maluszki piersią oraz kobiety oczekujące potomstwa, jednak te drugie muszą pamiętać, aby pominąć dodatek koperku.

Kcal/porcja: 103 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 1.12 zł

Kurze jajko dostarcza niemalże wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Niewiele osób wie, że użyte do przygotowania pasty pieczarkowej, pieczarki uznano za żywność funkcjonalną. Doskonale wzbogacają codzienne menu w białko, węglowodany, tłuszcze, miedź, selen, potas, jod czy błonnik. Wspomagają układ krążenia, a także poniekąd pomagają w odchudzaniu. Pieczarki po obróbce najwcześniej podaje się dzieciom w 2. roczku życia. Ciężarne i kobiety podczas laktacji mogą spożywać jajka faszerowane.

Kcal/porcja: 414 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 7.89 zł

A gdyby tak zamienić pszenny makaron na cieniutkie plasterki cukinii? To dopiero byłoby pyszne! Cukinia doskonale nadaje się nie tylko do dań wytrawnych. Można przygotować z niej leczo, sałatkę, nafaszerować ją lub dodać ją do ciasta. Z tego względu, cukinię uznaje się za jedno z 20 najchętniej uprawianych warzyw w Polsce. Nie poleca się spaghetti z cukinii ciężarnym, natomiast po zmniejszeniu dodatku ostrych przypraw oraz duszeniu potrawy zamiast smażenia, bez obaw mogą spożywać je karmiące piersią oraz dzieci.

Kcal/porcja: 35 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.53 zł

Niezastąpiony dodatek do krokietów, krewetek w cieście oraz innych dań kuchni chińskiej. Ten sztandarowy przysmak kuchni chińskiej nie sprawdzi się w przypadku dzieciaczków poniżej 6. roczku życia, kobiet karmiących piersią, czy też kobiet w stanie błogosławionym. Takich ostrych potraw nie powinny spożywać również osoby przebywające na diecie lekkostrawnej, z chorobami jelit, żołądka lub po obciążających operacjach.

Kcal/porcja: 38 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.42 zł

Szpinak nie jest taką bombą żelaza jak kiedyś uważano. To przekonanie jest wynikiem pomyłki osoby, która oznaczała zawartość żelaza w szpinaku i postawiła przecinek w nieodpowiednim miejscu. Liście szpinaku zawierają natomiast kwas foliowy, witaminę A, C oraz magnez i miedź. Danie nie jest wskazane kobietom w stanie błogosławionym, chyba że pominą natkę pietruszki i koperek. Dip mogą spożywać już dzieciaczki od 9. miesiąca życia. Jest to także bezpieczna propozycja dla mam karmiących piersią.

Kcal/porcja: 17 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.31 zł

Orzeźwiający smak ogórka złamany lekką ostrością szczypiorku. Takie proste, a takie dobre. Dodatkowe walory zdrowotne, sos zawdzięcza dodatkowi natki pietruszki, która jest szczególnie bogata w witaminę A, C, sole mineralne i zapobiegające anemii, żelazo. Najlepiej dodawać natkę na talerzu, do gotowych dań, aby nie straciła wartości odżywczych. Natki nie poleca się ciężarnym. Dip mogą jeść dzieciaczki od 11. miesiąca życia. Nie ma przeciwwskazań co do tego, aby dip jadły kobiety w trakcie laktacji, natomiast warto wziąć pod uwagę to, czy dziecko dobrze toleruje wszystkie zawarte w dipie składniki.

Kcal/porcja: 134 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.5 zł

Wystarczy dodatek pokrojonych w słupki warzyw i doskonała, zdrowa przekąska gotowa. Ryby wędzone warto podawać dzieciaczkom dopiero po 3. roczku życia. Kobiety karmiące i ciężarne od czasu do czasu mogą zjeść wędzonego łososia pamiętając jednocześnie, aby nie był to łosoś hodowlany, a dziki, najlepiej oceaniczny lub norweski. Ciężarnym poleca się pominięcie natki pietruszki. Karmiące piersią, jeśli ich dzieci cierpią na wzdęcia, kolki oraz nie tolerują smaku cebuli i czosnku w mleku mamy, mogą pominąć ten dodatek.

Kcal/porcja: 124 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 1.05 zł

Anchois to małe, tłuste, bardzo słone sardele często dodawane do dań kuchni włoskiej, past kanapkowych, sałatek. Są bardzo intensywne w smaku oraz dosyć słone, dlatego anchois są używane wyłącznie jako dodatek lub przyprawa do potraw. Ze względu na dodatek octu, danie nie jest polecane dzieciaczkom poniżej 6. roczku życia. Ziołowy winegret z anchois nie jest również polecany kobietom w stanie błogosławionym, ponieważ zawiera przyprawy zakazane w ciąży. Kobiety w trakcie laktacji, o ile ich dzieci dobrze tolerują składniki użyte do przygotowania winegretu, mogą spożywać tego typu danie.

Kcal/porcja: 135 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.58 zł

Czosnek hamuje rozwój bakterii, obniża ciśnienie krwi, pomaga zwalczyć infekcje, wspomaga trawienie. Dodatkowo, czosnek to uniwersalna broń przeciwko infekcjom bakteryjnym, wirusowym czy pasożytniczym, można stosować go w infekcji gardła, przeziębieniu, grypie, infekcji oskrzeli czy płuc. Sos nie jest wskazany dla dzieciaczków poniżej 6. roku życia, które nie powinny spożywać octu. Ciężarne oraz karmiące, o ile lekarz nie zalecił inaczej, bez obaw mogą stosować tego typu potrawy, dipy czy sosy.

Kcal/porcja: 136 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.55 zł

Musztardowy winegret doskonale przełamuje słodki smak sałatki wzbogaconej np. o winogrona, ananasa. Główny smak winegretu, musztarda to pikantna przyprawa wykonana z nasion gorczycy. W dzisiejszych czasach stosuje się mąki gorczycowe stąd postać pasty. Na przestrzeni lat musztarda nabrała innych cech. Niemniej jednak jej popularność wciąż rośnie. Winegret nie jest wskazany dla dzieci poniżej 6. roczku życia. Nie istnieją przeciwwskazania do tego, aby winegret jadły kobiety ciężarne i karmiące, natomiast należy to dostosować do indywidualnej tolerancji, składników użytych do przygotowania sosu.

Kcal/porcja: 133 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 0.54 zł

Nazwa pochodzi od francuskiego słowa vinaigre oznaczającego ocet. Sos winegret jest doskonałym uzupełnieniem każdej sałatki warzywnej. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na spożycie winegretu. Nie jest to dodatek odpowiedni dla dzieci poniżej 6. roczku życia. Składniki winegretu są natomiast bezpieczne dla ciężarnych i karmiących, lecz spożycie winegretu należałoby uwarunkować samopoczuciem swoim lub w przypadku mam karmiących, maleństwa.

Kcal/porcja: 384 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 5.45 zł

Ekspresowa zupa na mleczku kokosowym i wodzie - nie musisz gotować bulionu. Danie jest bardzo pikantne, dlatego może być nieodpowiednie dla małych dzieci, kobiet ciężarnych czy karmiących. Jeśli jednak pragniesz przygotować danie dla całej rodziny, zmniejsz lub wręcz pomiń dodatek papryczki chilli, karmiącym pomiń dodatek cebulki i czosnku jeśli ich dzieciom przeszkadza ten smak w mleku mamy, a ciężarnym zmniejsz dodatek świeżego imbiru i koniecznie pomiń bazylię.

Kcal/porcja: 370 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.32 zł

Dzięki gotowaniu w mleku, jaglanka zyskuje delikatniejszy, bardziej kremowy smak. Doskonały pomysł na zdrowe, smaczne, pożywne, proste śniadanie dla osób na diecie bezglutenowej lub bezpszenicznej. Odpowiedni dla dzieci powyżej 1. roczku życia, dla kobiet karmiących swoje maluszki za pomocą piersi, a po zastosowaniu miodu poddanego pasteryzacji, również dla kobiet w stanie błogosławionym. Jest to zatem kolejna nasza propozycja na jedno stanie w kuchni i przygotowanie świetnego posiłku dla całej Twojej rodzinki.

Kcal/porcja: 656 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 16.7 zł

Prawdziwy smak ryby poznać można dopiero jedząc ją w formie pieczonej. Taka wersja jest także dużo zdrowsza niż panierowana i smażona w głębokim tłuszczu ryba. Łososia przygotowanego z użyciem rozmarynu i tymianku, nie poleca się kobietom oczekującym potomstwa. Łosoś pieczony w ziołach z ryżem i surówką warzywną po pominięciu czarnych oliwek będzie odpowiedni dla dzieci powyżej 1. roczku życia. Karmiące, o ile ich dzieci nie cierpią na uporczywe kolki czy wzdęcia, również mogą spożywać tego typu łososia.

Kcal/porcja: 323 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 6.87 zł

Wzbogacona czerwonym pomidorem, papryką i wyśmienitym dressingiem z octu winnego. Bombą odżywczą sałatki jest jajko - doskonałe źródło witaminy B12, B2, a także witamin A i D. Dobrych kwasów tłuszczowych dodatkowo dostarcza awokado. Danie niewskazane dla dzieci poniżej 6. roczku życia. Ciężarnym, ze względu na dodatek kiełków i przypraw zakazanych w trakcie ciąży, również nie poleca się spożywania tej sałatki. Karmiące, o ile ich dzieci nie cierpią na uporczywe kolki czy wzdęcia, bez obaw mogą spożywać tego typu sałatkę.

Kcal/porcja: 275 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.37 zł

Omlet nie musi być kojarzony tylko ze śniadaniem. Ten z dodatkiem ziemniaków doskonale sprawdzi się jako danie obiadowe lub kolacja. Danie sprawdzi się doskonale w przypadku osób przebywających na diecie bezglutenowej oraz bez pszenicy. Składniki użyte do przygotowania omletu są całkowicie bezpieczne dla kobiet ciężarnych oraz dzieci powyżej 1. roczku życia. Kobiety ciężarne mogą pominąć dodatek cebulki i czosnku, jeśli ich smak przeszkadza maluszkom w diecie mamy.

Kcal/porcja: 576 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 2.89 zł

Do prawdziwych omletów nie powinno się dodawać mąki czy mleka. Puszystość omletowi nadaje ubite jajko. Omlety to nie danie odkryte w naszych czasach. Klasyczne omlety były już znane w starożytnym Rzymie, ale dopiero Francuzi udoskonalili i urozmaicili ich smak. Do polskiej kuchni trafiły za sprawą Marysieńki Sobieskiej, która rozpowszechniła je w czasie swoich licznych podróży po kraju. Danie bezpieczne dla kobiet w trakcie laktacji, dzieci powyżej 1. roczku życia, a po pominięciu natki i koperku także dla ciężarnych.

Kcal/porcja: 134 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.51 zł

Jeśli ugotowałaś zbyt dużo kaszy jaglanej, dodaj do niej warzywa, przyprawy i ciesz się pyszną sałatką. Rozmaryn ma cechy konserwujące, które są mocniejsze i bezpieczniejsze niż powszechnie wykorzystywane niezdrowe dodatki do żywności oraz pomaga zapobiegać zatruciom pokarmowym. Niestety nie wszyscy mogą spożywać rozmaryn. Ciężarne nie powinny spożywać rozmarynu, ponieważ ma działanie rozkurczające i może prowadzić do poronienia. Danie mogą jeść dzieciaczki powyżej 1. roczku życia oraz mamy karmiące piersią o ile ich dzieci nie cierpią na kolki i uporczywe wzdęcia.

Kcal/porcja: 480 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.62 zł

Ziarenka granatu zawierają bardzo dużą ilość przeciwutleniaczy, które eliminują wolne rodniki, powodujące uszkadzanie komórek. Granaty dobroczynnie działają także na rozwój płodu oraz funkcjonowanie układu nerwowego. To owoce zalecane przez lekarzy także płci brzydszej – pozytywnie bowiem wpływają na męską potencję. Danie odpowiednie dla dzieci powyżej 1. roku życia, po zastosowaniu miodu pasteryzowanego kobiet w stanie błogosławionym oraz w trakcie karmienia piersią.

Kcal/porcja: 300 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.93 zł

Ziemniaki to potężne źródło witaminy C oraz potasu. W połączeniu z dressingiem musztardowym, ogórkiem kiszonym nudne gotowane ziemniaki zyskują ciekawy smak. Sałatkę może zjeść kobieta karmiąca piersią, której dziecko nie cierpi na kolki oraz toleruje smak cebulki w mleku mamy. Danie nie jest polecane dzieciom poniżej 6. roku życia, ponieważ zawiera znaczne ilości octu oraz musztardy na bazie octu. Z tego samego względu nie poleca się podawania dania kobietom ciężarnym, u których te składniki mogą nasilić nieprzyjemną zgagę oraz odbijanie. Co więcej, ciężarne nie powinny spożywać ziół, między innymi pietruszki.

