Na blogu prezentujemy treści przygotowane przez dietetyka na podstawie jego wiedzy, doświadczenia oraz poglądów. Nie stanowią one poradnictwa indywidualnego.

Oleje mniej znane – co musisz o nich wiedzieć?

Autor wpisu: Paulina Fydrychowicz - Dietetyk

Olej rzepakowy – nuda, oliwa z oliwek – była, olej kokosowy – wałkowany mnóstwo razy. Podobnie można skwitować smalec, masło klarowane czy olej ryżowy. Ba, sama nawet poświęciłam jeden z artykułów tłuszczom. Podpowiadałam wówczas, które do sałatek, a które do smażenia. Ale czy to oznacza, że temat olejów został wyczerpany i nic ciekawego nie można już o nich dodać? Oczywiście, że nie. Zwłaszcza, że istnieją także oleje mniej znane. Dzisiaj, przyjrzę się kilku z nich i podpowiem, które warto włączyć do codziennej diety czy pielęgnacji.

Olej z wiesiołka

Wspomaga leczenie bolesnych piersi, choroby Parkinsona, łupieżu, zapalenia stawów czy stwardnienia rozsianego. Przedstawiam Ci olej z wiesiołka, który dzięki obecności niezbędnego kwasu tłuszczowego posiada wiele dobroczynnych właściwości. Według kanadyjskich naukowców olej z wiesiołka może być stosowany w leczeniu choroby Parkinsona czy innych schorzeń, których objawami jest drżenie. Korzystnie działają 2 łyżki oleju stosowanego każdego dnia. Stosowany wewnętrznie skutecznie niweluje także bolesność piersi. Jak to możliwe? Otóż nasiona wiesiołka zawierają kwas GLA, czyli kwas gamma-linolenowy, który skutecznie zwiększa poziom prostaglandyn działających przeciwzapalnie. Minusem stosowania oleju z wiesiołka na bolesne piersi jest czas oczekiwania na efekty. Sama przyznaj, że 3 miesiące to dość długi okres. Jeśli jednak ból nie jest o dużym nasileniu, a nie chcesz brać leków, przyjmuj 3000 – 4000 mg oleju z wiesiołka każdego dnia w formie kapsułek, lub pij 1/2 łyżeczki oleju. Gdyby tego było mało, olej z wiesiołka jest produktem uznanym wśród osób borykających się z wysypkami na tle alergicznym, a także łupieżem. Jeśli to i Twój problem możesz spróbować przyjmować dziennie 8 – 12 kapsułek, tudzież wcierać olej z wiesiołka w skórę głowy. Nie istnieją badania dotyczące stosowania oleju z wiesiołka w okresie ciąży czy karmienia, więc dla bezpieczeństwa lepiej stosować wewnętrznie sprawdzone oleje – oliwę z oliwek czy olej rzepakowy.

Ten, jak i rozmaite inne oleje możesz znaleźć w Jagodowym Sklepie.

Olej lniany

Siemię lniane1

Posiadaczy łupieżu powinien zadowolić fakt, że już drugi olej w tym artykule doskonale niweluje ich schorzenie. Bowiem olej lniany ponownie posiada przeciwzapalne kwasy, tym razem omega-3. Przyjmuj 1 łyżeczkę siemienia lnianego codziennie, albo postaw na olej lniany i wcieraj go w skórę głowy. Badania pokazują, że olej lniany w połączeniu z olejem z wiesiołka oraz czarną porzeczką łagodzą objawy stwardnienia rozsianego oraz wydłużają okresy remisji. Zaleca się stosowanie 1 łyżki oleju lnianego dziennie. Zapalenie stawów spędza Ci sen z powiek? A czy próbowałaś oleju lnianego? Jeśli nie, koniecznie to napraw, bowiem olej lniany dzięki kwasowi linolowemu łagodzi objawy zapalenia stawów. 1/2 łyżeczki oleju włączone do codziennej diety skutecznie będzie rozkładało prostaglandyny, które powodują stan zapalny. Ale, ale, hola, hola! Nasiona lnu i olej lniany mogą obniżać wchłanianie wielu leków, dlatego też jeśli przyjmujesz leki, upewnij się, że olej lniany nie spowoduje zaburzeń wchłaniania. I jeszcze jedna rada, stosuj oleje czyste i przechowuj je w lodówce.

Olej konopny to nie narkotyk!

Na sam początek sprostuję, że olej z konopi siewnej nie jest narkotykiem. Zwykło się wykorzystywać konopie do wyboru trwałych i mocnych materiałów, np. żagli, płótna czy papieru. Następnie z uwagi na fakt, że konopie siewne to rośliny oleiste, zaczęto olej z nich wykorzystywać w kosmetyce, jako środek kojący zmiany skórne, stany zapalne stawów czy wyrównujący koloryt cery. Dziś spotkać można go w kosmetykach mających za zadanie chronić, niwelować zmiany skórne, np. w łuszczycy, egzemie czy atopowym zapaleniu skóry. Zyskuje też na popularności, jako doskonały preparat zmniejszający przebarwienia oraz wyrównujący koloryt cery. Jednak olej konopny może być spożywany i oferować mnóstwo korzyści zdrowotnych, np. wspomagać pracę serca, obniżać ciśnienie tętnicze, czy stężenie cholesterolu. Zawiera także wiele witaminy K, która jest niezbędna w procesie syntezy białek oraz enzymów. Poza tym, witamina K to także właściwości przeciwkrwotoczne, przeciwgrzybiczne czy przeciwzapalne. Kobiety cierpiące na zespół napięcia przedmiesiączkowego pokochają olej konopny, ponieważ doskonale niweluje jego objawy. Możesz dodać go do hummusu, skropić nim sałatkę czy dodać do pesto i dressingu.