Kcal/porcja: 639 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 9.65 zł

Spożywanie batatów, oprócz tego, że jest ostatnio bardzo modne, jest również szalenie zdrowe. Przeciętnie, batat zawiera aż 50 % więcej walorów zdrowotnych niż nasz tradycyjny ziemniak. Batat zawiera sporo cennego błonnika pokarmowego, dlatego wywiera korzystny wpływ na przewód pokarmowy, przyspiesza perystaltykę jelit oraz zmniejsza wchłanianie cukrów czy tłuszczów. Danie bez problemu można lekko zmodyfikować, aby mogła je spożywać cała rodzina. Dzieciom powyżej 1. roku życia zaleca się pominięcie ostrej papryki, kobietom ciężarnym tymianku, a karmiącym piersią zmniejszenie dodatku fasoli, czosnku i cebuli.

Kcal/porcja: 805 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 4.78 zł

Zdjęcie skóry z udka kurczaka pozbawia go 30 kalorii oraz sporo tłuszczu nasyconego. Bombą odżywczą w tym obiedzie jest marchewka, której korzeń wykazuje działanie przeciwcukrzycowe oraz przeciwpasożytnicze. Dodatkowo, marchewka działa rozkurczowo, reguluje trawienie i jest na tyle lekkostrawna, że mogą ją spożywać nawet osoby cierpiące na choroby jelit czy żołądka. Ze względu na dodatek octu i musztardy, dania nie poleca się dzieciaczkom poniżej 6. roczku życia. Kobiety w trakcie laktacji mogą pominąć dodatek ostrych przypraw, podczas gdy przyszłe mamy powinny postawić na miód pasteryzowany, bezpieczniejszy w ciąży.

Kcal/porcja: 461 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 40 min.
Cena na porcję: 6.1 zł

Risotto bije rekordy popularności na całym świecie, ze względu na szybkość, łatwość przygotowania oraz dużą dowolność dodawanych składników. Dzisiaj czas na młodsze rodzeństwo risotto - kaszotto z kaszy jaglanej. Kasza jaglana, jako jedyna z popularnych kasz, ma odczyn zasadowy. Co więcej, jest bezglutenowa, a więc doskonała dla osób unikających pszenicy oraz pozostałych zbóż zasobnych w gluten. Kasza jaglana jest także doskonałą bazą nie tylko dla dań słonych, ale także słodkich. Danie nie jest odpowiednie dla kobiet w trakcie ciąży. Może okazać się także zbyt ostre dla kobiet karmiących piersią. W przypadku dzieci zaleca się pominięcie lub chociaż znaczne zmniejszenie dodatku ostrych przypraw.

Kcal/porcja: 460 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 6.9 zł

Słodycz kremu z ziemniaków przełamana słonym, wędzonym łososiem. Ryby wędzone w małych ilościach do diety dziecka można stopniowo wprowadzać po 3. roku życia. Od czasu do czasu wędzone ryby można wprowadzić także do diety przyszłych mam oraz kobiet karmiących piersią. Przyszłe mamy nie powinny jednak dodawać do kremu ziemnaczanego kurkumy oraz kolendry, a mamy w trakcie laktacji mogą pominąć cebulę.

Kcal/porcja: 636 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 5.56 zł

Sezam niełuskany charakteryzuje się wyższą zawartością witaminy E, żelaza, niż sezam łuskany. Dodatkowo jest bogactwem białka, magnezu, witamin z grupy B. Potrawy, ze względu na dodatek przypraw mogących zagrażać płodowi nie poleca się kobietom ciężarnym. Dzieciom powyżej 2. roczku życia oraz kobietom w trakcie laktacji można zmniejszyć dodatek ostrych przypraw oraz produktów wzdymających.

Kcal/porcja: 288 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 35 min.
Cena na porcję: 4.64 zł

Sałatki na bazie kaszy doskonale sprawdzą się szczególnie jesienią i zimą, gdy zwykłe sałatki warzywne nie smakują i wychładzają organizm. Kasza gryczana jest bezglutenową kaszą uważaną za superzboże. Gryczanka jest bogata w proteiny, błonnik pokarmowy oraz wzmacniającą i uszczelniającą naczynia krwionośne rutynę. Dania nie poleca się kobietom ciężarnym, bez obaw mogą natomiast spożywać je kobiety karmiące swoje maluszki piersią oraz dzieciaczki powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 525 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 4.56 zł

Kasza jaglana to bezglutenowa kasza bogata w potas, magnez, żelazo, witaminy z grupy B. Śniadanie na bazie kaszy jaglanej syci na długo. Kasza jaglana jest uznawana za polskie superfood. Jest bezglutenowa, zasadotwórcza, bogata w błonnik pokarmowy, białko, a także witaminę B. Danie to smaczny, naturalnie słodki, zdrowy i lekki deser, doskonały dla całej rodziny. Mogą jeść go dzieciaczki powyżej 1. roku życia, kobiety karmiące swoje maluszki piersią, a po wykorzystaniu miodu pasteryzowanego, również kobiety w stanie błogosławionym.

Kcal/porcja: 539 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 5.07 zł

Zbilansowany obiad bogaty w niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe, potas, witaminę C. Warto wybierać dorsza pacyficznego, dobrej jakości, z pewnego źródła oraz pozbawionego tak wielu metali ciężkich, jak dorsz morski. Danie jest bezpieczne dla dzieci powyżej 1. roczku życia oraz kobiety oczekujące potomstwa po pominięciu takich dodatków jak cebula, mogą je spożywać również kobiety karmiące swoje maluszki piersią, nawet jeśli maluchy cierpią na kolki czy wzdęcia.

Kcal/porcja: 303 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: min.
Cena na porcję: 1.24 zł

Słodkie kuleczki z kaszy gryczanej i jaglanej. O niebo zdrowsze od kupionych słodyczy. Doskonałe jako jeden z pięciu posiłków podawanych dzieciom w ciągu dnia. Po ukończeniu roczku, zaleca się wykluczenie pojadania pomiędzy posiłkami. Takie działania mogą doprowadzić do utraty apetytu i spożywania mniej wartościowych posiłków. Zamiast przekąsek można zaproponować dziecku wodę mineralną, ewentualnie kawałek warzywa lub owoc.

Kcal/porcja: 274 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 2.29 zł

Soczewica czerwona to bogactwo białka roślinnego, potasu oraz witamin. Odpowiednie żywienie maluszka jest niesamowicie istotne dla jego prawidłowego wzrostu, rozwoju oraz późniejszego stanu zdrowia. Okres pomiędzy trzynastym, a trzydziestym szóstym miesiącem życia maluszka jest momentem krytycznym dla rozwoju jego nawyków żywieniowych oraz preferencji. Jeśli w tym okresie dziecko nauczy się spożywać wiele warzyw, owoców i bardzo mało produktów przetworzonych, istnieje ogromna szansa, że jego nawyki żywieniowe będą dobre, a choroby dietozależne będą omijały go szerokim łukiem.

Kcal/porcja: 240 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 2.53 zł

Ryby w diecie dziecka nie powinny ograniczać się do gotowych paluszków rybnych o śladowej ilości ryby. Zdecydowanie lepszym wyborem będą klopsiki z dorsza. Zwłaszcza, że aby pokryć zapotrzebowanie na niezbędny nienasycony kwas tłuszczowy - kwas DHA, należy spożywać ryby morskie co najmniej 1 - 2 razy w tygodniu. Podawanie ryb w okresie niemowlęcym sprzyja rozwojowi tolerancji immunologicznej oraz zmniejsza ryzyko rozwoju alergii. Należy jednak pamiętać, że dzieciom nie wolno podawać miecznika, rekina, makreli czy tuńczyka.

Kcal/porcja: 408 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 6 zł

Łosoś to tłusta ryba bogata w witaminy A, D, kwasy tłuszczowe omega - 3 niezbędne do prawidłowego rozwoju Twojego maluszka. W życiu brzdąca, który kończy pierwszy rok życia zmienia się bardzo wiele. Przede wszystkim przechodzi on z wieku niemowlęcego w okres wczesnego dzieciństwa. Wówczas spada także jego zapotrzebowanie energetyczne, tempo rozwoju oraz przyrost masy ciała. Zmianie ulegają także proporcje ciała brzdąca. Jego sylwetka staje się zdecydowanie bardziej smukła, ilość podskórnej tkanki tłuszczowej zmniejsza się, a kończyny dolne wydłużają się.

Kcal/porcja: 159 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 1.12 zł

Bogactwo witamin, składników mineralnych zamknięte w cukinii wzbogaconej o smak limonki, czosnku oraz rozmaitych ziół. Idealne dla dzieci żywionych dietą wegańską. Chociaż, jako dietetyk w stanach nieuzasadnionych stanem zdrowia, nie polecam oferowania dzieciom diety wegańskiej, uważam jednocześnie, że taką dietę również można dobrze zbilansować. Niemowlętom żywionym w sposób wegański, również można zapewnić odpowiednią podaż składników pokarmowych. Należy wówczas pamiętać o karmieniu piersią oraz podawaniu preparatów sojowych. Zwykle, niemowlęta karmione mlekiem mamy weganki wymagają suplementacji witaminą B12 i D. Starszym niemowlętom, należy dodatkowo zapewnić odpowiednią podaż cynku. Jeśli nie występuje alergia, dobrym źródłem białka mogą być nasiona roślin strączkowych.

Kcal/porcja: 107 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.43 zł

Kapusta kiszona to bomba witaminowa, która zawiera naturalne probiotyki, witaminy. Doskonale wzmacnia odporność zimą. Kapustę kiszoną, podobnie jak ogórki kiszone zaleca się wprowadzać do diety dziecka około 1. roczku życia. W tym okresie życia szczególnie często obserwuje się tak zwane obsesje żywieniowe, czyli jedzenie tego samego produktu każdego dnia. Jest całkowicie normalne i bardzo często spotykane w tym wieku.

Kcal/porcja: 355 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 3.18 zł

Następca jajecznicy - warzywna frittata. Charakterystyczny cierpki, gorzkawy smak nadają rukoli działające przeciwnowotworowo, glukozynolany. Co ciekawe, rukola nie należy do sałat, a do roślin kapustowatych, tak jak brokuły czy brukselka. Danie będzie odpowiednie dla dzieci, które ukończyły 1. rok życia, dla kobiet karmiących swoje maluszki piersią, pod warunkiem, że brzdąc toleruje posmak cebuli w mleku mamy, a także nie cierpi na wzdęcia czy kolki. W przeciwnym razie, mamy w trakcie laktacji mogą zrezygnować z cebulki. Ciężarnym, które chciałyby przygotować sobie frittatę zaleca się zmniejszenie dodatku lub wręcz pominięcie bazylii.

Kcal/porcja: 670 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 10.34 zł

Znudziła Ci się klasyczna, pieczona ryba? Przygotuj szaszłyki z łososia i ziemniaków. Wszystkie produkty użyte do przygotowania szaszyłków z łososia i ziemniaków oraz surówki z pomidorów są w pełni bezpieczne i dozwolonej w diecie dzieci powyżej 1. roczku życia, a także dla mam karmiących swoje maluszki piersią. Ciężarnym poleca się delikatną modyfikację przepisu. Wystarczy pominąć koperek oraz natkę pietruszki, a danie będzie również bezpieczne dla kobiet w stanie błogosławionym.

Kcal/porcja: 178 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.95 zł

Świeży ananas to spora dawka magnezu, potasu, miedzi, witaminy C. Zawarta w marchewce witamina A, wraz z beta – karotenem czyli prowitaminą witaminy A – pomaga chronić przed chorobami układu oddechowego. Oprócz w marchewce, witaminę A znajdziesz w wątróbce, tłustych rybach, jajkach, nabiale oraz czerwonych i pomarańczowych warzywach oraz owocach. Sałatka jest odpowiednia dla dzieci, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Kcal/porcja: 565 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 6.26 zł

Soczewica czerwona to bogactwo pełnowartościowego białka, magnezu, potasu. Soczewica jest jedną z najdawniej uprawianych roślin. Uprawiano ją już 9000 lat przed naszą erą. Nasiona soczewicy stanowiły podstawę wyżywienia w starożytnym Egipcie. Pikantna zupa z soczewicy może być zbyt ostra dla dzieci oraz kobiet karmiących piersią. Po wprowadzeniu małych modyfikacji w postaci pominięcia ostrych przypraw czy cebulki, danie będą mogły spożywać obydwie wyżej wymienione grupy. Ciężarnym poleca się pominięcie natki pietruszki.

Kcal/porcja: 467 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 4.62 zł

Kurczak i suszone pomidory to idealnie dobrana para. Za suszone pomidory powinniśmy podziękować Włochom, którzy suszyli pomidory na długo zanim wymyślono metodę puszkowania produktów spożywczych. Suszenie odbywało się na dachach domów, gdzie pomidory leżakowały w słońcu Toskanii. Kurczak z suszonymi pomidorami to doskonała propozycja obiadowa dla całej rodziny. Mogą spożywać go zarówno kobiety ciężarne, mamy karmiące piersią, jak i dzieciaczki powyżej 1. roczku życia.

Kcal/porcja: 642 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 35 min.
Cena na porcję: 14.35 zł

Najprostszy na świecie zdrowy obiad bogaty w kwasy tłuszczowe omega 3, kwas foliowy i żelazo. Szczególnie polecam przyprawić potrawę solą himalajską, zamiast klasycznej. Sól himalajska jest wydobywana z jaskiń powstałych 250 mln lat temu. Jest nieskażona, nieprzetworzona oraz surowa, a jednocześnie pozbawiona toksyn i zanieczyszczeń. Co więcej, zawiera aż 84 składników mineralnych. Oczywiście, jak z każdą solą, z himalajską również nie należy przesadzać, ponieważ zawiera sód mogący powodować zatrzymywanie wody w organizmie oraz nadciśnienie tętnicze. Danie mogą spożywać dzieci, kobiety ciężarne oraz karmiące piersią.

Kcal/porcja: 466 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.79 zł

Słodycz owoców złamana słonym smakiem fety - pyszne, nieoczywiste połączenie. Borówki to bomba przeciwnowotworowych flawonoidów. Dzięki zjadaniu borówek wolniej się starzejemy, mamy zwiększoną odporność oraz jesteśmy chronieni przed nowotworami. Sałatkę mogą spożywać dzieci powyżej 3. roczku życia, mamy karmiące piersią, a przy zastosowaniu fety z mleka pasteryzowanego, również kobiety ciężarne.

Kcal/porcja: 417 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.71 zł

Gdy na śniadanie króluje jaglanka, dobry humor masz od ranka. Kasza jaglana jest najstarszą ze znanych kasz. Otrzymywana jest z nasion prosa. Zawiera niewiele skrobi oraz sporo białka. Jest także bogactwem witamin B1, B2, B6, żelaza i miedzi. Dodatkowo, zawiera krzemionkę, która doskonale wpływa na stan cery, włosów i paznokci. Jaglankę z owocami, prażonymi migdałami, bez obaw mogą spożywać kobiety ciężarne, mamy w trakcie laktacji, a także maluszki.

Kcal/porcja: 320 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 3.49 zł

Czosnek działa przeciwdepresyjnie, przeciwstresowo. Żelazo zawarte w kaszy jaglanej, szpinaku zapobiega przygnębieniu, zmęczeniu, apatii, natomiast kwas foliowy z ciecierzycy i szpinaku podwyższa poziom serotoniny w mózgu. Danie wegetariańskie, które smakuje nawet zapalonym mięsożercom. Danie ze względu na użycie rozmaitych, ostrych przypraw i ziół, nie jest odpowiednie dla kobiet ciężarnych, małych dzieci, a także kobiet karmiących piersią.

Kcal/porcja: 471 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 5.52 zł

Aksamitny, kremowy koktajl z bananem i awokado. Awokado to bomba żelaza i miedzi, które wspomagają regenerację erytrocytów, a dodatkowo zapobiegają niedokrwistości z niedoboru żelaza, która jest powodem zmęczenia oraz niezdolności radzenia sobie ze stresem. Smoothie banan - awokado to doskonały posiłek dla całej rodziny. Smoothie spożywać mogą mamy karmiące piersią, po zmniejszeniu porcji, dzieciaczki powyżej 1. roczku życia, a po pominięciu cynamonu i miodu również przyszłe mamy.

Kcal/porcja: 491 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 6.18 zł

Chrupiąca papryka zanurzona w mięciutkim omlecie. Zawarte w surówce awokado, nazywane także smaczliwką lub gruszką maślaną, zawiera spore ilości zdrowych kwasów tłuszczowych jednonienasyconych. Co więcej, awokado jest bogactwem miedzi, magnezu, potasu, witaminy B6 oraz witaminy C. Omlet z papryką mogą spożywać mamy karmiące swoje dzieciaczki piersią. Ta grupa powinna jednak pamiętać, że każdy maluszek jest inny i mimo, że te produkty nie powinny wzdymać czy powodować kolki u maluszka, należy bacznie obserwować dziecko oraz reagować na produkty, które brzdącowi nie służą. Ciężarnym poleca się pominięcie lub chociaż znaczne zmniejszenie dodatku ziół. Danie niewskazane dla dzieci poniżej 6. roczku życia.

Kcal/porcja: 868 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.47 zł

Ryż jaśminowy o kwiatowym zapachu i słodkim smaku. Ryż jaśminowy jest specjalną odmianą ryżu długoziarnistego. Wyjątkowość nadaje mu specyficzny zapach oraz aromat przypominający woń kwiatu krzewu jaśminowego. Świetnie nadaje się nie tylko do dań słonych, ale także do tych słodkich. Danie odpowiednie dla dzieci powyżej 1. roczku życia, dla kobiet karmiących swoje maluszki piersią, a po pominięciu cynamonu i zastosowaniu miodu pasteryzowanego, również dla kobiet oczekujących potomstwa.

Kcal/porcja: 457 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 4.58 zł

Bezglutenowy omlet z warzywami - wspaniałe danie nie tylko dla chorych na celiakię, ale także dla osób pragnących unikać modyfikowanej genetycznie pszenicy w swojej codziennej diecie. Ze względu na bezpieczeństwo produktów użytych do przygotowania omletu z warzywami, danie jest całkowicie bezpieczne dla kobiet karmiących swoje dzieci piersią, dla dzieci powyżej 1. roczku życia, a po pominięciu ziół, także dla kobiet ciężarnych. Jest to więc szybki, smaczny przepis dla całej rodziny.

Kcal/porcja: 587 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 5.16 zł

Obowiązkowa propozycja w menu bez glutenu. Jaglanka z bananem i masłem orzechowym to dobry pomysł na zdrowe, lekkie, rozgrzewające śniadanie, idealne dla całej rodziny. Jaglankę mogą spożywać już nawet maluszki, które ukończyły 1. rok życia, a także kobiety karmiące swoje dzieci piersią. Również ciężarne mogą skusić się na jaglankę z bananem i masłem orzechowym, jednak muszą pamiętać, aby korzystać z miodu pasteryzowanego, bezpieczniejszego w tym stanie.

Kcal/porcja: 672 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 8.47 zł

Bo ryba nie musi być smażona w panierce. Łosoś dziki to istna bomba witamin i składników mineralnych. Zaledwie 100 g ryby zapewni osobie dorosłej, nie będącej w ciąży oraz niekarmiącej, aż 208 % dziennej normy na witaminę B12, 260 % normy na witaminę D, 76 % normy na witaminę B6. Pamiętaj jednak, że łosoś hodowlany nie ma tak korzystnego wpływu na zdrowie, a nawet nie zaleca się, aby w ogóle po takiego hodowlanego łososia sięgać. Danie bezpieczne dla kobiet karmiących, małych dzieci, a po pominięciu koperku, również dla ciężarnych.

Kcal/porcja: 229 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.88 zł

Według najnowszych standardów, jajko może być wprowadzone w tym samym czasie, co pozostałe pokarmy uzupełniające. Jajko, a zwłaszcza żółtko, jest świetnym źródłem tłuszczu, kilokalorii oraz witamin z grupy B i żelaza. Niegdyś zalecano, aby najpierw wprowadzić żółtko, a dopiero w późniejszym wieku białko. Dzisiaj wiadomo, że nie istnieją wystarczające dowody naukowe, które potwierdzałyby, że eliminacja białka lub całego jaja zmniejszy ryzyko alergii. Oczywiście, dzieciom nie należy podawać jajka w postaci surowej.

Kcal/porcja: 95 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.64 zł

Miękka gruszka i słodkie jabłko w połączeniu z orzeźwiającą miętą w niedosładzanym kompocie. Pamiętaj jednak, że taki kompot w diecie dziecka poniżej pierwszego roczku życia nie służy do zaspokajania pragnienia i nie powinien zastępować wody. Warto podawać go łyżeczką i unikać podawania przed snem oraz w nocy. Soki i kompoty nie powinny być spożywane w ilości większej niż 150 ml dziennie. Nie powinny być również podawane pomiędzy posiłkami, aby dziecko nie ograniczyło ilości spożywanych posiłków.

Kcal/porcja: 38 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 2.08 zł

Kompot jabłkowo - miętowy jest szczególnie zdrowy, ponieważ nie jest dodatkowo dosładzany. Poniższy koktajl jest odpowiedni dla niemowląt około dziewiątego miesiąca życia. Dzieciom poniżej piątego miesiąca nie zaleca się spożywania soków i kompotów, ponieważ mogłyby znacząco obniżyć ilość przyjmowanego mleka lub preparatu zastępującego pokarm kobiecy, które w tym wieku są najwłaściwszym źródłem niezbędnych składników pokarmowych.

Kcal/porcja: 198 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 1.24 zł

Ilość żelaza w nasionach amarantusa bije na głowę wszystkie inne rośliny, nawet sławny szpinak. Dlatego amarantus jest szczególnie polecany małym dzieciom. Maluchy zwykle lubią proste dania o zróżnicowanej teksturze, np. chrupiący amarantus z miękkim jabłuszkiem. Skomplikowane kombinacje mogą się okazać całkowitą klapą w tej grupie wiekowej. Pięć niedużych objętościowo, częstych posiłków pobudzi ośrodek sytości oraz zaspokoi uczucie głodu. Wszystkie posiłki i przekąski powinny nieść za sobą sporą wartość odżywczą.

Kcal/porcja: 120 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 3.05 zł

Amarantus - bogate źródło białka roślinnego - doskonale znali już Aztekowie i Majowie, dlatego dzisiaj nazywamy go złotem Inków. Jest doskonałym, bezglutenowym zbożem, idealnym dla dzieciaczków nietolerujących glutenu. Jeśli Twoje maleństwo cierpi na utratę łaknienia, postępującą utratę masy ciała, obfite, cuchnące stolce czy bóle brzucha, warto sprawdzić, czy nie choruje na celiakię. Wówczas, zamiast podawać zupki obfitujące w zboże, warto karmić maleństwo taką bezglutenową zupką brokułową z amarantusem.

Kcal/porcja: 770 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 5.76 zł

Przyzwyczaja dziecko do nowych konsystencji, dzięki którym gdy skończy roczek będzie gotowe do spożywania dań dla małych dzieci. Przygotowując każdy posiłek dla dziecka, miej na uwadze, iż jest to moment kluczowy dla rozwoju nawyków żywieniowych, ponieważ wzory postaw i zachowań utrwalone w pierwszych latach życia dziecka mają tendencję do przetrwania, bez względu na to, czy są korzystne, czy też niekorzystne.

Kcal/porcja: 68 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 1.04 zł

Poprzez wczesne zadbanie o zbilansowaną dietę, rodzice uczą swoje dzieci poprawnych zachowań żywieniowych, na przykład dobierania rozmaitych produktów spożywczych, przestrzegania regularnych posiłków oraz ograniczenia składników niekorzystnie wpływających na organizm. Ważne jest jednak, aby uczenie dziecka poprawnego jedzenia, nie odbywało się w atmosferze złości i na siłę. Nieprzymuszane dziecko będzie wykazywało większą chęć próbowania i zainteresowanie podawanymi potrawami.

Kcal/porcja: 341 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 3.47 zł

Gdy maleństwo ósmy miesiąc życia skończy, czas na pożegnanie się z jednolitą konsystencją posiłków. Potrawa powinna mieć temperaturę, taką jak mleko mamy, czyli temperaturę ciała. Delikatne usta dziecka łatwo ulegają poparzeniu gorącym pokarmem, więc lepiej podać nieco chłodniejsze pożywienie niż wrzącą potrawę.

Kcal/porcja: 11 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 1.02 zł

Duszoną wołowinę możesz połączyć z puree warzywnym lub owocowym. Przygotowując ten posiłek warto pamiętać, że nowo narodzone dziecko nie jest małym dorosłym i jego dieta różni się od diety dorosłego człowieka. Zapoznanie się ze wszystkimi zaleceniami i schematami żywieniowymi, szczególnie dotyczącymi pierwszego roku życia dziecka, pozwala niemowlęciu na prawidłowy rozwój, ale też na naukę pozytywnych zachowań żywieniowych w późniejszym wieku, które mogłoby przekazywać następnym pokoleniom.

Kcal/porcja: 123 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.4 zł

Sok w pięknym pomarańczowym kolorze w przemycaniu witamin do diety maluszka pomoże! Sok jest odpowiednio dopasowany do wieku i zdolności żucia i połykania dziecka. Jest to doskonały posiłek, nie powinien być jednak spożywany pomiędzy wyznaczonymi godzinami odżywiania, a wchodzić w skład posiłku głównego. Dziecko popijające sok przez cały dzień nie jest głodne, ponieważ jego organizm wciąż dostaje cukier oraz kilokalorie.

Kcal/porcja: 132 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.2 zł

Sok słodzony jedynie słodyczą owoców. Urozmaicony dodatkiem melona. Pamiętaj, że im bardziej urozmaicony jadłospis będzie miało Twoje dziecko, tym bardziej wartościowa będzie jego dieta. Szukasz odpowiednich pomysłów? Pomogą Ci w tym nasze przepisy, które wielkością porcji, składem oraz konsystencją doskonale odpowiadają potrzebom malutkiego organizmu.

Kcal/porcja: 150 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 1.39 zł

Zamiast słodkimi sokami dziecko truć lepiej jabłko i gruszkę do garnka wrzuć. Soki, kompoty i przeciery warzywne można powoli wprowadzać do diety dziecka od piątego miesiąca życia. Należy wówczas trzymać się schematu rozszerzania diety i przygotowywać soki i kompoty z produktów dozwolonych w tym wieku. Takie soki, przeciery i kompoty to źródło witamin, np. prowitaminy witaminy A - beta - karotenu oraz składników mineralnych.