Oleje z rozmaitych pestek i nasion

Pestki czy nasiona to nie tylko odpad, który czym prędzej należy wypluć. Posiadają one mnóstwo dobroczynnych właściwości, a powstałe z nich oleje zyskują na popularności. Większość z tych olejów może być traktowanych, jako biooleje, czyli oleje o szczególnej wartości zdrowotnej. Poniżej kilka niedocenionych olejów, które warto włączyć do codziennej diety oraz pielęgnacji.

  • Olej z nasion czarnej porzeczki – pod względem zawartości kwasów PUFA, ALA oraz stearydynowego olej z nasion czarnej porzeczki doskonale dorównuje olejom rybnym. Olej ten również zawiera kwas GLA, a więc będzie działał podobnie jak wyżej wymienione olej z wiesiołka czy nasion lnu. Ale to nie wszystkie zalety tego oleju. Z uwagi na zawartość fitosteroli, karotenoidów, flawonoidów czy kwasów fenolowych posiada on właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe oraz przeciwnowotworowe. Olej z nasion czarnej porzeczki skuteczniej niż olej ryb obniża stężenie cholesterolu LDL oraz korzystnie wpływa na profil lipidowy. U pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów olej wykazał skuteczność w leczeniu. U chorych zmniejszył się ból, tkliwość, nie wykazując negatywnych skutków. Spożywając ten olej korzyść odniosą także osoby dbające o włosy. Jeśli będziesz suplementować olej z nasion czarnej porzeczki zyskasz zmniejszenie wypadania włosów, a także znacząco poprawisz ich gęstość. A jeśli dodatkowo dodasz go do kremu nawilżającego czy przeciwzmarszczkowego, będziesz mogła pochwalić się doskonale nawilżoną skórą.
  • Olej z pestek dyni – z uwagi na zawartość fitosteroli wykazuje działanie profilaktyczne w występowaniu zaburzeń gruczołu krokowego. Pomaga w regulacji prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi. Wykazuje także pozytywne działanie na układ moczowy oraz pracę wątroby. Co więcej, olej z pestek dyni jest źródłem tokoferolu działającego obniżająco na stężenie glukozy we krwi. Wykazano korzystne właściwości terapeutyczne w leczeniu cukrzycy typu 2 za pomocą oleju z pestek dyni. Stosowany zewnętrznie wykazuje działanie uelastyczniające oraz zapobiegające powstawaniu rozstępów.
  • Olej z nasion granatu – charakteryzuje się wysoką zawartością kwasu z grupy omega – 5, kwasu punicynowego działającego przeciwko wolnym rodnikom. Z kosmetycznego punktu widzenia olej z nasion granatu ceniony jest przez wzgląd na właściwości łagodzące oraz odnawiające. Jako składnik kosmetyków sprawi, że skóra szybciej się regeneruje, jest lepiej odżywiona, nawilżona.

Mam nadzieję, że niniejszy artykuł zachęci Cię do spożywania oraz szukania w kosmetykach olejów mniej znanych. Są bogactwem dobroczynnym składników, które korzystnie wpływają na Twoje zdrowie, Twój wygląd oraz samopoczucie. A może w Twojej kuchni lub kosmetyczne notorycznie pojawia się inny mniej znany olej, który sobie cenisz?


Podoba Ci się ten artykuł?

Polub go i udostępnij, aby inni też mogli korzystać z tej wiedzy. Gorąco Ci za to dziękuję i mam nadzieję, że moja praca jest dla Ciebie przydatna 🙂


Literatura:

  1. Jessa J., Hozyasz K.: Czarna porzeczka i olej z jej nasion – fitoterapeutyczne panaceum? Probl Hig Epidemiol 2016, 97(1): 14-23.
  2. Zdrojewicz Z., Błaszczyk A., Wróblewska M.: Dynia – zdrowa, ale zapomniana. Med Rodz 2016; 19(2): 70-74.
  3. Zielonka – Brzezicka J.:, Synowiec L., Nowak A., Klimowicz A.: Wybrane owoce jako źródło cennych składników stosowanych w kosmetologii. Post Fitoter 2017; 18(2): 126-131.
  4. Duke J. A.: Księga zdrowia. Ziołowa apteka domowa. wydawnictwo Publicat, Poznań 2011.

NASI PARTNERZY


DOTACJE NA INNOWACJE. INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

Informujemy, iż SITER sp. z o.o. pozyskała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 8.1 na realizację projektu "Stworzenia oraz udostępnienie innowacyjnego społecznościowego serwisu kulinarnego z funkcją automatycznego generowania list zakupowych i raportów gotowań".

Copyright © Siter sp. z o.o.