Kcal/porcja: 69 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.69 zł

By dziecko w przyszłości na miażdżycę i cukrzycę nie chorowało, niech ryb dziś spożywa niemało. Zwłaszcza, że ryby doskonale wpływają na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego, krwionośnego, hormonalnego oraz immunologicznego. Dodatkowo, ryby dostarczają białka, niezbędnego jako budulec tkanek, np. mięśni. Do ukończenia przez maluszka pierwszego roczku życia, warto podawać ryby raz lub dwa razy tygodniowo w ilości 10 g.

Kcal/porcja: 80 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.33 zł

Dlaczego ryby są zdrowe? Ponieważ zawierają kwasy tłuszczowe dla rozwoju mózgu i zwiększania odporności kluczowe. To bardzo ważne składniki w diecie maluszka. To składniki błon komórkowych o szczególnie dużej zawartości w komórkach nerwowych oraz siatkówce oka. Kwasy tłuszczowe, np. dokozaheksaenowy został uznany za warunkowo niezbędny i zapotrzebowanie na niego w pierwszym roku życia wynosi 100 mg/dobę.

Kcal/porcja: 327 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.57 zł

Nie przenoś na dziecko swoich kiepskich zwyczajów żywieniowych. Podając zbyt duże porcje o znikomej wartości odżywczej, np. w postaci słodyczy, dań typu fast - food oraz produktów wysoko przetworzonych, dostarczasz maluszkowi jedynie pustych kalorii i szkodzisz mu. Lepiej postaw na odżywczą, zdrową potrawę, jaką jest jagodowy ryż i zapewnij mu zdrowy start w życie.

Kcal/porcja: 280 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.15 zł

Idealny przepis, gdy rozszerzasz dietę dziecka o żółtko. Budyń przygotowany na bazie mleka modyfikowanego, ponieważ nie zaleca się stosowania mleka krowiego, jako głównego napoju przed ukończeniem 12. miesiąca życia. Pozwala to uchronić przed wystąpieniem niedokrwistości z niedoboru żelaza oraz mikrokrwawień z przewodu pokarmowego.

Kcal/porcja: 471 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.25 zł

Kaszka na bazie ryżu o słodkim zapachu jaśminu z Azji Południowej. O niebo zdrowsza od chipsów czy słodyczy. Dodatkowo, badania wykazały, że dzieci, które w niemowlęctwie jedzą niezdrowo, spożywają sporo słodyczy oraz słonych przekąsek mają niższy iloraz inteligencji niż ich koledzy, których dieta jest zdrowa i bogata w witaminy i składniki mineralnej. Niezdrowa dieta może zatem wpływać na rozwój mózgu maluszka.

Kcal/porcja: 88 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.05 zł

Aby zachęcić maluszka do jedzenia baw się kolorami potraw. Nie wprowadzaj jednak produktów zbyt szybko, wyprzedzając schemat. W badaniu przeprowadzonym w 2011 roku zaobserwowano, że dzieci, którym zbyt szybko wprowadzano pokarmy uzupełniające, wykazują ponad dwukrotnie wyższe ryzyko bycia niejadkiem oraz spożywania tylko określonej grupy produktów.

Kcal/porcja: 294 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.34 zł

Pomarańczowa zupka o słodkim smaku jabłka, świetna w tym etapie życia niemowlęcia. A jak sprawdzić czy dziecko rozwija się prawidłowo? Doskonałym wyznacznikiem są siatki centylowe. Siatki mogą mierzyć wzrost, pozostałe parametry lub masę ciała. Dziecko powinno mieścić się pomiędzy 25, a 75 centylem siatek. Powyżej 75. centyla mówi się o nadwadze, a poniżej 25. centyla o niedowadze dziecka.

Kcal/porcja: 255 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.54 zł

Zupa szpinakowa - bomba witaminowa! W dodatku idealnie dopasowana do potrzeb małego, rozwijającego się organizmu dziecka. Nie należy natomiast podawać szkrabowi dań ciężkostrawnych, przetworzonych, tłustych, z proszku, bogatych w konserwanty, sztuczne barwniki czy substancje chemiczne. Zdrowa dieta od najmłodszych lat zaprocentuje w przyszłości.

Kcal/porcja: 458 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 10 min.
Cena na porcję: 2.96 zł

Morele niesiarkowane są bogate w wartości odżywcze, witaminy oraz intensywny aromat. Warto uwzględnić ten składnik w zdrowej, zbilansowanej diecie dziecka, pamiętając o tym, że nieprawidłowe żywienie dziecka może spowodować niedostateczną podaż składników pokarmowych oraz ich niedobory. Konsekwencją takiej sytuacji mogą być liczne schorzenia, np. krzywica. Oczywiście nadmierna podaż składników energetycznych również nie jest zalecana. Zasięgnij naszych propozycji na dania dla najmłodszych i podawaj dziecku optymalne ilości.

Kcal/porcja: 124 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.84 zł

Zielona zupka uczy dziecko jeść warzywka już od najmłodszych lat. Wartości odżywczych dodaje jej żółtko jaja, które jest źródłem witamin A, D, E, B1, B5, B12, kwasu foliowego oraz składników mineralnych - jodu, żelaza. Zawiera także dobrej jakości, zdrowe niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jajko możesz uwzględnić w diecie dziecka nawet 3 - 4 razy w tygodniu.

Kcal/porcja: 244 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 2.63 zł

Polenta z łososiem - przemytnik zdrowej ryby do diety maluszka. Danie jest bogate w tłuszcze, które powinny stanowić 30 - 40 % całkowitej energii, zabezpieczając wydatek energetyczny dziecka i jego wzrost. Istotna jest podaż tłuszczu odpowiedniej jakości, np. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z ryby.

Kcal/porcja: 100 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 1.86 zł

Mięta łagodzi dolegliwości żołądkowe, udrażnia drogi oddechowe oraz działa uspokajająco. Doskonale pasuje do lekkiego mięsa drobiowego, które w diecie dzieci jest ważnym źródłem białka, witaminy B1, witaminy PP, witaminy B12, bardzo dobrze przyswajalnego przez organizm żelaza hemowego. Dodatkowo mięso jest doskonałym źródłem cynku oraz wielu pierwiastków śladowych. W żywieniu dzieci poleca się świeże, chude mięso o bardzo wysokiej jakości. Mięso z drobiu jest delikatne, lekkostrawne, bogate w białko.

Kcal/porcja: 113 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.75 zł

Ważnym elementem w żywieniu niemowląt jest konsystencja posiłków. Powinna ona być przystosowana do wieku dziecka. Przy początkowym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających, wskazane jest, aby miały one konsystencję papkowatą, bardziej płynną. Z czasem posiłki powinny być mniej rozdrobnione, z bardziej zaznaczającymi się kawałkami pokarmów. Początkowa forma pokarmu zapobiega zakrztuszeniu się lub zadławieniu dziecka. Wraz ze zmianą konsystencji, dziecko uczy się gryźć oraz żuć pokarm i tym samym kontrolować czynność jedzenia.

Kcal/porcja: 88 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 0.68 zł

Twoje dziecko nie lubi zielonych warzyw? A próbowałaś pieczonych szparagów? Jeśli nie, warto spróbować. Zwłaszcza, że zalecenia dotyczące żywienia maluszka oraz ocena tempa wzrostu i rozwoju dziecka mogą pomóc Ci w rozwianiu niepokoju dotyczącego ewentualnych niedoborów pokarmowych w diecie szkraba. Dodatkowe cechy świetnego stanu odżywienia to zdrowy wygląd oraz duże zasoby energii.

Kcal/porcja: 547 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 7.05 zł

Pyszny jednogarnkowy obiadek, który chętnie zjedzą dzieci powyżej 2. roku życia, ale także starsi członkowie rodziny. Jeśli wśród nich będzie kobieta oczekująca potomstwa zaleca się, aby pominąć dodatek curry, którego spożycie w ciąży może być niebezpieczne. Mamy karmiące, których dzieci tolerują smak ostrych przypraw w mleku mamy, a także nie cierpią na kolki, mogą bez obaw spożywać podany przepis.

Kcal/porcja: 231 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 120 min.
Cena na porcję: 1.12 zł

Lista produktów niezalecanych w diecie malucha jest bardzo długa. Wspólnymi cechami tych produktów jest wysoki stopień przetworzenia, spora ilość cukrów prostych, kwasów tłuszczowych nasyconych, izomerów trans, konserwantów, stabilizatorów sztucznych barwników, polepszaczy smaku oraz wielu, wielu innych. Wyżej wymienione składniki są niebezpieczne dla dorosłego człowieka, nie wspominając już o rozwijającym się maleństwie.

Kcal/porcja: 247 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.78 zł

Nie martw się - hinduska soczewica nie będzie zbyt pikantna dla maluszka. Podając ją pamiętaj tylko, iż spożywanie posiłków, powinno przebiegać w spokojnej atmosferze, w miejscu do tego przeznaczonym. Nie warto wciskać dziecku posiłków przed telewizorem czy karmić ukradkiem podczas zabawy. Wtedy dziecko spożywa posiłek automatycznie i nie kontroluje jego ilości. Może to skutkować nadmierną podażą składników energetycznych, co w następstwie prowadzi do otyłości. Danie mogą spożywać mamy karmiące, których dzieci nie cierpią na kolki i tolerują smak cebuli lub ostrych przypraw w diecie mamy. Kobietom ciężarnym zaleca się pominięcie curry i kurkumy.

Kcal/porcja: 70 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.17 zł

Delikatne mięsko i słodziutka gruszka to bardzo dobre połączenie dla dzieci. Jedenasty i dwunasty miesiąc życia to doskonały wiek na rozpoczęcie kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych małego dziecka. Wcześnie nauczone, prawidłowe modele żywieniowe mogą towarzyszyć dziecku przez długi czas, a nawet już przez całe życie. Z tego względu, warto zadbać o to, ażeby dziecko rozpoczęło taką praktykę jak najwcześniej.

Kcal/porcja: 343 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 1.61 zł

Pieczone udka z kurczaka - obiadek idealny dla każdego 7 - miesięcznego niemowlaka. W żywieniu najmłodszych dzieci polecane jest przede wszystkim wysokiej jakości mięso gotowane i mięso pieczone. To drugie bardzo cienko pokrojone można wykorzystywać jako dodatek do kanapek, bądź warzywnych sałatek albo podstawę do sporządzania past do smarowania pieczywa. Ze względu na kiepski skład, nieznajomość pochodzenia surowców użytych do ich produkcji oraz dodatek ogromnej ilości substancji dodatkowych, nie zaleca się podawania dzieciom parówek, gotowych pasztetów czy wędlin, np. typu metka.

Kcal/porcja: 496 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 7.68 zł

Bezglutenowy obiadek o orzechowym posmaku komosy oraz lekkiej konsystencji. Świetnie sprawdzi się u dzieci, u których nastąpiły objawy niepożądane przy próbie ekspozycji na gluten. Celiakia, czyli nietolerancja glutenu to stan, w którym u osób predysponowanych genetycznie dochodzi do produkowania przeciwciał, które uszkadzają kosmki jelitowe i powodują nieprzyjemne objawy. W diecie dziecka z celiakią należy wyeliminować, np. pszenicę, żyto, jęczmień i owies.

Kcal/porcja: 382 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 1.94 zł

Amarantus to roślina bogata w witaminy A, E, C i D. Dodatkowo nie zawiera glutenu, więc jest idealna dla dzieci nietolerujących tego białka zbóż. Świetny element zdrowej, zbilansowanej diety dziecka w siódmym i ósmym miesiącu życia. Wówczas maleje zainteresowanie dziecka jedzeniem, a rodzice przyzwyczajeni do częstych karmień niemowlęcia, czują niepokój i frustrację. Obawy są jednak bezpodstawne. Dziecko powinno spożywać wtedy 5 - 6 posiłków w ciągu dnia o objętości 170 - 180 ml.

Kcal/porcja: 326 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 1.41 zł

Zmieszaj groch, gruszkę i pietruszkę, aby nauczyć dziecko jeść groch, nie tylko w grochówce. Groch oraz inne warzywa są bogactwem węglowodanów, białka, witamin i składników mineralnych. Wraz z wiekiem, wachlarz podawanych dzieciom warzyw, powinien się systematycznie powiększać. Warzywa i owoce zaleca się podawać w różnych postaciach - soków, przecierów, zup oraz dań gotowanych. Ze względu na tolerancję młodego organizmu, nie należy przesadzać w daniami z surowych warzyw.

Kcal/porcja: 117 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 5.2 zł

Podstawowym wyznacznikiem wprowadzania pokarmów stałych do menu dziecka są schematy rozszerzania diety. Wszystkie niezbędne dane na ten temat, znajdziesz oczywiście na naszym blogu. Ze swojej strony możesz także obserwować niemowlę, oceniać jego rozwój oraz wszelkie niepokojące objawy niepożądane, np. wysypkę, ból brzuszka czy biegunkę. Podpowiedzi ekspertów oraz Twoja znajomość własnego dzieciątka pozwolą na swobodne przebrnięcie przez moment rozszerzania diety.

Kcal/porcja: 101 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 2.35 zł

Idealna baza zup, sosów, potraw duszonych oraz alternatywa dla wody i soków. Świetny, zdrowy, lekki, zbilansowany posiłek dla dziecka w tym przedziale wiekowym. Pamiętaj tylko, że wywar mięsny zalecany jest dopiero w 10. miesiącu życia dziecka. Wcześniej, możesz podać dziecku wywar jarzynowy lub mięsko gotowane, lecz nie mięsny wywar.

Kcal/porcja: 114 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 0.99 zł

Dynia to bogactwo błonnika pokarmowego, witamin A i C. Pamiętaj jednak, aby wybierać warzywa i owoce dobrej jakości. Dieta maleństwa podlega specjalnym rygorom, a nie wszystko co dozwolone jest całkowicie nieszkodliwe dla malutkiego organizmu. Młody, rozwijający się organizm bardzo łatwo absorbuje toksyny oraz substancje negatywnie wpływające na zdrowie. Kupując pożywienie dla maluszka warto kierować się oznaczeniem bio lub eko na produktach spożywczych.

Kcal/porcja: 227 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.71 zł

Suszone morele - dobre w dzień tygodnia i w niedzielę. Przygotowane z dwóch składników - suszonych moreli oraz wody. Woda jest istotnym składnikiem diety dziecka. Stan nawodnienia niemowlęcia znacznie różni się od stanu nawodnienia osób dorosłych. Zapotrzebowanie na wodę u niemowląt w przeliczeniu na kg masy ciała jest aż cztery razy wyższe niż w przypadku dorosłych. W drugim półroczu życia wynosi około 800 ml/dobę.

Kcal/porcja: 174 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.61 zł

Suszone śliwki to bogactwo żelaza oraz witaminy C, która zwiększa przyswajanie tego pierwiastka. Warto przyzwyczajać dziecko do spożywania owoców i warzyw już we wczesnym dzieciństwie, ponieważ wiele przewlekłych chorób w dorosłym życiu, wynika z nieprawidłowego żywienia dzieci. Im młodsze dziecko z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, tym szybciej może dojść do wystąpienia niepożądanych objawów. Pamiętaj więc, aby wzorować się na naszych zdrowych, dopasowanych do wieku dziecka przepisach.

Kcal/porcja: 102 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.85 zł

Zamiast oklepanych ziemniaków - pianka z kalafiora z dodatkiem masełka. U niemowląt i dzieci do trzeciego roku życia powinno się stosować tłuszcze, jako dodatek do produktów uzupełniających, np. pianki kalafiorowej czy zupki jarzynowej. Dobrymi źródłami tłuszczu dla młodego, rozwijającego się organizmu dziecka są masło, oliwa z oliwek czy awokado. Nie polecam margaryny w diecie dziecka, ponieważ zawiera znaczne ilości niebezpiecznych dla zdrowia tłuszczów trans.

Kcal/porcja: 8 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.24 zł

Mięsko indycze jest łatwostrawne, więc spokojnie możesz je podać dziecku w siódmym, ósmym miesiącu życia. Wówczas do diety dziecka wprowadza się mięso gotowane. Ważne jest, aby było to mięso chude i niealergizujące, na przykład mięso z kurcząt, indyka, królika. Raz lub dwa razy w tygodniu zamiast mięsa można podać rybę. Mięso jest źródłem pełnowartościowego białka, witamin z grupy B oraz łatwo przyswajalnego żelaza hemowego.

Kcal/porcja: 165 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.34 zł

Jeśli dziecko pozna smak zielonych warzyw we wczesnym niemowlęctwie, jest większa szansa, że zaakceptuje ich smak. W tym okresie dziecko zna już wiele smaków oraz konsystencji różnorodnych potraw. Zadaniem rodziców lub innych osób podających posiłki dzieciom jest zadbanie o ich różnorodność. Monotonna dieta powoduje u dziecka przyzwyczajenie się do określonych produktów spożywczych, co często zniechęca dziecko lub nawet budzi w nim strach przed nowymi potrawami. Nieurozmaicony jadłospis nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach, co może być przyczyną groźnych dla zdrowia dziecka niedoborów.

Kcal/porcja: 172 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 2.66 zł

W medycynie istnieją teorie zwane programowaniem metabolicznym oraz żywieniowym. Mówią one o tym, iż ekspozycja na pewne czynniki środowiskowe oraz doświadczenia żywieniowe w okresie wzrostu i rozwoju dziecka, może implikować rozwój osobniczy oraz stan zdrowia w późniejszych latach życia. Żywiąc dziecko według podanych przez nas przepisów i schematów, możesz uchronić je przed wystąpieniem wielu chorób w późniejszym życiu.

Kcal/porcja: 84 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.25 zł

Żywo pomarańczowa zupka z ziemniaczkami podawana dziecku za pomocą łyżeczki. Chociaż nie ma wiarygodnych badań naukowych na temat jakości sztućców do karmienia niemowląt, zaleca się, aby pierwsze pokarmy uzupełniające wprowadzać do diety dziecka podając je twardą, płaską łyżeczką, która będzie sprzyjała prawidłowej reakcji ruchowej dziecka.

Kcal/porcja: 224 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 1.5 zł

Niesłodzona gruszkowa jaglanka - zdrowie od samego ranka. Pamiętaj, aby nie słodzić oraz nie solić potraw przeznaczonych dla dziecka. Takie zabiegi są bardzo niekorzystne dla jego stanu zdrowia. Sacharoza - cukier jest przyczyną rozwoju próchnicy, nadwagi, otyłości czy insulinooporności. Aby uchronić szkraba przed tymi chorobami, lepiej jak najpóźniej wprowadź sól i cukier do jego diety.

Kcal/porcja: 45 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.6 zł

Puree śliwkowe pyszne i zdrowe, doskonałe w przypadku dzieci cierpiących na zaparcia. Dodatkowo, oprócz właściwości lekko przeczyszczających, śliwki bogate są w prowitaminę witaminy A, witaminy z grupy B oraz fruktozę, pektyny, sole wapnia, żelaza czy magnezu. Przy tym wszystkim, śliwki są niskokaloryczne - zawierają zaledwie 45 kcal w 100 g produktu.

Kcal/porcja: 136 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.28 zł

Kolorowy mus pełen potasu, wapnia i witaminki C. Każdego dnia podawaj dziecku kefiry, jogurty lub mleko będące doskonałym źródłem wapnia. Niestety nie są to jednocześnie zbyt świetne źródła witaminy D. Codzienna podaż witaminy D u dzieci w wieku 1 – 3 powinna wynosić aż 15 mikrogramów/dobę, przy czym jogurt w 100 g posiada zaledwie 0,03 mikrogramy, kaszka modyfikowana 2 mikrogramy, podczas, gdy pieczony łosoś 13,5 mikrograma.

Kcal/porcja: 200 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.56 zł

Po ukończeniu roczku, w menu dziecięcym mogą znajdować się zdrowe, pożywne, zbilansowane posiłki z rodzinnego stołu. Niemowlę potrafi już żuć, a jego żuchwa jest ustabilizowana. Warto pamiętać, aby potrawy podawane w tym czasie były posiekane lub rozdrobnione w miarę potrzeby oraz oczywiście zdrowe. Świetnie do tego celu sprawdzą się kolorowe frytki, które z apetytem zajadać może cała rodzina.

Kcal/porcja: 11 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.39 zł

Dzięki duszeniu w bulionie rybka zachowuje wilgoć, a dzięki lekkiemu rozdrobnieniu stymuluje życie i gryzienie. Podawanie dzieciom całkowicie rozdrobnionych potraw wskazane jest jedynie w początkowym okresie życia. Wraz z pojawieniem się zębów mlecznych, stopień rozdrobnienia powinien być coraz mniejszy, aby prowokował dziecko do żucia i gryzienia.

Kcal/porcja: 99 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.84 zł

Mus owocowy - sycący i zdrowy. Miej na uwadze, że właściwe żywienie niemowląt oraz małych dzieci to podstawa ich prawidłowego wzrostu, rozwoju oraz zdrowia w przyszłości. Produkty, które dziecko polubi w pierwszych miesiącach i latach życia, kształtują jego nawyki żywieniowe na całe życie. Z tego względu, dbaj o to, aby posiłki, którymi karmisz maleństwo były wartościowe oraz pyszne, jak mus owocowy.

Kcal/porcja: 109 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.23 zł

Może być samodzielną potrawą, sosem do makaronu lub dipem do warzyw ugotowanych na parze. Niestety, to właśnie niedobór warzyw jest błędem, który najczęściej obserwuje się w żywieniu dzieci. A warzywa są bogactwem witaminy C, A oraz witamin z grupy B. Co więcej, warzywa zawierają magnez, potas, wapń, mangan, miedź, cynk, żelazo, a także węglowodany oraz błonnik pokarmowy.

Kcal/porcja: 50 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: min.
Cena na porcję: 0.85 zł

Ciekawa wersja sałatki jarzynowej. Przygotowując danie dla dziecka, postaw przede wszystkim na świeże warzywa sezonowe. Jesienią i zimą korzystaj z kiszonek oraz mrożonek. Pamiętaj, że zielone warzywa to bogactwo kwas foliowego, witaminy B2 i B6, z kolei papryka, kapusta, jabłko czy pomidory to warzywa i owoce szczególnie bogate w witaminę C.

Kcal/porcja: 121 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 1.17 zł

Przeciwutleniacze zawarte w warzywkach wzmocnią odporność Twojego maluszka. Zwróć uwagę, aby nie podawać dziecku zbyt dużych porcji rozcieńczonych zup, tłustych potraw, ciężkich sosów czy potraw smażonych. Dziecko w wieku 0 - 3 lat ma małą pojemność żołądka i powinno otrzymywać porcje potraw dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Niektóre dzieci chętniej spożywają posiłki o mniejszej objętości, ale częściej.

Kcal/porcja: 23 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.65 zł

Nie tylko Popey zajadałby się tym puree. Ze szpinakiem w diecie dziecka nie należy jednak przesadzać, ponieważ zawiera kwas szczawiowy, który w połączeniu z wapniem tworzy nierozpuszczalny związek - szczawian wapnia, nieprzyswajalny przez organizm. Dlatego też nie powinien być spożywany przez osoby cierpiące na artretyzm, reumatyzm, wątrobę, nerki i ludzie cierpiący na dolegliwości przewodu pokarmowego.

Kcal/porcja: 152 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.38 zł

Jeżyny uczulają rzadziej niż truskawki czy maliny, dlatego wprowadza się je w drugim półroczu życia. W opisywanym okresie, żywienie dziecka coraz bardziej zaczyna przypominać dietę dorosłego człowieka. Nie oznacza to oczywiście, że warto podać maluchowi goloneczkę. Zadaniem rodziców jest natomiast zadbanie o różnorodność spożywanych produktów. Monotonia może spowodować u dziecka strach przed nowymi potrawami, a także niedobory witamin i składników mineralnych. Zwykle zaleca się, aby dzieci otrzymywały w ciągu dnia 4 – 5 posiłków, w tym 3 posiłki główne oraz 1 – 2 posiłki uzupełniające.

Kcal/porcja: 153 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 0.86 zł

Placuszki skuszą nawet najbardziej kapryśnego brzdąca uznawanego za niejadka. Niejednokrotnie dzieje się tak, że rodzice nazywają dziecko niejadkiem, mimo iż po analizie okazuje się, że wcale nim nie jest. Mama poproszona o spisanie wszystkiego, co zjada niechętny do jedzenia brzdąc odkrywa, że dziecko w trakcie dnia je – o zgrozo! – nawet 30 razy. Co więcej zjadane porcje spokojnie pokrywają jego zapotrzebowanie na energię, witaminy, składniki mineralne.

Kcal/porcja: 503 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.29 zł

W zastępstwie oklepanych, śniadaniowych kanapek. Ryż brązowy jest bogaty w witaminy i składniki mineralne, natomiast zawiera także substancje antyodżywcze, np. kwas fitynowy. Kwas fitynowy wiąże składniki mineralne zanim zostaną wchłonięte oraz wpływa na enzymy trawienne. Z tego względu, nie należy jeść kilogramami ryżu brązowego, a jak we wszystkim, zachować umiar oraz zdrowy rozsądek. Danie odpowiednie dla dzieci powyżej 2. roczku życia, dla kobiet karmiących swoje dzieci piersią oraz po pominięciu cynamonu i postawieniu na miód pasteryzowany dla kobiet ciężarnych.

Kcal/porcja: 777 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 9.38 zł

Lekki pstrąg tęczowy z piekarnika. Pstrąg tęczowy jest cenioną rybą hodowlaną. W Polsce hodowla tej odmiany rozwinęła się szczególnie na terenie Pomorza Gdańskiego. Pstrąg tęczowy jest drapieżnikiem. Podstawę jego jadłospisu stanowią owady oraz ich larwy. Wiosną, pstrągi żywią się jętkami, ważkami, a jesienią owadami zaniesionymi przez wodę i wiatr. Danie bezpieczne dla dzieci, kobiet karmiących piersią, a po pominięciu kiełków i natki pietruszki, odpowiednie także dla ciężarnych.

Kcal/porcja: 210 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.14 zł

Połączenie ananasa i kiwi już nikogo nie dziwi. Obecność ananasa na naszych stołach zawdzięczamy samemu Krzysztofowi Kolumbowi. Europejczycy po raz pierwszy usłyszeli o nim, kiedy żeglarz w 1439 r. powitał brzegi wyspy Gwadelupa. Tropikalne smoothie to świetny pomysł na zdrową przekąskę dla całej rodziny. Nawet, jeśli w jej skład wchodzą dzieciaczki powyżej 1. roczku, kobiety oczekujące potomstwa, a także kobiety w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 678 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 11.53 zł

Dzięki migdałom, łosoś nabiera nowego, ciekawego smaku. Migdały są bombą miedzi, magnezu, a także niezbędnego w diecie zwiększającej płodność, cynku oraz zwanej - witaminą młodości - witaminy E i przeciwdziałającej zajadom witaminy B2. Taki migdałowy łosoś to istna kumulacja wartości odżywczych. Łosoś pieczony w płatkach migdałowych, bez obaw może spożywać dziecko powyżej 1. roczku życia oraz kobieta w trakcje laktacji. Nie poleca się natomiast spożywania tymianku i rozmarynu kobietom ciężarnym. Po pominięciu tych składników, kobieta oczekująca potomstwa, bez obaw może spożywać łososia pieczonego w płatkach migdałowych.

Kcal/porcja: 620 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.98 zł

Wybuchowa jaglanka. Główną zaletą daktyli jest fakt, iż są one doskonałym źródłem witaminy A, C, E i niektórych witamin z grupy B oraz kwasu foliowego. Daktyle są bogate w salicylany, dlatego działają przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jaglankę na słodko z granatem i migdałami bez obaw można podać dzieciom powyżej 1. roczku życia, kobietom w takcie laktacji, a po zamianie miodu na ten pasteryzowany również kobietom w stanie błogosławionym.

Kcal/porcja: 603 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 8.87 zł

Ciecierzyca to doskonałe źródło białka roślinnego. Niewiele osób wie, że w Egipcie ciecierzyca ze względu na silne właściwości pobudzające, jest traktowana jako afrodyzjak. Dodatkowo, ciecierzyca jest doskonałym zamiennikiem mięsa oraz, co dziwne kawy! Warzywny gulasz z ciecierzycy nie jest polecany kobietom w stanie błogosławionym. Kobiety w trakcie laktacji, mogą pominąć dodatek cebulki, czosnku oraz niektórych przypraw. Z kolei dzieci powyżej 2. roczku życia, bez obaw mogą warzywny gulasz spożywać.

Kcal/porcja: 252 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 2.7 zł

Suszone owoce i aromatyczne przyprawy - pycha! Goździki posiadają doskonałą moc odtruwającą, świetnie wymiatają wolne rodniki, spowalniają proces starzenia się organizmu, wzmacniają układ odpornościowy, a także zwalczają infekcje. Kompot z suszu nie jest polecany kobietom ciężarnym, małym dzieciom, natomiast nie ma przeciwwskazań do tego, aby taki kompot piły kobiety w trakcie laktacji.

Kcal/porcja: 198 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.39 zł

Bogactwo niezbędnych składników mineralnych, takich jak: magnez, fosfor, żelazo, wapń i cynk. Amarantus to świetne źródło białka. W dodatku ziarna szarłatu są lekkostrawne. Co więcej, jest to bezglutenowe zboże idealne dla osób przebywających na diecie bez glutenu lub bez pszenicy. Jogurt z amarantusem i borówkami doskonale nadaje się dla całej rodziny, również gdy w jej składzie znajdują się dzieci, kobiety karmiące piersią oraz te w stanie błogosławionym.

Kcal/porcja: 661 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 19.16 zł

Karp w 100 gramach zawiera 100 % dziennej dawki witaminy D. Karpia w wielu krajach uważa się za szkodnika. W Polsce natomiast stanowi aż 80 % zarybień wód otwartych. Surówka stanowiąca dodatek do karpia w cebuli zawiera przyprawy zakazane w ciąży, a mianowicie zioła. Co więcej, w skład dressingu wchodzi ocet, którego nie powinny spożywać dzieciaczki poniżej 6. roczku życia. Kobiety karmiące swoje maluszki piersią mogą pominąć dodatek cebuli, jeśli zaobserwowały, że ich dzieci źle tolerują smak oraz działanie wzdymające cebulki.

Kcal/porcja: 342 kcal
Poziom trudności: Normalny
Czas przygotowania: 120 min.
Cena na porcję: 6.89 zł

Rozpływające się w ustach mięso wołowe nadziane ogórkiem kiszonym, papryką. Zrazy wołowe, ze względu na użycie musztardy nie są wskazane dzieciom do 6. roczku życia. Kobiety karmiące swoje maluszki piersią mogą pominąć dodatek cebuli, czosnku. Z kolei kobiety ciężarne mogą zjeść zrazy wołowe bez wprowadzania dodatkowych modyfikacji.

Kcal/porcja: 513 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 4.86 zł

Sprawdzony sposób na naturalne rozgrzanie organizmu. Kurczak gotowany na parze z brokułami i złotym ryżem, chociaż jest zdrowym, smacznym, zbilansowanym posiłkiem, nie jest bezpieczny w trakcie ciąży, ze względu na użyte do przygotowania potrawy przyprawy. Kobietom karmiącym piersią poleca się przygotować danie na parze, bez dodatku cebuli oraz z mniejszą ilością brokułów. Danie odpowiednie dla dzieci powyżej 2. roczku życia.

Kcal/porcja: 35 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.12 zł

Z trzech składników wyczarujesz pyszne domowe ciasteczka, które przypomną smak dzieciństwa. Gryka zawiera sporo substancji antyodżywczych. Na szczęście, bez problemu można pozbyć się większości z tych przeszkadzaczy wchłaniania witamin i składników mineralnych. Prażenie gryki na kaszę prażoną niszczy część kwasu fitynowego, podczas gdy namoczenie kaszy w wodzie przed ugotowaniem usunie część kwasu fitynowego. Danie odpowiednie dla dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących piersią,

Kcal/porcja: 115 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 2.81 zł

Istna bomba odżywcza: zawiera mnóstwo beta - karotenu, potasu, wapnia i magnezu. Najlepszą odmianą dyni na zupkę jest dynia hokkaido, która pochodzi z Ameryki, a do Europy przypłynęła na statkach z Kolumbem. Pieczona oraz gotowana dynia doskonale wzmacnia odporność, chroni przed infekcjami układu oddechowego. Rozgrzewający krem dyniowy z imbirem zawiera ostre przyprawy, które mogą być zbyt ostre dla kobiet karmiących piersią oraz małych dzieci. W dodatku, natka pietruszki nie jest zalecana ciężarnym.

Kcal/porcja: 422 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.49 zł

Poranny zastrzyk energii i substancji odżywczych. Chcesz poprawić kondycję włosów, skóry i paznokci? Pamiętaj o spożywaniu kaszy jaglanej, która zawiera spore ilości cennej krzemionki. Co więcej, kasza jaglana wymiata z naszego organizmu wolne rodniki oraz oczyszcza organizm z toksyn. Jaglanka z jabłkiem i migdałami jest idealna dla dzieci powyżej 1. roczku życia, dla kobiet karmiących piersią, a po odstawieniu cynamonu i zastąpieniu miodu, miodem pasteryzowanym również dla kobiet w stanie błogosławionym.

Kcal/porcja: 350 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 3.31 zł

Idealne danie na zimne dni: rozgrzeje, dostarczy mnóstwo substancji odżywczych i zmobilizuje układ odpornościowy do walki z zarazkami. Sezam w starożytności zalecało się spożywać osobom cierpiącym na schorzenia przewodu pokarmowego. Z kolei w Chinach dostrzega się pozytywny wpływ sezam na pracę śledziony trzustki oraz żołądka. Dodatkowo, sezam jest podobno niezłym afrodyzjakiem. Danie po zmniejszeniu dodatku ostrych przypraw będzie odpowiednie dla dzieciaczków od 2. Roczku życia. Kobietom w trakcie laktacji poleca się pominięcie ostrych przypraw oraz cebuli i czosnku. Jaglanka z nutą sezamu ze względu na użyte przyprawy nie jest daniem bezpiecznym dla kobiet ciężarnych.

Kcal/porcja: 482 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.87 zł

Śniadaniowa jaglanka, alternatywa dla owsianki. Kasza jaglana z mandarynkami to doskonały pomysł na lekkie, zdrowe, rozgrzewające śniadanie dla całej rodziny. Bez obaw można podać takie śniadanie dzieciom powyżej 1. roczku życia, kobiety karmiące swoje maluszki piersią, a także kobiety ciężarne, jeśli pominą przyprawę doo piernika oraz dodadzą miód pasteryzowany.

Kcal/porcja: 81 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.35 zł

Przepyszny, zdrowy przepis na pasztet z soczewicy, pomidorków i cebuli. Soczewica to produkt o długiej historii. Jest jedną z najdawniejszych roślin. Jej nasiona to podstawa wyżywienia ludzi w starożytnym Egipcie, starożytnej Grecji oraz Rzymie. Z kolei na ziemiach polskich czerwoną soczewicę uprawiało się już w neolicie. Kobietom ciężarnym nie poleca się spożywania pasztetu z soczewicy, pomidorków i cebuli ze względu na dodatek natki pietruszki oraz bazylii, - przypraw niepolecanych w trakcie ciąży. Mamy karmiące piersią mogą pominąć dodatek cebulki, podczas gdy dzieci powyżej 1. roczku życia mogą spożywać pasztet w soczewicy, pomidorków i cebuli bez żadnych modyfikacji.

Kcal/porcja: 139 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 5.14 zł

Ta gęsta, aromatyczna zupka to prawdziwa bomba β - karotenu, potasu i błonnika pokarmowego. Papryka, pomidory, ziemniaki czy bakłażan należą do warzyw psiankowatych. I chociaż warzywa psiankowate są bardzo odżywcze i kompletnie nie zagrażają zdrowemu człowiekowi, jest grupa ludzi, która tych warzyw nie powinna jeść. Należą do tych osób np. chorzy cierpiący na artretyzm, osoby cierpiące na cieknące jelita, wszelkie choroby autoimmunologiczne, przewlekłe stany bólowe. Krem z pieczonej papryki i pomidorów nie jest daniem, które powinny spożywać kobiety ciężarne. Również kobietom karmiącym piersią oraz ich dzieciaczkom może nie służyć dodatek cebuli i czosnku do zupy. Dzieci powyżej 1. roczku życia mogą natomiast bez obaw zjeść niedużą porcję kremu.

Kcal/porcja: 554 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 5.14 zł

Pyszna zupka w poprawiającym humor kolorze. Kiedyś uważano, że kwasy tłuszczowe nasycone, które w dużej ilości znajdują się w mleczku kokosowym, są niezdrowe. Dzisiaj wiadomo, że kwasy tłuszczowe nasycone zawarte w kokosie obniżają ryzyko zachorowania na wiele chorób, np. miażdżycę oraz inne choroby układu krwionośnego. Krem dyniowy z mleczkiem kokosowym zawiera curry, kurkumę oraz sporo imbiru. Dodatek tych przypraw nie jest polecany w trakcie ciąży. Kobiety karmiące piersią mogą zmniejszyć dodatek ostrych przypraw oraz cebuli i czosnku, a nawet całkowicie pominąć te składniki kremu. Zupę mogą spożywać dzieciaczki powyżej 2. roczku życia, natomiast w tym przypadku również warto zmniejszyć dodatek ostrych przypraw.

Kcal/porcja: 149 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 2.7 zł

Uzdrowiona wersja gołąbków w akompaniamencie duszonego szpinaku. Danie może okazać się zbyt wzdymające dla maluszków mam karmiących piersią. Kobietom ciężarnym poleca się przygotowanie gołąbka ze szpinakiem, z pominięciem tymianku, jak również gałki muszkatołowej. Dzieciaczki powyżej 1. roczku życia, bez obaw mogą spożywać wszystkie produkty użyte do przygotowania dania.

Kcal/porcja: 366 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 7.28 zł

Lekka ryba z cebulką gotowana w bulionie warzywnym. Wiesz dlaczego podczas krojenia cebuli płaczemy? Ponieważ cebula zawiera enzym LFS, który po zmieszaniu z aminokwasami siarkowymi, obecnymi w cebulce, powodują ich przekształcenie w kwasy sulfonowe. Następnie, kwasy te przekształcają się w sulfin etylu, który wydzielony do powietrza jest sprawcą podrażnienia śluzówki oczu i łzawienia. Danie odpowiednie dla dzieciaczków powyżej 1. Roczku życia, dla kobiet ciężarnych jeśli zastosują miód pasteryzowany, a po pominięciu cebulki, również dla mam karmiących piersią.

Kcal/porcja: 347 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.34 zł

Słodka dynia, słona feta, czosnkowy jogurt - trio wyborowe. Dynia, niegdyś zwana także banią, to bogactwo witamin z grupy B, a także witaminy A i C. Dodatkowo, dynia zawiera sporo fosforu, żelaza, wapnia, potasu i magnezu. Dynia doskonale wpływa na cerę - zatrzymuje odpowiednie nawilżenie oraz działa przeciwzmarszczkowo. Placki dyniowe z sosem czosnkowym mogą jeść dzieci powyżej 1. roczku życia - jeśli dodasz mniej sera feta oraz kobiety ciężarne, jeśli zastosowany zostanie ser feta z mleka pasteryzowanego, a także kobiety karmiące piersią po pominięciu czosnku.

Kcal/porcja: 320 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 8.37 zł

Dla tego smaku warto zjeść karpia nie tylko w Wigilię. Karp to pierwsza ryba hodowana w sztucznych stawach w Europie. Karpie były hodowane w stawach zakładanych przy klasztorach. Przez wędkarzy karp uważany jest za rybę przebiegłą i waleczną. Duszony karp w warzywach to danie odpowiednie dla kobiet ciężarnych, dla dzieci powyżej 1. roczku życia, natomiast w przypadku mam karmiących piersią będą wymagane pewne modyfikacje, np. pominięcie cebulki, czosnku, a jeśli dziecko kiepsko toleruje brokuły, cierpi na wzdęcia i kolki, to również warto pominąć brokuły.

Kcal/porcja: 510 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 4.89 zł

Curry z kurczakiem każdy zje ze smakiem. Curry z kurczakiem może być daniem zbyt ostrym dla kobiet karmiących piersią i ich maluszków, a także dla dzieci powyżej 2. roczku życia. W przypadku tych grup, warto pomijać dodatek ostrych przypraw, a w takcie laktacji dodatkowo pominąć cebulkę i czosnek. Kobiety ciężarne natomiast nie powinny spożywać curry, kurkumy oraz kolendry.

Kcal/porcja: 364 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 3.55 zł

Śledź w jogurcie - pa pa śmietano! Liczne badania wskazały, że dzieci mam, które w trakcie ciąży spożywały ryby są o ponad połowę mniej narażone na niski poziom inteligencji werbalnej. Śledź to ryba bezpieczna dla płodu, ponieważ zawiera mało rtęci. Jogurtowego śledzika z cebulką i papryką mogą spożywać także dzieciaczki, które ukończyły 1. roczek życia, a po pominięciu cebulki, także mamy karmiące piersią.

Kcal/porcja: 244 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 30 min.
Cena na porcję: 0.87 zł

Amatorzy krówek nie pogardzą. To świetna alternatywa dla krówek ze sklepu. Krówki to rodzaj polskich słodyczy, cukierków mlecznych z miękkim, ciągliwym nadzieniem. Pomysłodawcą krówek określa się Feliksa Pomorskiego, który ich wytwarzania nauczył się już w dzieciństwie od swojego wuja w Żytomierzu, a następnie umiejętności rozwinął na skalę przemysłową. Krówki ze słonecznikiem z umiarem mogą jeść dzieciaczki powyżej 1. roczku życia, kobiety karmiące piersią oraz kobiety ciężarne.

Kcal/porcja: 420 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 6.02 zł

Kasza gryczana w towarzystwie bakłażana! Kasza gryczana to źródło krzemu, którego niedobór może powodować zawał mięśnia sercowego, wylewów oraz krwawienia dziąseł. Kasza z warzywami jest daniem odpowiednim dla całej Twojej rodziny. Nawet jeśli w jej skład wchodzą dzieciaczki powyżej 1. roczku życia, kobiety w stanie błogosławionym, a także kobiety karmiące. Ostatnia z wymienionych grup może pominąć dodatek cebulki, jeśli dzieci nie tolerują smaku cebuli w mleku mamy, lub maluszki cierpią na kolki.

Kcal/porcja: 256 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 45 min.
Cena na porcję: 2.91 zł

Klasyczny przepis w lekko odchudzonej wersji. Według klasyfikacji Unii Europejskiej marchew uznawana jest za warzywo. Natomiast w Portugalii marchewka służy do produkcji dżemów, a w rozumieniu dyrektywy ustalającej parametry produkcji, marchew należy zaklasyfikować do owoców. Pieczone podudzia to danie odpowiednie dla całej rodziny. Począwszy od dzieci powyżej 2. roczku życia, przez kobiety ciężarne, na karmiących poprzestając.

Kcal/porcja: 332 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 8.84 zł

Prosty, zdrowy i niezwykle lekki przepis nie tylko na piątkowy obiad. Spożywanie czerwonych buraczków jest zalecane osobom z nadmierną masą ciała, zaparciami, chorobami nerek czy wątroby. Buraczki są bogactwem witaminy C, B1 oraz mnóstwa składników mineralnych. Łosoś z buraczkami to idealny pomysł na prosty, smaczny posiłek odpowiedni dla całej rodziny. Danie mogą bowiem spożywać dzieci powyżej 1. roczku życia, kobiety oczekujące potomstwa, a także mamy karmiące.

Kcal/porcja: 88 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 5 min.
Cena na porcję: 0.56 zł

Szybki bulion warzywny z łatwością zastąpi sklepowe kostki rosołowe. Skład kostki rosołowej zwykle woła o pomstę do nieba. Do jej produkcji używa się głównie soli, tłuszczu palmowego, wzmacniacza smaku – glutaminianu monosodowego, skrobi, ekstraktu drożdżowego, przeciwutleniaczy oraz cukru. Szybki bulion warzywny jest odpowiedni dla dzieciaczków powyżej 1. roczku życia, kobiet karmiących i ciężarnych.

Kcal/porcja: 261 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 1.27 zł

Koperek i ziemniaki - para idealna. Jeśli decydujesz się na majonez kupny, wybierz taki, który w składzie będzie miał olej rolinny, musztardę, wodę oraz żółtka jaj kurzych. Pod żadnym pozorem nie pakuj do koszyka majonezu, który w składzie ma skrobię kukurydzianą, sól wapniowo – disodową, gumę guar czy gumę ksantanową. Sałatki ziemniaczanej nie poleca się dzieciom poniżej 6. roczku życia, kobietom karmiącym piersią. Bez obaw, w sensownych ilościach mogą ją spożywać kobiety ciężarne.

Kcal/porcja: 595 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 10 zł

Bogactwo kwasów omega - 3, potasu, witaminy C. To nieprawda, że ziemniaki tuczą. Ziemniaki są dosyć niskokalorycznym dodatkiem. 1 średniej wielkości ziemniak to jedynie 69 kcal, w dodatku mnóstwo witaminy C i potasu. Łosoś zapiekany z ziemniakami, serem i pietruszką nie jest szczególnie polecany kobietom ciężarnym, ponieważ do jego przygotowania użyto tymianku suszonego oraz natki pietruszki zakazanych w stanie błogosławionym. Mogą spożywać go natomiast dzieciaczki powyżej 1. roczku życia oraz kobiety karmiące piersią.

Kcal/porcja: 69 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.3 zł

Seler naciowy jeszcze pyszniejszy niż na zimno. W medycynie ludowej, seler naciowy uważa się za lek na wzdęcia, niestrawność oraz doskonały środek moczopędny. Wiele osób pije smoothie z selera naciowego i soku jabłkowego jako doskonałą miksturę oczyszczającą, nawilżającą skórę oraz nadającą jej aksamitną gładkość. W dodatku, seler naciowy posiada właściwości likwidujące obrzęki, chroniące przed wolnymi rodnikami. Surówkę z selera naciowego na ciepło mogą jeść małe dzieci, kobiety karmiące oraz ciężarne.

Kcal/porcja: 110 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.16 zł

Pyszna, prosta przekąska idealna na wieczór filmowy. Popcorn nie jest wymysłem XX wieku. Według licznych odkryć archeologicznych na terenach obecnego Meksyku, prażenie kukurydzy mogło być jednym z pierwszych sposobów jej przygotowywania. Popcorn znali także Aztekowie, Inkowie oraz inne plemiona Indian. Popcorn jest dosyć słony, dlatego kobietom ciężarnym, karmiącym piersią, a zwłaszcza małym dzieciom zaleca się zmniejszenie dodatku soli o ¾.

Kcal/porcja: 175 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.93 zł

Gdy za oknem zawierucha, sałatka to ratunek dla brzucha! Warzywa i owoce to bogate źródło substancji wspomagających układ immunologiczny. Wśród nich wymienić można witaminę C, β - karoten i liczne polifenole. Witamina C jest składnikiem białych krwinek, chroniących organizm przed bakteriami i wirusami, posiada też właściwości przeciwutleniające. Aby sałatkę jesienną mogły spożywać małe dzieci, należy pominąć dodatek czarnych oliwek. Kobietom ciężarnym poleca się pominięcie dodatku natki pietruszki, natomiast kobiety karmiące piersią mogą spożywać sałatkę bez zastosowania jakichkolwiek modyfikacji.

Kcal/porcja: 245 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 2.2 zł

Kremowa mozzarella w towarzystwie świeżych warzyw. Najbardziej docenianą odmianą mozzarelli jest mozzarella di bufala campana zwana zwykle bufala mozzarella. Ten rodzaj sera produkuje się wyłącznie w regionie Kampania, a jej tradycyjna, historyczna receptura pochodzi z miasta Aversa w prowincji Caserta. Sałatkę z mozzarellą mogą spożywać mamy karmiące piersią, dzieciaczki powyżej 1. roczku, a po pominięciu bazylii i zastosowaniu mozzarelli z mleka pasteryzowanego, również kobiety oczekujące potomstwa.

Kcal/porcja: 209 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 2.87 zł

Smak cząbru zamknięty w przyprawie zwanej czubrycą. Wyciągi z cząbru posiadają właściwości hamujące wzrost i rozwój niektórych drożdżaków, np. z rodzaju Candida, a także niektórych paciorkowców, gronkowców i pałeczek okrężnicy E. coli. Kurczak w czubrycy to danie niewskazane w trakcie ciąży, ze względu na wysoką zawartość cząbru, który może odwadniać organizm kobiety oraz powodować przekrwienie narządów rodnych. Dzieci powyżej 1. roczku życia oraz kobiety karmiące piersią, bez obaw mogą spożywać kurczaka w czubrycy.

Kcal/porcja: 383 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 4.09 zł

Pełnowartościowe i sycące danie dla całej rodziny. Zamiana ryżu, ziemniaków, makaronu na warzywa gotowane bardzo dobrze sprawdzała się u wszystkich pacjentów, którzy mieli bardzo zwolniony metabolizm, a ich masa ciała nie chciała spadać. Kurczaka z warzywami nie zaleca się ciężarnym, natomiast mogą go spożywać dzieciaczki powyżej 1. roczku życia, a po pominięciu cebulki i ugotowaniu lub upieczeniu kurczaka – również mamy karmiące piersią.

Kcal/porcja: 100 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.93 zł

Surówka w ogniście czerwonej barwie. Pomidory powinny spożywać zwłaszcza osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze. Pomidory są bowiem doskonałym źródłem potasu, który reguluje ciśnienie tętnicze. Z kolei osoby cierpiące na niewydolność nerek powinny ograniczyć spożycie potasu. Surówka z pomidora to doskonały przepis dla dzieci powyżej 1. roczku życia, dla kobiet oczekujących potomstwa, a po pominięciu cebulki również dla karmiących piersią mam.

Kcal/porcja: 136 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.45 zł

Banan, malina i jogurt - pycha! Pamiętaj także o tym, aby wprowadzać do diety dziecka warzywa oraz owoce, w taki sposób, aby maluch postrzegał je jako atrakcyjne. Możecie przygotowywać mus bananowo - malinowy, drzewka z brokułu czy koktajl Shreka ze szpinaku. Jeśli będziesz dzielnie przemycać warzywa do jego diety, rozwiniesz w nim akceptację tych produktów.

Kcal/porcja: 302 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 60 min.
Cena na porcję: 2.65 zł

Przepyszna kremowa zupa z pieczonych buraków. Buraczki są niezastąpione w leczeniu przeziębień, pomagają w oczyszczaniu krwi, wypłukują kwas moczowy z krwi, działają bakteriobójczo. Buraczki posiadają mnóstwo przeciwutleniaczy zwanych flawonoidami. Antyoksydanty te posiadają właściwości bakteriobójcze oraz przeciwnowotworowe. Zupkę krem z buraczków mogą spożywać kobiety karmiące piersią, których dzieciom nie przeszkadza smak czosnku w mleku mamy. Pamiętaj, aby dodawać papryczkę chilli pozbawioną pestek, wówczas danie nie będzie w ogóle pikantne i doskonale nada się dla dzieci powyżej 2. roczku życia. Ciężarnym zaleca się wyeliminowanie natki pietruszki oraz zmniejszenie lub pominięcie dodatku imbiru, który co prawda łagodzi ciążowe mdłości, ale nie została ustalona jego górna norma spożycia, a spożywany w nadmiarze może podrażniać błonę śluzową przewodu pokarmowego oraz działać narkotycznie.

Kcal/porcja: 292 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.73 zł

Ryż brązowy - bogactwo błonnika, witamin z grupy B. Dobry sposób, aby przeciwdziałać niedoborom tych witamin w diecie dziecka. Pamiętaj, że nawet prawidłowo żywione dziecko może cierpieć na niedobory żywieniowe. Wszystko przez to, że tempo rozwoju jego organizmu jest wręcz imponujące. W tym okresie szczególnie istotne są witamina D oraz wapń, czyli składniki niezbędne dla budowy zdrowych i mocnych zębów oraz kości.

Kcal/porcja: 126 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.65 zł

Jednym z najczęstszych błędów w żywieniu dzieci jest przekarmianie dziecka. Zwykle, gdy dziecko wolniej wzrasta, a jego sylwetka wyszczupla się, rodzice interpretują zmiany w proporcjach ciała jako niedostateczną podaż pożywienia. Następnie wmuszają maluszkowi jedzenie, stosują system kar i nagród, nagradzając oczywiście jedzeniem. Dodatkowo, zachęcają dzieci do podjadania między posiłkami, powodując przekarmianie, nadwagę oraz otyłość. Wprowadź do diety swojego maleństwa pięć posiłków w ciągu dnia, aby nie dopuścić do przekarmiania.

Kcal/porcja: 80 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.34 zł

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, pokarmy uzupełniające do diety maluszka należy wprowadzać w niewielkich ilościach, ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznych. W związku z powyższym, każdy nowy produkt należy podawać maluszkowi oddzielnie, a przerwa między nowymi produktami nie powinna być krótsza niż 7 dni. Dzięki temu, malutki organizm przystosowuje się do nowego pokarmu, a mama może kontrolować i eliminować produkty alergizujące.

Kcal/porcja: 106 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.35 zł

Żywienie dziecka w pierwszych trzech latach życia jest niezwykle istotnym elementem jego rozwoju. Intensywny wzrost organizmu noworodka czy niemowlaka wymagają dostarczania wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w odpowiednich ilościach. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega szybkiej zmianie, dlatego wprowadź do jego diety jaglankę z jabłkiem, która dodatkowo pomaga doskonalić maluszkowi umiejętność jedzenia.

Kcal/porcja: 48 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.8 zł

Puree z nektarynki - dla chłopczyka i dziewczynki. Dopasowane do wieku oraz umiejętności dziecka, a jak się okazuje większość dzieci w tym wieku spożywa zbyt mało owoców, warzyw oraz produktów mlecznych. Dzieci w wieku do 3. roczku życia spożywają z kolei zbyt wiele mięsa oraz wędlin. Niestety, nawyki żywieniowe dzieci są złe, a ich dieta jest niedoborowa w składniki mineralne.

Kcal/porcja: 46 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.6 zł

Warzywa i owoce są źródłem witamin i soli mineralnych. Należy jednak pamiętać, że owoce i warzywa podawane dziecku muszą być świeże i pochodzić z pewnego źródła. Nie mogą być zanieczyszczone pestycydami i innymi środkami ochrony roślin. Nie powinny również posiadać żadnych zanieczyszczeń fizycznych. Spożycie przez niemowlęta żywności obfitującej w azotany, może prowadzić do groźnego dla życia niedotlenienia, dlatego wybierając warzywa i owoce dla dzieci, warto decydować się na te oznaczone nazwą bio lub eko.

Kcal/porcja: 61 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.8 zł

Owocowe puree w żywym, czerwonym kolorze przygotowane na bazie wody. Do przyrządzania posiłków przeznaczonych dla maluszków stosuj wodę dobrej jakości, o znanym składzie lub opatrzoną informacją, że nadaje się dla niemowląt. Szczególnie niebezpieczna ze względu na zawartość azotanów i azotynów może być woda studzienna. Woda o bardzo wysokiej mineralizacji również nie będzie odpowiednia dla dzieci.

Kcal/porcja: 94 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 0.69 zł

Zdrowy obiadek dla malucha. Bez dodatku soli i glutaminianu sodu, ponieważ małe dziecko charakteryzuje mało rozwinięty zmysł smaku. Maluszek nie zna smaku soli, cukru czy polepszaczy smaku, który negatywnie oddziałują na zdrowie. Chociaż Tobie posiłki wydają się mdłe, dziecko bez problemu może zjeść taki obiadek z apetytem.

Kcal/porcja: 106 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 25 min.
Cena na porcję: 1.05 zł

Gotowany łosoś, bogaty w kwas DHA, to idealny obiadek nawet dla niejadków. Dzieciom około siódmego miesiąca życia zaleca się spożywanie tłustych ryb morskich co najmniej raz w tygodniu. Szczególnie poleca się tłuste ryby morskie, np. śledzia, dzikiego łososia czy szprota. Nie poleca się natomiast ryb drapieżnych, np. miecznika, rekina, makreli, tuńczyka.

Kcal/porcja: 45 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.08 zł

Bogactwo witaminy C zamknięte w prawdziwym smaku ziemniaków. Znaczną większość ziemniaków stanowią węglowodany, których dziecko w drugim półroczu życia powinno spożywać 45 - 55 % energii. Głównym węglowodanem w diecie dziecka karmionego piersią jest laktoza, a pozostałe cukry wprowadza się wraz z posiłkami uzupełniającymi. Należy pamiętać, aby nie zapewniać dziecku dużych ilości cukru prostego - sacharazy, natomiast rozszerzać jego dietę o fruktozę z owoców, skrobię, pochodzącą np. z ziemniaków oraz oligosacharydy dostarczane z kaszą, warzywami czy ryżem.

Kcal/porcja: 53 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 min.
Cena na porcję: 0.76 zł

Przyzwyczaja dzieci do jedzenia zielonych warzyw już od najmłodszych lat. Pamiętaj tylko, aby nie traktować jedzenia jak kary i nagrody. Nagradzanie jedzeniem jest częste zarówno u dorosłych jak i u dzieci. W nagrodę za zjedzenie brokuła, dostaniesz chipsy. W nagrodę za dobre zachowanie dostaniesz lody. Jest tyle innych fantastycznych nagród, którymi można nagrodzić dzieci. Zamiast obdarowywać dziecko hamburgerem przeczytaj mu bajkę lub pobaw się z nim w ulubioną zabawę. Jedzenie jest po to, aby odżywiać, a nie karać lub nagradzać.

Kcal/porcja: 15 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.14 zł

Prawidłowe żywienie dziecka w pierwszych miesiącach życia ma bardzo duży wpływ na jego kondycję, rozwój fizyczny oraz psychiczny. Rozszerzając dietę maluszka zgodnie z zaleceniami, pozwalasz osiągnąć mu genetycznie uwarunkowany potencjał wzrostowy oraz wyższy poziom inteligencji. Dodatkowo, właściwe żywienie w pierwszym roku życia może wpływać na zmniejszenie ryzyka zachorowania na otyłość, cukrzycę typu 2 oraz osteoporozę, miażdżycę, alergię czy nowotwory w życiu dorosłym.

Kcal/porcja: 355 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 5.73 zł

Zdrowe kwasy tłuszczowe dla Twojego dziecka, które ukończyło 1. roczek życia. Takie dziecko osiąga już sprawność chodzenia, manipuluje różnymi przedmiotami, lubi naśladować dorosłych, a także obserwuje ich zachowania i chętnie je odwzorowuje. Charakterystyczna dla tego wieku ciekawość poznawcza dziecka odnosi się do sytuacji związanych z jedzeniem. Dziecko nie tylko przygląda się temu, co ląduje na talerzu, ale także dotyka i smakuje nowych potraw.

Kcal/porcja: 58 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.7 zł

Danie dla prawdziwych malinożerców wciąż karmionych jeszcze piersią lub mieszankami mleka modyfikowanego. Wraz ze wzrostem i rozwojem maluszka, posiłki uzupełniające, np. malinowe puree powinny stopniowo zastępować mleko, tak aby pod koniec pierwszego roczku życia, niemowlę dostawało już tylko dwa lub trzy posiłki mleczne na dobę.

Kcal/porcja: 35 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.13 zł

Przepis dla dzieci, który pokochają także dorośli. Słodkie, jabłuszkowe puree. A jak zachęcić dziecko do próbowania nowych produktów? Po zjedzeniu warto nagrodzić szkraba pochwałą lub drobnym przedmiotem, natomiast nigdy nie należy traktować jedzenia jako nagrody. Zwłaszcza nie warto nagradzać dzieci słodyczami czy słonymi przekąskami.

Kcal/porcja: 72 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.6 zł

W ostatnim czasie wielu rodziców do rozszerzania diety dziecka stosuje metodę Baby Led Weaning, czyli metodę, w której pomija się etap kamienia łyżeczką, podawania pokarmów o stałej konsystencji, np. zupek, musów, przecierów, a niemowlę dostaje posiłki, które może chwycić rączką i samodzielnie poznawać nowe pokarmy. Delikatne cukiniowe puree nie wpisuje się, co prawda w metodę BLW, ale już plasterki cukinii ugotowane i nieprzetarte będą już jak najbardziej odpowiednie.

Kcal/porcja: 11 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.5 zł

Według badania oceniającego sposób żywienia polskich niemowląt, rodzice popełniają mnóstwo błędów w rozszerzaniu diety dziecka. Do najczęstszych nieprawidłowości należy zbyt duża liczba posiłków w ciągu dnia, brak suplementacji witaminy D, czy zbyt duża podaż soków w diecie. Pamiętaj, że maleństwo w 5. i 6. miesiącu życia powinno spożywać 5 - 6 posiłków o objętości około 150 - 160 ml, a sok 100% przecierowy, bez dodatku cukru powinien pojawić się w ilości maksymalnie 150 ml na dobę.

Kcal/porcja: 91 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.02 zł

Groszek i masło - to nie może nie posmakować! Jeśli jednak masz w domu małego buntownika, być może jego problem jest wynikiem Twojego zachowania. Rodzice często podając dziecku jedzenie strofują je, namawiają, zmuszają oraz denerwują się. Przy wprowadzaniu nowych posiłków potrzeba natomiast ciepła, cierpliwości oraz spokoju.

Kcal/porcja: 41 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.53 zł

Warto jednak pamiętać, że dziecko jest jednostką autonomiczną. Ma pewne swoje preferencje smakowe, które należy uwzględnić przy sporządzaniu potraw. Nie należy doprowadzać do sytuacji karmienia na siłę, produktami, których dziecko nie lubi oraz karmienia dziecka, kiedy nie jest głodne. Ono samo reguluje ilość posiłków przyjmowanych w ciągu dnia i ich objętość. Zadaniem rodzica jest kontrolowanie tego, co dziecko spożywa i kiedy to zje.

Kcal/porcja: 96 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.57 zł

Aby uniknąć wystąpienia alergii u dziecka, proponuje się wprowadzać konkretne produkty w określonym wieku. Rozdrobnione mięsko oraz rybę można wprowadzać dzieciom już od siódmego, ósmego miesiąca życia, natomiast pozostałe składniki dania, od dziewiątego, dziesiątego miesiąca życia. Badania naukowe potwierdziły jednak, że odwlekanie wprowadzania pokarmów uzupełniających, na przykład ziemniaków, owsa, mięsa, żyta, ryby i jaj, może zwiększać ryzyko występowania alergii pokarmowej. Na tej podstawie Amerykańska Akademia Pediatrii NIE zaleca opóźniania wprowadzania zróżnicowanych pokarmów uzupełniających do diety dziecka.

Kcal/porcja: 102 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.48 zł

Rozszerzanie diety niemowlęcia jest niezwykle ważnym procesem dla jego rozwoju. Po pierwsze, wraz z żywnością dostarczasz maluchowi substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Po drugie, zapoznając dziecko ze smakiem wielu warzyw, owoców, ryb lub kasz, zwiększasz prawdopodobieństwo, że maluch polubi te produkty, co ograniczy późniejsze grymasy. Pamiętaj też, by dawać pozytywny przykład przy stole – jesteś w końcu największym autorytetem! Budowanie dobrych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat zwiększa szanse Twojego szkraba na zdrowe, szczęśliwe życie.

Kcal/porcja: 28 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.14 zł

Częstym błędem w żywieniu niemowląt jest przekarmianie. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia, aby nie spowodować u niego obniżenia zdolności do samoregulacji. Głodne dziecko poznasz po płaczu, pobudzonych ruchach kończyn górnych i dolnych na widok pokarmu, otwieraniu ust i podążaniu głową w stronę łyżki. Chęć do kontynuowania jedzenia, objawia się uśmiechaniem, gaworzeniem, wpatrywaniem w opiekuna i wskazywaniem palcem na pokarm podczas karmienia.

Kcal/porcja: 91 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 1.25 zł

Dziecko po siódmym miesiącu życia posiada już zdolność oczyszczania łyżki wargami, gryzienia, żucia, ruchów języka na boki, a jego drobna motoryka jest na tyle rozwinięta, aby umożliwiała samodzielne karmienie. Wówczas należy zwiększyć różnorodność spożywanych posiłków. To dobry moment na wprowadzenie rozdrobnionych lub posiekanych pokarmów, produktów podawanych do ręki oraz pokarmów z rodzinnego stołu dostosowanych do wieku maluszka.

Kcal/porcja: 32 kcal
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 15 min.
Cena na porcję: 0.14 zł

Delikatny ryżowy kleik idealny nawet dla niejadków około piątego miesiąca życia. Wtedy, u większości niemowląt rozwijających się prawidłowo, dojrzewa zdolność przyjmowania pokarmów stałych. Brzdąc potrafi już siedzieć w podparciem, osiąga dojrzałość nerwowo - mięśniową, pozwalającą na kontrolę ruchów głowy i szyi oraz na jedzenie z łyżeczki. Wtedy także, zanika odruch usuwania z ust ciał obcych, charakterystyczny dla okresu noworodkowego.